1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mireto, 16 ноември 2009.

  1. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу и ги дадоа помина месец дена и уште исто и рана а и резлутатите исти
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.793
    веднаш после користењето на вагиналетите кај мене се виде дека стариот слој изпопаѓа и остана розово да се ренгерира Па едно добри 3 години и требаше да заздрави целосно
    Нека проба со уште едно паковање од вагиналетите ако и тогаш е исто за жал ек мора ласер
     
  3. Mandalaa

    Mandalaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    I jas imam ranicka na grloto na matkata :(
    Na privaten pregled doktorot mnogu me uplasi na kolposopija, mi bese zafatena cela matka i mi rece zosto do sega ne mi ja videla maticnata doktorka i deka premnogu kasno e odkriena. A papot izleze kandida i inflamacija i mi dade vag.Gyno Dactarin. Ne mi e jasno sto se slucuva...Dali treba da pravam biopsija?
     
  4. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Баш ме интересира кај кој приватен доктор беше?
    Инаку мислам дека при ехо неможе ова да се види туку само со колоскопија, нека ме поправи некој ако грешам :)
     
  5. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @ocicka2014 со вагинално ехо може да се види
     
  6. Mandalaa

    Mandalaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Bev kaj d-r Organdziski, koj mislam deka e vrven vo svojata rabota
     
  7. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    И мене ми открија уште пред 5-6 години, и сите дектори тврдат дека не е страшно, меѓутоа не ми е јасно како може толкав број на девојки да имаат ранички, да не речам секоја втора? Кои вагиналети се покажале како најефективни, затоа што мене цело време ми препишуваат polyginax, a очигледно немаат ефект.
     
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.793
    јас имав раницка на грло на матка голема колку 2денарки видлива и со голо око при вагинален преглед
    ставав 6-7 вагиналети неопенетран мислам беа и ми се среди ама после вагиналетите едно добри 2 години си заздравуваше не е од еден месец нешто што се лечи
     
  9. Mandalaa

    Mandalaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Девојки каде можат да се најдат вагиналетите на Cydonia од прополис, ехинацеа и алое вера?
     
  10. Stefanija.whiz

    Stefanija.whiz Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Потполно истата ситуација кај мене. Денес бев, кај истиот доктор. Претходно имам одено на гинеколог, ми немаат кажано ништо за никаква раничка. Денес бев и ми кажа дека раничката ми е 80% зафатеност, и дека веќе не може ласерски да се третира. Се чудам како тие гинеколози не забележале ништо порано кога овој доктор ми кажа дека требало 5 години за оваа рана толку да се прошири.
     
  11. Mandalaa

    Mandalaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски

    Da ti kazam Stefanija, so tek na vreme se raspitav za ovoj doktor i ne si edinstvenia nitu ti nitu jas. Site mi velat deka go kazuval toa za da idat lugeto povtorno kaj nego da se lecat. Bidejki mene mi kaza moras biopsija no moras kaj nas da dojdes bidejki nie ja pravime najdobro. I togas mene mi stana somnitelno. Taka da ako na pap testot i mikrobioloski test nemas nisto somnitelno nemas gajle ;)
    Navistina zalam sto tolku procuen doktor za pari si ja upropastuva karierata, neka im e na cest.
     
  12. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Имам раничка на грлото на матката, знам дека ја имам веќе некое време, но денес гинекологот ми рече дека ако се покаже нешто сомнително на пап тестот, ќе треба да се гори ласерски, а претходно биопсија, или нешто така, не го сватив баш најдобро. Бидјеќи сум во постапка за ИВФ,до сега ми викаше дека само ќе ја следиме, и пап на 6 месеци, што секако го правев, ама еве не се менува ситуацијата.
    Не знам дали треба да се преземе нешто? Дали да почекам?
    Каде се прави биопсија? Каде се прави тоа ласерско ?
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Почекај го пап-от. Не брзај.
    Биопсија би требало да може и матичниот да ти земе.

    Ласерски се гори раничката, исклучиво во болнички услови, а со тоа малку се скратува грлото на матката, зависно колку е длабока неоплазијата. Затоа реков не брзај, може да нема потреба од ништо. Но незнам дали може да има влијание на Ивф.

    Јас имав раничка која редовно ја следевме, се изгуби после првиот пороѓај.
     
  14. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам веќе неколку години, ама сега на секој преглед ми ја спомнува. Рече дека нема влијание на ИВФ, дека прво да забременам па после ќе ја решаваме, ама јас се уште не сум бремена, а годините минуваат. Денес посебно ми ја нагласи раничката, друго се беше во ред
    Не ми даде никаква терапија, ниту пак претходно ми давал за раничката.
    Секако ќе го почекам резултатот, но нели пап не е 100% точен. Може да има нешто сомнително, а на пап да не се покаже...
    А дали на биопсија секогаш се покажува? или и тоа е како пап? (во смисла да не е сигирна метода)
    А ласесрски ако се првави значи ќе мора во болница? А во кои болници се изведува тоа? и цената колку е?
    Баш ми е драго дека ти се изгубила од пороѓај, значи може и сама да си исчезне?
     
    На ReginaGeorge му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ако има нешто сомнително на папот, ќе ти направи други испитувања, јас на пример правев колпоскопија и после типизација во Ману, но не можеа да одредат тип на вирус. Плус раничката остана иста, не се зголемуваше. Прв пат ми ја открија на 21 год, а родив на 31, така што 10 години сум ја имала.

    Незнам кои се предусловите за биопсија, веројатно тоа докторот ќе ти каже, јас немам правено, но секако ќе добиеш најконкретни резултати од неа.

    Распрашај го докторот зошто баш сега инсистира, дали можеби има некои промени што тој ги гледа.

    Ласерското горење во секоја болница/гинекологија се извршува. Државно бесплатно, наспроти приватно- многу скапо :) Имај во предвид дека се лежи неколку дена постоперативно, барем така беше пред 10 години.
     
  16. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Секако ќе го чекам резултатот од пап, па ќе видам што понатаму.
    А ласерот се прави и на ГАК? јас читав дека во систина го прават и толку, сеа ќе барам да се информирам каде на друго место го прават, да видам и цени како се...
    Фала за одговорот
    Не е многу активна темава...
    Си мислам само ли јас имам ваков проблем? хммм
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ухх незнам да ти кажам за Гак. Ако сакаш да прашам.

    Не е активна зашто многу млади жени, како што сум стекнала мислење преку форумов, не се многу загрижени за репродуктивното здравје, и прв пат одат на гинеколог дури кога ќе решат да забременат :(
    А верувам дека ги има.
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Фала, ќе се распрашам и јас.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Ете и јас како вас, имам раничка на грлото на матката.
    Прво имав крварење измеѓу циклус, мислев да не сум забременила па затоа отидов на гинеколог. Ми констатираа цин1 со хпв 45-високоризичен. Прашав дали треба да примам нешто терапија, докторката ми кажа нема потреба ке ти закажам на државна кај Д-р Стојчевски на горење. Колку што пратам докториве во Скопје се спремни на се за поголеми заработки и затоа незнам колку да верувам ама ајде...Ме интересира колку чини тоа горење и дали е штетно за понатамошна бременост?
     
  20. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    здраво , ве молам за информација за резултат после ПАП тест, пишува ПАП група IIIД, да се прати на хистолошки испитувања. искуства или познавања нешто плус :(