1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разликување лево од десно

Дискусија во 'Психологија' започната од GirlRose, 28 јуни 2017.

?

Дали разликувате лево од десно?

  1. Да

    91 глас(а)
    74,0%
  2. Не

    32 глас(а)
    26,0%
  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Јас ако сум под притисок знам да се збунам, но обично не грешавам.
    Имам другарка што има ваков проблем и некогаш има смешни ситуации, ама некогаш е за плачење.

    До толку не може да разликува што еднаш не можеше да сфати како ако стоиме лице со лице завртени, мојата лева страна, кај неа е десна :?:
    А ако стоиме една пред друга (една да е завртена со грб), двете страни ни се исти.

    Низ улици за дома се губи, посебно со такси кога оди... не знае никогаш да му објасни како да ја однесе до дома...Дали лево или десно да врти човекот.

    Друга другарка се пресели во нов стан, па оваа што се губи никако не можеше да запамти како сама да појде....50 пати имаме заедно појдено и таа пак сама не знае да појде.

    Мислев си претерува малку, ама гледам повеќето имале проблем :shake:
     
    На Arthur и theowndemon им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    На мене разликувам лево и десно, ако објектот е позициониран поразлично од правецот на кои седам јас има можност да се замислам. Уште се сеќавам средно по Анатомија професорката не ми пишеше повисока од 2ка зошто срцето го научив со грешните страни, спротивно. :wasntme: Ама па на кој му се нема случено да се збуни, не? :angel:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Јас не дека не знам кое е лево и десно, но кога ќе ми рече некој или јас пред да речам ми треба време за да не згрешам и тоа некогаш ми претставува проблем на раскрсници. И баш пред некој ден кога се возевме со дечко ми му покажував еден пат и наместо лево јас му викам десно и го згрешивме патот.. И мислев дека сум само јас па малку се подзамислив дали е се во ред со мене... :D:x
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  4. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.521
    Пол:
    Женски
    Ееее не сум билa сaмo јaс штo мешaм левo и деснo :D.Кoгa oбјaснувaм нa мм кaде дa вoзе кoристaм нaтaму,нaгoре,нaдoле:D.Сaмa кoгa вoзaм немaм прoблем.Кoгa требa дa кaжaм деснo или левo ми требa секундa дa рaзмислaм и пaк некoгaш грешкa кaжувaм.Некoј пoгoре спoмнa нa aнглиски дa се нaучaт мoже пoлеснo ќе се зaпaмтaт,кaј мене не функциoнирa.Не живеaм мк и честo ги слушaм нa друг јaзик и пaк истo.Амa си се пoмирив сo тoa,кoгa ми се смее мм и јaс се смеaм.
     
  5. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    И јас сум ваква, комедии дур возев часови имав згрешено насоки неколку пати, арно што не се слупав негде:rofl:Ми треба така време да се подразмислам, според раката што пишувам се ориентирам дека е десно, другата страна лево:D
    И за ориентација општо сум изгубена во простор и време, ако треба да најдам нешто подобро да не сум сама, пред некое време барав адвокатска канцеларија се маткав низ чаршија и тоа со гугл мапс едно пола саат дур ја најдам, зимоска на -20 кога одев кај една другарка (а сум била претходно) исто, цело Тафталиџе го свртев :D кај еден другар 500 пати имам отидено и уште не можам да запамтам тие уличките по Лисиче, му вртам да ме пречека:D
    Ич не е лесно вака дезориентиран да си (исто така и рамнотежа немам може ова поврзано нешто, сигурно сум паднала ко мала на глава:?:)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    На која рака носат венчален прстен православните христијани?
     
  7. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.521
    Пол:
    Женски
    Нa деснa 8)
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Интересно е ова со прстенот.Ама јас сум млада за мажачка хахах.Инаку,мене кога ќе ми кажат лево секогаш одам десно.Можеби пошто сум деснорака,а секогаш ги изговараме лево,па десно.И првата асоцијација ми е обратно.Фала Богу што се две страни.А да имаше три е тогај ќе беше каша попара. :rofl:
     
    Последна измена: 29 јуни 2017
    На afrodita26 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Ако еден застани наспроти тебе нормално дека неговата лева страна ќе биде твојата десна и обратно.Затоа понекогаш знаеме да се збуниме. Но, познавам и луѓе коишто се доволно возрасни, а сепак не разликуваат што е десно, а што лево. :)
     
  10. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    И јас сум од оние на кои тешко им оди разликувањето лево десно.
    Кога ќе треба да кажам правец,размислувам со која рака пишувам,на која рака носам саат или бидејќи имам белег на десната рака се ориентирам по него.
    Најтешко ми беше кога полагав за возачка и земав часови.Инструкторот ќе кажеше каде да возам,јас не знаев на што попрво да мислам,дали на патот пред мене или да гледам во рацете и да возам.
     
