Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. Nathalie

  Nathalie Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  6
  Се е индивидуално и релативно...зависи од луѓето,од зрелоста,од околнстите...јас лично отсекогаш сум сакала да имам 5-6 години (па и постар) партнер,затоа што така се чувствувам поубаво,не знам зошто... ;)
   
 2. hihi

  hihi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Прво поздравче за сите,а посебно заТанја6 ...Танје и јас се наоѓам во истаат ситуација но најверојатно поради предрасуда ке ја пропуштам шансаат :( После долга врска и такво раскинување и разочарување секое наредно искуство го гледам со недоверба,а ова сега тој е 5 години помал од мене,далеку од тоа дека изгледам постара од него ...тој има 26 многу е зрел за годините но јас гледам со недоверба и мислам дека кога претходниот инаце мој врсник не мислеше на женење овој ич...и не ни сакам да си даадм шанса,глумам лудило си правам филмови дека можеби сака само да си го пополни времето,а моето време не е за губење,па не сакам ни да пробам,а искрено веке три години како сум сама па од моите врсници и од постарите од мене немам сретнато ни еден нормален зрел човек..Танје ти посакувам од срце се најубаво,и се надевам дека и мене ке ме тресни нешто па ке почнам да верувам повторно во љубовта без да гледам помал постар :)
   
 3. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  170
  Моите родители се 14 години разлика ;) Никогаш немало некои несогласувања поради годините.Годините не се важни во љубовта ;)
   
 4. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  563
  уф, стварно незнам како да одговорам на темава. Не гледајте толку на разлика во години. ОК да постарите машки имаат доста проживеано па може се посериозни, но од мое искуство не гледам некоја огромна разлика, освен што не сум го приметила тој постариот да се врти по секоја цура на улица, а додека кај овие маливе на моја возраст тоа е како добро утро. Сепак се си е зависно од карактерот. И да е помал ако тој е карактер кој поцитува други луѓе, не вара, не лаже тој ке биде таков до крај. За тоа не се битни годините. е сеа па не да се претера и разлика по 15 години..за мене најубаво е до 8 год.
   
 5. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  hihi,godinite ne se sekogas najbitni i presudni za toa dali vrskata e seriozna i za stapuvanje vo brak..ima nekoi so na 30 ili 30 i nekoja nemaat aber za zenenje a ima i maski na 25 so sakaat da se zenat..do karakterot e poveke negoli do godinite..eve deckomi e 5 godini pomal a toj saka da se zeni,a jas ne sum sigurna :) taka da ako deckoto stvarno ti se dopaga,pokusaj so nego ;)
   
 6. Lisa18

  Lisa18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Искрено најдобра разлика во години ми е од 2 до 6 ...но поголема разлика од тоа не е бас добро. Тогаш имаш различни погледи на работите еве да речеме кога си ти 20 тој 28 не е којзнае каква разликата но како одминува времето мислам дека наидуваш на проблеми ти си помлада имаш време за забава .... на некој тоа време му одминало па мисли на брак деца ...едноставно позатворен тип на живот
   
 7. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  1.192
  Можам само да кажам дека никогаш не ме привлекувале и не верувам дека ќе ме привлечат помали од мене.Не ми е чудно или глупо кога се работи за други,но ете јас не можам никако со помал,до мене е по се изгледа :)
  А за постари,од моја генерација до плус бесконечност :) ,не најсериозно,би сакала до осум години некаде разлика.
  Досега,процентуално најзастапени ми се две години постари и моја генерација.
   
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.484
  Секој со своите искуства... :) 8) Никогаш не се знае, нели?
   
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.747
  Сакаш да се смениме, Рената? :lol:
   
 10. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  Јас и мојот дечко сме во врска веќе 1.5 година, тој е постар од мене 8 години и ни е супер. Никогаш не ме натерал на ништо, секгаш остава на мене да одучам дали сум спремна на било каков чекор, ме подржува и ме охрабрува во се што правам... така да мислам дека годините не се битни во врската (сега да не претераме со 20-30 год разлика) се зависи до човекот. Конкретно кај мене, баш поради фактот дека тој поминал низ се тој не сака мене заради нашата врска да ми се ускратат *лудориите* туку напротив ме охрабрува да уживам додека можам.
  А за врските помеѓу врсници , особено во тинејџерските години, сум тотално против! Како прво машките се страшно незрели, се однесуваат детинасто и со такви луѓе не можес да имас долга врска (освен ако бараш дечко за неколкудневна забава, тогаш ОК). А и да бидеме искрени една девојка од 18 години е многу поискусна од дете од 18 год кое што уште се пали на *Counter Strike* или што ти ја знам, така да јас лично не бискала партнер кој треба да го учам на секој негов следен чекор, или пак некој кој се лигави, трчка.... секоја жена сака вистинка машкост и сигурност покрај себе ;) 8)
   
  На goran-sr му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  Јас и дечко ми сме 3 ипол скоро 4 години разлика.Мала или голема .. ние се сакаме .. кај мене нема разлика во годините во љубовта :)
   
 12. Chanel

  Chanel Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Хммм ..
  Разликата во години е еден битен фактор од градењето на една врска. Луѓето велат дека за љубов годините не се важни, но важни се за потребите што ќе ги имаат партнерите еден наспроти друг.
  Мислам дека не треба да има огромна разлика во години, но исто така може и партнерот од нас да е постар 5 години, но многу повеќе да не цени од друг што е наша генерација. Се ова зависи од карактерот на тој човек, неговите искуства, навики, потреби, а и пред се како ние сме се поставиле спрема него, дали како сериозна девојка или како некоја само за една употреба што би можеле да кажеме.
  Има примери каде што партнерите се разлика од 5-6 години, а сепак врската и нивните односи го достигнале највисокиот степен.
   
 13. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.828
  Пол:
  Женски
  ^^^5 години се ништо...во нормалните граници, мислам дека за разлика над 10, 15 години станува збор...тоа веќе е многу, различни ставови, потреби...
   
 14. ana05

  ana05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  31
  Мајка ми и татко ми се 7 години разлика па еве 30 години се во брак и досега не сум слушнала ни да се скараат ни ништо.
  Па сега проценете сами ;
  А јас и сопругот сме 4години разлика и досега е супер(да не се подречам)
   
 15. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.909
  Постара сум од дечко ми 5 месеци :D Ама понекогаш он е тој што се однесува позрело .. :)
   
 16. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.700
  Допаѓања:
  59.459
  Пол:
  Женски
  od bivsiot bev postara godina i pol, no toa ne ni smetase, bevme zaedno dve godini, a i se odnesuvase pozrelo od mene, taka da godinite nemaat nikakva vrska
   
 17. mila88

  mila88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Возраста и не е баш пречка за врска, ама јас лично не сум за врски каде што има разлика поголема од 2-3 години. Некако не ми е соодветно...
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.353
  Допаѓања:
  21.575
  Пол:
  Женски
  Дечко ми е постар од мене 7 месеци.
   
 19. mila88

  mila88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Океј е тоа бе :) Многу нормално. Таман работа ако сите се бираме и исти месец да сме родени :D
   
 20. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.467
  Дечко ми е само една година поголем од мене и супер си одговараме. Искрено почесто се осеќам како да е многу поголем од мене, затоа што многу попаметно и поразумно размислува од мене. :) А немам ништо против голема разлика, затоа што баш мислам дека кога дечкото е повозрасен, ќе се однесува и позрело. Дедо ми е постар од баба ми девет години а имаат совршен брак,дури им се восхитувам како можат толку да се сакаат и согласуваат и на стари години :)