1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рак на панкреасот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Cvetetto, 7 мај 2014.

 1. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Епа ова е еден од потешките видови на рак.Тешко се открива и начјесто приказната завршува трагично.
  Еве и од вики..
  Ракот на панкреасот започнува во ткивото на панкреасот и често има лоша прогноза, дури и кога се дијагностицира рано. Ракот на панкреасот обично се шири брзо и ретко се открива во раните фази, што е главната причина тој да е водечка причина за смрт од рак. Знаците и симптомите не може да се појават се додека ракот не е доста напреднат и хируршкото отстранување не е возможно.
  Ракот на панкреасот се јавува кога клетките во панкреасот развиваат генетски мутации. Овие мутации предизвикуваат клетките да растат неконтролирано и да продолжат да живеат откако нормалните клетки ќе умрат. Овие клетки можат да се акумулираат во форма на тумор.

  [​IMG]
  ^ Најчест тип на овај вид рак.
  Видови на рак на панкреасот
  Видовите на клетките кои се вклучени во ракот на панкреасот помагаат при одредување на најдобриот третман. Видови на рак на панкреасот се:

  *рак кој се формира во каналите на панкреасот (аденокарцином). Клетки кои ги обложуваат каналите на панкреасот ги произведуваат дигестивните сокови. Повеќето видови на рак на панкреасот се аденокарциноми. Понекогаш овие видови на рак се нарекуваат егзокрини тумори;
  *рак кој се формира во клетките за производство на хормони се нарекува ендокрин рак. Ендокрин рак на панкреасот се среќава многу ретко.

  Симптоми
  Знаците и симптомите на ракот на панкреасот често не се појавуваат се додека болеста не е напредната. Кога знаците и симптомите се појавуваат, тие може да вклучуваат:

  *болки во горниот дел на стомакот, кои може да зрачат и во грбот;
  *пожолтување на кожата и белките на очите (жолтица);
  *губење на апетитот;
  *слабеење;
  *депресија;
  *крвни коагулуми (згрутчување на крвта).
  Превенција

  Иако нема докажан начин да се спречи ракот на панкреасот, може да се преземат чекори за да се намали ризикот, вклучувајќи:
  *откажување од пушењето;
  *одржување на здрава телесна тежина;
  *вежбање повеќето денови во неделата;
  *здрава исхрана. Исхраната полна со разновидно овошје, зеленчук и интегрални житарици може да помогне да се намали ризикот од рак.

  Дали знаете некој со вакав слична болест,живее ли или почина?

  Мојата наставничка по англиски вчера почина од овој вид на рак,па сум многу трогната :( .
   
 2. marria

  marria Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  4
  Pred tocno 1 godina na tatko mi mu otkrija deka ima cista na glavata na pankreasot ko demek nisto strasno ali pozelno da se pravi operacija :/ on nemase nikakvi bolki si bese na pregled onaka radi redai toa mu go otkrija..i doktori ko doktori brzo pravi se operacija dodeka si mlad da ne prerasne vo tumor nedaj boze rak :( mu zakazaa operacija od maj za vo septevri ama tolku mn go isplasija deka ke stane nesto pa moravme vrski da fakame da bide za pobrzo i kolku pobrzo najvme termin od denes za drugiden :) otide go napravija operacijata projde dobro se osvesti nie site srekjni zatoa sto ni kazaa deka e e dna od najrizicnite operacii istata vecer nastanale komplikacii najverojatno ne go primetile navreme izgubil mn krv 0- mn retka krvna grupa so pravele neznam go drzea na aparati nekolku dena i nakraj ko demek se e vo red poleka ke go budime on pocina od sto neznaeme ??? a bitno operacijata uspesna a pacientot mrtov :/ a da ne otidese da ne go ubeduvaa lekarite so lekovi i dr.medicinski pomagala mozebi ke si bese ziv a nie srekjni a sega zivotov katastrofa uste nemozeme da se pomirime :/
   
 3. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  5
  Zdravo decki, dali nekoj imal iskustvo so ovoj CAJ ESSIAC? Vikaat deka lecel 14 tipovi kancer, pa se raboti za bolen od pankreas a neznam dali da go kupam. Citam deka e popularen na zapad. Ve molam dokolku nekoj ima iskustvo da pise
   
 4. AlmedinaDina88

  AlmedinaDina88 Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2017
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  18
  So eho mozi da se vidi deka postoi problem so pankreas. Jas imam problem so vospalena zolcka ama do.sega 3 pati imam praeno eho i.krvnata slika mie vo red mozi da postoi nacin da imam problem i so pankreas a da ne e otkrieno.
   
 5. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Go zemavte li ovoj caj,iskustvo?
   
 6. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  5
  Jas go zemav za braceda SLADOK PELIN od apteka matija, a oni mi go nudea i ESSIAC cajot. Ne go zemav a citav na internet posle za nego deka e mnogu redok i skap, i moze da se kupi samo od licencirani proizvoditeli vo stranstvo (nemoes sam da go napravis). Ima 2 vidovi na sostav, no samo eden e originalen (Chicok, Kiselica, Indiski koren, Hrast), ovie od Matija go imaat bas ovoj. Inaku za rak, mi go preporacaa ANTIPARAZITEN KOMPLET od Hulda Klark, isto oni go imaat. Mi objasnuvaa deka vo 90% slucai rakot nastanuva kako rezultat na zarista, bakterii i paraziti i koga organizmot ke se iscisti od niv polesno moze da se tretira rakot t.e lekarstvata ke imaat pobrzo dejstvo. Se nadevam objasniv nesto.
   
 7. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Тотално заборавив дека Матија постои...фала
   
 8. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Kaj moze da se kupat caevi od Matija