Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  10.960
  Пол:
  Женски
  Сум видела маж на 47-50 години кој се однесува како дедо од 70, и маж од 57-60 на кој сите ние би му дале не повеќе од 45 години.
  Не значи дека ке чувате дедо, може тој вас ке ве чува, не знате што доаѓа во животов.
  Годините не ми значеле никогаш ништо, само што не би си дозволила себе си да имам 15-16 години а тој 26-27 тоа за мене би било нефункционална врска во секој поглед. А после 20-21 ако знаете што сакате двајцата терајте и не се замарајте за никој. Најстариот дечко со кој сум излегувала бил 7 години постар од мене, и не сме се разделиле заради годините, туку за сосем 15то нешто. Сега дм е 4ипол години постар од мене ама со размислувањата сме исти, исто гледање имаме на работите во животот, си правиме планови кој ќе ни дозволат на двајцата доволно да го исполниме зацртаното пред да стапиме во брак и сл.
   
  На Justicija, *Amethyst* и Dust им се допаѓа ова.
 2. Bkpp87

  Bkpp87 Нов член

  Се зачлени на:
  12 мај 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  5
  Вака јас од искуство можам да ви кажам за оваа тема.
  До скоро време бев во врска со маж со кој бевме разлика 15 години.
  Многу се сакавме, ама знајте се е џабе. Моравме да се разделиме зошто постојано се каравме, имавме различни мислења за се а и знајте јас сум тинејџерка и не сакав секс но сакав на него да му удоволам и имавме и односи.
   
  На BonitaSenorita66 и Elena 28 им се допаѓа ова.
 3. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  9.385
  Пол:
  Женски
  Не знам дали си трол пошто има многу вакви избаци од умови со болна имагинација.
  А, ако е точно тогаш сигурно не е била љубов во прашање. Чим си била тинејџерка тогаш си била 15-16, тој е бил над 30. А, тоа се смета за педофилија.
   
  На SummerGirl, Angie1432, Justicija и 10 други им се допаѓа ова.
 4. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.632
  Пол:
  Женски
  Па не мислам дека толку е проблемот во самата разлика во годините, колку што би можел да се појави проблем во размислувањата што ги имаме на одредена возраст. На пример, разликата што беше спомната на претходната страна - 19 год во пар со 31 год, тоа мислам дека би отворило доста прашања. Девојката на 19, сега ќе почне со факултет, ќе оди на предавања и ќе полага испити, ќе биде во комплетно различен филм од дечкото на 31 год. Таа нема да има разбирање ако тој заглави на работа или ако не може да комуницира на чет за време на работно време, а тој нема да разбира кога таа нема да може да дигне глава од книга пред испит. На таа возраст запознаваме нови луѓе па излегување, журки, кафани, тој може да биде љубоморен и да и прави проблеми. Можеби е спремен за брак и деца, а таа не е моментално. Има многу аспекти кои може да бидат проблематични кога луѓето се во различни фази од животот. Уште полоша е ситуацијата како претходното мислење на членката над мене - тинејџер со возрасна личност. Прво, не е легално, второ, психички не делува добро на тинејџерските (и така) ранливи мисли, па уште и притисок за секс, ужас. Затоа мислам дека е во ред да бидеме со некој +/-5 год разлика од нас, а ако веќе се одлучиме за некој многу постар/помлад, тогаш да се осигураме дека ги имаме истите желби и интереси во моментот.
   
