1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    хмм можеби си во право но тоа го спомнав како пример а не навлегов да објаснувам како пар воопшто да ги гледаш не одговараат се воочуваа таа разлика таа веќе навлегува на кај 30тите а тој далеку е од тоа изгледа многу помлад од неа некои работи и навики што ги имал до тогаш неможе лесно да ги искорени и да се прилагоди кон неа сепак жените се понапредни од мажите побрзо созреваат па имаат други идеи и мисли за животот во смисла поинаку размислуваат а тој се уште како дете се однесува незнам колку ме разбираш со ова да се обратно годините работите се поинаку но работата е тоа што сепак мажот без разлика колку години има или дали е постар или помлад од тебе треба да се почитува како и тој тебе се разбира а таа тоа го забушава оти е помал и многу работи си тера по свое едноставно него не ни го слуша и ете од каде произлегуваат кавгите и како сакаш речи пак е поради разликата во години јас знам зошто така спомнувам но сепак тоа немора да значи дека сите со таква разлика мажот помал жената постара ќе ги снајде истата судбина :D
     
  2. anence26

    anence26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    sepak ne znaci razlikata vo godinii... ubavo e zenskoto da bide pomalo od maskoto... site vikaat deka zenskite sozrevaat pobrzo od maskite .. i zatoa vo skoro site vrski ako maskoto e pogolemo od zenskoto toa ne se primetuva :) I isto taka veruvam deka na skoro site devojki im godi da idat so postari od niv,... ne vikam vo golemaa razlika od godinii ama sepak 3-4 godini pa i poveke :) site devojki toa go sakaat.. samo nekoi nejkat da go priznaat toa :D
    Bash e ubavo koga si so nekoj pogolem :inlove: :inlove: :inlove:
     
  3. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    јас мислам дека само ако е помала разликата во години може да успее врската.
    сепак ако едниот партнер е постар многу од другиот едниот има преживеано тоа што допрва другиот треба да го доживее.
    според мене идеална врска е ако се врсници и двајцата
    се разбира има многу примери во кои и двајцата биле голема разлика но сепак успеале да останат заедно
     
  4. lolicka

    lolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    procitav dosta mislenja i mislam deka godinite ne igraat golema uloga vo edna vrska mojot decko e postar od mene 7 godini i mi e ubavo,sekako se soglesuvam so toa deka toj veke ima pominato mnogu raboti a jas mozebi sum na pocetokot no se soglasuvame imame isti mislenja i stavovi i MISLAM DEKA VO VRKATA E BITNO DA SE SOGLASUVATE DA SE IMA GOLEMAA TOLERANCIJA :)
     
  5. ljubav

    ljubav Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Токму така и јас го мислам истото.. сепак љубовта си го праи своето.. Ако се сакаат ке немаат никаков проблем.. само да се има љубов и разбирање :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  6. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.547
    Пол:
    Женски
    Можеби љубовта е важна, но што ако се 10 год разлика, што кога таа ке има 40 ке биде во најубавите години, а покрај себе ке има веќе пропаднат човек. Разлика во години според мене е најубава 5 години, иако никогаш не се вели никогаш.
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Може и да се врсници, па тој да биде „пропаднат“. Татко ми има 51 година, па од 40 повеќе никој не му дава. „Пропаднатоста“ нема врска со годините.
     
  8. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Точно се сложувам со хипица.Татко ми ќе полни 45 а мајка ми има 41 а никој не им дава толку години.Кога ќе ме видат со неа велат каде шетаат сестричките.А еднаш еден другар ми рече лелеле колку млад татко имаш е како не млад.Не е ни престарен но како и да е воопшто не изгледа за толку години
     
  9. ljubav

    ljubav Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ne e biten izgledot na covekot . . .site vikaat ej mn golema razlika se 10 godini poslem koga ke ostarat odmaa ke se primeti edniot ke bide mn star drugiot ne ! :) sepak ne e taka... zavisi se od stareenjeto na covekot ! a nie toa ne mozeme da go predvidime ... :) :D
     
  10. TinaM25

    TinaM25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Годините се само број според мене. Тој што го сакам е постар од мене 13 години ама не ми е битно, бидејќи сме на иста бранова должина. :inlove:
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    Кога се запознав со дечко ми, јас бев 17 а он 23. За него бев дете, ама и он со неговиот тогаш сеуште зелен памет :D некако се сплетка со мене. Сега јас имам 20 а он 26. Разликата во годините е иста, ама не е споредливо каков однос сме имале на почетокот, а каков сега. И двајцата сме сменети многу, ама битно да си одговараме. Што би рекла јас, све за љубав :inlove:
     
  12. MIRNA23

    MIRNA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    :$ за љубов не се битни годините... што ако дечко е помал од мене, јас се понашам позелено од него ...
     
