Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mireto, 16 ноември 2009.

 1. missA

  missA Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  овој одговор го давам дирекно на Хопихоп :)
  Јас имам 22 години и во животот имав 2 сексуални партнери
  пред пола година ми открија ЦИН 2 и исто така како тебе ласерски го лечев... мислам дека си направила огромана гршка што не си ги пиела апчињата од докторот бидејќи со ласерот на некој начин се гребе слузокожата од грлото на матката така што тоа станува поосетливо на бактерии и тие мн побрзо ќе се рашират а апчињата што ти биле препишани се превентивни ...
  друга работа ХПВ вирусот не се лечи, тој останува во организмот и до неколку години, а со јачање на имунитетот организмот сам од себе го лечи... ХПВ имаат дури од 50% од населението и најголем дел од нив незнаат дека се носители се додека не се са јават некој симптими (ЦИН, генитални брадавици...) кои мн ретно се јавуваат, така што без галје можеш да имаш односи со дечко ти, но почекај да помине барем месец од ласерскиот третман.... :)
  што се однесува до тоа можно ли е ова, можно ли е тоа.... да се е можно, не си поставувај прашања за да се тешиш туку реагирај на време :)
  позз
   
 2. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  Еве ме и мене на темава :(
  Бев денес на гинеколог, да ми земе брисеви и пап. Докторот случајно ми направи и колпоскопија и виде (а и јас исто на монитор) ранички на матката. Ми рече ништо страшно не е, не е ниту цин 1, ме прати во МАНУ да однесам брис за ХПВ, па се надевам дека се ке биде ок. рече дека сме го фатиле во мн рана фаза. Незнам од каде ова, кога изминативе 2 месеци со дечко ми секој пат користиме кондоми :^)
  Мн грозно изгледаа како флеки :worried: ми кажа и дека имам тесно грло на матката :^)
  Што треба да значи се ова? Има потреба од страв или??? Може ли ова да претставува пречка за да неможам да останам бремена???
   
 3. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Јас имам раничка на грлото на матката и сепак немам ХПВ и моментално сум 5 ти месец трудна, така да мислам дека ако не е ЦИН нема за што да се секираш. Сепак почекај го резултатот од ПАП тестот, со среќа.
   
 4. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  Фала ти, колку толку ми е полесно кога ќе прочитам некој совет.
  Докторот ми рече, имаш раничка на грлото на матката и јас го прашав да не е ЦИН? Он ми рече сеуште не е ЦИН, демек на граница е, да биде или не.
  ПАП тестот ке биде готов за месец дена, ХПВ резултатот за 2 недели, а брисевите во вторник.
  Дај Боже се да е ко што треба. Се ова ми е од нервоза и мн слаб имунитет, претпоставувам. Многу слабеам во последно време, а и се нервирам за се и сешто. Што не болести налепив од таа нервоза.
  Супер штом не претставува пречка за забременување, ми олесна многу!
   
 5. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Слабиот имунитет е најчеста причина за сите промени што се случуваат на грлото на матката. Јас раничката си ја имам 3 години и до сега не ми направила проблеми, ПАП тестот ми е секогаш добар. Сега пак имам јас друг проблем на брисевите имам уреаплазма. Се надевам дека кај тебе ќе биде се ок, само храни се здраво и помалку нервози се разбира :!:
   
 6. 135-5

  135-5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  5
  Здраво.Во последниов месец ми се случија многу нарушувања ми се намале имунитетот,ми се направи некоја инфекција што дојде до степен да ми прават дренажа за да излези гнојниот процес и во тој дел се најдени 2 бактерии ESCHERICIA I ENTEROCOCCUS примав инексии против инфекција и сега пак сум на антибиотик за да се исчистат бактериите.и како врв на све додека беше гнојниот процес пред да ја примам терапијата и пред дреназата јас бев со голем оток и инфекција.матицната ми зеде брис за пап тест при таква инфексија и на пап тестот излезе дека имам инфекција и дека имам раничка на грлото на матката но не кажа одкој цин е и реце дека мора да се третира со ласер и дека за 1 мин ке биди готово. па ве молам некоја информација дали е мозно таа раничка да се покажала на тестот како резултат на инфекцијата или тоа нема никаква врска.инаку од со имав гноен процес во мене на делот мегу лабините ми се здрвуваја цели нозе а сега од кога излезе гнојот немам никаква мака.сакам да го повторам пап тестот кај др гинеколг оти немам многу доверба во неа.ве молам за мислење сто имал некој несто вакво слицно оти ако треба да одам на ласер незнам дали ке мозам да издржам.поздрав.
   
