Расцветани врвови

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

 1. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  264
  фала за советот ќе пробам со бадемово масло ;)
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  6.985
  Допаѓања:
  90.315
  Јас ставам чичково,бадемово и кокосово,пред секое бањање,значи секој пат некое од овие масла...и да ви кажам право...влакното на косата ми е силно,дебело,не ми паѓа,арно ама...не го средува цветањето.Пак си се сушат и си цветаат врвовите после еден месец од шишањето.Значително ми е подобрен квалитетот на косата,но цветањето пак после еден месец третирање,сушење со фен,пеглање си се појавува...нема спас од оваа појава...едино новото влакно кое расте и има зашилен врв,тешко цвета...но на остатокот кои претходно биле кратени им нема спас.Рамен е врвот или ако е степенасто скратена е на косо,па така и површината е поголема и повеќе е склоно на цветање.
  А имам и тн порозна коса,влакното е рапаво,шупливо,виткано и диво...и посклоно е кон пресушување и цветање...хаос... :rofl:
   
 3. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  626
  Допаѓања:
  1.037
  Пол:
  Женски
  Јас ставам чичково,бадемово и кокосово,пред секое бањање,значи секој пат некое од овие масла...и да ви кажам право...влакното на косата ми е силно,дебело,не ми паѓа,арно ама...не го средува цветањето.Пак си се сушат и си цветаат врвовите после еден месец од шишањето.Значително ми е подобрен квалитетот на косата,но цветањето пак после еден месец третирање,сушење со фен,пеглање си се појавува...нема спас од оваа појава...едино новото влакно кое расте и има зашилен врв,тешко цвета...но на остатокот кои претходно биле кратени им нема спас.Рамен е врвот или ако е степенасто скратена е на косо,па така и површината е поголема и повеќе е склоно на цветање.
  А имам и тн порозна коса,влакното е рапаво,шупливо,виткано и диво...и посклоно е кон пресушување и цветање...хаос... :rofl:

  aj probaj eden trik pred nekolku dena go pisav na forumot i edno devojce pisa deka kosata i e duplo posvilenkasta,posjajna,poubava a od toa i vrvovite ne cvetaat,kosata mn brzo rasti...
  najdi koprivi,svari gi i so taa voda isplakni ja kosata..dovolno e dvapati vo nedelata i ke vidis rezultati
   
 4. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.182
  Допаѓања:
  1.187
  Морам да прашам,можи е малку глупо ама ај :) Случајно,чајот од коприви да не ја обојува косата,бидејќи имам премногу светла нијанса на плава,речиси бела,па не сакам да ми стане зелена од миењето.Имам слушнато дека ако ја исплакнам со чај од оревов лист ќе ми се затемни,па да не случајно и копривава дава сличен ефект? :geek:
   
 5. feminna09

  feminna09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14
  А како го употребваш чичковоот масло? пред миење на коса/после миење :) ?
   
 6. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  264
  чичковото масло се става на корените и на целата коса 1 час пред миење да постои и постоа ја миеш косата со благ шампон(по можност). а каде да најдам кокосово масло? хелп? :wasntme:
   
 7. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  626
  Допаѓања:
  1.037
  Пол:
  Женски
  * Пријави го ова мислење
  * Одговори со цитат

  #44 Расцветани врвови

  Ново мислење12 Апр 2010, 22:43

  aaaaa напиша:aj probaj eden trik pred nekolku dena go pisav na forumot i edno devojce pisa deka kosata i e duplo posvilenkasta,posjajna,poubava a od toa i vrvovite ne cvetaat,kosata mn brzo rasti...
  najdi koprivi,svari gi i so taa voda isplakni ja kosata..dovolno e dvapati vo nedelata i ke vidis rezultati  Морам да прашам,можи е малку глупо ама ај :) Случајно,чајот од коприви да не ја обојува косата,бидејќи имам премногу светла нијанса на плава,речиси бела,па не сакам да ми стане зелена од миењето.Имам слушнато дека ако ја исплакнам со чај од оревов лист ќе ми се затемни,па да не случајно и копривава дава сличен ефект? :geek:
  ...even though fiction and truth have the same heart, their faces like night and day, like fire and water....

  Аватар на корисникот

  toa ne znam jas imam crna kosa ama ne mi se veruva bidejki ima samponi od kopriva neli..
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.317
  Допаѓања:
  108.261
  Пол:
  Женски

  Не, чајот од коприва нема да ти ја обои косата, не се грижи. Ама дека има ефект, има, и тоа како.
  Сега немам пробано, не сакам да малтретирам некого да ми бере коприви :rofl:
  како и да е, мене од спреј регенераторот на Глис (жолтиот) косата ми цвета многу помалку отколку порано, т.е само понекој прамен имам. Ама избегнувам многу да ја фенирам во последно време, и ако ја фенирам не користам метални четки, не повеќе!
   
