Расцветани врвови

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

 1. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  31
  Јас имам сува коса и на долниот слој врвовите постојано ми расцветуваат. Редовно одам на фризер, на 2 месеци понекогаш и на 1, ставам силиконски капки, користам шампон и регенератор за мојот тип коса. Не знам во што е проблемот. Можно ли е да е до фризерката каде што одам? Пример да користи некакви лоши ножички или ефтини или да не прави нешто правилно. Дали може да има некоја друга причина и што да направам?
   
 2. pete

  pete Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  najgolem grev za suva i ispukana kosa e precestoto mienje ... znam tesko e se mrsi posle 2 dena ama probaj da go svedes mienjeto na minimum (kolku mozes ) i veruvaj ima efekt ... i jas go imav istiot problem a sega posle 2 den stavam kapa ili marama:) ... sto se mora mora se :) pozdrav :mrgreen:
   
  На angelche16 и girlinlove им се допаѓа ова.
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.496
  Голема е веројатноста тој проблем постојано да ти се јавува од самиот фризер! Не се знае со какви ножички те шишаат. Пробај смини го фризерот ;) И немој пречесто да ја капиш косата ;)
   
 4. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Ah koga bi mozela da ne ja mijam na sekoj vtor den....:)
   
 5. SweetyInna

  SweetyInna Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  i jas imam slicen problem bidejki nemozam kosata da ne ja izmijam poveke od dva dena....ako mi se sluci toa taa e premnogu mrsna...znam steti precestoto mienje na kosata moze i poradi toa i mene mi se takvi vrvovite......koristite li vie nekakvi maski ili posebni samponi za namaluvanje na rascvetanite vrvovi i pobavno mrsnjenje na kosata i ako moze da mi kazete sto bi bilo najdobro samo nemojte toa da ne ja mijam kosata tolku cesto bidejki nemozam nikako da se odviknam...imam probano so razlicni stvari ali zaludno :?
   
 6. Mistik

  Mistik Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  38
  Pozdrav do tebe i samo za informacija moze da kazis samo dali ti e farbana kosata ili ne?Toa povlekuva drugo prasanje.Koj sampon go stavas,i maska.E sega posle toa e mn. vazno da ja strizis kosata na 1 mesec,i otkoga ce mi kazis koj sampon go koristis i dali si farbana? POZDRAV
   
 7. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.553
  Допаѓања:
  1.548
  значи вака начинот на кој ти го шиша фризерката влакното и кавлитетот на ножиците играат голема улога во врска со врвовите на косата..
  јас се шишам секој 2-3 месеци и никогаш откако знам за мене никогаш не сум имала расцветани врвови а не користам никаква маска заради нив..
  имам премногу сува и виткана коса и ја мијам на 4-5 дена зимно време.. а летоска мн почесто..
  во врска со шампонот бидејки ја миеш премногу често најдобро е да користиш некој поблаг шампон.. т.е детски шампон
  позз
   
  На Катерина М му/ѝ се допаѓа ова.
 8. natali25

  natali25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  19
  Znaci bi ve zamolila nekoj da mi pise nekoja frizerka, studio, koe e navistina dobro, onamu kade znaat sto so tvojata kosa, kaj sto nema utka, a ne da se plasis kakov ke izlezes...a pritoa da se cenite pristojni, znaci ne najeftini no pristojni....znaci jas so ova imam problem, sum smenila od najskapi do sekakvi frizeri i ne mi se pogodile...i ve molam nemojte radi reda prijatelki sopstveni studija, zatoa sto obicno taka mi preporacuvale, tuku nesto od sto ste navistina zadovolni( eve na primer devojkata sto kaza deka nikogas nemala rascvetani vrvovi)...pozzz
   
 9. Mistik

  Mistik Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  38
  Od koj grad si?
   