 7. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  Штом не си сигурна оди кај др гинеколог и види што ќе ти каже и он па одлучи.
  Немој да прифаќаш одма ласерско лечење, провери и на др место.
  Мене денес гинекологот ме гледаше со колпоскоп и самата ги видов раничките откако ми стави некоја течност, си се појавија како флеки мали. Затоа и му поверував на докторот, ама ке видиме што ке каже и папот и останатите резултати :worried:
  Мој совет, секогаш барај второ мислење ако не си сигурна!
   
 8. Hopihop

  Hopihop Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Фала missA за одговорот...........зе лековите ги земам сите што ми ги препиша докторката освен антибиотикот затоа што претходно направив микробиолошки тест и немав никакви бактериски инфекции,иначе знам дека хпв не се лечи ама освен тоа со јакнење на имунитетот ништо друго не можам да направам и затое се нервирам, јас реагирав навреме со тоа што веднаш после првиот пат бев на гинеколог и одам на редовни контроли ама сепак ме фруструра тоа што знам дека друго нешто не можам да направам. :worried:

  п.с. дали пушењето е стварно поврзано со хпв........мислам.........дали додека се лечам треба да ги откажам цигарите или нема врска тоа?
   
 9. oven-skorpija

  oven-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  здраво на сите денес ги зедов резултатите од пап тесто и имам ЦИН 1 и сум разочарана оти очекував подобрување примав лекови за имунитет, ги откажав цигарите и сл. се сконцентрирав на здрава храна ама тоа е.
  докторката ми рече да правиме биопсија мие страв и сакав да прашам дали има шанси цинот сам по себе да се повлече и дали има некој правено биопсија и така и дали можи со лекарства цино да се повлече или е потребно ласерски поззз
   
 10. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  Најново што дознав, чајот од оригано премногу помагал за зајакнување на имунитет. Почнав да го пијам од вчера, има мн ружен вкус, ама кога се мора се мора.
   
 11. Hopihop

  Hopihop Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Значи има толку многу различни случаи за една иста работа, стварно сум скрос збунета, само чекам да помине месецов да одам на контрола, дајте некој совет за јакнење на имунитетот и смирување на нервите зошто периодов ми е таков со многу нервози од разни работи а со хпв-во не сакам да се зафркавам, дали има некоја девојка со слична ситуација т.е. со цин 1 промена што многу брзо (барем според мене) се шири, и читав погоре за тестот за типизација, дали можете да ми кажете каде се прави и колку пари е и за колку време се готови резултатите, а и дали цигарите треба да ги откажам?

  Поздрав.......
   
 12. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.866
  За смирување на нервите пиј Б-комплекс, барем 3 пати дневно оо 1 таблета, и да знаеш колку понервозна си и колку повеќе стрес внесуваш во организмот, се полоша ке биде состојбата, затоа научи се мирно да живееш.
  Земај витамин Ц, 1000 мг дневно.
  Земи алое вера (видов во постот дека прашуваше, па распрашај се добро каде да земеш или нарачаш).
  Јас пијам и Селен, ми го препорача гинекологот.
  Ставај и вагиналети од кантарион, на природна база се, нема штета од нив.
  Цигарите е многу пожелно да се откажат.
  Инаку типизацијата се прави исто како пап-тестот, т.е. додека се прави пап-тестот се зема размаска на две места, една за папот, другата за хпв-типизација.
  Инаку за ширењето и преоѓањето во повисоки степени, многу да не се стресуваш, не е извесно тоа, освен ако сме ептен недисциплинирани. А верувам не сме до толку за да не можеме на едноставни упатства да се придржуваме.
   