 9. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  jas mislam deka najgolema uloga za cvetanjeto na kosata imaat nozickite za sisanje kolku se ostri kako i nacinot na sisanje.se sisam vo 2 razlicni frizerski saloni i gledam razlika.vo edniot mi se slucuvalo i 8 meseci da ne se sisam a nemam ni edno rascvetano vlakno,a vo dr obavezno po 2 meseci kosata mi e rascvetana a imam kvalitetna kosa.
   
 10. C.Bradshaw

  C.Bradshaw Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  13
  Луѓе можеби ке бидете изненадени од мене , но..
  Јас мојата коса си ја мијам од недела до петок..
  На мене расцветаните врвови ми се од пречестото пеглање , и мојата ДРАГА фризерка ми кажа да не ја пеглам косата , ми покажа начин како да ја сушам и при сушењето да се исправи.. :$
  Инаку јас имам премногу густа коса и на секои 3-4 месеци се шишам , барем 1цм.
  Мојата фризерка до ден денеска не сум ја сменила, затоа што е премногу добра :inlove: , пу пу да не ја урочам.
  :hai:
   
  На Maturantka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Не си единствена :D и јас ја мијам на 5 дена. Еднаш се излажав ја миев преку два дена и долго време си имав проблеми со мрсна коса ден после миењето. Ги имам распоредено деновите, првите два дена од миењето ја носам пуштена косата, третиот ден ја носам врзана во репче, четвртиот ден во пунџа и петиот ја мијам :D
   
  На Maturantka и eli.vaga89 им се допаѓа ова.
 12. C.Bradshaw

  C.Bradshaw Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  13
  Мене сите 5 дена ми е пуштена .
  Имав експериментирано да не ја миам до 7миот ден и дури на 7миот ден ми се измрси.. Пу пу да не си ги урочам лојните жлезди . :lol:
   
 13. feminna09

  feminna09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14

  А можеш ли и нас тука д ани го казжеш начинот :) , ми се смачи да ја пеглам секои два дена , ако не ја пеглам ужас ми е :devil:
   
 14. C.Bradshaw

  C.Bradshaw Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  13
  Да , јас ке ти го кажам начинот ама не ти гарантирам дека ке ти успее :D
  Вака ке ја сушиш наведната така да можеш да ја исушиш одвнатре .
  Врвовите ке ги сушиш нанадвор ,
  затоа што кога ке ја направиш косата во правилната позиција ке ти бидат на внатре.
  Кога ке ти биде полуисушена ке ја свртиш и ке си го направиш патецот така како што ти е .
  Ке ја досушиш косата и готова си. ;)

  Кажи ми ако ти успеа :*
   
 15. Chic

  Chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Зимава и јас тоа го правев. и немав никаков проблем. А сега како се затоплува ја мијам скоро на 2 дена и сеа вчера ја измив денеска почнува да ми се мрси :@
   
 16. Chic

  Chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Многу точно нешто! Јас ги ставам после секое второ миење! Затоа што ако ги ставам на секое миење после неколку миења како да нема ефект незнам зошто и после ќе праам паузи па ваму таму. Вака на 2 3 миења боље е!

  Иначе јас понекогаш земам ставам маска од фарба :) и ептен ми е мека косата :)
   
 17. sweetybaby

  sweetybaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  4
  А јас нив ги користам по секое миење бидејќи косата на врвовите ми е безживотна.. Имате ли пробано некоја природна маска за коса за испукани врвови? Дали делува? Имам слушано за такви маски, но не знам ниту една..
   
 18. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.351
  Има едни капсули незнам како се викаа..ќе ја прашам мајка ми па ќе пишам..а знам и со силиконски капки се заштитуваат врвовите од пукање
   
 19. strelec.67

  strelec.67 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  0
  Ne lazete se so silikonskite kapki i ostanato.Glaven vinovnik za rascvetanite vrvovi e CINKOT.Koga go ima premnogu vo organizmot toj se deponira vo kosata.E sega koga naseto telo ne prima dovolni kolicestva na cink ili go nema togas toa gi crpi rezervite koi se skladirani vo vlaknoto t.e kosata.Dali ste zabelezale kako na 1 do 2,3sm na vlaknoto iva vidljivi topcenca?Do tie topcenca vlaknoto e suvo i osteteno koga ke go otkinetedo topcenceto toa vednasprodolzuva se razdeluva na dve.Znaci kosata ne e ostetena samo na vrvovite tuku i povekjeto del od nea,pa zatoa koga se krati netreba samo vrvot nego dobri 3,4 sm.Moj sovet od moe licno iskustvo da vnesuvate dovolni kolicini na cink i da koristete samponi na baza na cink.
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  6.985
  Допаѓања:
  90.315
  Јас имам хроничен недостаток на цинк,но нема шанси да го примам преку таблети,одма имам нагон за повраќање и вртоглавици,исто и селенот не можам да го примам преку таблети.Чаре?!Не е доволно само преку храна,очигледно...