1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расцветани врвови

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    Јас веќе една година постојано користам маска за коса од авон,онаа плавата на која пишува Advance tecniques,и да ви кажам премногу сум задоволна од неа,бидејќи претходо постојано ја пеглав косата и како резултат на тоа имав премногу испукани врвови што не изгледаше убаво...од кога почнав да ја користам влакното ми се обнови,и косата доби сјај,почнав да ја потскратувам редовно по 1sm.месечно....и сега да се пофалам косата ми е многу здрава и долга.Ако сакјате пробајте нема да се покаете.позз
     
  2. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    за врвовите користам од oriflame серум за суви врвови, капки. во шишенце се со жолто нешто напишано.
    претходно ги користев од avon исто серум advance tehniques и ист резултат има.
    со редовно коритење стварно помагаат. :)
     
  3. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Јас го имам истиот проблем и секој месец ги кратам расцветаните врвови.Да знаеш дека најчесто се создаваат од преса и фен ... Мислам дека помага серумот advance tehniques на авон,во скоро време ќе го порачам :)
     
  4. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    Девојки пробајте го ium на субтил...има и маска за расцветани врвови и шишенце ко силиконски капки али тоа се нанесува после миење на косата како маската али не се плакне...Јас ги користам и двете и сум презадоволна зошто навистина имам проблем со врвовите баш заради таа пегла :D
     
  5. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    исто така добар ефект за оштетена коса јас го користам елексирот за преку ноќ,мн убаво ми мириса, а и има ефект ја прави косата мазна.
     
  6. emilija.zmejkoska

    emilija.zmejkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Да да, така е, мене фризерката ми кажа дека со ретчењето на косата (посебно со некои си несоодветни ножички- ефилирки или како се викаа незнам не ми текнува) косата побрзо расцветува.. Така да нареден пат кога ке одиш на фризер пропушти го ретчењето :/ :/
     
  7. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5

    kolku pari se silikonskite kapki i samo vo parfimerija li gi ima sega gi zavrsiv moite pa ke si kupuvam aj ako sakas kazi kade da baram vo parfimerii ili apteka pozz :*
     
  8. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Јас користам Gliss од Schwarzkopf жолтиот за расцветани врвови и сум презадоволна.
     
  9. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Многу е добро и бадемово масло за врвовите..посебно во овој период на горештини и кога одите на одмор ;)
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Бадемово? :^)
    Скептична сум некако, ама ќе пробам.
    Мене ми кажаа за кантарионово, ама којзнае.
    Видов во продавницата кај мене такви мали шишенца со различни масла , мислам и бадемово имаше, баш ќе пробам. ;)
     
  11. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    Кантариово е за изгореници :) А во врска со цинкот во кој шампон има цинк да купамм ?? :rofl:
     
  12. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5

    jas go kupiv toj regenerator na GLISS zolt pise za dolga kosa a kako go upotrebuvas prskas na cela kosa ili? go kupiv pred nekolku dena no seuste nesum stavila ja sprecuva li kosata od cvetanje ili toa e sve laga sto pise na siseto
    pozz :*
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Јас го користам бадемовото масло - она од Галафарм мислам дека беше, и заедно со маслиновото, сметам дека тоа е едно од најубавите масла за коса, ако не и најдоброто. На самата кутија пишува дека е за косата, се мачкаат врвовите и се остава да стои најмалку еден час. Јас сега интензивно го користам затоа што ја растам косата, и многу ми помага. А од такво масло нема штета, само треба добро да ја измиеш косата ако ставаш и на скалпот.

    За девојката што праша за Глис регенераторот - и јас го користам истиот. Прскам само на врвовите, оти ако прскам на цела коса многу ми ја мрси. Ја собирам кога ми е полусува во репче и прскам само на врвовите кои ги држам во раката. Така се надевам дека дејството е појако :) А за лага, не е - делува, барем кај мене.
     
