1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раскинавме поради тип што го запознав на Fb

Дискусија во 'Разделби' започната од kokica, 7 јуни 2010.

  1. kokica

    kokica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Imav vrska od 6 god i nekoj mesec koja traese se dodeka ne se pojavi eden tip na fb so koj pocnav nesvesno da komuniciram i nesvesno vlezam vo virtuelna vrska so nego :( Taka dobro uspea za kratko vreme da mi go svrti umot so shto predizvika raskinuvanja na veke postoechkata dolga vrska.Mu raskinav na deckomi i mu ja kazav i pricinata zosto go ostavam.Toj bese zaprepasten od toa,no sepak me molese da ostanam so nego i da razmislam dobro sto pravam.No vo toj moment voopsto ne mi bese bitno nicie mislenje i pravev taka kako sto mislev deka e vo red odnosno taka kako sto tipot mi go imase napraveno filmot :( Raskinav so nego i vednas zakazav sostanok vo zivo so toj od fb.Se vidovme i ja prodolzivme vrskata.Vrskata traese skoro 2 meseci se dodeka toj ne pocna da nastojuva da se omazime,a mene ne mi odgovarashe toa bidejki veke imav sfateno deka go sakam bivshiot.Posle 2 meseci go vidov bivshiot na izleguvanje i pocnavme da komunicirame a posle nekoe vreme i da se gledame povtorno.I taka se gledame veke godina i nekoj mesec no nikako da vlezeme pak vo vrska.Na moment znae da se otvori i da mi kaze deka mu fali se sto sme imale,deka so mene mu e najdobro,no sepak mi ima kazano i deka nema sansi nie pak da bideme vo vrska i deka treba da si najdam drug :( No najmnogu me maci toa sto posle mene nemam slushnato deka e bil so nekoja druga,bidejki ziveeme vo mal grad i toa se doznava,a jas nemam slushnato nishto. Ovoj mesec pocnavme da se gledame pocesto,spiev dvapati kaj nego vo stanot koga negovite cimeri ne bea doma,potoa toj dojde na spieneje kaj mene koga jas ostanav sama,mu napraviv romanticna vecera so love songs,sexy dolen vesh,crveno vino,jagodi i shlag,beshe impresioniran.Ostanavme budni do 6h nautro i ni beshe super i na dvajcata.No sepak me maci samo edno,po razgovorot shto go praveveme zakluciv deka toj ne moze da bide so mene poradi negovite roditeli,bidejki i tie ja znaat pricinata za nasata radelba :( Ve molam pomognete mi i kazete mi dali vredi seuste da se boram za toa jas i on povtorno da bideme vo vrska i pokraj toa shto znam deka negovite ne mu dozvoluvaat da bideme zaedno.Srceto me boli koga ke pomislam deka se sakame i ni e super zaedno no ne mozeme da bideme zaedno poradi negovite.Pomognete mi ;(
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    а што има неговите да одлучуваат дали вие ќе бидете заедно или не?
    јас мислам да си продолжиш да се бориш,без настојување на било то,штом он поминува време со тебе значи дека сака,а ако навистина сака со тек на време мислењето на негвоите нема да биде битно
     
  3. kokica

    kokica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Me maci i toa sto e promenliv,ponekogash e so vo red no ponekogash kako da se plasi deka ke potpadne na svoite cuvstva i ke mi priznae se,i pocnuva da se ponasa cudno,nekako kako da saka da me ignorira no sepak ne moze.Mislam deka negovite ne odlucuvaat dli nie ke bideme zaedno no nekako kako toj da se srami od niv da bide pak so mene.Ne znam veke kako da se odnesuvam i kakvi merki da prevzemam za toj da go zaboravi sramot od negovite i da se pojavime zaedno.Nemu ne mu e griza za drugite voopsho,edinstveno negovite se problem,a i sestramu ne me ni poglednuva koga ke me vidi na ulica,i koga stojam zaedno so brat i taa ke pomine isto kako da ne sme pred nea.
     
    На zapcencee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Јас мислам дека вреди да се бориш да бидете заедно.Од тоа што го пишуваш имам впечаток дека тој уште те сака ама како што викаш е променлив веројатно зашто еднаш веќе го имаш повредено,можеби и кога не се ни надевал на такво нешто.Ако стварно сакаш да сте заедно пробај да го убедиш дека си искрена за да пак стекне доверба во тебе.А за мислењето на родителите мислам дека никако не смее да биде пресудно
     
  5. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Нема сомневање дека и двајцата многу се сакате. Нормално е тој да се однесува променливо, затоа што колку и да те сака, сепак не може да го заборави тоа што си го откачила еднаш и сега се плаши да не го напраиш тоа повторно. Мора да го убедиш дека го сакаш и да го натераш да сфати дека се каеш за тоа што си го направила и дека тоа ти е најголемата грешка во животот што си го оставила него. Докажи му дека го сакаш повеќе од се и дека само со него сакаш да бидеш. Јасно е дека тој те сака тебе и само ако бидеш малку поупорна, ќе го добиеш тоа што го сакаш :)
     
