1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Растење на забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LadyIvvy, 1 јули 2012.

  1. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Епа вака....и јас си имам еден проблем...имам 18 години и до пред некој ден си имав едно млечно забче (тројка горе) и го извадив со надеж дека ќе ми порасне новиот затоа што со снимка утврдивме дека е присутен горе...но стоматолог ми рече дека можно било да не ми порасне па да треба со протеза да ми го спуштаат...но само кога ке помислам на тоа и се ежам, подобро би ставила нов заб порцелански отколку да носам протеза...па сега сакам да слушнам мисленје ваше...дали би пораснал и за колку време би дал некој знак(ако расте) од прилика....... :( :worried: :worried:
     
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас ти препорачувам да си носиш протеза, затоа што и да ставиш порцелански, може еден ден ќе му текне да се симне, па ќе ти направи проблем и на порцеланскиот и на тие одоколу (зависи како ќе се спушта). Подобро порано реши си го проблемот, мене ми е многу криво што не сум се решила порано на протеза. Сега веќе се откажав од идејата :|
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ај покажи ни и ренгенска снимка па ќе думаме дали ќе даде знак за растење :wasntme:
     
  4. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Го имам(в) потполно истиот проблем со тројката горе, десно. Заглавен беше помеѓу единицата и двојката (во непцето) и абер си немаше од растење. Барав одговор насекаде по стоматолошкиве ординации, но ситуацијата изгледаше безнадежна. Има еден специјалист овде каде што живеам и тој се реши да ми помогне. Направи мал операциски зафат (безболно е , ич да не се скираш ако дојде до тоа, ТИ ГАРАНТИРАМ) и ми стаде протези. Има веќе една и пол година каде што ги носам фиксните и ПРЕЗАДОВОЛНА СУМ. Забот си слезе на место и се е во ред. Се надевам ти помогнав :) POZ
     
  5. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    дури ми е и чудно нооо почна да се спушта забот полека :D :D сега ке почекам да се спушти и ке ставам мобилна протеза , мн сум срекна :)) сепак фала ви :*
     
    На ilove-marshall му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Трајни заби

    Вака.... моите трајни заби се мали и искрено ме нервира! :swear: Сакав да прашам дали некако природно има шанси барем 3мм да пораснат?! :tmi:
     
  7. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Може сега не растат, ама ќе пораснат со тек на времето. И мојата другарка има мали заби. Дури и тесни колку пола нокт. Забите не и растат од трето одд. Ништо неможе да стори па се помири со тоа. :up:
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Генетски е предодредено колкави ќе бидат забите, тоа не може да се промени. Можеш да ја смениш големината со ставање протетски надградби (навлаки, ламинати и сл.).
     
  9. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Па тоа ме чуди... никој од моето семејство немал до сега мали заби!!!
     
  10. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Девојки и јас имам еден мал проблем.Ма не е мал речи си е голем.Значи вака извадив едно млечно забче 5ката уште пред 2-3 години.И уште ми нема излезено нов заб? Што е пробелмов?
     
  11. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    не се секирај мене 3-ката така ми напраи ми падна и после не растеше со години ама еве сеа ми порасна здрава права :D
     
  12. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236

    И јас имам мали заби и ги мразамм и никогаш не се смеам со заби :( незнам што да правам а во мојата фамилија никој нема мали заби за да е генетски..