1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ми текне на времето кога јас имав 15 и твоите 15.
    15 години кога имав не ми ни паѓаше на памет да искочам со некој 25 годишен. Не ми паѓаше на памет затоа што игравме криенка,фудбал,се собиравме и игравме карти,ластик,вистина и предизвик....
    Сега девојчињата на 15год имаат дечко и се понашаат ко 25,а овие обратно.
    Жално што си правите на себеси.
     
    На Maya the bee, thelittle17, Осе и 17 други им се допаѓа ова.
  2. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Се е тоа убаво што си барате постари и позрели мада годините не мора да значат зрелост ама на 15 години со барбиките си играв дома и си смислував како да ги облечам и коса да им направам а не дечко да барам. Ќе дојде време и за дечко не се секирајте нема да останете стари моми.
     
    На Maya the bee, thelittle17, Осе и 7 други им се допаѓа ова.
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Ама го нападнавте девојчето .. Кога ќе разберете дека денес со се почнуваат порано тинејџерите ? Како со дечковци така и со се останато . На пример мене пред 10 години ми беше незамисливо да носам штикла 15цм , такви облеков дури на 17 години ( за прв и последен пат ) , а денес секој викенд девојчиња носат високи штикли .

    До девојчето : Според мене , за да успее таа врска , треба многу труд и откажувања . Ти имаш само 15 години . Може да доживееш да ти врши притисок за интимни односи , на кои ти можеби нема да бидеш спремна , и тука ќе пукне тиквата , или евентуално ќе имаш секс , само за да ги задоволиш неговите потреби , по што ќе се каеш . Доколку дечкото е спремен да чека да ти посакаш да имаш интимни односи со него , тогаш можеби и ќе ви успее врската .
     
    На Осе, *Amethyst*, Kardashian555 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не само за имање односи, премногу чудно ќе изгледа, како да и е поголем брат. И тој треба веќе на 25 да биде зрел а не да се мафта со деветто одделенки.
    @Kardashian555 Да бевте 20 ти, 30 тој ќе беше мааалку подруго, барем ти ќе беше полнолетна а и колку толку созреана. Ова е класичен пример за педофилија. И тој бре манијак, на 15 год телото недооформено уште. Само размисли како би се чувствувале твоите родители кога би им го соопштила ова. Премлада си и мислиш дека ќе ти симиња ѕвезди од небото ама тоа се празни зборови кои ќе исчезнат заедно со него кога ќе му здосадиш. Не те напаѓам, само те советувам. Може ќе ти звучи сурово, ама вистинито е. Бегај подалеку додека не си направила некоја поголема грешка и беља.
     
    Последна измена: 12 август 2020
    На Purplelilac, cresa-jagoda и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  5. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Ќе успее, ако си спремна да се венчаш на 17-18.

    Зошто не го интересираат врснички? Не се доволно зрели за него?
     
    На candy.cane, tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Што ви се теми на муабет на 15годишна и 25годишен? Можеби 10години разлика не е многу но доколку си 22 со 32 да речеме, веќе имаш поминато некој дел од животот си се пронашол себеси(можеби) на други работи размислуваш и имате заеднички теми на разговор.
    Кога ќе ми текне што сум испаѓала на 15години и што сум правела муабет тоа се децки работи... на твои години треба да си со врсници па и ај да речеме до 20 години некој, но 25 како и што напиша некој погоре тој на венчање сигурно мисли.
     
    На Осе, candy.cane, unadescarada и 3 други им се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Кога ќе размислам подобро , во право си . Мм има 25 години и три деца , а овој дечково на 25 сеуште лаже девојчиња .. наместо да има сериозна и стабилна врска на пример .

    Од друга страна пак , секогаш велам дека не се важни годините кога е во прашање љубовта , но за да успее нивното , треба многу мноогу откажувања и трпение . Сепак таа е сеуште дете а тој веќе " зрел " возрасен човек ..
     
    На *Amethyst* и tinka-mace им се допаѓа ова.
  8. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Браво и секоја чест за маж ти. Многу се радувам кога ќе ми кажат дека сеуште постојат вакви мажи. :sun: Најсреќни да бидете душо! :l:
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Фала ти од срце , да ти се враќа се најдобро . Добро , ние малку па избравме со се , можеби да не забременив на 17 немаше да сме тука каде што сме , ама позрел потег направивме од дечково реално . Башка , генерација сме со маж ми , во месеци е постар од мене и генерално мислам дека баш ми одговара што заедно созреавме и поминавме низ многу работи до сега . Е сега , јас немам ништо против врски со разлика во години , ако на парот тоа му одговара , зошто да не , но кај девојчето е малку тешка ситуација , но не е невозможно да им успее ако доволно се трудат и двајцата .
     