  На Hopihop му/ѝ се допаѓа ова.
 13. oven-skorpija

  oven-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  сакам да прашам дали е возможно да имаш цин 1 а да немаш раничка на матката или мора да имаш раничка оти докторката не ми кажа дека имам раничка а на папо ми излезе цин 1
   
 14. Hopihop

  Hopihop Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Јас мислам дека ако еднаш фатиш хпв го имаш за цел живот, али зависи од тоа кој тип е и од твојот имунитет можат да се појават цин промените.............

  ............by the way пишав на друга тема на форумов али немам одговор сеуште, дали може да ве замолам за препорака гинеколог, затоа што јас досега имам одено само во гинекомедика а како што читав и други девојки имале слична ситуација како мојава (доторката ми кажа имаш хпв, ај сега да направиме микроболошли тест, ај сега ласер.........и многу е скапо) а и јас мислев да побарам второ мислење ама стварно не знам каде, ве молам кажете ми некоја салам докторка по можност да работи со плави картони затоа што не знам што да правам, дали пак да одам во гинекомедика или да барам други докторки, имам слушнато за Промедика и Ремедика ама не знам како е таму,ве молам ако некоја имала искуство нека ми пише..............................фала однапред
   
  На oven-skorpija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Леле девојче и ти ли во Гинекомедика :worried: Аман бре таа докторка уште упропастува пациенти. Вака јас одам во Неуромедика кај Лолита Грковска, не е некој експерт, ама бар реално гледа на работите, ако ја одбереш за матична ехо, пап и колпоскопија чини 750 денари. во погорните постови пишува и за други доктори, јас го знам само Кокороманов има ординација кај Грчка амбасада и тој е добар. А за Силвана од Гинекомедика стварно време е да преземе некој нешто, само не знам кој ќе биде :x
   
 16. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  Тие што сте биле кај Силвана од Гинекомедика, одете пријавете ја што ви прави.
  Одете во некоја од телевизииве и раскажете им, они ке разберат се, а откако тоа ке се објави ке бидат и затворени.
  Така е најубаво за да не оди никој по полиции.
  Немора на тв да го откриете идентитетот, само некој нека ја пријави таа луда жена.
  Не и доаѓа памет нејзе, ама кога ќе и се погоди некој маж, чија жена ја упропастила Силвана, ке си ги собира забите во кутивче за вилици.
  Какви луѓе ... ц ц ц...
  Јас би отишла, ама што да кажам една девојка на фемина вака и вака пиша??? Не оди, а жалосно е тоа што она го прави. Уништувач на здрави жени.
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.890
  Пол:
  Женски
  Колку пари е селенот?
  Јас откако се "изгорив " со олигогалот, ме здебелија, градите бууу уште толкави, и сега страв ми е да земам пак нешто. |( Добро барем ги ослабев. Иначе само витамин ц пијам сега, зелен чај, и тие вагиналетите што ги препорача AIT од кантарион од фитофарм.
  Селенот се пие секој ден по една таблета, пред или после јадење?
   
 18. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.866
  Селен купив на Natural Wealth, 100 таблети,
  285 ден. во Зегин, сум прашувала во другите аптеки, биле минимум 40 ден. поскапи
  по една таблета дневно, си пишува на тоа. И плус после јадење да се зема. Јас ја пијам после доручек, барем тој ми е редовен оброк. :wasntme:
   
 19. 135-5

  135-5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  5
  па и јас имам писано на темава процитајте слободно сетот тоа со го иамам написано усте не е поминато. а брис за пап со толку голема инфекција која уште не е помината ми зеде силвана од гинекомедика и на пап тестот излезе све па инфекции па раничка па цин мислам дека бесе 3 та не ми кажа та саморече кеодиме ск во мојата ординација и јас ке те средам.замислете.јас како шо зирнав ама не сум сигурна.и појке нема шанси да одам кај неа сега одам кај никодиновска и докторката е супер чекаме инфекцијата да помини да да прајме контролен пап за да видиме силвана све што измислила за да бидам сигурна.мој совет сто подалеку од GINEKOMEDIKA.
   
 20. 135-5

  135-5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  5
  и ке заборавев да написам од тој стрес сто ми го направи таја докторка јас сега пијам апцинја за смирванје за да не ја влосам ситуацијата пијам за имунитет и центрум витамини и над сето тоа ми дадоа и за премногу брзо чуканје на срце и сето тоа од стрес.јас сум многу револтирана од гинекомедика.