  6. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Според мене, однесувањето на сестра му и неговите е сосема нормално. ако ти си го откачила после 6 години ладнокрвно и не ти било гајле што те молел :fubar: , а неговите дома биле сведоци на тоа, и го гледале колку бил повреден и тажен и разочаран поради тебе, многу нормално дека нема да сакаат тој повтрно да биде со изворот на НеСрЕкНи денови на нивниот најсакан.... :emo:

    Е сега пошто ти бараш совет дали вреди да се бориш...ја мислам дека вреди. само што сега треба да се бориш за неговата доверба и за враќање на довербата кај неговите. плус тоа-ти најубаво си го познаваш...сигурно знаеш дали би можел да помине преку тоа. ја на дечко ми на пример не би му простила такво нешто никогаш . затоа, направи си убаво муабет со него, труди се максимално да му покажуш дека ти значи, ако одлучи да се смирите нека ти ги постави сите прашања ЗОШТО и КАКО што ги има, и после заклучете ја таа тема....во смисла да не биде на секое наредно расправање удирање по нос твојата незрела одлука ;) сметам дека треба да играш на карта дека се каеш...дека си постапила незрело..дека ја сфакаш својата грешка...

    Уф...се надевам ти бев од корист :)
     
  7. santa

    santa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    7
    Bori se do kraj...:) Sepak 6 godini e mnooguu vreme i se gleda deka i dvajcata se sakate...Otkako ke mu dades do znaenje deka navistina se kaes i si zgresila kazi mu i deka ne treba negovite da mu kazuvaat sto i kako i da upravuvaat so negoviot zivot. Potrudi se da sfati deka nema da dozvolis povtorno da bidete razdeleni i deka navistina se kaes i ti znaci...:) So sreka... ;)
     
  8. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    факт е дека после долгогодишна врска те фаќа монотонија и сакаш да смениш мн работи.на тебе истото ти се случило но сепак си ја сватила грешката и сакаш повторно да бидеш со него,бори се за него ако навистина го сакаш,а неговото променливо однесување е од стравот повторно да не биде повреден,следниот пат внимавај што правиш
     
  9. Wind

    Wind Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Мислам дека не треба да го викаш на некој посебен разговор...Можеби тоа ќе го заплаши и однапред ќе размислува што сака да ти каже и тако даље... Пробај да бидеш спонтана...
    Би било многу убаво ако повторно можеш да ја повториш таа вечер со свеќи и вино, поминете си прекрасно и прејди на еден многу убав спонтан муабет каде што ќе се отвориш сосема како си се чувствувала... Кажи му да ти даде време бидејки 6 години заслужуваат да биде проследени со уште една шанса...Поготово кога се гледа дека и двајцата искрено го сакате тоа... Срамот што го чувствува од неговите е многу нормален... Пробај и направи со него за тоа муабет. Кажи му дека и тебе ти е страшно срам од твојата постапка и замоли го да идете полека... Он да направи муабет со неговите убав и да проба да си ја врати поддршката од нив во врска со вашето смирување... Ако се смирите, многу би било убаво да ги избришеш сите лица од фејсбук што не ги знаеш.. Сепак би ти кажала: Бори се до крај !
    со среќа :) размислувај само позитивно... :inlove:
     
  10. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Фемина90, стави се во ситуација на неговите? Добро е додека мудруваме ние тука што е најдобро, но тие не мислат така. Замисли твојот син да има врска од 6 години и типката да го остави ради некоја си врска од фејсбук? Како ќе реагираш?? Ќе му речеш слободно сине, продолжи со неа без страв дека можеби утре-другиден пак ќе ја остави. Убаво е додека ние тука си живееме во шпански серии, и јас би се согласила со твоето мислење доколку ова е сценарио за сапуница. Нели ? Реалноста е поинаква од она што ние го замислуваме. Јас потполно ги разбирам неговите родители и причината затоа што не сакаат нивниот син повторно да остане сам и оставен ради некој каприц од нестабилна личност која што била во состојба да расипе долгогодишна врска.
    За девојката што бара совет, би и рекла да се извини пред се на неговите поради тоа што го направила, ако веќе е сигурна дека го сака за цел живот. Секако дека неговите нема така лесно да прифатат но со тек на време ќе им помине лутината посебно ако сфатат дека нивниот син ја одбрал неа за да го помине остатокот од животот.
     
