1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mireto, 16 ноември 2009.

  1. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Девојки, јас сакам да ве прашам како ви ја видоа раничката на грлото на матката, бидејќи јас денес бев на гинеколог, и прво ми земаше примерок за ПАП, а пото вагинално ехо. Кога ми земаше за пап, примерокот содржеше и крв, па докторката ми рече дека изгледа имам раничка, или од цистата која ми пукнала се должи крвта, мегутоа кога правев вагинано ехо не ми спомна ништо за раничка, само дека на левиот јајник сум имала водена циста која штотуку пукнала. И сега кога дојдов дома имам некое бело прање помешано со крв, а таа ми рече дека за 2-3 дена ке добијам,а и вистина ми е период за добивање. Е сега моето прашање е како ви ја открија раничката, со вагинално ехо, на резултаот од папот, или кога ви земаа примерок??? Многу сум исплашена, бидејќи сепак имам неполни 20 години... :@
     
  2. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
    Јас само сакам да ви кажам дека во Скопје во Гинекомедика докторите лажат и можат да ви кажат дека имате раничка само за да ја извршите демек интервенцијата кај нив и да ви земат пари за џабе...така да ако бил некој кај нив, нека си појди и на друго место за проверка... ;)
     
  3. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Не беше моево во гинекомедика, туку кај Тања Хаџиевска.. Ај ве молам да ми каже некој како ви ја открија раничката на ехо или кога ви земаа пап, зошто па како капак на се, и дента значи веднаш штом дојдов од лекар добив, и сега си велам штом не рече ништо на ехото, а потоа веднаш добив, да не е крвта од добивањето, илјада филмови си направив, а треба 1 месец да чекам до резултати дека сега одмори... ке пукнам... :@
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    И јас имам раничка и докторот ја виде кога ми земаше примерок за ПАП.Не е ништо страшно, јас ја имам 3 години веќе, сега сум бремена не ми направила никаков проблем. Кога ќе добиеш резултатите важно е да немаш ХПВ, а и да имаш мора да работиш на имунитетот.
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    И јас сум меѓу тие што имаат раничка, па немам ни ХПВ ни ЦИН. Докторот тогаш ми рече дека таа раничка е нормална. Јас си ја имам 3 години и никаков проблем немам. Сега сум бремена пред породување, така што нема простор за паника.
     
  6. bibush

    bibush Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Zdravo, pred nekoe vreme procitav nesto deka maticen mlec pomagal za ranicki na grloto na matkata, bese nekoj razgovor na nekoj id forumite na internet, nekoja devojka kazuvase deka otkako konzumirala maticen mlec posle nekoe vreme ranickata kompletno isceznala. Pa sakam da ve prasam dali nekoj od vas znae nesto za ova ili ako ima sopstveno iskustvo da spodeli.
    Pozdrav

    [mod-kirilica:uaegfmgg][/mod-kirilica:uaegfmgg]
     
  7. linka

    linka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    iman nenormalno golemi bolki dodeka traese laserskoto gorene na raniscka od matkata, i jas ispanicena go napraviv laserot, potoa bev kaj drugi ginikolozi i mi kazaja deka voopsto nemam nisto, i deka dokolku sum imala hpv virus ke pokazelo i sega, i deka od nego se pravat brdavici a ne ranicki... donav za silvana bidejki e od bitola deka celo vreme go pravel toa vo ordinacijata sk, samo so ke kazev bev ginikomedika doktorite znaja deka veke mi napravila laser. Od togas imam golema trauma, bolkata bese neopisliva, a i gi barav da mi gi dade rezultatite, no ne saka se nesto me matka, ZA 160 eu, me upropasti vkraj.. NIKAKO ODENJE Ginikomedika, ova ne go zboruvam samo za toa sto mene mi se sluci, tuku i za devojcinata sto istoot mu go storila, a gi ima mnogu
     
  8. ververica79

    ververica79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    15
    Zdravo devojki!

    Me interesira dali ranicka moze da se vidi pri vadenje pap test i brisevi?
    Jas pravev pap i brisevi i na papot pisuva benigni kletocni promeni, candida i inflamacija (vklucuva timicna obnova) a brisevite za mycoplasma/ureoplasma i klamidija se negativni, bris od vagina vika mikroskopski i kulturelno ne se dokazani patogeni bakterii i kvasnici, normalnata mikroflora e reducirana i vo komentar: direkten mikroskopski preparat po gram: prisustvo na epitelni kletki, otsustvo na vospalitelni kletki i retko laktobacili, pa ve molam dali nekoj znae sto znaci ova, mene gin mi rece da stavam kanesten vaginaleti za candidata i deka dr nemam deka e vo red,ma jas otkako gi vidov i procitav rezultatite se zamisliv, a i poslednive nekolku god koga pravam pap test potoa 2-3 dena imam rozevkast iscedok...gin vika deka bilo normalno, ama porano nikogas ne mi se slucuvalo pa sum isplasena da ne imam ranicka??? ve molam za sovet.

