1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Разлика во годините во врска помеѓу партнери...
  Што мислите, како влијаат на врската?
  Како влијаат на самите личности?
  Колкава разлика е најдобра во дадени случаи?
  Дали мислите дека е битен фактор при градење на врска?
  итн итн...
   
  На kolumnistot, anagjorgjievska1, srci и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. nada

  nada Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  16
  mislam oti razlikata vo godinite ne vlijae ako navistina se ima ljubov i vistinsko sakanje
   
  На Mateica, Elcapo, butik и 13 други им се допаѓа ова.
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  А дали ги оправдувате врските од типот: девојката да има 17 години, а машкото да има 29 години?!
   
  На butik, Juccy, anagjorgjievska1 и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Anna.M.Gerasimova

  Anna.M.Gerasimova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  6
  Разликата во години воопсто не е битна, она што е важно за една врска или брак е мегусебно разбирање толеранција а пред се голема љубов.
   
  На Cecko85, butik, mikser и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Melodi

  Melodi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  32
  Ако тоа не ви пречи на врската и ако ти мислиш дека си спремна да ги задоволиш неговите потреби и да се вколопиш во неговото друштво или воопшто во неговата средина тогаш зошто да не. Според мене разликата во години не се забележува после 23 година, тогаш веќе и ти ќе имаш искуство и ќе го имаш „изживеано животот“ како што велиме. Во овој случај тој поминал низ сите лудории и видел се, а ти допрва треба да живееш. Но ако ти си спремна да се нафатиш на ваков чекор и ако го сакаш тогаш оправдано е зошто да не. Твоите родители можеби нема лесно да го прифатат тој факт но ако им докажеш дека го сакаш и дека тој те сака и се грижи за тебе со текот на времето ќе си го сменат мислењето. Поздравче
   
  На ddoublev, srci, Ammy.Lee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. boka

  boka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  13
  od moe licno iskustvo,jas bev vo vrska so nekoj koj ima skoro 33 god(togas jas imav 22),iskreno,idealna razlika,se bese vo red,imase mnogu ljubov i strast,nasata vrska ne uspea,ne zatoa sto postoi golemata razlika vo gpodini,nego zaradi nesto sosema drugo;megutoa toa bese najubavoto nesto sto mi se imase sluceno...mene ne mi precese toa sto on veke 11 god pred mene go videl sonceto,jas samo mislev na toa kolku go ljubam....gi prifativ site negovovi mani,lugeto okolu nego ,ednostavno celiot negov svet stana i moj...premnogu go ljubev,tolku mnogu sto duri i da me pobarase za zena ke recev DA,,no ete, se slucija mnogu drugi raboti vo meguvreme i jas i toj ne sme veke zaedno...i pokraj toa ,ne go zaboraviv,go ljubam isto kolku i prviot den....
   
  На Cecko85, sexygrils236, butik и 10 други им се допаѓа ова.
 7. flower

  flower Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  14
   
 8. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Koga nekoj se saka navistina nema pravila,ljubovta ne znae za toa i ne prasuva!!! Megutoa SEKOGAS e podobro da e devojkata ( barem!!!) nekolku godini pomlada od svojot de4ko ili soprug,zaso sekogas ke ima prednost kaj nego.Vo red,se zavisi do karakterot no zboram deka najcesto e taka sto ne znaci deka nema isklucoci kade maskoto e vistinski kreten i pokraj toa sto si ima pomlada devojka pokraj sebe! Vo nieden slucaj ne bi trebalo devojkata da e postara zasto toa nikogas ne zavrsuva "slavno". Deneska i mazite od nad triesettina godini moze da se ko vistinski deca,t.e. neiziveani i neiskusni ( a znam mn. takvi! ) Neiskusni zboram vo odnos na ljubovta,no pak ostanuva deka se e do karakterot i deka ljubovta ne prasuva taka da uzivaj si, sakaj i bidi sakana ONA STO MORA DA SE SLUCI,KE SE SLUCI PORANO ILI PODOCNA ! 8)
   
  На srci, orgazam-pp и Ammy.Lee им се допаѓа ова.
 9. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  1.994
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека разликата во годините е важна. Затоа сто девојка од 22 години нема исти интереси како дечко од 33 год.
  Мојот бивши дечко беше постар од мене 7 години и токму поради тоа не ни успеа врската, јас тогаш имав 20 години и сакав да шетам, да се забавувам, а он веке го имаше поминато тоа. Со сегашното момче сме иста генерација и заедно сме веке 4 год и ни е супер, затоа што имаме исти интереси и сл...
  Ма да не е секогаш така сигурно има и исклучоции/...
   
  На Deickata, Vik'Toriah, tacna и 3 други им се допаѓа ова.
 10. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Razlikata vo godini igra golema uloga vo edna vrska. Sepak zavisi kolava e razlikata i kolku licnostite vo istata se sozreani. Na primer par-devojkava e 15 godini, deckovo 19. Mala e razlikata ama i sozreanosta e isto taka mala pa taa vrska e osudena na propast :? Sepak poinakvo e gledisteto na rabotite koga ke imas 15 godini i koga ke imas 19 godini...
   
  На flowergirl567, tacna, Winterborn77 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. MILENA1

  MILENA1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  36
  хм.........дали разликата во годините влијае на врската?Да ме прашаше некој вакво прашање пред повеќе од година дена дефинитивно мојот одговор ке беше ДААААААА!!!!А сега?Сега мислам дека таа разлика во годините не е ни најмала пречка во врската баш напротив ехе.Ееве пример:дечко ми има 32 а јас 24 ?разлика во годни има?нормално дека има забележителна е од километри,но оваа врска е најубавото нешто што досега ми се имало случено.........
   
