1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mireto, 16 ноември 2009.

  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски

    fala mnogu mi znaci sekoja podrska , se nadevam deka se ke bide vo red 8)

    Мислењето е редактирано од модератор:
    Ве молиме, во иднина користете го копчето like наместо благодарам, се согласувам, те поддржувам.
     
  2. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Ништо не е страшно. Тоа е воспаление инаку, можеби се должи дел на раничката, ама може да се појави и од прашок за перење, ако си сменила, од влошки, од сапун или такво нешто. Мене лично од тоа ми се случувало. Ќе ти се среди со вагиналетите. Сум ги користела тие и доста сум задоволна.
    Позз :)
     
  3. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    девојки кој се симптомите за раничката на грлото на матката ??? што чуствувате ?
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Нема симптоми, треба да си направиш колпоскопија за да се види визуелно дали имаш или не.
     
  5. Eleni73

    Eleni73 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    ме интересира дали некој има правено LLETZ во ремедика???
     
  6. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Сањич,може ли да ни кажеш како помина на конизација?колку дена беше во болница,некои гледам дека и по цел месец лежеле дома во кревет,неможејќи ништо да прават...
    или тоа е индивидуално?
    поздрав
     
  7. mocka

    mocka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    zdravo
    pred nekoe vreme na decko mimu se pojavija bradavici na penisot. no toj ne saka da se konsultira so doktor dali ima nekoj lek krema isl blagodaram
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Мора да се консултира со доктор,пробај да го разубедиш.Брадавиците на половите органи се вирусно заболување кое бара соодветна терапија,а плус голема е веројатноста и тебе да ти ги пренесе.Кога велам вирус,мислам на хпв вирусот,така што...јас на твое место би му рекла или лекар или те оставам.Ризик е ризик.
     
  9. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Како ние да ти преложиме? Обиди се натерај го да оди на уролог. Со здравјето нема играчки. Доколку се работи за ХПВ инфекција која предизвикува такви брадавички, тогаш е поопасно по твоето здравје отколку неговото. Кај него не предизвикува некои погсериозни компликации, освен естетски, а ако ти пренесе ти можеш да добиеш рак на грло на матка. Па сега ти види што ќе правиш. Кажи му или нема сексуални односи, или оди на лекар. И твоето зрдавје е во прашање. Колку години има дечко ти што се однесува така несериозно?
    Во прво време додека не оди на лекар нека се мачка со Бетадин раствор и нека земе витамини и минерали имуностимуланси, бидејќи единствено имуниот систем може да се избори со оваа вирусна инфекција.
    А не е лошо и ти да одиш на гинеколог да направиш ПАП тест, да провериш дали ти пренел. Дур и да имате заштитени односи, може да се пренесе инфекцијата од околните делови на незаштитеноот ткиво.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    За една недела кога ќе ги има три пати повеќе, ќе трча сам на лекар
     
  11. mocka

    mocka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    здраво како што можев да процитам не сум еинствената која има проблеми вака пред половина година бев на гинеколог и ми откри присуство на hpv вирус ascuss, flat condyloma.... и не правевме типизација и патологот ми препораца биопсија. после 2 месеца отидов на гинеколог а биопсија докторо не ми направи биопсија туку повторно пап тест и резултатот од ппо беше катастрофа ми показа cin1.
    од тука јас го сменив гинекологот и отидов на др место со резултатите докторката ми земаше 4 бриза и ми откри 7 бактерии и примав терапија.
    вчера праев пап тест бидејки ги лечев бактериите и сум нервозна оти сум во исчекување а на колпоскопија докторката ми казе имам жлезда ама тоа може да биде резултат од бактериите што тлееле мн сум нервозна ве молам за мислење дали еможно cin2 ili cin 3 или пак само бактериите да предвидувале лажна слика
    по резултатите ке видиме дали ке правеме типизација за хпв вирусот и дали на папо може да се види дали имам вирус
    а најтрагично е тоа што дечко ми има кондиломи на пенисот веќе година време вее молам за лек оти тој не сака да оди на доктор поз
     
    На oven-skorpija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. andzelikaa

    andzelikaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    не си едниствена пред пола саат се вратив од кај докторот
    ми реце дека имам цин 2
    предходно имав цин 3 правев конизација ми помина сега пак поминувам низ истото
    преку глава ми е од доктори сестри инфузии
    узасно е се мислам и дали да одам пак да се лецам или да оставам све на тоа како ми е писано така да биде
    позз и биди храбра посто ја еднас бев ама сега веке не сум ....
     
