1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    Spored mene vo ljubovta nema granici vo razlikata na godinite. OK jasno e deka ako ti imas 15 toj 25 seushte si dete i ne mozes da gi zadovolish negovite potrebi no ako saka t.e. ako te saka toj moze da te ceka. Dodeka pak koga ke sozreesh mozes da se fatis i so nekoj "dedo" :D ako ti se svigja i ako go sakas.
    Mojot decko e postar od mene 5 godini pa eve veke 3 godini i 3 meseci sme zaedno.
     
    На Cecko85 и calm-girl им се допаѓа ова.
  2. drkusica

    drkusica Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Jas i ,sega veke ,mojot soprug sme razlika 15 godini i ODLICNO funkcionirame.Bevme vo vrska 4 godini vo koi toj me cekase da diplomiram (fer) i normalno budejki ljubov e vo prasanje logicen cekor bese brak.Od moe licno iskustvo,toa sto ne drzi zaedno pokraj ljubovta e golemoto megusebno razbiranje.
     
    На Cecko85, мкд98 и fiesta им се допаѓа ова.
  3. maca0901

    maca0901 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Deneska i mazite od nad triesettina godini moze da se ko vistinski deca,t.e. neiziveani i neiskusni--so ovaa recenica potpolno se soglasuvam..vrskata pomegu 17 godisno devojce i 29 godisen maz e retka no ne i neostvarliva pojava..mn e jasno deka od sekogas devojkite gi privlekuvale postarite mazi (so isklucoci) zatoa sto se na eden nacin poiskusni megutoa smetam deka se zavisi od karakterot od samata licnost od toa kako i dvacata partneri ke se postavat, sepak tuka mora da ima golema doza na doverba i razbiranje ... i se razbira mn ljubov :)
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    sekogas e podobro maskoto da bide postaro od zenskoto , toa e poznato no ete primer toj e postar od mene celi 10 god, ako ne gi poznavate lugeto ne sudete ... sto ako se zaljubis vo nekoj postar od tebe i se e sovreseno i toj i vrskata , zarem da mu kazes ne samo zaradi razlikata vo godinite ,mislam deka toa e duri glupavo
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    tocno e ima isklucosi jas imam 15 toj uste malku 26 , i jas i toj pred da se zapoznaeme strasno mnogu gi osuduvavme vrskite so golema razlika vo godinite , zatoa ne sudete ako ne gi poznavate lugeto moze bas vas da vi se sluci , kako na primer mene :)

    МОДЕРАТОР: Ве молиме користете го копчето „Редактирај“ наместо да испраќате две мислења едно по друго.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    mislam deka do 7 godini razlika nema da bide problem , no ako se poveke ke se poznava a plus toa ponataka on podrugo ke razmisluva a ti podrugo .a od toa doagaat sprotivnosti .
    moze razbravte moze ne gi isprevrtev zborovite :mrgreen:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kiki

    kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    Колку и да велиме дека нема улога, разликата во годините влијае врз секоја врска. Можеби нема да почувствувате директно, но ќе се најде некој проблем што ќе произлегува од тоа.
    Но, да не бидам сфатена погрешно. Тоа е нормално. Во секоја врска има проблеми и ако тие не доаѓаат од разлика во години, ќе доаѓаат од друго. Образованието, искуството, културата... се има влијание врз врската.
    Ако се сакате, сите проблеми имаат решение.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bubale23

    bubale23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Eve i jas sum primer za odlicna vrska so raslika vo godini. Se zapoznavme koja jas imav 16 a toj 22 . Bese ljubov na prv pogled, koj trae veke 8 godini:) I bas ni e super!
     
  9. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    milo mi e za vas , treba da mu dokazeme na svetot deka ima i takvi luge koi se srekni i zadovolni so partnerot i vrskata iako ima razliki vo godinite ;)
     
  10. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Има различни луѓе на светот, темава не е за убедување дека е или не е убава разликата во годините.
    Тоа секој различно си го доживува според различни околности - значи се е индивидуално.
    За некого тоа не е допустливо, за некого е.
    Некои едноставно се плашат, други сакаат да си ги живеат годините како што им доликува.. зависит!
    Како и да е.. што понатаму во животот со толку постар маж? Доаѓа време кога жената има 36 години, мажот 46.. снеможува, не му се излегува, па ете налетуваат болести типични за тие години... жената, а и воопшто сите сакаат да останат млади, подвижни, не запоставени.. треба сепак да се внимава и на тој период од животот.. па и понатака.
    Можеби претерав, ама тешко е да се остане вдовец на тие години, тешки се и премажувањата...
    Друго, разговараме за разлика во години кога мажот е постар од жената.. дали некој во случајов е постара од својот маж/дечко? Што мислите општо за тие врски?

