1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. Blackouttheworld

    Blackouttheworld Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Gluposti,nema razlika vo godinite ako ja sakas i ona te saka,no problem e dali ke te prifatat :)
    Da si pomlad decko,a ona e postara od tebe 10tina godini,nema da i dozvolat.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Гoдините се сaмo брoјкa, aкo луѓетo се среќни зaеднo, имaaт ист хумoр интереси и сличнo кoј мoже дa суди, мене искренo ми е жaл штo сеуште луѓетo стaвaaт гoлем aкцент нa гoдините.
     
    На LittleChili и Justicija им се допаѓа ова.
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    А кој ги прашува луѓето наоколу ?
    Живејте си го животот како ви душата сака и да не ви е галје дали другите ќе го прифатат тоа !

    Јас на пример ако пронајдам човек каков што сакам годините воопшто не ми се битни , макар и 30 години да е постар ама ич не ми е галје за туѓото мислење!
     
    На BonitaSenorita66, candy.cane и Demiii им се допаѓа ова.
  4. Blackouttheworld

    Blackouttheworld Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Na oko te gledaat i kazuvaat,da receme deka si 29 godini zena,a toje e 18godini just biber da e ,odma ke go zemes,no ne ti dozvoluvaat uslovite
     
  5. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Мaшкo сум јaс, не е битнo, никoј не викa дa се земaт, еднoстaвнo си се зaеднo и им е супер, кoгa мислaт декa требa дa се зимaaт тoa е нивнa oдлукa.
    Нaвистинa е еднoстaвнo aкo им е убaвo кoј ги прaшa другите.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Немам никакви предрасуди спрема паровите, секој одлучува за себе.

    Лично, не сакам пратнер постар од мене повеќе од 5+ години, затоа што нема да сме компатибини според искуство во нормални услови.
    Во помали од мене никогаш не сум гледала потенцијал за нешто повеќе од пријателство. Но 2 -5 години исто ми се океј.

    Не ми се пресудни да не дадам шанса ако има хемија и старт кој ветува добро познанство ако ништо друго.
     
    На Regina.Phalange, SummerGirl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    1 година (тој е постар). До сега и повеќето со коишто сум се гледала сме биле на таа разлика. Не сум налетала на постар повеќе од 2 3 години, а да ми одговара. :|
     
    На SummerGirl и Herrera им се допаѓа ова.
  8. Harley Quinn

    Harley Quinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Мислев дека сакам поголеми,дечко ми е 1 година помал :$
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    чекај, здравје :rofl:
     
    На martiiinna и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Имам 25 години и до сега не сум била никогаш со врсник. За ништо апсолутно.
    Нејќам да звучи како клише, сум пробала али не ми иде првенствено муабет. Знам дека годините не се показател за зрело размислување и совесни постапки, ама по искуството на другите околу мене, за оваа работа можеби и сепак значат нешто. Секако, повторно го земам в предвид тоа подоцнежно созревање кај посилниот пол.
    Лично, често потенцирам дека сакам да бидам со човек со кој секој ден би учела нешто ново, без разлика на поле и домен. Имам впечаток дека моите врсници, еве и година дена постари личности, имаат повеќе потреба од делумно мајка, медицинска сестра и психијатар. Некој нив да ги води и укажува. Тоа е последно нешто што ми треба.

    Според мене, 30-33. И затоа дефинитивно секогаш постар.
     
    На Anod10, Dust, martiiinna и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.614
    Допаѓања:
    36.918
    Пол:
    Машки
    Разликата во години е релативна. Во некој период од животот разлика од 3-4 години може да биде преголема, а во друг и разлика од 10 години може да не биде приметлива.
    Годините не се критериум за зрелост, ниту пак со истите треба да се има некои поинакви очекувања и патеки во животот по кој мора да се движиме на одредена возраст.
    Секој го мине својот, индивидуален пат, кој не се совпаѓа со оној на врсниците, па затоа е побитно да се има карактерна компатибилност и исти цели во животот.
     
    На *Amethyst*, Dust, nevermet18 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Машки
    Се сложувам, дефинитивно...постари. 8)
     
    На Кавалер му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Belcezza

    Belcezza Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас 19 тој 31... Што мислите? Би функционирале? Пред да кажете нешто, сакам да имате во предвид дека буквално сме исти верзии и психички и физчки... Како близнаци... Тоа беше и првото нешто што ме привлече кај него.. Тоа што изгледа како моја машка верзија, но сепак не ми изгледаше толку стар навистина... Не би сакала да бидам некој психопатски експеримент за тоа како е со некоја 12 години помала пред да се ожени со некоја друга... Иако немам такви вајбови од негова страна, сепак не ми дозволува тоа "што ако" да се препуштам целосно...
     