    На Vekap му/ѝ се допаѓа ова.
  13. natasa31

    natasa31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    сакам да прашам пред 4дена правев ласерско горенје на раничка на матката,а пап тестот е бенигни клеточни промени и габична инфекција -кандида,и инфламација.овие дена ми тече нешто како бело пранје ама потанко е ,и има некоја миризба,а докторот не ми даде никакви лекови,ми е страв да не имам некаква инфекција,дали треба да пијам некои апчина,вагиналети или да го барам пак за совет.ми рече дека вака и пообилно ке ми тече едно 15 дена,и во рок од 4недели се ке заврши,и сексуални односи несмеам да имам 1 месец.колку правилно ме има известено докторот? :(
     
  14. oven-skorpija

    oven-skorpija Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    здраво
    здраво и кај мене пред неколку месеци ми открија цин 1 ама сега чекам резултати од папо а докторкат ми рече дека е можно да се повлече со појакнување на имунитетот бев пушач но ги окажав цигарите бидејќи и тие се придоонес за раширување на болеста ако може да се каже. докторката не ми направи биопсија бидејќи со тоа ќе се отворе пат кон матката а цин 1 се лечи со јакнење на имунитето одлично докторот што не ти направил биопсија ..... не знам кај мене беа направени 4 типа на бриз и тоа кламидија, цервикален, вагинален и не знам кој беше четвртиот и ми пронајдоа мн бактерии и од кои eschericia coli беше и тешко ја излечивме .... сега ги чекам резултатите од папо и така поз.... и појачај си го имунитетот мој совет и ако си пушач откажиги ЗДРАВЈЕ ПРЕД СЕ
     
  15. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ne sum pusac.........inace uste dva pati pravev pap odkako se otkri i na dvata pap testa imase samo kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii mi dade vaginalni pa cekam da dobijam i da pocnam da gi koristam
     
  16. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    А ова чудово ранесто... само со горење се елиминира демек? :^)
     
  17. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    И кај мене ми открија цин 1 пред 6 месеци, бев ск на колпоскопија и типизација,ми даде вагиналети мислам дека форте беа и сега сум треба да одам април на пап тест умирам од гриза :( :(
    ми реце матицниов дека нема санси тоа да се излечи се плашам многу ми се плачиии ;( ;( ;( ;( ;(
     
  18. Hopihop

    Hopihop Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Zdravo devojki,gledam deka ne sum edninstvenata so vakov problem,sakam da prasam za slicna rabota i imam nekolku nejasni raboti.Ajde ke pocnam od pocetok,,pred 8-9 meseci go imav prvoto seksualno iskustvo so deckoto i toa so prezervativ i se do deneska sum so istiot i SEKOGAS koristime prezervativi.Posle 2 nedeli od prviot pat otidov na ginekolog i vednas mi bese dijagnosticiran HPV so pap test,doktorkata mi peporaca kontrola za nekolku meseci.Na prvata kontrola po 4-5 meseci ranickata mi bese prosirena i togas trebase da napravam laserska intervencija zatoa sto imav cin 1 promena.Jas laserskiot tretman go napraviv duri pred 3 nedeli i od togas zemam vitamini za imunitetot pa treba za 2 nedeli pak da odam na kontrola,megudrugoto doktorkata mi prepisa i antibiotici ama jas ne gi zedov zatoa sto procitav deka imaat mnogu nesakani efekti a i imam napraveno mikrobioloski test i nemam nikakva bakteriska infekcija.E sega da ve prasam sto ne mi e jasno: kako e mozno da sum fatila hpv od decko mi ako koristevme kondomi i za dve nedeli da se rasiril tolku za da moze da se zabelezi so golo oko (pri kolposkopija), kolku dolgo hpv moze da ostane vo organizamot zatoa sto mojot patrner imal dve partnerki pred mene uste pred 5 godini (otprilika), dali za vreme na lecenje na hpv ne smeam da imam nikakov intimen kontakt so deckoto i kolku toa treba da trae,zatoa sto jas sum mnogu ulasena,sevo ova mi e novo i osven sovetite na doktorkata ne znam sto drugo treba ili ne treba da pravam.

    Blagodaram odnapred :)

    Pozdrav.


    [mod-kirilica:3vcgin6o][/mod-kirilica:3vcgin6o]
     
  19. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
     
  20. oven-skorpija

    oven-skorpija Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2