  11. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Се сложувам со Femina90. Што има неговите да одлучуваат со кого ќе им биде синот, па ако е он среќен со тебе треба и они да бидат. И ти не си во врска со родителите туку со синот. Ма свашта..каков народ има.И ја мислам дека треба да се бориш до крај. Со среќа ;)
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Што има неговите да одлучуваат??? Го створиле, замисли... Сигурно нема комшиите да одлучат со кој да биде. Не одлучуваат родителите тоа да, но имаат право да мрчат ако не им се допаѓа идната снаа. Реалноста е друга мили мои, посебно во држава со менталитет како нашиот. Нека ја собере син ти најголемата распуштеница во градот, па ти сложи се да живееш под ист покрив со неа. Но ја сака, нели ? Друго не е битно. Да, доколку живееме во Шехерезад, Ѓумуш и рандом серија.
     
  13. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Да се надополнам...
    Секогаш велиме дека го сакаме најдоброто за нашите деца. А најдоброто сигурно не е девојка која што го оставила ради каприц. Без навреда, не ми е намерата да навредам некого. Ја кажувам само реалноста.
     
  14. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Срцка па ако го створиле не значи дека треба да му наредуваат и да му кажуваат со кого да биде.Па не сме у комунизам тоа што ни е таков менталитетот тоа си е друго.Ај не мешај баби и жаби. Девојчево не е распуштеница ни ништо слично направила грешка, се обидува да ја поправи па добро бе луѓе сме правиме грешки ај сеа не може да бидат заедно зашто на неговите им паднало на ум дека не е добра само заради тоа што имала друг па не е во брак!! хаха позз
     
  15. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Кога ќе бидеш родител, наврати се на темава и прочитај си ги мислењата ;) Не реков дека е распуштеница, реков дека јас на моето дете никогаш не би му дозволила да и се врати на некоја што му ги распарчила сите сништа на милион парчиња и што сака да лиже таму кај што еднаш веќе плукнала. Реалност, златна... Реалност, не Ѓумуш или Шехерезад ;)
     
  16. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Sekoj so svoe mislenje.100 ljudi 100 cudi.Ja mislam deka na svoeto dete (koga ke go imam) ke mu dozvolam sam da pravi greski, sam za sebe da odlucuva, i ke go podrzam vo se sto misli deka e dobro.E sega so razgovor so svoeto dete se se postignuva a nisto so zabrana..Kakva Gjumush kakva Sherezad..film niti gi gledam nite se vodam po niv .. pozz
     
  17. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Извини, а ти родител си? Ако да речеме е обратно, и се работи за твое дете, било машко или женско и направило таква грешка, што ќе му направиш, ќе го линчуваш ли, или ќе му помогнеш, ќе го утешиш? Не викам дека девојката не погрешила, ама бр. 1 подобро сега вакви глупости да се случуваат, отколку недај боже некој ден во брак, 2. си знае на што е. после цело време ќе си викала, а што ако направев вака или онака и ќе се гризе. вака направила грешка и сега барем е свесна и се труди , си бара прошка и НАЈВАЖНО

    3. не гледам ни јас причина господата родители да се мешаат. Го створиле, и што сега? Сите не створил некој, не сме паднале од небо. Тоа не значи дека треба да одлучуваат за нечиј живот, да се мешаат, да вршат притисоци. Никој не знае дали на тој дечко ќе му биде подобро со или без оваа девојка, освен тој самиот.
    Не спијат родителите во ист кревет со оваа девојка, туку синот. Кога ќе видам како децата се така подложни на влијание од еден или обата родители за својот живот, искрено ми се лоши. Животот ќе донесе милион проблеми и компликации потоа, ако трчка кај мама и тато за секое едно нешто и рика, тешко нему, а и неа.

    Малку надвор од темава е, ама НЕ - Не мислам дека родителите имаат било што со овој проблем. Плачел, му се кинело срцето.... бре, а под претпоставка дека некогаш претходно тој скршил нечие друго срце на сличен начин? Што тогаш, му купиле медал?
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас одлично те сфаќам тебе, сите ние сакаме да биде така, но најверојатно вие не ме сфативте а кажав во повеќе наврати. Реалност... Не сме во приказната ниту ти ниту јас родителите на момчето. Но свесни сме зошто и како тие мислат за девојката. И многу нормално е така да мислат. Родители се, мислат најдобро за синот... Можеби грешат можеби не. Не знаеме што и како им се дешавало во врската. Нормално е родителите така да реагираат и тоа е тоа. А сите ние знаеме дека чим двајца се сакаат треба да се заедно. Само ете, не е се така лесно како што изгледа.
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.797
    Допаѓања:
    65.516
    Пол:
    Женски
    Родителите можат само да го кажат своето мислење и да го посоветуваат. Тоа е нивна должност. Ако он реши да си продолжи, тогаш треба да се помират со одлуката на синот, а не и понатаму да ја саботираат врската.
     
  20. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    3.980
    Пол:
    Женски
    Точно така, улогата на родителите е да дадат совет, а не да се мешаат во животот на нивното дете. Секако и на мене како родител нема да ми биде сеедно ако на син ми му се случи вакво нешто. Би го советувала добро да размисли дали да ќе биде среќен со оваа девојка повторно и би го оставила сам да си одлучи.