1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расцветани врвови

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    a da sesilija zaboraviv da kazam i deka e za opaganje cickovoto maslo kako i da se mesa mislam nema da i steti na kosata hehe barem jas taka mislam
    hm nemozam so sigurnost da tvrdam no taka imam procitano bas i neznam tocno kade deka e dobro za rast na kosa i trepki
    i fala ke si kupam masla pose maslinovo i bademovo no dali da gi mesaam :lol: ili da stavam na edno mienje od edno na drugo pa od drugoto
     
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Разгледај го линкот што ти го пуштив, таму пишува за секое масло за што се користи.
    И зошто да не ги мешаш ;) и мене сега од муабетот ме фати мерак- можеби и јас до после ќе си направам таков маслен микс против цветање на косата. :lol:
     
  3. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Јас малку каснам со одговорот..инаку и јас користам бадемово од Галафарм..и стварно многу ми помага..Старфиш пробај..користи го редовно и ќе има резултати..Мене фризерот ми го препорача..
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.089
    Кокосовото чуда прави со расцветаните врвови,пробајте го,плус многу убаво мириса,тамам за лето.
     
  5. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    kako se koristi toa kokosovoto maslo jas nemam rascvetani vrvovi no stavam masla za da mi e pomeka kosata i ne rascvetuva sega si zedov bademovo na galafarm predhodno imam koristeno cickovo maslo za opaganje i prvut
    pozz
     
  6. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    Edna moja drugarka fchera pred da se iskapi stavila chichkovo maslo od galafarm i kosata i beshe mnogu ubava ne i se poznavashe deka i e malce oshtetena a imashe mnogu volumen. :)
    A vo vrska za shamponot shto sodrzhi cink koj znaj da mi kazhi koj shampon sodrzhi cink PLLSS ?!! ;)
     
  7. majchy

    majchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    kade go kupuvate pivskiot kvasec??
     
  8. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Во аптека,би требало во секоја да го има.
     
  9. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Колку пари е тоа бадемовото масло од галафарм?
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Зависи каде го купуваш од 65-75ден, 50мл.
     
  11. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    а како се нанесува .. само на врвовите или од врвовите па надоле на цела коса?! :$
     
  12. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    Gi mrazam rascvetanive vrvovi :@ Ke se ishisham i pak imammmmmm. SPASS ?? :sweat:
     
  13. feminna09

    feminna09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14
    мене пола коса ми е оштетена , за врвовите да не зборувам а ни ја пеглам ни ја сушам со фен :@ па девојки за вакви врвови суви кое е најдобро масло, бадемово/кокосово/рициуносово/маслиново ? :)
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    За расцветани врвови најдобро решение е кратење на косата,џабе ќе мачкаш било какво масло.Прво скрати ја па после третирај ја со масло.
     
  15. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Јас лично од кога ставам коприва на косата,ни едно влакно не ми е расцветано еве веќе 7 месеци,сепак задутре сум на фризер само ќе ја скратам пола сантим,колку за побрзо да расте.А за бадемово и кокосово масло не сум пробала,а сега за сега фала богу не ми ни треба :)
     
  16. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Како ставаш коприва на косата?
     
  17. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Епа така свежа ја ставам во алкохол,и така стои 1-2 недели,после ги фрлам листовите и сокот(коприва+алкохол) ги мешам со вода,инаку алкохолот ќе ти ја изгори главата.И така ставам пред миење по 2 саати минимум,а некогаш и пред спиење само на врвовите и на коренот,не цела коса.
     
  18. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Давај го рецептот! :rofl:
    Колку постотен алкохол, колку милилитри алкохол, колку вода, колку коприви....???
     
  19. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Алкохол 96% едно мало шише 200 или 250мл е.Коприви колку една ќеса, од ова би требало да ти испадне околу 2 тегли.После од тие 2 тегли заедно со водата кога ќе измешаш треба да добиеш од 1.5л - 1.8л од рецептот.Се става по малце до 2 пати неделно околу 20-30мл(зависи од должината на косата) :*
     
  20. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Свежи или суви коприви?