  На Cecko85, An43, Civci и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Claudia

  Claudia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  32
  Разликата во ситуација девојката - 17, дечкото - 29 и разликата во ситуација девојката - 24, дечкото - 32 се сосем различни теми. Тоа е како да зборуваме за две различни нешта. Разликата во првата ситуација и тоа како има влијание на врската. Ако кажеме дека годините немаат значење и дека се е во љубовта и зрелоста и бла бла бла - апсолутно се лажеме. 17 години се премалку посебно во спој со 29 годишно искуство. Барем според мене, колку и девојката да е зрела за годините, колку и да се труди и да мисли дека се вклопува во таа врска и во тоа друштво, таа може да му биде само буквар за прво одделение на дечко, да не кажам маж од 29 години. Најди некој врсник со кој полесно ќе се разбираш, кој ќе има исти интереси како тебе и кој ќе ти овозможи да го одживееш овој дел од животот баш како што прилега на едно 17 годишно девојче и на оваа доба од животот.
  Во другава ситуација е ок, ако тоа е човекот што го сакаш, а со 24 години веќе јасно знаеш што сакаш, 8 години разлика не се најстрашното нешто на светот. Кога веќе двајцата партнери се зрели луѓе, со искуство и осет за сродна душа, заеднички интереси и без замисла дека "се што лета се јаде" може да зборуваме за чиста љубов, разбирање, зрелост...
   
  На tacna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TheAngel

  TheAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Не зависи од разликата меѓу годините на партнерите, туку од тоа колку години имаат.

  Го спомнавте примерот на 17-годишна девојка со 29-годишен дечко. Тоа никако не би дошло во предвид. Човек на 29 години веќе е маж и има искусено многу повеќе од една 17-годишна девојка. А таа со своите 17 години штотуку почнува да ја осознава реалноста и колку и да биде зрела и искусна не би можела да се снајде во една таква врска. А маж на 29 би требало да бара стабилност во животот, а не би рекла дека врска со 17 годишно девојче би му го овозможило тоа.

  Додека пак 24 со 32 и не е голема разлика. Сепак подобро би функционирале две зрели личности.. :)
   
  На Ѕид на плачот и tacna им се допаѓа ова.
 14. Claudia

  Claudia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  32
  The angel го кажа истото што и јас само во друга форма :) Пораката на постовите е просто идентична за кое те поздравувам ;)
   
 15. lenche

  lenche Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  9
  Mojot soprug e 9 godini postar od mene.Se zapoznavme koga jas imav 19 a toj 28 godini.Iako togas toj mi izgledase uzasno "star" sepak mi se vide mnogu interesen,duhovit, seriozen koga trebase da se bide seriozen...Bevme vo vrska 5 godini a vo brak sme 17 godini.Nikogas ne sum pozalila sto se omaziv za nego.Imame prekrasno semejstvo,2 kerki i soliden brak.Ne go upotrebiv izrazot idealen brak bidejki takov ne postoi.Ako nekogas imalo problemi ili nekoi raboti mi precele tie nikogas nebile zaradi razlikata vo godini tuku mozebi zaradi razlikara vo temperamentot, karakterot,kulturnoto ili obrazovnoto nivo ili potekloto....Taka e dosega, a kako ke bide vo idnina koga ke ne stasuva poleka maskata t.e.zenskata menopauza neznam, ke vidime...a koga ke doznaam ke vi pisam povtorno...cao
   
  На Cecko85, xoxo5, The.Outsider и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Убави размислувања, навистина.
  Јас не ни упаднав во врската со 29 годишниот маж, не сакав, ниту бев летната по него, едноставно сакав да го имам за пријател, бидејќи многу ни се усогласуваа муабетите за се. Чудно, но вистинито, тој беше заљубен во мене. А имаше 2 годишна врска.. сериозна нормално на тие години. Ах, и уште се смеам ко ќе ми текнит на следнава случка. Иако бевме во мн добар контакт 4 месеци, јавувања, скришни излегувања и само муабети.. многу се навреди кога ме виде со еден мој бивш дечко. ептен страсно сме се бакнувале, а тој од страна само ме гледал гледал и гледал. то ми го кажа другарката. Потоа знам дека некој при одење не турна мене и мувачот. Му го видов само грбот и сфатив шо е работата. И еве 2 недели не ми се имат јавено. Не ни мора.. но.. чудни се машкиве навистина. :roll:

  *

  Јас оваа слобода и убави 17 години не би ги дала на некој многу постар од мене бидејќи јас сакам секој момент да ми биде проживеан според годините кои ми доликувааат.. ќе ги стигнам и тие години кога ќе немам многу избор на лудости...
   
  На tacna и ane111ane им се допаѓа ова.
 17. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Ne moze da ne vlijae razlikata. Sepak na pr. na 17 i 29 godini sosema drugi raboti se izivuvaat. Vo sekoj period od zivotot razlicni raboti se slucuvaat i dokolku tie periodi ne se sinhroniziraat ke dojde do ogromna razlika i vo razmisluvanja I vo POTREBI . Taka sto mislam deka ne e vo red golema razlika vo godini.
   
 18. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  13
  vaka jas imam 17 godini a deckomi ima 27 a odime 3 i pol godini mislam deka godinite nema nikakvo vlijanie.
   
  На Cecko85, anagjorgjievska1, MarijaTT и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. anetabt

  anetabt Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  7
  Jas i mojot soprug sme razlika 10 god. pa odlicno funkcionirame zaedno vo sekoj pogled..bitno e da se vklopis..ne samo ti so nego tuku i toj so tebe.
   
  На Cecko85, Hoj, anaja1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38
  Со дечко ми сме разлика 2 години