  13. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Две годинки сме разлика и неможам да кажам дека размислува позрело од мене. Не е некоја голема разлика ама иако е постар од мене мислам дека јас поубаво и позрело размислувам за некои работи :$ :lol:
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. l2704

    l2704 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    AKO NA DVAJCATA SI ODGOVARAT I FUNKCONIRAT,NEMA DA IMA PROBLEM ZA RAZLIKA VO GDINITE...
    JAS I MOJOT BIVSI DECKO BEVME RAZLIKA SAMO 2 GODINI I NE USPEVME...A MISLAM AKO MASKOTO E POGOLEMA RAZLKA OD ZENSKOTO .........POVEKE KE USPEE VRSKATA........... MASKOTO KE I POPUSTA NA ZENSKOTO BIDEJKI E MALA ;) ................PA NELI POVORASNITE POVEKE POPUSTAT NA POMALITE .... ;) ;) ;)
     
  15. fensy

    fensy Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    bev taa koja sekogas beshe protiv za golema razlika ali kako velat nikogas ne veli dva pati . imam 15god a decko mi e 21 use malce pa super ni ide . a i ne e voopsto nezgodno na izgled. go smetam i ko brat i ko drugar i ko decko ! e sea malku prob imam od doma potesko prifakaat a veke ideme pola godina . a 17godisna devojka so covek od 30god mislam deka e premnogu zatoa sto toj e veke zrel i planira ozbilni raboti na pr brak deca .. dokolku 17 god zivotot e pred tebe . opravduvam vrski najmnogu do 6godini !!! pozzz
     
  16. sugar.kiki

    sugar.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    3
    мислам дека е во ред доколку и двајцата си одговараме и навистина сме еден за друг.го велам ова затоа што гледам дека и навистина може да опстои врска со разлика во години,барем кога кажувам за мојата врска.разлика сме 6 години и се сложуваме добро..има ситуации кога ме учи како постар,но има ситуации и кога јас размислувам многу поубаво,така да се надополнуваме :)
     
  17. Isaak

    Isaak Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    45
    Значи вака имам едно ситно проблемче ако може да се каже така :lol: .Значи запознав дечко на којшто јас прва му пуштив вода народски кажано и продолживме со комуникација одреден период.Во тој период ми кажа дека е 2 години помал од мене и ок беше се тоа но за негова несреќа јас дознав дека он е уствари 6 години помал од мене.Кога го прашав зашто го направил тоа он ми рече дека намерно направил така зашто бил исплашен дека неговите години ќе ми пречат мене и сакал првин да го запознам како карактер и самата да пресудам каков е ,а не според неговите години.Јас конкретно не барам совет зашто знам што ќе сторам во иднина,а тоа е дека дефинитивно ќе пробам па што бидне нека биде.Порано можеби имав предрасуди спрема помлади машки сепак кај нас сеуште е табу тема постара девојка и помлад маж и едноставно сме така воспитани да размислуваме ние девојките но после ова некако ми се сменија работите и годините не ми претставуваат некоја пречка да пробам и да бидам среќна нели :lol: .Тоа што сакав да прашам е како вие гледате на мојата ситуација ама искрено?Дали ви е нормално или за да си комплетирам некоја слика и мислење?Поздрав
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    ако ти се точни гдините значи тој има 22.вака звучи доста помладо ама сепак не мора да значи.се зависи од тоа каква си ти,каков тој,колку сте созреани и слично,така што тешко е некој вака од страна да каже.како и да е,јас на твое место ако ми е убнаво би си терала,па не мора да се зимате утре :D
     
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Исаак, ако годините што ти се напишани се точни, тогаш момчето има 22год. Според мене тоа е веќе формирана личност и мислам дека нема знак = меѓу годините и зрелоста, некој и на твоја возраст може да се однесува понезрело од дечкото од 22год.
    Јас сум за, сепак во тие години нема некоја разлика во ставовите- барем јас така мислам не е како на пример ти да си 22, а тој 16год. Мислам дека треба да му дадеш шанса
    А понатаму, ако изгледа помладо од тебе, секогаш можеш да му кажеш да пушти мустаќи :lol: , така ќе изгледа постаро :D . Мала шала, не се лутиш нели :rofl: ?
    Само напред девојко, времето ќе ти каже се, а ти нам како ќе се одвиваат работите. Среќно :*
     
  20. Isaak

    Isaak Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    45
    Фала Сесилија и Фемина90 многу на искрениот совет :hai: .Па и тоа мене ме прелажа неговиот изглед мислев дека е постар ,а он всушност бил помлад.Да точно 22-23 години веќе не е некој пубертетлија туку веќе оформен човек со јасни ставови за иднината и животот.Доаѓа од добро семејство,при крај е со факултетот ,амбициозен што почитувам кај него.Он ми веќе сугерира и искрено ми кажа дека му се допаѓам многу ама дека не планира да се жени во наредните 5 до 6 години ама ни јас не сакам да се мажам и не сум спремна за тоа.Можеби разликата во годините во големи средни и не е никаков проблем или табу али во средина како мојата и не е баш честа појава но некој мора да го крши мразот.Подалечен мој комчија се ожени со 9 или 10 години постара од него па еве функционираат предобро бар за сега и им се роди детенце пред пола година.На почетокот беше чудно но подоцна на сите им стана нормално.Па и јас сакам да бидам веќе еднаш среќна несакам веќе да сум сама и осамена.Сакам и јас искрена прегратка ,топла љубов и милион пораки на телефон нели :lol: .Поздрав