1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. grunf

    grunf Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2019
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Прво не е сигурно дека не може. Поверојатно е дека не сака, се остварила како мајка, а за мене баш и е гајле.
    Јас немав проблем да го прифатам нејзиното дете, но таа не сака со мене деца.
    И се изненадив кога ми ги кажа годините. Изгледа добро и многу помлада од таа возраст. Ни со тоа немав проблем.
    ОК. Доволно бев флексибилен од моја страна. Јас се прифаќам што ќе ми каже, сега па излезе дека не може (или не сака) да има деца.
     
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @grunf, се ова што пишуваш е многу деликатна тематика. Да, медицински можно е жена да забремени и после 40 година и да роди здраво дете. Прашањето е дали сака. Не дали те сака тебе, туку дали е психички и физички спремна да биде повторно мајка. Таа е веќе остварена како родител, ти не си. Ако желбата да имаш твое биолошко дете е посилна од желбата да бидеш со неа, тогаш знаеш што треба да направиш.
     
    На cresa-jagoda, poenta, Doozy и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    @grunf, и ако некоја не сака (веќе) да раѓа деца, тоа значи дека ти глуми љубов заради материјална поткрепа и дека воопшто не ѝ гајле за тебе? По пишувањево пре би рекла дека тебе многу повеќе ти е до тоа да имаш деца отколку што ти е гајле за неа или било која друга евентуална партнерка како личност во целина.
     
    Последна измена: 26 декември 2019
    На cresa-jagoda, Stressed Out, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Мене ми изгледа дека @grunf бара сурогат мајка, а не сопруга.
     
    На cresa-jagoda, ivi1987, Stressed Out и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Ко прво може стварно да не може. А ко второ не значи дека ако не сака не и е гајле за тебе. Не и е нејзе обврска да ги исполнува твоите желби.
     
    На Maša8, Nightwish11, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    оваа тема веќе оди во друга насока не е за овде. Имаше таа и други причини поради кои се омажи во поодминати години. Не ја осудувам. Ни неа ни па некој што исто во поодминати години стапил во брак.
    татко ми секогаш ни бил татко ама никогаш не ни бил мајка. Знам офтопик може одиме ама ајде со татко ми ли ќе терам женски муабети? Тој па уште постар од неа. Башка се од генерации кои конзервативно размислуваат.
    секој со свое мислење. Јас одсекогаш бев со мисла дека деца не се раѓаат на 40+ години и јас никогаш нема да родам тогаш. Имам видено случаи кои што ме убедиле дека сум во право што мислам така. Познавам и луѓе кои не родиле на 40 зашто било касно. Ама ќе речам секој си има причина зошто се одлучил во поодминати години да раѓа. Никој не е за осудување ни па имам некакви предрасуди.
    дискутиравме наназад неколку страни. Значи жената не сака во тој период да има деца.
    се она што го зборував поопширно и што ме критикуваат. Значи разберете дека жена во 40+ многу потешко ќе се одлучи за да роди ама кој да ме разбере.

    Совет за дечкото - најдобро е да побараш помлада жена ако веќе целта ти е потомство. И поназад пишав. Не е дека не е возможно да се роди на 40 ама ја разбирам и во право е. Време и е внуци да чува а не деца да раѓа
     
    На grunf му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    14.260
    Пол:
    Женски
    А ти сигурен си дека можеш да имаш деца? Знаеш дека и мажите можат да бидат неплодни м?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Можам да раѓам уште, ама не сакам.
    Си го знам телото, си го знам здравјето, си ја знам психичката и емотивната состојба..
    И знам, дека не можам да се носам ни со бременост, ни со чување бебе сега.
    Тоа не значи дека не го сакам маж ми.
    Додуша, и тој не сака повеќе деца... ама да сакаше, ќе очекував да ме разбере.
    Ако не ме разбираше, најдобро секој по својот пат, бидејќи ни тој има право мене да ме тера да забременам и родам, ни јас имам право да очекувам од него да остане без потомство, ако толку му значи.

