1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Да , да дефинитивно се сложувам со ова , битна е среќата , а не што ќе кажат другите. Јас пропаѓав во земја кога ме прашуваа „Кој е човеков? ". Со тек на време помина тоа.
     
    На tijana897_0, candy.cane и NNik им се допаѓа ова.
  2. NNik

    NNik Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Нормално, уживајте! Другите секогаш ќе имаат да кажат, макар и со врсник да си
     
    На Veta, candy.cane и fificaaa им се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Не би ми сметало идниот партнер да е постар од мене.Преферирам постари машки од мен бидејќи се углавном посозреани и не прават детски работи.
    До 10 год разлика ми е океј.
    Сите бифши што ми се постари си ги осеќам како врсници да ми се буквално.Свесна сум дека се постари од мене и се тоа, али пошто се разбирам со сите ги осеќам ко генерација да ми се и не гледам пречка у годините
     
    На Hurikanke20 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hurikanke20

    Hurikanke20 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    5-10 год разлика е во ред
     
    На Laufinam и ParadisePink им се допаѓа ова.
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Ако си среќен / на со некој / а , годините се само бројка :) .

    Народот секогаш ќе има што да каже , било да сте со врсник , со помлад или постар од вас партнер .

    Сум била со дечко 5 години постар од мене , искрено , се беше ок освен годините . Јас имав само 13 , а тој 18 години . Секако тој инсистираше на сексуални односи , а јас со мои 13 не бев спремна да му ги понудам истите , па решивме дека сепак е најдобро да се разделиме и секој по свој пат .

    Сум била и со дечко 3 години постар од мене и поголемо дете не сум видела (facepalm) .

    Се омажив со дечко на иста возраст со мене , и заедно созреавме некако :^) . Што знам , дали дека станавме родители , па преку ноќ созреавме , или судбината ни чкртнала горе да созрееме заедно .. Сеедно , мислам дека не погрешив во изборот .

    Секој со својата среќа , некој со постари , некој со помлади , некој со врсници и така :) . Важно е да се има меѓусебна љубов и почит , како и слога и взаемно разбирање . Другото си доаѓа со тек на време :) .
     
    На mssuniquee, nevermet18, fificaaa и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас мислев дека не е важна разликата во години. Мојот сопруг е 8 години постар од мене. Се сложуваме и се разбираме. Ама полесно беше пред да стапиме во брак.. Сега ние сме истите, ама од страна не гледаат како да сме безнадежни, сите мислат дека нема да успееме, во очите на свекорот,свекрвата јас сум уште дете и ме подбуцнуваат и намерно некои работи ми ги прават и потоа си имам расправии со мм.. така да, моето мислење е дека за во врска годините не би имале некое значење, ама под услов и двајцата партнери да се дораснати и да размислуваат на исто ниво. Е истиов услов да е исполнет и се да е совршено кога се во брак партнерите е малку покомплицирано бидејќи околината нема сериозно да ги сфати, помладиот секогаш за нив ќе биде помалку паметниот..
    Мојот пример веќе го кажав, но има уште еден, моја блиска роднина е 10 години постара од нејзиниот сопруг, и да иако имаат 2 деца и среден живот, луѓето ја гледаат неа како мајка на 3 деца (двата сина и сопругот)..

    Ме нервираат овие работи бидејќи знам дека годините не се мерило за ништо.. Ама како да се објасни тоа на оние со поинакви сфаќања( а ги има многу)?
     
    На Алек***, edna_malecka и candy.cane им се допаѓа ова.
  7. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Прекинуваш да им даваш на значење и со тек на време или веќе не ги регистрираш што зборат или прекинуваат и самите. Ако ти и сопругот дозволите туѓите сплетки да ви направат раздор во бракот, ќе згрешите многу.
    Разговарај подобро со него. Ако те сметал и он за дете немало да те земе за жена. А ако сепак дозволува мислењето да му се смени, многу поголеми проблеми ќе ви се насоберат.
     
