1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. Nathalie

    Nathalie Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Се е индивидуално и релативно...зависи од луѓето,од зрелоста,од околнстите...јас лично отсекогаш сум сакала да имам 5-6 години (па и постар) партнер,затоа што така се чувствувам поубаво,не знам зошто... ;)
     
  2. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Прво поздравче за сите,а посебно заТанја6 ...Танје и јас се наоѓам во истаат ситуација но најверојатно поради предрасуда ке ја пропуштам шансаат :( После долга врска и такво раскинување и разочарување секое наредно искуство го гледам со недоверба,а ова сега тој е 5 години помал од мене,далеку од тоа дека изгледам постара од него ...тој има 26 многу е зрел за годините но јас гледам со недоверба и мислам дека кога претходниот инаце мој врсник не мислеше на женење овој ич...и не ни сакам да си даадм шанса,глумам лудило си правам филмови дека можеби сака само да си го пополни времето,а моето време не е за губење,па не сакам ни да пробам,а искрено веке три години како сум сама па од моите врсници и од постарите од мене немам сретнато ни еден нормален зрел човек..Танје ти посакувам од срце се најубаво,и се надевам дека и мене ке ме тресни нешто па ке почнам да верувам повторно во љубовта без да гледам помал постар :)
     
  3. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Моите родители се 14 години разлика ;) Никогаш немало некои несогласувања поради годините.Годините не се важни во љубовта ;)
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    уф, стварно незнам како да одговорам на темава. Не гледајте толку на разлика во години. ОК да постарите машки имаат доста проживеано па може се посериозни, но од мое искуство не гледам некоја огромна разлика, освен што не сум го приметила тој постариот да се врти по секоја цура на улица, а додека кај овие маливе на моја возраст тоа е како добро утро. Сепак се си е зависно од карактерот. И да е помал ако тој е карактер кој поцитува други луѓе, не вара, не лаже тој ке биде таков до крај. За тоа не се битни годините. е сеа па не да се претера и разлика по 15 години..за мене најубаво е до 8 год.
     
  5. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    hihi,godinite ne se sekogas najbitni i presudni za toa dali vrskata e seriozna i za stapuvanje vo brak..ima nekoi so na 30 ili 30 i nekoja nemaat aber za zenenje a ima i maski na 25 so sakaat da se zenat..do karakterot e poveke negoli do godinite..eve deckomi e 5 godini pomal a toj saka da se zeni,a jas ne sum sigurna :) taka da ako deckoto stvarno ti se dopaga,pokusaj so nego ;)
     
  6. Lisa18

    Lisa18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Искрено најдобра разлика во години ми е од 2 до 6 ...но поголема разлика од тоа не е бас добро. Тогаш имаш различни погледи на работите еве да речеме кога си ти 20 тој 28 не е којзнае каква разликата но како одминува времето мислам дека наидуваш на проблеми ти си помлада имаш време за забава .... на некој тоа време му одминало па мисли на брак деца ...едноставно позатворен тип на живот
     
  7. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.123
    Пол:
    Женски
    Можам само да кажам дека никогаш не ме привлекувале и не верувам дека ќе ме привлечат помали од мене.Не ми е чудно или глупо кога се работи за други,но ете јас не можам никако со помал,до мене е по се изгледа :)
    А за постари,од моја генерација до плус бесконечност :) ,не најсериозно,би сакала до осум години некаде разлика.
    Досега,процентуално најзастапени ми се две години постари и моја генерација.
     
  8. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Секој со своите искуства... :) 8) Никогаш не се знае, нели?
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Сакаш да се смениме, Рената? :lol:
     
  10. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    Јас и мојот дечко сме во врска веќе 1.5 година, тој е постар од мене 8 години и ни е супер. Никогаш не ме натерал на ништо, секгаш остава на мене да одучам дали сум спремна на било каков чекор, ме подржува и ме охрабрува во се што правам... така да мислам дека годините не се битни во врската (сега да не претераме со 20-30 год разлика) се зависи до човекот. Конкретно кај мене, баш поради фактот дека тој поминал низ се тој не сака мене заради нашата врска да ми се ускратат *лудориите* туку напротив ме охрабрува да уживам додека можам.
    А за врските помеѓу врсници , особено во тинејџерските години, сум тотално против! Како прво машките се страшно незрели, се однесуваат детинасто и со такви луѓе не можес да имас долга врска (освен ако бараш дечко за неколкудневна забава, тогаш ОК). А и да бидеме искрени една девојка од 18 години е многу поискусна од дете од 18 год кое што уште се пали на *Counter Strike* или што ти ја знам, така да јас лично не бискала партнер кој треба да го учам на секој негов следен чекор, или пак некој кој се лигави, трчка.... секоја жена сака вистинка машкост и сигурност покрај себе ;) 8)
     
    На goran-sr му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    Јас и дечко ми сме 3 ипол скоро 4 години разлика.Мала или голема .. ние се сакаме .. кај мене нема разлика во годините во љубовта :)
     
  12. Chanel

    Chanel Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Хммм ..
    Разликата во години е еден битен фактор од градењето на една врска. Луѓето велат дека за љубов годините не се важни, но важни се за потребите што ќе ги имаат партнерите еден наспроти друг.
    Мислам дека не треба да има огромна разлика во години, но исто така може и партнерот од нас да е постар 5 години, но многу повеќе да не цени од друг што е наша генерација. Се ова зависи од карактерот на тој човек, неговите искуства, навики, потреби, а и пред се како ние сме се поставиле спрема него, дали како сериозна девојка или како некоја само за една употреба што би можеле да кажеме.
    Има примери каде што партнерите се разлика од 5-6 години, а сепак врската и нивните односи го достигнале највисокиот степен.
     
  13. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^5 години се ништо...во нормалните граници, мислам дека за разлика над 10, 15 години станува збор...тоа веќе е многу, различни ставови, потреби...
     
  14. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    Мајка ми и татко ми се 7 години разлика па еве 30 години се во брак и досега не сум слушнала ни да се скараат ни ништо.
    Па сега проценете сами ;
    А јас и сопругот сме 4години разлика и досега е супер(да не се подречам)
     
  15. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Постара сум од дечко ми 5 месеци :D Ама понекогаш он е тој што се однесува позрело .. :)
     
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.391
    Пол:
    Женски
    od bivsiot bev postara godina i pol, no toa ne ni smetase, bevme zaedno dve godini, a i se odnesuvase pozrelo od mene, taka da godinite nemaat nikakva vrska
     
  17. mila88

    mila88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Возраста и не е баш пречка за врска, ама јас лично не сум за врски каде што има разлика поголема од 2-3 години. Некако не ми е соодветно...
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Дечко ми е постар од мене 7 месеци.
     
  19. mila88

    mila88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Океј е тоа бе :) Многу нормално. Таман работа ако сите се бираме и исти месец да сме родени :D
     
  20. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Дечко ми е само една година поголем од мене и супер си одговараме. Искрено почесто се осеќам како да е многу поголем од мене, затоа што многу попаметно и поразумно размислува од мене. :) А немам ништо против голема разлика, затоа што баш мислам дека кога дечкото е повозрасен, ќе се однесува и позрело. Дедо ми е постар од баба ми девет години а имаат совршен брак,дури им се восхитувам како можат толку да се сакаат и согласуваат и на стари години :)