1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mireto, 16 ноември 2009.

  1. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Значи јас не бев на преглед телефонски ме извести за резултатите..
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^
    Не е страшно :) Оди и направи си типизација, па ќе видиш што понатаму, докторот ќе ти каже, зависно од тоа дали има присуство на ХПВ вирусот. Добро е што одиш на редовни контроли.
     
  3. anabelamak

    anabelamak Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    zdravo moi femina prijateli.od denes stanav clen na ovoj klub i sum mnogu :) no imam eden problem i bi sakala mislenje od vas.denes dev na ginekolog i pravev kolposkopija,pat test i eho pregled.mi otkrija ranicka na grloto na matkata za ehoto rekoa deka e 5ka no treba da go cekam rezultatot od papot.e sega mene me interesira zosto doktorkata mi rece deka ranickata (koja bila mnogu mala)da la lecam samo laserski ideka toa se pravelo sk za 180 e.nema li nekoj drug nacin na lekuvanje????
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Се извинувам, а каде беше на гинеколог? Да не случајно си била во Гинекомедика кај Силвана? Ако си таму тогаш нема за што да се грижиш, таа ги кажува потполно истите работи на сите муштерики за да им земе пари, со тој ласер веќе ги прелажа сите,кој стигне :x Па би те посоветувала да си одиш и на второ мислење :)
     
  5. anabelamak

    anabelamak Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    vo bitola bev ama aj nema da kazam kade bev da ne slucajno se uvredi nekoj ama dA ZNAES ME ZAMISLI AJ TOGAS POSOVETUVAJ KADE DA ODAM FALA ODMAPRED
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    пред да правиш било што побарај второ мислење мој совет од искуство
     
  7. anabelamak

    anabelamak Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    A KARAK TI STO NAPRAVI??? KAKO GO RESI PROBLEMOT...
     
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И јас во Битола бев кај таа што ја споменав претходно ама ај да не дискутираме сега за неа, а инаку не знам во твојот град каде можеш на друго место да одиш за второ милсење, не познавам никој за да би ти предложила :?:
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    јас бев кај еден гинеколог кој баш целта му беше цицање на пари, имав многу покачено бело прање и даваше погрешни резултати. Повеќето пап тестови што ги правев ми покажуваа цин 1 и си побарав второ мислење, си однесов примерок во ману и за среќа покажа дека се е во ред. Пред се самата инфекција или вирус лаже и треба да се излечиш од она што го имаш, потоа да помине време и да правиш повторно уште еден резултат. Не подлегнувај на операции и не верувај слепо на гинеколозите, побарај друго мислење
     
  10. anabelamak

    anabelamak Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    zar nema li drugo lecenje osven laserski??? aman sigurno ima i nekoja druga metoda(prirodna)...
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ајде не паничи и почекај ги резултатите и пиши ни што си направила, цинот се јавува како последица на грлото на матката и нејзината флора. Се препорачува пиење на јогурт и внесување на многу витамини мене гинекологот ми кажа една салатичка 2 изрендани моркови и еден исцеден лимон. Пред се уште еднаш ти кажувам земи ги резултатите испиј ги таблетите вагиналети или било што проверисе уште еднаш и побарај второ мислење. Па дури после под ласер еј не е така лесно верувај.
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Не ми се смејте на прашањево, ама ме интересира :tmi:
    Таа раничка каква е на допир, испакнатина, вдлабнатина, можеш сама да ја напипаш? :$
     
  13. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Раничката на грлото на матката не се гледа со голо око,не можеш да ја осетиш под прст затоа што е минијатурна и се гледа само со колпоскоп(апарат со кој се зголемува грлото на матката за повеќе од 70 пати)
     
  14. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека може и со голо око да се забележи, бар така ми имаа кажано :?: но секако со колпоскопија е посигурно :)
     
  15. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Да,ако е поголема може да се види со голо око :) ама без разлика сепак ја гледа и со колпоскоп
    Јас исто имам раничка,предизвикана од ХПВ вирусот сега ги чекам резултатите од ХПВ типизација
    Докторот не ми препиша никаква витаминска терапија ниту пак ми кажа дека треба да пијам витамини,или апчиња за имунитет.... :?:
    Ке ги почекам резултатите па ке видам што понатака.....
     
  16. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Епа ќе видиш од типизацијата ако немаш Хпв тогаш раничката е предизвикана од нешто друго. На еден форум за здравје имам прочитано дека е многу честа појава, и дека најчесто не е предизвикана од хпв :)
     
  17. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Дај Боже да не е од ХПВ....ама докторот е сигурен дека има присуство на вирусот :(
    Кога те премачкува со втората боја ако побели имало хпв,а кај мене побелело... ;(
    Така да ке видиме што ке каже типизацијата
     
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    оф јас не знам баш како идат тие работи, само знам дека типизацијата е најсигурна . Почекај ќе видиш , а и да имаш хпв ништо страшно доколку не е дојдено до Цин . Со витамини ќе се реши се ;)
     
  19. Mitana47

    Mitana47 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, imam ranicka na cervix i mi rekoa da pijam kapki Femisan A, dali nekoj moze da mi kaze kade moze da gi najdam,vo koi apteki,bidejki gi pobarav i nikade gi nema. Blagodaram !
     
  20. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    И јас кога бев на преглед ми рече докторот дека имам раничка ама ми рече и да не се секирам воопшто зошто секоја втора девојка имала...така да сега за сега и не се замарам уште сум млада,ако треба нешто прво препочитам деца да си имам па после би мислела. :D