Растење на забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LadyIvvy, 1 јули 2012.

  1. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    772
    Епа вака....и јас си имам еден проблем...имам 18 години и до пред некој ден си имав едно млечно забче (тројка горе) и го извадив со надеж дека ќе ми порасне новиот затоа што со снимка утврдивме дека е присутен горе...но стоматолог ми рече дека можно било да не ми порасне па да треба со протеза да ми го спуштаат...но само кога ке помислам на тоа и се ежам, подобро би ставила нов заб порцелански отколку да носам протеза...па сега сакам да слушнам мисленје ваше...дали би пораснал и за колку време би дал некој знак(ако расте) од прилика....... :( :worried: :worried:
     
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    418
    Јас ти препорачувам да си носиш протеза, затоа што и да ставиш порцелански, може еден ден ќе му текне да се симне, па ќе ти направи проблем и на порцеланскиот и на тие одоколу (зависи како ќе се спушта). Подобро порано реши си го проблемот, мене ми е многу криво што не сум се решила порано на протеза. Сега веќе се откажав од идејата :|
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.336
    Ај покажи ни и ренгенска снимка па ќе думаме дали ќе даде знак за растење :wasntme:
     
  4. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Го имам(в) потполно истиот проблем со тројката горе, десно. Заглавен беше помеѓу единицата и двојката (во непцето) и абер си немаше од растење. Барав одговор насекаде по стоматолошкиве ординации, но ситуацијата изгледаше безнадежна. Има еден специјалист овде каде што живеам и тој се реши да ми помогне. Направи мал операциски зафат (безболно е , ич да не се скираш ако дојде до тоа, ТИ ГАРАНТИРАМ) и ми стаде протези. Има веќе една и пол година каде што ги носам фиксните и ПРЕЗАДОВОЛНА СУМ. Забот си слезе на место и се е во ред. Се надевам ти помогнав :) POZ
     
  5. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    772
    дури ми е и чудно нооо почна да се спушта забот полека :D :D сега ке почекам да се спушти и ке ставам мобилна протеза , мн сум срекна :)) сепак фала ви :*
     
    На ilove-marshall му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Трајни заби

    Вака.... моите трајни заби се мали и искрено ме нервира! :swear: Сакав да прашам дали некако природно има шанси барем 3мм да пораснат?! :tmi:
     
  7. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Може сега не растат, ама ќе пораснат со тек на времето. И мојата другарка има мали заби. Дури и тесни колку пола нокт. Забите не и растат од трето одд. Ништо неможе да стори па се помири со тоа. :up:
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.992
    Пол:
    Женски
    Генетски е предодредено колкави ќе бидат забите, тоа не може да се промени. Можеш да ја смениш големината со ставање протетски надградби (навлаки, ламинати и сл.).
     
  9. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Па тоа ме чуди... никој од моето семејство немал до сега мали заби!!!
     
  10. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.891
    Пол:
    Женски
    Девојки и јас имам еден мал проблем.Ма не е мал речи си е голем.Значи вака извадив едно млечно забче 5ката уште пред 2-3 години.И уште ми нема излезено нов заб? Што е пробелмов?
     
  11. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    не се секирај мене 3-ката така ми напраи ми падна и после не растеше со години ама еве сеа ми порасна здрава права :D
     
  12. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236

    И јас имам мали заби и ги мразамм и никогаш не се смеам со заби :( незнам што да правам а во мојата фамилија никој нема мали заби за да е генетски..