1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Растење на забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LadyIvvy, 1 јули 2012.

 1. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  772
  Епа вака....и јас си имам еден проблем...имам 18 години и до пред некој ден си имав едно млечно забче (тројка горе) и го извадив со надеж дека ќе ми порасне новиот затоа што со снимка утврдивме дека е присутен горе...но стоматолог ми рече дека можно било да не ми порасне па да треба со протеза да ми го спуштаат...но само кога ке помислам на тоа и се ежам, подобро би ставила нов заб порцелански отколку да носам протеза...па сега сакам да слушнам мисленје ваше...дали би пораснал и за колку време би дал некој знак(ако расте) од прилика....... :( :worried: :worried:
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Јас ти препорачувам да си носиш протеза, затоа што и да ставиш порцелански, може еден ден ќе му текне да се симне, па ќе ти направи проблем и на порцеланскиот и на тие одоколу (зависи како ќе се спушта). Подобро порано реши си го проблемот, мене ми е многу криво што не сум се решила порано на протеза. Сега веќе се откажав од идејата :|
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Ај покажи ни и ренгенска снимка па ќе думаме дали ќе даде знак за растење :wasntme:
   
 4. ilove-marshall

  ilove-marshall Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Го имам(в) потполно истиот проблем со тројката горе, десно. Заглавен беше помеѓу единицата и двојката (во непцето) и абер си немаше од растење. Барав одговор насекаде по стоматолошкиве ординации, но ситуацијата изгледаше безнадежна. Има еден специјалист овде каде што живеам и тој се реши да ми помогне. Направи мал операциски зафат (безболно е , ич да не се скираш ако дојде до тоа, ТИ ГАРАНТИРАМ) и ми стаде протези. Има веќе една и пол година каде што ги носам фиксните и ПРЕЗАДОВОЛНА СУМ. Забот си слезе на место и се е во ред. Се надевам ти помогнав :) POZ
   
 5. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  772
  дури ми е и чудно нооо почна да се спушта забот полека :D :D сега ке почекам да се спушти и ке ставам мобилна протеза , мн сум срекна :)) сепак фала ви :*
   
  На ilove-marshall му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ilove-marshall

  ilove-marshall Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Трајни заби

  Вака.... моите трајни заби се мали и искрено ме нервира! :swear: Сакав да прашам дали некако природно има шанси барем 3мм да пораснат?! :tmi:
   
 7. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.263
  Пол:
  Женски
  Може сега не растат, ама ќе пораснат со тек на времето. И мојата другарка има мали заби. Дури и тесни колку пола нокт. Забите не и растат од трето одд. Ништо неможе да стори па се помири со тоа. :up:
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.023
  Допаѓања:
  198.960
  Пол:
  Женски
  Генетски е предодредено колкави ќе бидат забите, тоа не може да се промени. Можеш да ја смениш големината со ставање протетски надградби (навлаки, ламинати и сл.).
   
 9. ilove-marshall

  ilove-marshall Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Па тоа ме чуди... никој од моето семејство немал до сега мали заби!!!
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.883
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
  Девојки и јас имам еден мал проблем.Ма не е мал речи си е голем.Значи вака извадив едно млечно забче 5ката уште пред 2-3 години.И уште ми нема излезено нов заб? Што е пробелмов?
   
 11. 3m43

  3m43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  не се секирај мене 3-ката така ми напраи ми падна и после не растеше со години ама еве сеа ми порасна здрава права :D
   
 12. Femina777

  Femina777 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  236

  И јас имам мали заби и ги мразамм и никогаш не се смеам со заби :( незнам што да правам а во мојата фамилија никој нема мали заби за да е генетски..