Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. grunf

  grunf Активен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  78
  Пол:
  Машки
  Прво не е сигурно дека не може. Поверојатно е дека не сака, се остварила како мајка, а за мене баш и е гајле.
  Јас немав проблем да го прифатам нејзиното дете, но таа не сака со мене деца.
  И се изненадив кога ми ги кажа годините. Изгледа добро и многу помлада од таа возраст. Ни со тоа немав проблем.
  ОК. Доволно бев флексибилен од моја страна. Јас се прифаќам што ќе ми каже, сега па излезе дека не може (или не сака) да има деца.
   
 2. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.100
  Допаѓања:
  15.299
  @grunf, се ова што пишуваш е многу деликатна тематика. Да, медицински можно е жена да забремени и после 40 година и да роди здраво дете. Прашањето е дали сака. Не дали те сака тебе, туку дали е психички и физички спремна да биде повторно мајка. Таа е веќе остварена како родител, ти не си. Ако желбата да имаш твое биолошко дете е посилна од желбата да бидеш со неа, тогаш знаеш што треба да направиш.
   
  На cresa-jagoda, poenta, Doozy и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.936
  Допаѓања:
  159.300
  Пол:
  Женски
  @grunf, и ако некоја не сака (веќе) да раѓа деца, тоа значи дека ти глуми љубов заради материјална поткрепа и дека воопшто не ѝ гајле за тебе? По пишувањево пре би рекла дека тебе многу повеќе ти е до тоа да имаш деца отколку што ти е гајле за неа или било која друга евентуална партнерка како личност во целина.
   
  Последна измена: 26 декември 2019
  На cresa-jagoda, Stressed Out, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  4.987
  Пол:
  Женски
  Мене ми изгледа дека @grunf бара сурогат мајка, а не сопруга.
   
  На cresa-jagoda, ivi1987, Stressed Out и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.386
  Допаѓања:
  7.216
  Пол:
  Женски
  Ко прво може стварно да не може. А ко второ не значи дека ако не сака не и е гајле за тебе. Не и е нејзе обврска да ги исполнува твоите желби.
   
  На Maša8, Nightwish11, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 6. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.001
  Допаѓања:
  9.993
  Пол:
  Женски
  оваа тема веќе оди во друга насока не е за овде. Имаше таа и други причини поради кои се омажи во поодминати години. Не ја осудувам. Ни неа ни па некој што исто во поодминати години стапил во брак.
  татко ми секогаш ни бил татко ама никогаш не ни бил мајка. Знам офтопик може одиме ама ајде со татко ми ли ќе терам женски муабети? Тој па уште постар од неа. Башка се од генерации кои конзервативно размислуваат.
  секој со свое мислење. Јас одсекогаш бев со мисла дека деца не се раѓаат на 40+ години и јас никогаш нема да родам тогаш. Имам видено случаи кои што ме убедиле дека сум во право што мислам така. Познавам и луѓе кои не родиле на 40 зашто било касно. Ама ќе речам секој си има причина зошто се одлучил во поодминати години да раѓа. Никој не е за осудување ни па имам некакви предрасуди.
  дискутиравме наназад неколку страни. Значи жената не сака во тој период да има деца.
  се она што го зборував поопширно и што ме критикуваат. Значи разберете дека жена во 40+ многу потешко ќе се одлучи за да роди ама кој да ме разбере.

  Совет за дечкото - најдобро е да побараш помлада жена ако веќе целта ти е потомство. И поназад пишав. Не е дека не е возможно да се роди на 40 ама ја разбирам и во право е. Време и е внуци да чува а не деца да раѓа
   
  На grunf му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  2.400
  Пол:
  Женски
  А ти сигурен си дека можеш да имаш деца? Знаеш дека и мажите можат да бидат неплодни м?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.866
  Допаѓања:
  116.219
  Можам да раѓам уште, ама не сакам.
  Си го знам телото, си го знам здравјето, си ја знам психичката и емотивната состојба..
  И знам, дека не можам да се носам ни со бременост, ни со чување бебе сега.
  Тоа не значи дека не го сакам маж ми.
  Додуша, и тој не сака повеќе деца... ама да сакаше, ќе очекував да ме разбере.
  Ако не ме разбираше, најдобро секој по својот пат, бидејќи ни тој има право мене да ме тера да забременам и родам, ни јас имам право да очекувам од него да остане без потомство, ако толку му значи.