    Последна измена: 20 април 2020
  14. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Ти најдобро знаеш дали ти одговара или не, за мене не е преголема разлика. Не си прави филмови за експерименти, не знам од кај ти текнуваат :D Тој би требало да е созреан и да знае што сака. Нормално е дека ти имаш твои планови и си млада, тој можеби размислува и за посериозни работи (што не мора да е така), но сметам дека со разговор и компромис може да се балансира :)
     
    На *Amethyst* и Belcezza им се допаѓа ова.
  15. @ster@

    @ster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    2.982
    Пол:
    Женски
    Иако 12 години се преголема разлика, а мене ми е сеедно за тоа, повеќе би се осврнала на конкретнава бројка 19-31 години. Пред тебе е почеток на откривање на многу нови нешта кои тој веќе ги има поминато последните 10години. Јас на 19 години не би избрала ваква комбинација.
    Но можеби се е во ред како што опиша дека сте како близнаци, ете тебе те привлекува партнер сличен на тебе и може ќе ви успее и ќе сте супер пар и понатаму во нешто посериозно за двајцата како брак.
    Ама ако продолжиш и понатаму да се замараш со ''што ако'' и не се препушташ целосно прво за себе правиш лоша услуга, а после и него. Сепак ти најдобро си знаеш:)
     
    На *Amethyst*, piksooki, nevermet18 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.974
    Пол:
    Женски
    Не е проблем толку разликата во години колку што е моменталната возраст. Друго е кога ти би имала околу 30 год. а он околу 40 год. Не би бил ист муабетот. Пред тебе претпоставувам се студентските денови, искачанки, дружби... Тек допрва кариера... Тој да речеме можеби цели кон брак, деца... Незнам какви ви се гледиштата и желбите на двајцата. Сето ова го наведов како пример. Ништо немора да е точно доколку се согласувате и доколку плановите ви се совпаѓаат. Индивидуално е кај сите. Битно е да ви биде убаво на двајцата на крајот на краиштата. Ако се согласувате терај си, немој да се мислиш заради разликата во години.
     
    На CharmedGirl, *Amethyst*, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Brokeneyes

    Brokeneyes Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Ако сте паметна особа може да се справите со некој постар зада се разберете, но проблемите доагаат потоа кога сваќате дека ви е неминовно да чувате дедо наместо маж
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Или мажите да чуваат баба наместо жена...нели..


    А кога двајцата се исти години, неминовно е да се чуваат еден со друг кога ќе остарат..

    Ама размислување...
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.182
    Допаѓања:
    15.777
    Пол:
    Женски
    Сум видела маж на 47-50 години кој се однесува како дедо од 70, и маж од 57-60 на кој сите ние би му дале не повеќе од 45 години.
    Не значи дека ке чувате дедо, може тој вас ке ве чува, не знате што доаѓа во животов.
    Годините не ми значеле никогаш ништо, само што не би си дозволила себе си да имам 15-16 години а тој 26-27 тоа за мене би било нефункционална врска во секој поглед. А после 20-21 ако знаете што сакате двајцата терајте и не се замарајте за никој. Најстариот дечко со кој сум излегувала бил 7 години постар од мене, и не сме се разделиле заради годините, туку за сосем 15то нешто. Сега дм е 4ипол години постар од мене ама со размислувањата сме исти, исто гледање имаме на работите во животот, си правиме планови кој ќе ни дозволат на двајцата доволно да го исполниме зацртаното пред да стапиме во брак и сл.
     
    На Justicija, *Amethyst* и Dust им се допаѓа ова.
  20. Bkpp87

    Bkpp87 Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Вака јас од искуство можам да ви кажам за оваа тема.
    До скоро време бев во врска со маж со кој бевме разлика 15 години.
    Многу се сакавме, ама знајте се е џабе. Моравме да се разделиме зошто постојано се каравме, имавме различни мислења за се а и знајте јас сум тинејџерка и не сакав секс но сакав на него да му удоволам и имавме и односи.
     
    На BonitaSenorita66 и Elena 28 им се допаѓа ова.