 10. natali25

  natali25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  19
 11. saraaaa

  saraaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  Probaj vo Dior, mene bas mi pogoduvaat tamu :)
   
 12. mmarija

  mmarija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2009
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  32
  Пробај да користиш силиконски капки после секое миење на косата. Така влакното ќе ти биде заштитено и поотпорно на оштетувања ;) . Поззз
   
 13. Paris.H

  Paris.H Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  jas vi predlozuvam ednas nedelno da ja mackate kosata so maslinovo maslo i da stoi na suva kosa edno polovina cas. Prekrasna ke vi bide kosata potoa . Probajte
   
  На April87 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  75

  Пробај кај МИО во центар се наога, плус ми се фалеше другарка ми дека и ставал маска за заштита од пеглање и после таа маска немало месец дена потреба да се змара со оштетување, мислам дека околу 1000 денари е шишање , атретманот со маската е 500.
  Поздрав :)
   
  На wallwall му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ljupkaa

  ljupkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Saso excluzive
   
 16. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Ne mi e bas jasno, kolku maslinovo maslo treba da se stavi, dali se stava koga kosata e taze miena ili moze i na masna kosa koja sto planirame da ja mieme? I dali otkako ke stoi polovina cas posle normalno si ja mieme kosata so sampon i balsam?
   
 17. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.110
  Колку повеке се третира косата толку повеќе расцветува. Избегнувај долго да ја сушиш со фен и да ја пеглаш, мене најмногу поради тоа ми рацветува... Користи регенератор после секое миење за полесно да ја расчешлуваш, а понекогаш стави и маска за коса со испукани врвови. Потскратувај ја редовно, моментално ке ти ги отстранат врвовите но таа сепак по некое време расцветува...
   
 18. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  23
  никако силиконски капки пред пеглање тоа е најголема глупост, всушност тие само ги кријат малку врвовите
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Зависи колкава ти е косата, густа, ретка, долга-кратка?
  Јас практикувам да ставам маска од маслиново масло , 2 жолчки и многу малце свеж ломонов сок.
  Е сега јас имам долга и густа коса, ставам све од око, не по некоја рецепта...
  Ставам одприлика 70-75 мл маслиново масло ( не ме фаќај за збор), 2 жолчки ( ако имаш ретка и кратка коса 1 жолчка) и лимонов сок од 1/2 лимон... Мешам се заедно и се прави како мајонез ( малце језиво звучи :D ), и ја нанесуваш на СУВА НЕИЗМИЕНА коса... Нанесуваш како фарба, јас со четка нанесувам жод коренот до краевите, откако ќе намачкам секаде убаво ја расчешлувам косата со дебел чешел и ставам капа. Од време на време ја греам со фен. Гледам да седам колку можам подолго со маската, но не помалце од 30-45 мин...

  За плакнење, прво земи со млака вода миј ја косата за да ја отстраниш маската, па стави шампон и убаво истриј нежнои исплакни... Тоа е тоа, маската е ЗАКОН... косата ќе ти биде многу помека и посјајна....
   
  На Tete Capdevila, Shoe-Gal, WhiteButterFly5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  31
  Gledaj sto pomalku da ja maltretiras kosata,ako znaes deka nema da odis nikade nema potreba da ja goris so fen ili presa.Koga e mokra ne ja ceslaj oti se kine i poradi toa pak ke cveta.Koristi blagi samponi,sto pisuva deka se za sekojdnevna upotreba,ako imas dolga kosa jas bi ti prepracala Fructis long & strong,mene toj mi e super.Koristi bilo kakvo maslo za kosa,gi ima sekade ,eftini se ,a najkorisni,stavaj go pred mienje i pocekaj barem polovina cas(ako mozes i poveke)i vo meguvreme masiraj ja kosata,i neka ti bide sobrana vo pundza.Jas taka ja odrazuvam kosata,i imam super sjaj i retko mi cveta,i mn malku.A lek za cvetanjeto e samo da go skratis ,oti toa e osteteno vlakno i nema kako da se popravi.I ponekogas mozes nekoja poubava maska,ama na primer ednas do dva pati mesecno.E pa tolku od mene:)
   
  На Tete Capdevila му/ѝ се допаѓа ова.