  Ќе си бараш жена како што ти одговара, ама имај во предвид.. како што ти кажаа претходно, дека и ти е можно да не можеш да имаш деца.
  Е тогаш... ќе се сврти тркалото (не дај Боже), и ќе сфатиш колку е болно да те отфрли некој, поради тоа што сам по себе, не си му доволен.
   
  На ku4ence, cresa-jagoda, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.823
  Допаѓања:
  36.585
  Пол:
  Женски
  Многу невкусно го нападнавте човеков, @grunf
  Едноставно дечкото сака да се оствари како родител и многу добро го разбирам. Вие што сте веќе родители размислете дали би ви било сеедно партнерот да ви кажел дека не сака деца. Се работи за судир на интереси. И тоа животни интереси. Ако тука не можеме да дојдеме до решение на проблемот, ако не е можен компромис, тогаш да, треба да се прекине врската по цена на губење на љубовта.
   
  На Nightwish11, jasbi и WildMk им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.866
  Допаѓања:
  116.219
  Затоа пред брак се разговара за овие прашања.
   
  На Maša8, SummerGirl, poenta и 7 други им се допаѓа ова.
 11. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  3.864
  Допаѓања:
  27.030
  Пол:
  Женски
  Со напредокот на медицината нема граница. Еве сега другарка ми на 43 роди. Јас имам 41 немам уште деца и не сум во брак ама сакам да имам и можам. Поенатата е која САКА да раѓа деца ако веќе има родено на помлади години. Инаку менопауза може и на 30 да започне се е до самото здравје на жената.
   
  На Nightwish11, Justicija, LoneWolfGuy и 2 други им се допаѓа ова.
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.054
  Допаѓања:
  21.282
  Пол:
  Женски
  Тој запнал дека жената и покрај нејзините години може да има деца, ама не сакала. Нејзино право е и да не сака, ама може веќе и стварно не може. Тој што не си бара некоја помлада. А не да ја суди жената.
   
  На WildMk, marchi-cool и candy.cane им се допаѓа ова.
 13. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  3.864
  Допаѓања:
  27.030
  Пол:
  Женски
  Ако не се на иста бранова должина за деца нека се разделат.
   
  На SummerGirl, StormX, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Nightwish11

  Nightwish11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  Ako ima ljubov pocit I razbiranje ne se bitni godinite
   
  На Dessa и Boy_Sk им се допаѓа ова.
 15. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.001
  Допаѓања:
  9.993
  Пол:
  Женски
  не може некој од 20-25 години да има почит и разбирање (бидејќи сеуште е во пубертет) како што може да има некој од 30-35 не секогаш годините играат улога ама имаат влијание. Во секој случај најважен е менталитетот.
   
  На Кавалер и candy.cane им се допаѓа ова.
 16. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  4.814
  Пол:
  Женски
  Грешно е да кажеш дека на 20-25 не може да има почит и разбирање.
  Дури и на 18 години треба да се поседуваат овие две карактеристики.
  И зрелост треба да се очекува од 20+ годишни луѓе.

  Дека во реалноста не е секогаш вака, точно. Ама во реалноста има и 30 годишни со однесуваее на тинејџери.
   
  На celineparis, Maša8, ane.bella и 6 други им се допаѓа ова.
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.001
  Допаѓања:
  9.993
  Пол:
  Женски
  затоа реков годините не секогаш играат улога но и сат влијание бидејќи се смета дека се показател на зрелост ама сепак до менталитетот е. Како што кажа и оние над 30 може да се покажат како тинејџери а и оние 20+ можат да испаднат позрели од колку што се очекува за нивна возраст
   
 18. Nightwish11

  Nightwish11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  Moze I toa mnogu kvalitetno moze ,zatoa Sto luge od 30g se odnesuvaat ko da imaat 20 g .znaci godinite ne se reper za kvalitetna vrska ili Sto I da e ,bar taka jas mislam.
   
 19. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  176
  Дали би имале врска со две години помал?
   
 20. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.001
  Допаѓања:
  9.993
  Пол:
  Женски
  па некогаш знаат тие 30 годишните да се однесуваат ко деца а 20 годиншните ко позрели ама тоа не е до годините. Една моја другарка на 20 години се омажи со еден 32 годишен кој по нецела година ја остави зашто си беше доследна на годините. Тој сериозен таа незрела. Често му правела сцени.
   
  На Smilly и Кавалер им се допаѓа ова.