    На afrodita26 и elimkd им се допаѓа ова.
  11. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Кога бев помала се бунев.:lol:
     
  12. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    :$ па не сум била сама со маката моја, уф лево - десно погодувам со мало размислување и се случува да погрешам, си признавам! И јас често го слушам од мм она „не тоа, другото лево!“

    Ориентација во просторот није ми нека јака страна но во последно време се подобрувам, почнав кога одам некаде да приметувам „нишани“ односно ситници кои за друг пат би ми помогнале ако треба да го врвам истиот пат!

    Јас приметив и друга „фалинка“ во мозочето ми мое, имено иако сум добар математичар, супер логичар, економист по професија, при гласно читање на поголеми броеви несакајки ги пермутирам броевите, буквално едно гледам а друго изговарам, пример 46.732.знам да го кажам четириесет и шест илјади седумсто дваесет и три, и тоа многу често правам вакви лапсузи! Морав дури и на колегите да им го признаам ова па најчесто ја избегавам таа функција да читам цифри.
     
    На afrodita26 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    Се мислам 1-2 секунди понекогаш ако не можам да се сконцентрирам :|
     
    На Dimaja и afrodita26 им се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Немав проблем уште од мала да научам која е лева која десна страна,ама затоа пак маки мачев со ориентацијата за страните на светот.
    Дури и денес понекогаш тешко се ориентирам кај е исток,кај е запад :Dпа север,југ,еее тоа е комплицирана работа за мојот мозок :D
     
  15. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Се бунам и кога си идам накај дома со такси треба првин десно па лево а ја обратно ги знам страните ама ете незнам во моментот што се случува и се орјентирам по која рака пишувам така и на доктор хахаха и сама ме маваа смеа ама незгодно е кога ќе згрешиш и пред вртење обавезно се орјентирам пред да кажам.
     
  16. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Тоа никогаш не треба да се учи на памет, тука само логичко треба да се поставиш. Затоа што бравата на вратата не секогаш се наоѓа на едната стана. Ги има и од лево и од десно во зависност како се отвора вратата, но никогаш не е на средина, зошто ¿?

    Еве со одговорот ќе ти споделам логиката. Бравата ако е на левата страна од вратата кога стоиш наспроти неа, се отклучува на десно а кога стоиш на десната страна од вратата се отклучува на лево.
    Бравата се става од едната страна за да биде механизмот на заклучување поблизок до ѕид или столб како би обезбедоло прицврстување на тие внатре цефки/шипки што ли да се во бравата. Фактички кога отклучуваш секогаш ги одвојуваш тие две точки (ѕидот прицврстувач и самите подвижни елементи во вравата) значи подалеку од прицврстувачот, а со раката вртиш накај подалечната страна.
    А кога заклучуваш ги спојуваш тие точки, вртиш накај прицврстувачот т.е поблислиоѕ ѕид. ( ќе ти ја зголеми безбедноста)
    Така секогаш ќе знаеш како се отклучува врата

    П.с. Да не биде само теорија, пробај сега дома на вратата полека со логика од двете страни и засекогаш ќе знаеш понатаму

    Се надевам ти помогнав :*
     
    Последна измена: 29 јуни 2017
    На cresa-jagoda, Someonespecial, Anacid и 2 други им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Како бе не разликувате? :o
    Сериозно, прв пат слушам возрасни луѓе да не разликуваат лево и десно. Мислев во категорија дете е темава... Веројатно станува збор за неактивност на некоја функција во мозокот, што знам. :D

    За ориентација во простор и јас имам проблем зашто не гледам наоколу и појма немам кај сум поминала, па знам да се изгубам. Мислам дека лево/десно нема голема врска со ориентацијата. Тоа не ми е никаков проблем, ама пак се губам во простор. :D

    Најдов вежба, треба да одите по ред и да ги ";читате" што побрзо.
    [​IMG]

    Овде ви мери и време:
    https://faculty.washington.edu/chudler/java/hands5.html
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Велат дека луѓето кои се леваци (и јас спаѓам во оваа група) многу повеќе време им треба да се сетат каде е лева,а каде е десна страна...до некаде е вистина,но не мора да значи.
     
  20. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Јас сум левак ама ги владеам перфектно страните. Од сон разбуди ме ќе ти кажам која е лева а која десна :D

    Кој е изворот на ова научно тврдење :D ?
     
    На Someonespecial и JollyGirl им се допаѓа ова.