    п.с. Ќе Ве молам да пишувате на кирилично писмо, вака на латиница очи ме заболеа, ништо не разбира, потешко се чита/ :roll:
     
    На BellatrixF му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mistique

    Mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    63
    Pa zavisi od mnogu faktori,kakov e tipot , ponasanjeto sperma devojkata, minatoto. Imam dr koja sto ide so decko postar 10 god i mn go saka sto duri go ima prifateno negovoto dete kako svoe. Toj e razveden,nikakov i ima dete koe zivee so majkata. Sum i rekla na drugarka mi deka toa jas ne go sfakam zosto ona e mlada, ubava, studira i moze da ima nekoj top tip,ali ljubovta prema nego ne i dozvulova.
     
  12. Msslovepoison

    Msslovepoison Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    5
    kako 1 jas mislam deka treba da ima malce razlika vo godinite, poso normalno zenite pobrzo ostaruvaat od kolku mazite zatoa treba da ima 3/4 god razlika po moeto mislenje iako mojot soprug i jas imame 6 god razlika..
     
  13. Jovanka27

    Jovanka27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Не, не мислам дека големата разликаае пречка за да се изгради една љубовна врска, но сепак сигурно нема да ви биде убаво кога вие ке имате 45 а тој 63 и ке биде стар дедо размислете добро, годините си го прават своето можеби сега не се осеќа таа огромна разлика но со тек на време и те како.. :?
     
  14. Jovanka27

    Jovanka27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Конкрено за оваа разлика ако стварно има голема љубов, тогаш со среќа ;)
     
  15. lowely

    lowely Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    jas imam 15 god a decko mi 22 i stvarno mi e ubo so nego se znaeme 1 ipol god a vo vrska sme 2 meseci i mnogu ima ljubov razbiranje i sve by the way i ne e moja vera a se slozuvame super ne se bitni godinite pozz
     
  16. Damata-Nene

    Damata-Nene Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    ljubovta nema godini, vera, boja... ljubovta e ljubov onaka iskrena od srceto
     
  17. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    нема веза тоа, јас сум сега со еден од 19 год и исто ни е гледиштето, секогаш земајте во предвид дека машкото покасно созрева.
     
  18. natali25

    natali25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    23
    јас сум постара од мојот дечко скоро 2 години, во врска сме веке 5 години, јас имам 26 тој 24, врската ни е одлична, тој е потпората во врската, тој е столбот, јас сум зрела како лчност но ми одговара да се однесувам ,,лигаво,, тој ми е тука за се....разликата во години се почуствува единствено во тоа што сеуште не сме во брак, и двајцата сакаме од одамна но мене ми беше жал да го врзам толку рано...ке биде најверојатно годинава иако за машко е релативно млад за свадба...сакам да кажам, иако е помлад од мене е премногу зрел, во моментов решаваме прашања од типот стамбено, ке градиме куќа, свадба, ме финансира да продолжам со учењето, магистерските студии, и се останато, се што ми е потребно,значи со него немам проблем сеа за сеа проблем сум само јас, што сакам се барам се од него, тој се мора да може , така ме навикна и сега ако нешто не е така јас правам страшни проблеми во врската, практично трагедии, што знам дека не е воопшто добро ама во некои моменти се губам... :roll: ...не е битна разликата во години, еве кај мене тој е помал но далеку позрел и поодговорен од мене.... :) можеби поради тоа што јас се однесувам детински, но свесно, затоа што на почетокот тој беше неодговорен па морав да преземам нешто и сега ми е супер, ама стварно супер...се е индивидуално, се зџависи од лишноста, има луѓе кои се проблем и на 20 и на 30...и да сте помала и постара од него, и кои никогас не созреваат....затоа се е индивидално, равенка за успешна врска нема, толку по толку год=срека, такво нешто нема, глеј те ја личноста не годините..
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sneze.Vanja

    Sneze.Vanja Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Кога би мала девојката 37 а мажот 49 - тоа не би било никаков проблем. Двајца возрасни - зрели.....
    Но она 17 - он 29??? Тоа би било чудо на светов ако ја одржат таа врска и останат во брак за цел живот.
     
  20. srcence18

    srcence18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    јас со мојот дечко сум разлика 7 години и тоа не ни претставува никаква пречка стварно ни е многу убаво, љубовта не познава граници :D :D :D