    [mod-kirilica:1wt7rrb6][/mod-kirilica:1wt7rrb6]
     
  9. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Ах јас сум најсреќниот човек на планетава мислам, после месец ипол мислење што ќе биде добив одговор дека немам раничка, ништо слично, само кандида, ама секоја втора има тоа... Аххх колку сум среќна што немам мммм :)
     
  10. gracija85

    gracija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво јас сум нова во овој форум и неколку пати веке ги имам прочитано сите ваши мислења, одговори и совети на оваа тема, имам сличен проблем односно при гиноколошки преглед и земање на примерок за микробиолошките испитувања ми е установена поколема рана на матката,а резултатите од истите и пап тестот ги добив со негативен резултат односно папот не покажа присуство на хпв вирус, а и микробиолошките испитувања беа со негативен наод, но сепак ме мачеше потсвесно и се упатив во приватна клиника и кај друг др каде го кажав проблемот па бев советувана и ми беше направена колпоскопија, на колпоскопијата јасно се гледа големината на раната (прилично голема константираше др) и ме посоветува за нов контролен пап по следниот менстроален циклус, и исто ми објасни дека иако е голема раната не мора да значи дека има присуство на хпв вирус но за поголема сигурност при воспоставување на правилна дијагноза и лечење на раната добро е да се направи за да сме сигурни што се да се лечи, сакам да знам дали има некој баш вака слично искуство да има рана на матката а сепак негативни тестови(пап и микробиолошки) или тоа не е возможно и има некоја грешка во моите сегашни резултати, и доколку не постои хпв вирус и по следниот пап тест(на што и се надевам), дали има некој искуство во лекување на рана на матката
     
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    здраво на сите,ги процитав сите мисленја на оваа тема.па вака да го казам и мојот проблем.вцера бев у битола кај др.тасе на преглед и консултација за инсеминација(се мациме 4 год за бебе ама никако да биде).па со колпоскопија др.ми констатира дека имам раницка на грлото на матката,и дека после менструцијата овој месец ке морам на ласерско отстрануванје,па дури после тоа ке одиме на инсеминација,ми зема пап брис резултат за 10 дена,дали има некој искуство со ласерски третман,дали е болно и колку од прилика коста овој зафат кај др.тасе.поззз за ситее
     
  12. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Како тоа за еритроплакија веднаш ласерски третман?????
    И јас имам еритроплакија 15 години и никогаш не сум ја отстранила ни со ласер ни со класична операција,имам дете 8 годишно и никогаш за ништо фала богу не ми сметала раницата!!!!
    Секогаш правам уредни испитувања на 6 месеци,пап брис и типизација,дали имам цин1...или сл.
    Значи кај нас во медицината еритроплакијата се одстранува само ако има индикација-да има напредна фаза на хпв вирус односно недај боже карцином....а камоли за инсеминација-не би требало да има проблем :?: :?: :?:
    Така што мој совет да не се подвргнуваш веднаш на ласери,ако немаш индикации за да ја дираш раницата!
    имено постои една поговорка-НЕ ДИРАЈ ЛАВА ДОК СПАВА!!!
     
  13. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    здраво најмили во вторникот бев у бт кај др тасе.,ми ја отстрани раницката ласерски,со локална анестезја бесе не осетив јака болка само топлина,помина фала на бога
     