    На tinka-mace, fificaaa, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Се е до карактерот женска.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Јас и мојот дечко сме генерација, но би сакала да го кажам моето мислење на темава.
    Ако се работи за тинејџерка и повозрасен, пример 14 год. и 23 год. разликата е огромна. Таа е уште основно, можеби прв или втор дечко, се пали на неговата брада и мускули... Тој маж пораснат со сосем други потреби, гледа како да ја залаже... Не зборувам за секој случај, но најчесто е така. А замислете ги и физички колкава разлика се.
    Е сега ако зборуваме за повозразни, пример 32 год. и 41 год. (пак се 9 години разлика) мислам дека нема проблем. Не се приметува разлика, веројатно имаат и исти идеали во животот.
    Сепак оставам секој со својата свест да си одбере партнер како му е најдобро него (во случајов неа).
    А и според мене претежно девојките кои сакаат да се мажат после средно се тие во врски со поголема разлика во години. Тука не гледам нешто погрешно, не и оди образованието, но доколку си се снаоѓа во животот ќе и основа семејство и ќе се грижи. Секој го бива за нешто, не ме сфаќајте погрешно.
     
    На *Amethyst*, Einhorn и Gi.ir.ll192 им се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Збориме за полнолетни. 14 годишна со 23 не е ни легално.
     
  11. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    За жал познавам многу такви случаи... затоа потенцирав.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Ехее колку има такви
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Мојот поранешен дечко беше толку многу против поголема разлика во години.. не знам, таа 20 год., а тој 26 год. таа разлика за него беше премногу, тој бил дедо...
     
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И дечко ми пред мене бил против такви врски кај што он ќе е постар појше од 2г. Сите бивши или му биле врснички или една година помали, а имал и една-две мислам постари од него година дена.
    Дури хејтал такви врски, баш другар му некое време пред тоа се дејтал со средношколка и се чудел. :rofl:
    На крај испадна со мене да му е најдолга врска еве више 2г и да се заљуби баш у помала...
    Така да никогаш не викај никогаш за нешто... :wasntme: Ја бев 16 (добро за 2мес 17 ќе правев) коа почнавме да се дејтаме, он беше 20тина.. :D
    Јас не сум имала па против за врски со постари, никогаш не сум била со врсник. :rofl:
     
    На BlackMistery и Gi.ir.ll192 им се допаѓа ова.
  15. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    И тоа страшно хејтање:^)да, не ги оправдуваше тие врски. Јас не сум против, баш машкиве не се зрели како нас хахахах
     
  16. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Познавам парови по 15-20 години разлика и тоа ми е незамисливо, сепак не би со некој што е генерација на татко ми.
    Најмногу што би била со некој е ако е до 10 години постар, а идеално би било 4-5 години разлика, но сепак секој со својата среќа и судбина.
     
    На edna_malecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Kardashian555

    Kardashian555 Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Што мислите за врска меѓу 15 годишна и 25 годишен. Ќе успее ли?
     
    На Tamsy, edna_malecka и Hurikanke20 им се допаѓа ова.
  18. SURF

    SURF Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.331
    Пол:
    Машки
    Ќе успее само 25 годишниот да заврши со пријава за педофилија.
     
    На Maya the bee, Veta, sunshinebabe и 27 други им се допаѓа ова.
  19. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Не. Бегај од него.
     
    На Maya the bee, злоба, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  20. ohlalalala

    ohlalalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    3.292
    Пол:
    Женски
    Дете бе, откажи се, не вреди верувај!
    Дечкото ќе те мафта само и ништо озбилно нема да искочи од таа 'врска'.

    10 години , точно може не се некоја екстремна разлика али ипак, ти си само дете.
    Уживај си во детството, имаш време за врски и заљубување, животот е пред тебе. :)
     
    На thelittle17, Oscar Lady, Milan44 и 9 други им се допаѓа ова.