Расцветани врвови

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

 1. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.020
  Допаѓања:
  5.261
  Пол:
  Женски
  Може да пишеш како ја најде на али експрес, линк нешо?
  фала!
   
 2. soffce

  soffce Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  и мене ми треба одговор на ова
   
  На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  419
  Пол:
  Женски
  Само ‍♀️
   
 4. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Сите зборат за тоа а слабо кој знае/одговара :lol:
   
  На soffce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BE YOU

  BE YOU Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2015
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Dolgo vreme nosev pokratka kosa i pred okolu godina ipol odluciv da ja pustam kosata da raste. Ne mi e sisana bukvalno od togas, znaci godina ipol. Vrvovite pocnaa da mi raspukuvaat duri sega, no ne mnogu. Sama gi otstranuvam so nozicki ostetenite vrvovi.
  Sovet:
  1. Nemoj da ja miete kosata so mnogu zeska ili vrela voda!
  2. Da ne praktikuvate da ja nosite vrzana celo vreme osobeno vo mnogu stegnato repce!
  3. Da izbegnuvate fen pri susenje, prirodnoto susenje e najzdravo.
  4. Da upotrebuvate pegla ili figaro kolku sto moze poretko.
  5. Obavezno ama obavezno maska za polesno rascesluvanje!
  Toa e toa sto kako laik mozam da go dadam kako sovet sto mi pomognal mene.
  I sekako cesel so posiroki zapci :)))
  :D
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. v.nails

  v.nails Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2014
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  јас од таму од каде што порачав гледам дека веќе го нема за продажба ама еве ти линк од друг продавач
  € 29,90 9%OFF | Drop Shipping Professional Hair Trimmers Hair Clipper Split Trimmer For The Product You Want Beauty Professional WholeSale
  https://s.click.aliexpress.com/e/bEw55wyu
   
 7. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.201
  Допаѓања:
  12.967
  Пол:
  Женски
  Ножичките му е мајката и тоа апаратчето за расцветани врвови.
  А превентивно :
  -помалку пеглање, фенирање на косата
  -да не се мие со вруќа или претопла вода
  -редовно шишање или бар минимално скратување на косата за да се обноват врвовите
  И помалку хемикалии на косата да не почне да пука
   
 8. Queen8

  Queen8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.257
  Допаѓања:
  18.616
  Пол:
  Женски
  Само редовно кратење на врвовите помага. Се разбира, покрај редовната нега со соодветен шампон, маска, капки, по можност и ампули.
   
  На Iva9612, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. ivani30

  ivani30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Леле и мојава е за никаде изгледа ќе е од вода и сонце..Оваа година сме подолго на одмор и косава ми се направи за никаде изгледам ама чупава ката...Морам само да ја собирам ...Дајте некој совет
   
 10. ladydy13

  ladydy13 Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Обавезно заштитен фактор има секаде и за заштита од топлина бидејќи во лето најмногу се оштетува косата.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Marina*F

  Marina*F Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Што е решението и кој фризер го препорачуваш?
   
 12. Пале 345

  Пале 345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  1.622
  Пол:
  Женски
  Многу помага косата да биде рамно шишана (за оние што имаат подолга). Мене ми е така подолго време (препорачано од фризер). А за сувост маската на генера од арган ми помага ја користам моментално, ја омекнува и дава сјај.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Marina*F

  Marina*F Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Доколку кокосовото масло го употребуваме како замена за силиконски капки на сува коса, нема да го гуши влакното?
   
 14. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.351
  Допаѓања:
  5.233
  Пол:
  Женски
  Драга како замена за силиконски капки се става една до две капки за цела коса, не верувам дека тие две капки би ја исушиле косата. Обично кога се става обилно врз сува коса и кога се мие со шампон маслото за себе ги врзува маслата природно присутни во косата со оглед на тоа што се од иста природа. Доколку ставиш мала количина и не ја измиеш не гледам никаков проблем ниту причина да ја исуши косата. Баш напротив Поздрав .
   
  На koritsaki, didisi и Marina*F им се допаѓа ова.
 15. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  1.542
  Косата ми е мнооогу подложна на распукување на врвовите, ја пеглам 3,4 пати месечно но сум пробала и без пеглање неколку месеци, повторно распукуваат.
  Почнав да користам комбинација од масла ( кокосово, рицинусово и рузмариново) и шампон Бекутан како по лесна формула.

  Е сега прашањето ми е дали маслата треба да се загреат пред нанесување или не?
   
 16. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  8.137
  Пол:
  Женски
  Колку што знам не треба,ги губи добрите својства
   
  На najjacha му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  10.575
  Допаѓања:
  87.632
  Само ножица е лек.
  И што помалку 'третмани'.
   
  На Anie93 и joy1 им се допаѓа ова.
 18. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  866
  Пол:
  Женски
  Женски дајте нешто ефикасно за оштетени врзови (плава сум, сакам долга коса а врвовите ми се сол) Имам користено One црвениот спреј, не е лош но сакам нешто поефикасно, не знам капки, спреј нешто на влажна/сува коса што се става. Фалааа
   
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  8.137
  Пол:
  Женски
  Ништо нема да ти ги спаси врвовите што и да ставиш.
  Скрати ја косата до таму каде што ти е изгорена и почни со добра нега и не користи фен и пегла.
   
  На WildMk, BellaS и joy1 им се допаѓа ова.