    На daddys.princess му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    Доколку некој/а од femin/kite се пронајде во дијагнозава би го ценела нејзиното сериозно мислење!
    После првиот пап тест ми беше кажано дека на цервиксот имам раничка голема колку 2 денарка а, во записот од дијагнозата стои : cervicitis!!! за чие лекување ми беа препишани вагиналети и ништо повеќе.
    После второто милење од друг гинеколог пап тестот беше HPV позитивен и гинекологот инсистираше на биопсија. Ми беше кажано дека не е вообичаена процедура за девојки кои сеуште не родиле!
    Сепак, на 23 години направив биопсија од вулва и цервикс за типизација на HPV чии резултати беа негативни значи, резултатот не дава видливи траги од присуство на HPV.
    На крајот ми беше дијагностоциран cervicitis chronica virosa!!! Се прекуинформирав за оваа дијагноза од медицински сајтови и заклучив дека доколку имам цервикален херпес ситуацијата би ми била алармантна во однос на неопходност од итно лекување. Гинекологот после последната пап тест контрола ( овој август) ми рече дека состојбата ми е иста и дека требам да го појачам имунитетот со поголем внес на витамини. Информациите кои ги дознав за хроничниот цервицитис не се нималку наивни и затоа се чудам како доколку мојата состојба е хронична лекарот не ми препишува терапија?
    Ќе побарам и трето мислење секако... Но, симптомите на цервикалниот херпес се појачан вагинален секрет и болки - кои јас ги немам!
    Ме интересиа КАКО Е ВОЗМОЖНО ДА доколку предизвикувачот на cervicitis chronica virosa e HPV virusot
    (ова според дијагнозата на гинекологот) јас немам видливи траги од HPV вирусот во резултатот од HPV типизацијата односно од БИОПСИЈАТА ???????

    Е сега... прочитав дека предизвикувачи на цервицитисот акутен па, потоа и хроничен можат да бидат : латексот, стрептококата, хпв вирусот, трихомонас и.т.н.

    Но, не ми е јасно како е возможно да докторов тврди дека мојот ХРОНИЧЕН ЦЕРВИЦИТИС Е ПРЕДИЗВИКАН ОД ПРИСУСТВО НА ХПВ ВИРУСОТ А, БИОПСИЈАТА КОЈА Е ДАЛЕКУ ПОВЕРОДОСТОЈНА ОД ПАП ТЕСТОТ НЕ ПОКАЖУВА ПРИСУСТВО НА ХПВ - ШТО ЗНАЧИ НЕМА ТИПИЗАЦИЈА НА НЕПОСТОЕЧКИ ХПВ ВИРУС, ИЛИ, МОЖЕБИ НЕКОЈ ЗНАЕ ПОИНАКУ????
    Навистина ми е потребен совет затоашто по се изгледа баш какошто ми рече мајка ми... непотребно подлегнав на мрцварење да правам биопсија на 23 години без било каква анестезија (од други извори дознав дека за биопсија е потребна анестезија-можеби ме дезинформирале?) и имав страшни болки!!!! при биопсијата...
    БЛАГОДАРАМ МНОГУ
    dryad
     
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    здраво на сите имам 24 години дали знаете од што се добива раничка на матката дали претходно имавте некој симптоми и мојата другарка има ме фака страв од овие вагинални проблеми ,незнам како веке да се заштитиме :( :worried:
     
  16. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    вака мила и јас имам 24 го и мазена сум веке 4 го,немаме бебе сеусте,имав раницка ми ја откри р тасе во плодност бт.ми ја отстрани ан 1 овој месец ласерски.до раницката доага од слаб имунитете и некои инфекции,помина и тоа кај мене а за заститита незнам бас ,нема по се изгледа позз
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    благодарам и на другарка ми и беа откриле али не грзижи се таа е во ред си роди и бебе се среди значи нема место за паника
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Здраво, пред некој ден правев пап тест, резултатите укажаа дека немам ништо, гинекологот само ми рече дека имало некои клетки што асоцирале на хпв и потребна е хпв типизација за да видиме дали стварно има и кој стадиум е.. ама едно не разбирам ми правеше ехо се супер рече во ред е, и сега ме исплаши со ова а немам никакви симптоми :(
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па можно е да видел нешто при прегледот, раничката се гледа и од око (при еден преглед докторот го сврте мониторот со зголемување да погледнам како изгледа раничката, и верувај изгледа само како зацрвенета кожа). ХПВ-то не се гледа од око, но самото постоење на раничката ја носи со себе веројаноста да го имаш и вирусот. Така да ако нешто му се видело сомнително, подобро да си направите една типизација да се осигураш дека не се работи за ХПВ, или во псротивно да се превземат мерки на време. А ехото нема врска со ХПВ ниту со раничката.
     
  20. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Докторот пред да правиме пап тест не ми рече ништо значи се е во ред,откако стигна резултатот а тоа е само пишано на лист нели, и вика се е во ред само тука заокружено е дека има клетки што може асоцираат на хпв знаци да напраиме типизација да видиме за што се работи. а Додека ми зимаше пап ништо не ми кажа. можно е да немам хпв и доколку имам тоа страшно е? :( фала однапред