1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рак на јајник

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од layla555, 14 март 2014.

 1. layla555

  layla555 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Не најдов ваква тема па еве да започнам јас,некакво искушение природни терапии и слично?
   
 2. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.034
  Рак

  Лелел бе зошто вакви морничави теми?скраја да е кај че дојди
   
 3. layla555

  layla555 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Рак

  Па ме интересираше затоа што имам проблем и ми треба мислење. Инаку не мислев да испаднам психопатка
   
 4. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.034
  Рак

  Ниикој не спомна психопат да се разбериме. :D
   
 5. layla555

  layla555 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Рак

  Не зборев за тебе ама така малце лошо го фромулирав насловот,нема врска значи мајка ми има рак на јајникот дознав минатата година и нејкеше никој да знае за тоа и тоа ми беа најлошите денови што морав да кријам во септември имаше закажано да направи пап тест да се открие дали ракот останал така или се шири само што она не отиде и зборев со неа и има некоја визија дека ако господ решил да умре ке умре и нејке да оди на лекар значи не и паѓа на ум такво нешто.ПРобував на сите начини не гледам решение.
   
 6. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.034
  Рак

  Многу ми е жал за мајкати најисрено штета тој ракот штетник е а нека проба да се лечи
  да си го продолжи животот пред зе за вас гревота сте деца........
   
 7. Nezna28

  Nezna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  215
  Рак

  Тоа е претпоставувам тумур, инаку да бил рак, досега ќе метастазирал и веќе одамна нема да била на овој свет. Тумурите се тие со кои може да се тера подолго време и ако се бенигни не се шират и затоа и рекле да појде на контрола, инаку ракот не трпи толку, досега целиот стомак ќе и бил зафатен. Или си сакала да бидеш фаца да отвориш тема а не ги познаваш добро работите или не си доразбрала за што се работи.
   
 8. layla555

  layla555 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Рак

  Фаца? Озбилно мислиш дека на сметка на мајка ми би сакала популарност? со кој памет жити се
   
 9. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  Рак

  Абе вие нормални сте, каква фаца па таа ова од мака го отворила и сакала фаца да се направи со тоа што ќе отвори нова тема? Само по горниот постот(незна28) се познава твојот коефициент на интелигенција и степен на образование(ова второто е дискутабилно земајќи го во предвид образовниот ситем што го имаме).

  Инаку да ти одговорам на постот, значи ако се работи за рак, а не тумор(и не е тумур), немора да значи дека метастазирал, зависи од типот на ракот, патогенезата на истиот и така натаму значи ќе треба повеќе детали да ми обезбедиш за да ти одговорам.
  Но ако сте се одлучиле за алтернативна медицина, вака:
  Благо да не се јаде воопшто бидејќи клетките на канцерот се хранат со шеќер, јаглехидрати исто така да се избегнуваат. Да не се пие алкохол и пуши цигари, мрсно, пржено исто така да се избегнува.

  Исхраната треба да се состои од многу свежо овошје и зеленчук, јаткасти плодови ,а од месо најдобро пилешко, телешко и риба(варено или печено).

  Треба да се употребуваат доста антиоксиданси(свеж ѓумбир, калинка, аронија, зелен чај), потоа масло од коноп може(агрофила прозведуваат).
  И еве ти две одлични статии на оваа тема:
  http://www.abovetopsecret.com/forum/thread1001457/pg1
  http://www.abovetopsecret.com/forum/thread605204/pg1
  На англиски се само.
   
 10. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.422
  Допаѓања:
  318.551
  Пол:
  Женски
  Рак

  Duri I da bilo rak od kade ti znaes deka zenata dosega ke umrela,kako mozes da dades takov odgovor na nekoj cij blizok e bolen od toa.Poznavam minimum 5- tina koi se izleceni od rak.Majka od moja drugarka e ziva seuste I posle 3 god o d dijagnozata.Imase rak na matka u isto imase metastazi pa uste e na ovoj svet.
   
 11. layla555

  layla555 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Фала ви на сите инаку од советите погоре за исхраната сите тие што треба да ги избегнува ги конзумира,многу..