1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разликување лево од десно

Дискусија во 'Психологија' започната од GirlRose, 28 јуни 2017.

?

Дали разликувате лево од десно?

  1. Да

    91 глас(а)
    74,0%
  2. Не

    32 глас(а)
    26,0%
  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Мислам нема врска леваци-деснаци, и јас сум левак па немам воопшто проблем а другарка ми е деснак, па ене ја ко од Марс падната.
    Ова до мозокот е нешто :sweat:
    Нешто кочи во главата :^)

    Инаку го читав @Читател и ме збуни што кажува, па пробував на врата и точно било :wasntme:

    А некој да каже трик при ориентирање на светот? |(
    Од прилика знам да се снајдам, ама не баш толку брзо и прецизно....Пример брат ми каде и да се наоѓа во моментот, знае точно да покаже кон која страна е Индија, Америка, Швајцарија, а мене ми треба време да се сетам каде е исток, запад... :wasntme:
     
    На Читател, cresa-jagoda, La.loca и 4 други им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Зошто се спореди на темава неразликување лево и десно со снаоѓање во простор, немора да значи. Јас разликувам лево и десно, некогаш знам да се збунам ама пак ќе речам кој е тој кој воопшто се нема збунето (особено на слики...............)? Ама ориентација во простор ми е ... Нула. Вртев круг пет пати дур се сетам дека исто место врвам, а ако влезам во продавница и на излегување не знам од која страна идев сем ако местото не ми е многу познато. Често еден пат знам да го врвам пример од болница до библиотеката, ама не знам од библиотелата до болница.
     
    На Читател, cresa-jagoda, GirlRose и 3 други им се допаѓа ова.
  3. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Многу пати ми се десило на некој да му кажам: „Не тоа лево бе, другото лево!“ :D
     
    На Someonespecial и theowndemon им се допаѓа ова.
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Точно... Мене ориентација во просторот ми е јака страна. На времето, кога немаше gps, пола Лондон го прошетав, само со карта во рака. Немам никаков проблем да се ориентирам, ама имам проблем со ЗБОРОВИТЕ лево и десно, значи ми треба секунда да помислам дали десното беше десно или лево, хаха. Ориентацијата, со разликувањето на страните како поими, нема поврзаност :)
     
    На GirlRose, Someonespecial и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Јас од сабајле незнам ни право каде е
     
    На Petra777 и EraBon им се допаѓа ова.
  6. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    И мене често ми се случува да неможам а се ориентирам каде сум, или ќе ми каже некој лево, а јас десно ќе заминам.
     
  7. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Немам таков проблем и колку што се сеќавам никогаш не сум имала. Како пушка можам да кажам каде лево, а каде е десно.
     
  8. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Heheheh :D aman be :P
     
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  9. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Можно е дека всушност разликувате лево и десно но од некоја причина мозокот не го препознава поимот (зборовите лево и десно). На пр. многумина талентирани за учење странски јазици ако ги прашате за глагол, именка и сл. ќе се збунат нема да знаат да одговорат (како и децата) но одлично ги владеат јазиците во пишана и говорна форма. Не случајно TOEFL испитот по англиски нема дел граматика, бидејќи познавањето на граматиката се гледа веќе од самата примена.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  10. foreverMATH

    foreverMATH Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    разликувам лево и десно, додуше кога бев мала ми беше тешко да научам ама со тек на време сфатив. НЕ можев да се водам со фактот дека десна страна е таа со рака и пишивање зашто сум левак. А на тато му е многу тешко, кога треба да каже што е лево прво си го бара срцето кај му чука, и така одредува и десно:(:(:(:lol::lol::?:
    единстевена забуна што ја имам е на кога на спротивна страна терба да одредам што е лево а што десно. Зошто ако имаш човек одспротива твојата лева страна е недова десна и обратно.
     
  11. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    По малку, да.
    Не се сеќавам дали како дете имав проблем, ама сега ми се случува да се подзамислам на неколку секунди, и да погрешам ако одговорам брзо без две секунди претходно да размислам или погледнам во својата десна рака со која пишувам.

    Исто не можам да се ориентирам во однос на страните на светот (исток, запад, север и југ).
    Имам чуено дека ние луѓето кои имаме проблем со ориентација во простор имаме предиспозиција да развиеме одредени типови невротски нарушувања како анксиозност или депресија. Како и Алцхајмер и Паркинсова болест во подоцнежните години. Се надевам е само мит.
     
    Последна измена: 30 јуни 2017
    На GirlRose и theowndemon им се допаѓа ова.
  12. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Камиказа
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Јaс сo деснoтo oкo не гледaм бaш чистo, пa пo тoa си знaм кoјa ми е деснa, a кoјa левa стрaнa. #трaгичнo :lol:
     
    На theowndemon, LivingGlam и Gosh им се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Немам проблем, лево десно...хаха..левата цицка ми е малку поголема од десната, вроден показател:D
     
    На Petra777, LivingGlam и elimkd им се допаѓа ова.
  16. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Ау баш не имало многу :)
    И јас сум си една од тие што незнаат лево десно, а ориентација и остало сум топ. Важам за водич во фамилија, ама ете страниве не ги разликувам ако не размислам.
    Секој ден го слушам она "другото лево" и "другото десно".
    И добар возач сум , ме научија па ми викаат сврти десно и истовремено со раката покажуваат па немам проблем.
    Ако згрешам, се враќам назад :)
     
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Грешка душо, не си добар возач, незнаеш што е лево а што десно...а што ако нема кој да ти покажува со рака, а што правиш ако треба да одиш на пат и вклучиш...ЗА ПЕТ МИНУТА СКРЕНИТЕ ЛЕВО...а...тешко тебе:!:
     
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Татко ми е одличен возач, а ако го прашаш која боја е црвана или зелена, ќе се позамисли. Не е далтонист, разликува бои, само ете како поими, т.е зборови, не му се разграничени. Исто е и со лево/десно... Зошто ако јас ги мешам поимите, значи дека сум лош шофер. Ако на знак покажува, пример, Скопје, и стрелка на десно, ќе си свртам десно. Или задолжителен правец со стрелка лево, ќе си свртам лево. Што толку е важно дали за зборот лево и зборот десно треба да се замислам секунда да ги поврзам со точната страна, со тоа дали си добар возач или не.
     
  19. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Суштината ми беше лево и десно како поими.Како зборови.Има луѓе што може веднаш да ти кажат лево ли е десно ли е.Како што може да кажеме дали е нагоре или надоле.Некои луѓе имаат потешкотии,па малку се подзамислуваат.
     
  20. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Јас уште од мала имав проблеми со ориентација. И ден денес имам понекогаш проблеми со разликување на лево/ десно, ми треба некоја секунда да размислам. Имавме една вежба на факултет, огледало се вика и нели огледалото спротивно отсликува, дур да се навикнам дека лева таму е десна кај мене се нервирав ептен :D