Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.111
  Допаѓања:
  12.238
  Пол:
  Женски
  Зошто?
   
 2. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  Gluposti,nema razlika vo godinite ako ja sakas i ona te saka,no problem e dali ke te prifatat :)
  Da si pomlad decko,a ona e postara od tebe 10tina godini,nema da i dozvolat.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Demiii

  Demiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Машки
  Гoдините се сaмo брoјкa, aкo луѓетo се среќни зaеднo, имaaт ист хумoр интереси и сличнo кoј мoже дa суди, мене искренo ми е жaл штo сеуште луѓетo стaвaaт гoлем aкцент нa гoдините.
   
  На LittleChili и Justicija им се допаѓа ова.
 4. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.111
  Допаѓања:
  12.238
  Пол:
  Женски
  А кој ги прашува луѓето наоколу ?
  Живејте си го животот како ви душата сака и да не ви е галје дали другите ќе го прифатат тоа !

  Јас на пример ако пронајдам човек каков што сакам годините воопшто не ми се битни , макар и 30 години да е постар ама ич не ми е галје за туѓото мислење!
   
  На candy.cane и Demiii им се допаѓа ова.
 5. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  Na oko te gledaat i kazuvaat,da receme deka si 29 godini zena,a toje e 18godini just biber da e ,odma ke go zemes,no ne ti dozvoluvaat uslovite
   
 6. Demiii

  Demiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Машки
  Мaшкo сум јaс, не е битнo, никoј не викa дa се земaт, еднoстaвнo си се зaеднo и им е супер, кoгa мислaт декa требa дa се зимaaт тoa е нивнa oдлукa.
  Нaвистинa е еднoстaвнo aкo им е убaвo кoј ги прaшa другите.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.232
  Допаѓања:
  13.887
  Пол:
  Женски
  Немам никакви предрасуди спрема паровите, секој одлучува за себе.

  Лично, не сакам пратнер постар од мене повеќе од 5+ години, затоа што нема да сме компатибини според искуство во нормални услови.
  Во помали од мене никогаш не сум гледала потенцијал за нешто повеќе од пријателство. Но 2 -5 години исто ми се океј.

  Не ми се пресудни да не дадам шанса ако има хемија и старт кој ветува добро познанство ако ништо друго.
   
  На Regina.Phalange, SummerGirl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 8. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  1 година (тој е постар). До сега и повеќето со коишто сум се гледала сме биле на таа разлика. Не сум налетала на постар повеќе од 2 3 години, а да ми одговара. :|
   
  На SummerGirl и Herrera им се допаѓа ова.
 9. Harley Quinn

  Harley Quinn Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2020
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Мислев дека сакам поголеми,дечко ми е 1 година помал :$
   
 10. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.211
  Допаѓања:
  131.708
  Пол:
  Женски
  чекај, здравје :rofl:
   
  На martiiinna и candy.cane им се допаѓа ова.
 11. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  1.991
  Пол:
  Женски
  Имам 25 години и до сега не сум била никогаш со врсник. За ништо апсолутно.
  Нејќам да звучи како клише, сум пробала али не ми иде првенствено муабет. Знам дека годините не се показател за зрело размислување и совесни постапки, ама по искуството на другите околу мене, за оваа работа можеби и сепак значат нешто. Секако, повторно го земам в предвид тоа подоцнежно созревање кај посилниот пол.
  Лично, често потенцирам дека сакам да бидам со човек со кој секој ден би учела нешто ново, без разлика на поле и домен. Имам впечаток дека моите врсници, еве и година дена постари личности, имаат повеќе потреба од делумно мајка, медицинска сестра и психијатар. Некој нив да ги води и укажува. Тоа е последно нешто што ми треба.

  Според мене, 30-33. И затоа дефинитивно секогаш постар.
   
  На Anod10, Dust, martiiinna и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  9.404
  Пол:
  Машки
  Разликата во години е релативна. Во некој период од животот разлика од 3-4 години може да биде преголема, а во друг и разлика од 10 години може да не биде приметлива.
  Годините не се критериум за зрелост, ниту пак со истите треба да се има некои поинакви очекувања и патеки во животот по кој мора да се движиме на одредена возраст.
  Секој го мине својот, индивидуален пат, кој не се совпаѓа со оној на врсниците, па затоа е побитно да се има карактерна компатибилност и исти цели во животот.
   
