Разлика во години

Дискусија во 'Врски' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. sweet.267

  sweet.267 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  0
  Decko mi e postar od mene okolu 9 meseci ali ne e vo pogolem klas od mojot. Iako ne sme vozrasni mozam da kazam sega deka e stv dorasnat & seuste se cudam. Go otkaciv i toa stariot koj beshe 4 god postar od mene za nego, zasto ednostavno sakashe seriozna vrska a dali ednash nedelno ke se gledavme i nemozev da izdrzam ja toa. Mozam da kazam deka i segashniot saka dolga vrska so mene ali sepak podrukcje e otkolku so ovoj so e 4 god postar. Nekogash godinite moze stv da precat, no nekogash i ne. :)
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.483
  Баш ме интересира, колку години имала мајка ти кога се омажила? :) ;)
   
 3. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  43
  Маж ми е поголем од мене неполни 2 години. Нормално,според мене,со знам... :^)
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.467
  На една моја другарка мајка и е 10 години постара од татко и и пак супер функционираат, само се познава дека он е помлад, нели жените и така побрзо стареат од мажите.
   
 5. mimi.skopje

  mimi.skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  А дали оправдувате разлика од 17 години,он 38, а таа 21? :x
   
  На grey0-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.956
  Не никако!
   
  На grey0-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mimi.skopje

  mimi.skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  а зошто да не? нели љубовта не бира години?
   
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.474
  Јас лично не оправдувам разлика поголема од 4-5 години, максимум. Можеби љубовта не бира години, но си има генерациски јаз и тоа е тоа. На почетокот не се забележува толкава разлика да речеме за 10-15 години, кога таа има пр. 22, а тој 32 +, ама кога ќе дојдат педесеттите + се чувствува и тоа како. Не само во изгледот, туку и во размислувањата и начинот на живот.

  Не би сакала да навредам никого, секој си знае најубаво за себе, ама не сфаќам како 27-35 годишни мажи се забавуваат со 17-20 годишни девојки. :^) Јас за себе знам дека не сакам толку постар маж.
   
 9. etjena

  etjena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  48
  Од искуство знам дека годините ама ич врска немаат со љубовта. Јас и мм сме 18 години разлика и по 10 години заедно не ни приметувам колку е постар се додека некој душебрижник полн предрасуди не ме потсети :D
   
  На SamovilkaH и grey0-girl им се допаѓа ова.
 10. mimi.skopje

  mimi.skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Хаххаа баш поради тоа и прашав.. дека има толку заостанати луѓе ... што сеуште, за жал живеат во 19 век ..кога сакал неќел ке те омажат преку стројник! Што ви е луѓе гледајте малце помодерно на работите.. што се битни годините во љубовта!? Но, секој си има право на свое мислење
   
 11. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  28
  Со дечко ми сме 6 години разлика и 2 месеца, и преубаво функционираме да не се заречам...заедно сме година.....не ми е битна разликата.Моите родители имаат кукни пријатели каде разликта на брачен пар е 16 години, и имаат 2 деца и исто сеуште се заљубени, си се шегуваат и тераат напред.А физичкиот изглед е најмалку битен во целата ситуација, иако маж и изгледа доста постаро тие прават се да им биде подмачкано.Поздрав.....и според мене права љубав године не броје ;)
   
 12. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.549
  Допаѓања:
  1.548
  а што мислите за девојка од 18 години и дечко 26.. ? :sweat: :sweat: :sweat:
  дали е преголема разлика ?
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.958
  Допаѓања:
  118.961
  Пол:
  Женски

  Шест години и не е толку голема разлика, ама различни се размислувањата, периодот во кој моментално се наоѓате. Човек од 18 години не размислува исто како човек од 26 години - сепак, искуството игра тука улога, некои работи едниот ги поминал, другиот не; едниот може сака да се врзе, другиот не; едниот сака да шета, да живее, другиот може само да седи дома (овие примери само онака ги спомнав); никогаш не можеш да знаеш како ќе биде - но на крајот на краиштата, во љубовта нема правила. Ако ти е тебе убаво, терај, само не претерувај - и да знаеш, се зависи од карактерот на личноста ;)
   
 14. Mina79

  Mina79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2

  Jas mislam deka ulogata vo godinite ne e bitna i jas so mojot verenik sme 8 godini razlika isto kako i ti i odlichno funkcionirame
   
 15. molivce

  molivce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  razlikata ne e pregolema pa toa se samo osum godini no sepak treba da se znae ako bilo koj od partnerite bez razlika maz zena ili pomal pogolem ako e so izopaceni sfakanja i mislenja togas i isto godisnici ne bi uspeale vo vrskata sepak treba da ima razbiranje pa i moite mama i tato se deset godini razlika pa sepak brakot i so kavgi i ubavi momenti go minat veke 38 godini znaci nema vrska godinite samo treba da postoi ljubov i razbiranje za da se uspee
   
 16. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.467
  Ништо страшно 8 год. Може да функционира врската.
   
 17. bushavka

  bushavka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  јас сум 23 а мм 33 год. мислам дека доколку постои љубов и разбирање годините се најмалку битни. :)
   
 18. catty

  catty Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  18
  eve jas ke pocnam od sebe:)...porano se cudev na vrskite sto se golema razlika vo godini i bev na nekoj nacin protiv,no eve jas imam 23 god,decko mi e 37god,no nie peremnogu se sakame i veke 2ipol godini funkcionirame super,pominavme niz dosta problemi,se soocivme i so mnogu raboti no pak ostanavme zaedno:).....sepak ke kazam toa e i do covekot so koj sto si i do karakterot:)
  ne vikam deka godinite i razlikata ne si go pravat svoeto,na nikoj ne mu e sovrseno,no sekogas treba da ima nekoj kompromis vo sekoja vrska,nemojte da me svatite pogresno,ova e samo moe mislenje od moe licno iskustvo,inaku vaka razlikata mnogu ne se primetuva,koj i da ne vidi zaedno se cudi kako sme izdrzale p0osle se kako jas i on se sakame uste do den denes,no ne e se taka rozovo kako sto izgleda od strana,sekogas ima nesto vo zatvorenoto tendzerce so kapace,po nekoja mandzicka si se krcka vnatre :rofl:
   
 19. catty

  catty Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  18
  јас ви се извинувам зошто пред малку ви пратив писмо што не беше кирилично :$
   
 20. jarec-22

  jarec-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  da donekade mislam deka ljubovta e vazna no sepak vazni se i razlikite sto gi imaat nesamo vo godinite tuku i drugite razliki so doagaat so godinite no sepak ako ljubovta e vistinska i pzlikite se isti