Рак на кожата (Mole cancer)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Flossy, 11 септември 2013.

 1. Flossy

  Flossy Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Се извинувам ако темава е дупла но навистина немав време да разгледувам дали има уште една ваква. Значи незнам како да ви објаснам со вистинските зборови но на вратт имав голема бемка (значи поголема од 6мм (што е нормално)). И пред година-две наеднаш почна да ми се смалува а околу неа да ми останува белег, бел. Оваа лето некако бемката ми се претвори во едно црвенко мало, како брунче од комарец. Пошто јас имам многу бемки по целото тело, а незнам дали ако една бемка е зафатена од рак дали тоа влијае на другите. На Google ги прочитав симптомите и дефинитивно ги имам сите. Значи покрај оваа бемка на вратот останатите пчнаа некако да ми избледуваат на краевите. Бев на кожно но тој докторот не ме ни види убаво (онака со голо око) и ми препиша некоја маст што ја мачкав одредено време но не покажа некои резултати па решив да ја прекинам. ВЕ МОЛАМ ако сте повеќе информирани да ми дадете некои дополнителни информации и каде можам да одам на прегле. Значи не државна болница, нека е приватна цената не е важна само кажете ми број... :call: :hai:
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.183
  Промедика која се наоѓа карши Рамстор е приватна а работи со упат и плави картони. Еве ти тел. да си закажеш преглед.
  ПРОМЕДИКА ДООЕЛ СКОПЈЕ
  Ул. Мито Хаџивасилев Јасмин бр. 50/5
  тел. +389 2 3248 400
   
 3. Muki1993

  Muki1993 Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
  Здраво, дали некој може да опише симптоми на овој вид рак. И како што нагледував по интернет нема никаде како мојот вид бемка(израсток), имам бемка и постојано ме чеша. Воопшто не ме боли многу е ситна и бела. Но загрижен сум.
   
 4. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.541
  Пол:
  Женски
  @Muki1993 Главните 4 симптоми на меланомот се: асиметрија, промена на границите (формата), промена на бојата и зголемување на дијаметерот на бемката.

  [​IMG]

  Постојат многу типови на бемки и израстоци на кожата но не се сите опасни. Постојат и многу други симптоми и знаци кои ги нема на оваа листа а може да се знак за меланом (крварење, чешање, болка, појава на сателитски бемки), но исто така не мора да значи дека се работи за меланом доколку се појави некој од наброeните симптоми.
  Затоа најдобра превенција и најсигурна проверка е преглед кај дерматолог. Со голо око не може да се открие овој тип на рак.