  На nevermet18, SummerGirl, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Bkpp87

  Bkpp87 Нов член

  Се зачлени на:
  12 мај 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  5
  Koga ke razmislam sega podobro da taka e nemozam da kazam ne
  Ali kako se vika se e lekcija vo zivotot
   
 6. Abel

  Abel Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  Многу деликатна работа која може делумно да се упрости :) Ако се работи за ментално здрави личности, разликата во години може да не тежи многу. Компатибилноста е многу поважна. Делумно се сложувам со @CharmedGirl , битно е тие што се во врска да знаат што сакаат. Јас имам 35 години, немам притисоци дека ќе ми пројде време и во маж сакам да видам прво пријател, па кога тоа ќе се случи да си ја најдеме компатибилноста на тема заеднички живот, семејство и слично. Од оваа перспектива, некако спанџавање со некој дваесгодишен мислам дека не би ми пријало, никако. Ама не дека е невозможно туку е непрактично. Јас тежам кон расплод, а дваесгодишен кон други животни прашања како мрежни игрици на пример :D Се шалам, без лутење ве молам :D

  Фино што имаш моќи да процениш кој кого ќе чува кога ќе биде стар и кој колкав век ќе има. Ако е тоа единствената единица мерка во животот на луѓето, тогаш животот е стварно тежок и тажен.
   
  Последна измена од модератор: 28 мај 2020
  На *Amethyst* и Justicija им се допаѓа ова.
 7. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.718
  Пол:
  Женски
  Ми пишува еден 37 години постар од мене.
  Ме знае која сум, знае дека сум толку млада и упорен е дека сака да се видиме да одиме на кафе да сме се дружеле.
  А од моја страна нема интерес никаков и нема да има.
  Син му е колку мене а и жена има.
  Упорна сум дека не сакам да искочам и од кога го блокирав на една социјална мрежа на друга ми пиша.
  Сега ако го блокирам и на таа сигурно пак на трета ќе ми пише.
  Не знам што да правам веќе.
   
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.882
  Речи му да престане да пише оти ќе и' испратиш принт скрин на жена му.
   
  На cresa-jagoda, CharmedGirl, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
 9. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Женски
  Да не враќаш на пораките.
   
  На cresa-jagoda, CharmedGirl, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
 10. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  1.195
  Пол:
  Женски
  А зошто воопшто враќаш на такви личности? Ignore само.

  Крај краева ако толку те демнит и вознемирвит, напиши му една порака дека на жена му ќе ги препратиш муабетите, па да видиш како ќе се повлечит.
   
  На cresa-jagoda, *Amethyst* и WildMk им се допаѓа ова.
 11. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.718
  Пол:
  Женски
  Можеби ќе биде малку некултурно така.
  Ама па нема начин друг.
   
 12. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.062
  Пол:
  Женски
  За такви така треба
  Тој да бил господин културен немало да демни девојчиња четириесет години помлади
   
  На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
 13. deskarada

  deskarada Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  9.583
  Зошто некултурно ?
  Тој татко можи да ти биди, сама кажа има син колку тебе и има жена :fubar:
  И повеќе од културно е за него.

  Не знам зошто враќате на такви личности.
   
  На cresa-jagoda, hermosa, piksooki и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.178
  Допаѓања:
  12.700
  Пол:
  Женски
  А колку години има тој?
  Некако чудна ми е твојата реакција , бидејки ако некој не го интересора некој или го игнорира или го блокира и воопшто не се замара со личноста
   
  На cresa-jagoda, hermosa, DevilGirl212 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.718
  Пол:
  Женски
  Го блокирав на една социјална мрежа.
  Почна да друга да ми пишува.
   
 16. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.178
  Допаѓања:
  12.700
  Пол:
  Женски
  А колку години има?
   
 17. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.718
  Пол:
  Женски
  57
   
  Последна измена: 5 јуни 2020
 18. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.178
  Допаѓања:
  12.700
  Пол:
  Женски
  Па ако е толку стар зошто не го пријавиш во полиција за вознимирување?
  Или мислиш дека има врски во полиција?
   
  На Monniy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.062
  Пол:
  Женски
  Блокирај го од секаде, пресечи.
  Ако се дрзни да те бара во живо, кажи го на твојте дома.
   
  На cresa-jagoda, SummerGirl, nevermet18 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. BonitaSenorita66

  BonitaSenorita66 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2020
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Колку години сметате дека треба да има една девојка за да биде во врска со 30 и кусур годишен човек? Дали е премногу, и што кога тој не сака да има деца на 30 години? И кога сака врска, но се буни малку бидејќи е постар?