    Ќе си бараш жена како што ти одговара, ама имај во предвид.. како што ти кажаа претходно, дека и ти е можно да не можеш да имаш деца.
    Е тогаш... ќе се сврти тркалото (не дај Боже), и ќе сфатиш колку е болно да те отфрли некој, поради тоа што сам по себе, не си му доволен.
     
    На ku4ence, cresa-jagoda, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Многу невкусно го нападнавте човеков, @grunf
    Едноставно дечкото сака да се оствари како родител и многу добро го разбирам. Вие што сте веќе родители размислете дали би ви било сеедно партнерот да ви кажел дека не сака деца. Се работи за судир на интереси. И тоа животни интереси. Ако тука не можеме да дојдеме до решение на проблемот, ако не е можен компромис, тогаш да, треба да се прекине врската по цена на губење на љубовта.
     
    На Nightwish11, jasbi и WildMk им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Затоа пред брак се разговара за овие прашања.
     
    На Maša8, SummerGirl, poenta и 7 други им се допаѓа ова.
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.115
    Допаѓања:
    100.258
    Пол:
    Женски
    Со напредокот на медицината нема граница. Еве сега другарка ми на 43 роди. Јас имам 41 немам уште деца и не сум во брак ама сакам да имам и можам. Поенатата е која САКА да раѓа деца ако веќе има родено на помлади години. Инаку менопауза може и на 30 да започне се е до самото здравје на жената.
     
    На Nightwish11, Justicija, LoneWolfGuy и 2 други им се допаѓа ова.
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Тој запнал дека жената и покрај нејзините години може да има деца, ама не сакала. Нејзино право е и да не сака, ама може веќе и стварно не може. Тој што не си бара некоја помлада. А не да ја суди жената.
     
    На WildMk, marchi-cool и candy.cane им се допаѓа ова.
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.115
    Допаѓања:
    100.258
    Пол:
    Женски
    Ако не се на иста бранова должина за деца нека се разделат.
     
    На SummerGirl, StormX, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Ako ima ljubov pocit I razbiranje ne se bitni godinite
     
    На Dessa и Boy_Sk им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    не може некој од 20-25 години да има почит и разбирање (бидејќи сеуште е во пубертет) како што може да има некој од 30-35 не секогаш годините играат улога ама имаат влијание. Во секој случај најважен е менталитетот.
     
    На Кавалер и candy.cane им се допаѓа ова.
  16. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Грешно е да кажеш дека на 20-25 не може да има почит и разбирање.
    Дури и на 18 години треба да се поседуваат овие две карактеристики.
    И зрелост треба да се очекува од 20+ годишни луѓе.

    Дека во реалноста не е секогаш вака, точно. Ама во реалноста има и 30 годишни со однесуваее на тинејџери.
     
    На celineparis, Maša8, ane.bella и 6 други им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    затоа реков годините не секогаш играат улога но и сат влијание бидејќи се смета дека се показател на зрелост ама сепак до менталитетот е. Како што кажа и оние над 30 може да се покажат како тинејџери а и оние 20+ можат да испаднат позрели од колку што се очекува за нивна возраст
     
  18. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Moze I toa mnogu kvalitetno moze ,zatoa Sto luge od 30g se odnesuvaat ko da imaat 20 g .znaci godinite ne se reper za kvalitetna vrska ili Sto I da e ,bar taka jas mislam.
     
  19. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    Дали би имале врска со две години помал?
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    па некогаш знаат тие 30 годишните да се однесуваат ко деца а 20 годиншните ко позрели ама тоа не е до годините. Една моја другарка на 20 години се омажи со еден 32 годишен кој по нецела година ја остави зашто си беше доследна на годините. Тој сериозен таа незрела. Често му правела сцени.
     
    На Smilly и Кавалер им се допаѓа ова.