  На *Amethyst*, Dust, nevermet18 и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Cutiepie1

  Cutiepie1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  1.290
  Пол:
  Машки
  Се сложувам, дефинитивно...постари. 8)
   
  На Кавалер му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.776
  Допаѓања:
  109.322
  Пол:
  Женски
  И јас. Воопшто не ме привлекувале врсници, поготово затоа што тие на мои години, година помала школска секад оделе од мене, па ептен уште подосадни ми биле.
  Секогаш со постари и се дружев и се.
  Најмладиот досега ми бил 2г и нешо постар разлика и тоа за прв бакнеж беше само тој. :rofl:
  Добро максимумот ми е 5г постар, да не мислат со кузне колку постари сум одела. :rofl:
  Толку 3-5г највеќе ми одговарале за било што. :)
   
  На Dust, Mami3, Moon.Girl и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Belcezza

  Belcezza Нов член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас 19 тој 31... Што мислите? Би функционирале? Пред да кажете нешто, сакам да имате во предвид дека буквално сме исти верзии и психички и физчки... Како близнаци... Тоа беше и првото нешто што ме привлече кај него.. Тоа што изгледа како моја машка верзија, но сепак не ми изгледаше толку стар навистина... Не би сакала да бидам некој психопатски експеримент за тоа како е со некоја 12 години помала пред да се ожени со некоја друга... Иако немам такви вајбови од негова страна, сепак не ми дозволува тоа "што ако" да се препуштам целосно...
   
  Последна измена: 20 април 2020
 16. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  1.454
  Пол:
  Женски
  Ти најдобро знаеш дали ти одговара или не, за мене не е преголема разлика. Не си прави филмови за експерименти, не знам од кај ти текнуваат :D Тој би требало да е созреан и да знае што сака. Нормално е дека ти имаш твои планови и си млада, тој можеби размислува и за посериозни работи (што не мора да е така), но сметам дека со разговор и компромис може да се балансира :)
   
  На *Amethyst* и Belcezza им се допаѓа ова.
 17. @ster@

  @ster@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  2.973
  Пол:
  Женски
  Иако 12 години се преголема разлика, а мене ми е сеедно за тоа, повеќе би се осврнала на конкретнава бројка 19-31 години. Пред тебе е почеток на откривање на многу нови нешта кои тој веќе ги има поминато последните 10години. Јас на 19 години не би избрала ваква комбинација.
  Но можеби се е во ред како што опиша дека сте како близнаци, ете тебе те привлекува партнер сличен на тебе и може ќе ви успее и ќе сте супер пар и понатаму во нешто посериозно за двајцата како брак.
  Ама ако продолжиш и понатаму да се замараш со ''што ако'' и не се препушташ целосно прво за себе правиш лоша услуга, а после и него. Сепак ти најдобро си знаеш:)
   
  На *Amethyst*, piksooki, nevermet18 и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.474
  Допаѓања:
  21.895
  Пол:
  Женски
  Не е проблем толку разликата во години колку што е моменталната возраст. Друго е кога ти би имала околу 30 год. а он околу 40 год. Не би бил ист муабетот. Пред тебе претпоставувам се студентските денови, искачанки, дружби... Тек допрва кариера... Тој да речеме можеби цели кон брак, деца... Незнам какви ви се гледиштата и желбите на двајцата. Сето ова го наведов како пример. Ништо немора да е точно доколку се согласувате и доколку плановите ви се совпаѓаат. Индивидуално е кај сите. Битно е да ви биде убаво на двајцата на крајот на краиштата. Ако се согласувате терај си, немој да се мислиш заради разликата во години.
   
  На CharmedGirl, *Amethyst*, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Brokeneyes

  Brokeneyes Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Ако сте паметна особа може да се справите со некој постар зада се разберете, но проблемите доагаат потоа кога сваќате дека ви е неминовно да чувате дедо наместо маж
   
 20. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.330
  Допаѓања:
  129.094
  Пол:
  Женски
  Или мажите да чуваат баба наместо жена...нели..


  А кога двајцата се исти години, неминовно е да се чуваат еден со друг кога ќе остарат..

  Ама размислување...
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.