    На beauty&beast и tinka-mace им се допаѓа ова.
  10. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека да се биде разлика во години е во ред ама за луѓе над 23 години. Тогаш се завршуваат школите, повеќето од другарства,личностите имаат работа и девојката и да си најде дечко со 10 години плус т.е 33 е океј. Но да биде 13, 14 и да има дечко од 20, 22 тогаш тоа ќе е вистинско мачење. Колку побрзо расте толку повеќе проблеми, нема да може да излегува како другите девојки . Нему нема да му е интересно излегувањето, ќе сака брак порано.
     
    На злоба и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. arabella_

    arabella_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Абе каков брак , не му е до брак чим брка 15 годишни . :D

    Инаку нема да функционира секако. Може само девојчето да се затреска и да пати .
     
    На Осе и злоба им се допаѓа ова.
  12. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Јас сеа со начукани 22 години кога ќе помислам на 32 годишен ми иде да го персирам не па кога имав 15 :D :D.
     
    На tinka-mace, SummerGirl, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Dejan-Dejan

    Dejan-Dejan Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Машки
    Сосема во право си! Не може да биде исто 15 и 25 како на пример 30 и 40 год. Сепак нели се е индивидуално
     
    На Осе и poi им се допаѓа ова.
  14. tatjanasakalieva

    tatjanasakalieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    832
    Хмм, до сега не сум била со никој екстремно помлад/постар од мене. Се е до самата личност најверојатно. Мене, лично ми сметаат типови постари од 4 години од мене. Имав прилика да се запознаам пред 3 месеци со еден кој по сликите ми изгледаше фино ама едно излегување , еден муабет и корпа. Немам допирни точки во муабетот, се гледа дека сликите се едно а во живо е друго. Инаку имав врска и со помал од мене и тоа година дена помал. И тоа не бива.:)
     
  15. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Не судам никому, секој има право на свој избор. Но, исто така и јас имам право да го кажам своето мислење.

    Благодарна сум на моите родители што ми дале исправен патоказ во животот и ми помогнале во одлуките за време на основно и средно образование. Во таа доба девојките созреваат и нормално е да посегнат по такви искушенија, иако реално се мали. И јас имав врска во средно, но разликата е во тоа што дечкото беше моја генерација и никогаш не си дозволив врската да премине некоја граница, да бидеме премногу блиски- буквално како маж и жена.

    Девојче од 15 години не е чудно да згреши, не е чудно да се заљуби во некој 30 годишен, чудно е нејзините родители да и дадат максимална поддршка во изборот. Еден ден ако даде Бог и јас ќе станам мајка, никогаш нема да останам рамнодушна на таква ситуација. Од друга страна, исто би реагирала и доколку имам 30 годишен син кој посегнува по малолетнички.

    И една порака до средношколките кои се лутат на родителите затоа што не им дозволуват да преспијат кај дечко или да одат на летување заедно: Бидете среќни што имате некој кој се грижи за вас, почитувајте го. Се си има свое време :hug:
     
    На Maya the bee, Осе, MeowMeow и 10 други им се допаѓа ова.
  16. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Личното искуство ми покажало дека разликата во години не е никаква пречка за здрава и успешна врска. Ако партнерите не им подлегнат на осудувањата и ако се сигурни во своите чувства, не гледам причина зошто разликата во години да биде проблем. Па дури и да е поголема разлика.
     
    На Kardashian555, Lollipop_123, Dimi_ и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Девојки помали од мене 5 години ми викале многу стар сум бил :) а девојки 7-8 години помали ми викале дека сум како за нив, созреан и сѐ. Додека пак, девојки поголеми само неколку години викале дека сум малО :rofl:
     
    На Kardashian555 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Подобро е машкото да биде постаро од женското мислам така подобро опстанува врска(бидејќи машките покасно созреваат:lol:),но немора да значи зависи до човекот.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Созреваме покасно само за време на пубертет :) ништо не е гаранција за успешна врска.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Сум имала врска и со 1 година помлад ( никако не одговара) - детенце едноставно кажано
    И со моја генерација 92/3 ама не ја биваше некако машките таа генерација се повеќе на игри сконцентрирани т.е беа сега не знам како е.
    Сега сум во брак со 10 години постар ( тој 36 имаше кога се венчавме јас 26 )и ѝ тој" забегава " од време на време мислиш 16 години е.
     
    На marija1907, Boy_Sk, macencef и 1 друга личност им се допаѓа ова.