  14. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    fala mn :* a so bademovo maslo se mackas pred sekoe mienje ili i uste ednas fala sega mozam da pocnam da go koristam :$ oti ne bev bas tocno informirana kako se koristi dali na cela kosa ili vrvovite i jas sum vo faza na pustanje na kosata pa zatoa te pitam i za masloto kako? :$

    :*
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски

    Со маслото се мачкам пред секое миење на косата, ама ако имам време да го држам најмалку еден час. И ја мачкам од врвовите до некаде половина должина, ама убаво, прамен по прамен, да се впие. Потоа ја фаќам со шнола и ја виткам некогаш со фолија, некогаш со најлонска ќеса, малку со фен ја греам, да дејствува маслото подобро.
     
  16. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    И јас го купував бадемовото масло од Галафарм [​IMG], ама пред некој ден го немаа во Зегин и земав од Фитофарм [​IMG] и приметив една разлика- ова од фитофарм си мирисаше баш на бадем и пишуваше дека е чисто бадемово масло, а ова од Галафарм не бириса баш на бадем.
    Ме интересира кое мислите дека е подобро и дали ова од Галафарм содржи и некои други примеси од други масла.?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Јас го користам ова
    [​IMG]
    убаво ми е засега, други не сум пробала. За мирисот, убаво мириса, но не е баш бадем, за тоа имаш право Сеси. Ако има примеси од други масла, можеби е така подобро? Не знам, ама знам дека сега за сега, мене ми користи. Имам уште малку во шишенцето, па ќе побарам од Фитофарм следниот пат.
    Исто така, имам слушано дека и ореовото масло е добро за коса, само да не ја потемнува многу? Мислам, мене тоа не ми прави разлика, секако ми е темна косата. Освен тоа, фризерката на мајка ми уште одамна и препорача во фарбата да става чичково масло, затоа што мајка ми има доста сува коса, а ја фарбам јас дома. И има добар ефект, косата и е многу помека. Ако пробал некој од овие масла - кажете, споделете искуство :)
     
  18. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    :worried: neznam bas da ti kazam koe e po dobro valda anath e koristela i ke kaze dali ima razlika a go primenuvate li ricinusovoto maslo za kosa vikaat bilo dobro za rast na kosata i trepkite ajde kazuvajte od koe da kupam maslo posle ke odam da zeman pozz :!: a maslinovoto kako go koristis pravis nekoja maska so nego ili taka go nanesuvas od pola dolzina na kosata ednas od bademovo na naredno mienje od maslinovo ili? i dali od toa maslinovo sto se prodava vo marketi kako bademovo,ricinusovo..... ili od ova za gotvenje :) :*

    :!: jas probav od cickovo maslo zimoto stavav mi kazaa za prvut bilo dobro i neznam bas dali od masloto dali se taka namali ama mozam da kazam i deka i toa e ok
     
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Ана и јас го користев тоа од Галафарм, ама не за коса, на косата имам ставано само еднаш па неможам да кажам нешто конкретно. Ама ти велам, мене мирисот ме збуни кога ко купив ова другово кое си мирисаше баш на бадем. Е сега мислам дека производите од Галафарм се подобри, можеби е подобро да има и некои други елементи освен маслото од бадем, незнам :wasntme: ?

    А за ореовото имаш право, се користи за коса, ама точно дека темнее косата од него.
    Чичковото се користи против опаѓање на косата.
    Мислам дека и маслиновото е добро за сува коса и против цветање.

    Да сум на ваше место ќе си размешам едно капаче бадемово, едно маслиново и така ќе ставам на косата. Мислам дека така ќе има повеќе ефект. ;)

    Свити еве ти линк од страната прочитај за сите масла и види кое ти одговара. http://www.galafarm.com.mk/proizvod.asp?id=83
    Мој совет, купувајте од Зегин- за 10ден. се поефтини отколку во маркетите ;)
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Можеби така ќе биде најдобро да направам, да мешам бадемово и маслиново масло, а може и ореово малку :lol: врвовите ми се малку посветли, секогаш кога ја пуштам подолга, така ми е, а освен тоа, имам и малку остаток од последниот пат кога ставав колор шампон.
    Swety, и маслиновото масло се продава исто како бадемовото и ореовото и останатите масла. Мислам дека принципот на добивање е поинаков отколку кај маслиновото масло за јадење. А за рицинусовото масло, знам дека помага за трепки, а за коса не сум слушнала.