1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mireto, 16 ноември 2009.

  1. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Имам раничка година дена, ХПВ резултатот пред година дена беше негативен, ПАП тестот беше ок, освен кандида што имав. Денес бев на гинеколог и ми рече дека раничката ми е подобра од порано, правев пак ХПВ и ПАП па ќе ги чекам резултатите да видиме што и како е. Исплашена сум многу...
    Совет што да пијам за зајакнување на имунитет (пијам б-комплекс и олигогал со селен веке месец дена) или нешто за лечење на раничката??
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    имам раничка но на папот нема ни цн ни хпв вирус е ај од со нмозе да настане ?гинекологот вели дека мозе и од самиот порагај да настане
     
  3. girl321

    girl321 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    женски имам едно прашање за вас...пред некое време бев на гинеколошки преглед се беше во ред направив и пап тест. Денес ми се јавија ми рекоа утре да одам да правам хпв типизација. Тоа значи дека имам хпв вирус? Дали на некој му се случило ова?
     
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Значи дека е можно присуство на ХПВ. За утврдување на веродостојноста на ХПВ индикацијата на ПАП тестот, следува ХПВ типизација. На типизацијата ќе се покаже дали имаш или немаш и ако имаш, кој тип е.
    Раничката е всушност црвенилото на грлото на матката. Обично се јавува кај жените во репродуктивен период, некаде и без присуство на ХПВ или ЦИН промени.
    Изгледа нешто вака
    [​IMG]
     
  5. ANGEL1

    ANGEL1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Дали е неопходно отстранување на раничката на грлото на матката со помош на ласер- немам ХПВ, но имам Цин 1? И што ако не се решам да се отстрани барем некое време а секако да вршам редовни прегледи? :^)
     
  6. Shtipjanka

    Shtipjanka Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Devojki, ve moalm za sovet...bev na ginekolog i mi najdoa ranicka i na mene..doktorot me mackashe so jodna tinktura i bojata se menuvashe...rezultati od pap-ot nema seushte...ve molam za sovet...mnogu sum vo panika....imam panicni napari od strav :(
     
  7. anonimna87

    anonimna87 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    deneska bev na ginekolog i doktorot mi kaza deka imam ranicka na grlooto na matkata dali e strasn nesto mnogu se plasam nem da ne mozam da ostanam bremena imam 25 god ve molam pisete mi sto kako e dali e strasnno fala
     
  8. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    posel dve godini i povejek dobiv ubava vest go nema vejke cin 1,konecno mi olesna pred toa nekolku meseci me premackuvase so nekoja mast i so tecnost nekoja pa posle toa go naprajfme brisot i vcera koga mi kaza sestrata deka nemam cin bev srekna samo imalo nekoe malo vospalenie na grloto na matkata oa treba da pojdam da mi dade nekoi vaginaleti sega se nadeva deka ke dojde nabrzo i bebence koe tolku go ocekuvame :))) ;)
     
  9. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    kонечно и мојата раничка на грло на матка отиде у бестрага :D :D :D
    после употребата на алботил вагиналетките ми испагаше излушпена кожа нормално од оштетеното ткиво и сега на оваа контрола раничката се излечила само усте папот да ми е ок
     
  10. bibush

    bibush Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Кај кој гинеколог одиш? Јас имама раничка веќе неколку години, и не ми препишале никакви вагиналети за раничката, докторката само вика дека не е ништо страшно као само воспаление, ама ништо не ми кажува за лекување на таа раничка и дали некогаш ќе исчезне.
     
  11. srna1234

    srna1234 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    знам дека е темава за раницки на грлото на матката ,но дали има некој да ми казе за здебелен зид на матката дали прави проблеми несто пример за забременување поззз .....а нигде немозам да најдамм сознаци со прај со непрај тоаа
     
    На MajaDaMa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    11
    здраво бев на гинеколог и ми кажаа дека имам раничка на матката и гледам на дијагнозата ми писува јод негативен епител може ли некој да ми појасни што значи бидејќи многу сум загрижена???? фала однапред
     
  13. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    zdr dosega gi citav vasite prasanja i odgovvori i jas imam takov problem mi najdoa ranicka ma matkata napraviv pap test i na nego izleze deka imam plocesta intraepitelijalna lezija,visok stepen-HGSIL,cin2/3i golem broj na granulociti ve molam za sovet mi rekoa sega da odam da mi napravat nekoe ispituvanje so odstranuvanje konusen del od matkata, mnogu se plasam odnapred vi blagodaram. t.s mi rekoja i deka imam promena na kletkite
     
  14. mirc

    mirc Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    1
    девојки ве молам кажете ми што значи ендомедијален рак или слично беше сегаа веке неможам да видам а ме интерсира што е тоа?
     
  15. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Некој ми го користи профилот...Боже,господе!Кој ранички кој бакрачии!! Извинете за оффтопикот!
     
  16. VAGA91

    VAGA91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Девојки, ве молам за малку помош.

    Вака пред 2 недели бев прв пат на гинеколог, по појава на цистит. Покрај неговото лекување, во наодот ми пишува цилиндричен со огромна еритоплакија која е чиста ectopia pappillaris со кератоза, отворена со бистра секреција. Сега во понеделник треба да одам за ПАП, но ова некако ме загрижи, иако докторот ми рече дека е нормално и дека се ќе се види од пап тестот. Дали некој знае нешто во врска со ова, не можам да седам на раат до понеделник.

    Фала ви многу.
     
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Се работи за постара жена, моја познаничка.
    Влезена е во менопауза немаше менструација скоро година, кога почна многу да крвари со болки и не престануваше. Ја направија киретажа. По 6 месеци пак почна многу да крвари без престан и со многу болки.
    Направено е пап тест не покажува ништо. Гинекологот вели дека имало рана во матката и затоа не престанува. Дадени и се најјаки апчиња за раната да зарасне ама не делуваат.
    Некоја дали знае што би можело ова да биде и каде да се упатиме натаму?
     
  18. vilma

    vilma Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    134
    Мене докторката ми кажа да се изгори раната, незнам како се викаше зафатот. Сакам да знам дали има некои лоши ефекти од тоа горење, таа ми рече дека не било ништо страшно, како некоја естетска корекција било. Мислења?
     
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет..На мајка ми и рекле дека има рана на грлото на матката и тоа поголема раана..Правеше и пап тест и рекоа дека не е добар..Е сега докторката и рекла дека требало да се гори па ако може некој да објасни како оди тој процес..? Благодарам
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.550
    Допаѓања:
    151.122
    пред да направите ласерска корекција да пробате со вагиналетите неопенетран мислам се викаа околу600денари се 7внатре
    мојата беше колку 2денарки големина и со вагиналетите се среди скроз
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.