1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расцветани врвови

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Исто. Проблем има, решение нема.
    Сега користам на loreal шампон ама иста песна е по неколку дена. А и ветерот овде уште повеќе ми ја влошува состојбата. Се помирив.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас ги имам купувано и најскапите производи за коса, од Лореал, од Субрина, сите буквално. Кога видов дека џабе пари давам престанав. Сега купувам поефтини кои ја вршат истата работа. Калос маската е околу 160 денари и е цело кило, глис маска беше 200-300 денари мало пакување. Иста работа ми вршат и двете па затоа ја земам поефтината. Така правам со се што е за коса веќе. Не земам сајос шампон, знам дека никаква магија не е туку обичен шампон. Косата пак е расцветана каков и да се користи. Исто и со регенератори, капки и третмани. Буквално било кои и да ги земеш ќе ти ја направат косата мека и свиленкаста. Но сепак тоа е моментално. Спас за расцветани врвови не барам во производите за коса. Се собира храброст, се оди на фризер и си кажуваш колку да ти скратат.
     
    На thelittle17, Nightwish11 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Освен кратење нема друго решение. Тоа што може да се направи е да се користат препарати за хидратација и заштита од топлина. Знам дека многу луѓе се против силикони во нивните препарати, но баш напротив, тие ја заштитуваат косата. Шампоните ги менувам, нема некој од кој сум била посебно задоволна, но спрејов е одличен. Не користам регенератор бидејќи ова помага и за расчешлување.
    330618.jpeg
     
    На Lemon и thelittle17 им се допаѓа ова.
  4. Mini95

    Mini95 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Јас и ставам на косата кокосово масло неколку часа пред миење и го користам шампонот и регенераторот на loreal intensive pflege црвениот и немам испукани врвови.
     
  5. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Да споделам, може ќе му помогне на некому. Последниве неколку месеци врвовите ми се супер средени. Во февруари ми беа лом и решив да ја спастрам косата за со мерак да ја сецнам во јуни. Искрено, не сум фан на силиконски капки и милион производи. Имам бадемово масло кое го користам за шминка отстранување и почнав пред спиење да ставам од тоа на врвовите.
    Најчесто за спиење косата ми е во плетенка зашто ми е долга и ми смета, Ја плетам, го загревам меѓу дланки малку маслото и ставам на врвовите само. До сабајле ми е упиено, воопшто не ми ја мрси косата и еве, после неколку месеци има значилна разлика.

    Дополнително на ова, ништо друго немам сменето. Земам суплементи за коса и нокти ама тоа секако не влијае на расцветани врвови. Морам да напоменам дека не употребувам топлина на косата, ни фен ниту пегла или фигаро. Од февруари наваму еднаш или двапати ја имам со фен исушено косата и толку. Ама и претходно беше исто и сепак имав расцветани врвови.
     
    На Ariel, ana-sweet и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  6. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Кое бадемово масло го користиш?:)
     
  7. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    [​IMG]

    Ова, ама не знам дали го има во Македонија. Мислам било кое 100% бадемово би било со ист ефект :):)
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    [​IMG]
    Дали ова масло е 100% природно? Без додатоци на парфеми и слично
     
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Косата ми е катастрофа од бланширање. Не знам како некои секој месец практикуваат, јас два пати во една година ја направив таа грешка и косата буквално ми стана како слама. Сува и кршлива. Скратив 10цм во март, не смени многу. Вчера фризерката ми ја донесе до негде под рамена, збеснав ќе се оболев. Косата цел живот ја носам долга или до половина или малце пократко до некаде под прслук. Ова е прекратко за мене. И да иако сум нервозна што изгубив на должина. Гледам дека тоа е единствен начин. Само ножици и одмор на косата од фарбање. Дефинитивно многу време треба, ама барем ќе биде здрава. Го сфатив тоа сега. И по толку кратење пак е оштетена. Џабе се лажат сите со спрејови, маски и секакви производи кои моментално ја омекнуваат косата. Не вреди ништо. И јас користам многу производи за да не ми биде грмушка ама не верувам дека некое чудо ќе ми направи некојси скап шампон или друг производ. Ножици само. Знам колку е тешко и како не сакаме да ја кратиме, ама џабе е долга кога е сува и никаква. Иако конечно добив нијанса каква што сакав, не можев да се гледам и кога и да си ја допрев косата се ежев од тоа колку е сува.
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Не е природно, ова е нафтен дериват со арома или минимален додаток на бадемово масло.
     
    На Perlita и ana-sweet им се допаѓа ова.
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    A da ja zatemnis i da ja rastes postepeno bez pegli,fenovi.. bashka i letovo ke ti bide polesno nema da treba da ja susis. Plava kosa e mn tesko da se odrzuva jas licno ne sum videla nekoja devojka so ubava plava kosa izgleda mnogu ispogoreno od strana. Jas zatoa se predomisliv da vadam prameni so blans,imam mn ubava prirodna kosa ne sakam da ja upropastam
     
    На Tanjamm, Nightwish11 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Сакав да ја затемнам, ми рече фризерката џабе ќе биде, бланшот не држи боја и откако ќе падне бојата уште погадна нијанса ќе добијам. Не ја пеглам ниту пак ја правам со фигаро, само со фен малку ја потсушувам. Не познавам и јас некоја русокоса со здрава коса, затоа и не ја сакам веќе оваа боја. Не сум баш русокоса како балајаж е, ама дека два пати по ред, скоро целата ми е плава. Ако имам 5-6 прамени оставени со мојата боја, првиот пат беше ок, вториот како плавуша бев скоро цела коса бланширана, сеа имам темен корен од 3 прста и не сакам ништо да и ставам.
     
    На Nightwish11, koritsaki и Leat им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.643
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel се согласувам. За жал треба многу тинтрање на плавиве коси. И јас ставав во рок од 4 месеца бланш и сега морав да ја кратам. Сакам малку да ја затемнам ама никако да се решам. :doh:Барем да не морам да ставам бланш.. кога би се решила, би ставила нешто вакво

    [​IMG]
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И мене оваа боја ми се допаѓа, ама нема да држи бланшот, и ќе треба почесто фарбање за да личам на нешто, а тоа значи дополнително оштетување..
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    А да не знаеш каде можам да најдам природно и која цена е?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Не знам цена, ама би требало да има во Биокосмос.
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Еве природно бадемово масло на Оливал

    IMG_20200521_185608.jpg
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bezobraznata

    Bezobraznata Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да почнам да користам некоја маска од Revlon за расцветаните врвови и мислам дека ке ми помогне, зошто до сега каде што одам на фризер баш мојата фризерка користи производи од Revlon и многу пати ми има кажано да си порачам некоја маска за врвовите зошто многу помагала,и баш сакам да пробам нешто од производите на Revlon и да видам дали навистина се добри како што ги кажува мојата фризерка:)
     
  19. yourfavoritegirl

    yourfavoritegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Поради честото пеглање ја имам оштетено косата и сега ми е сува, а од друга страна не сакам насекое да ја кратам. Сакам да ја пораснам малку подолга. Како да ја заштитам да не се оштетува толку од горењето? Буквално секој месец треба да одам на фризер. Никако да ја вратам во живот. А пак ако не ја пеглам, ако ја оставам така несредена е многу frizzy. Да ми препорачате некои капки, масла или спреј за заштита од топлина? Никако да ја пораснам до посакуваната должина.
     
    На soffce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Со редовно пеглање тешка работа. Постојат спрејови, имаш насекаде, ама не помагаат до толку. Ставај кокосово масло пред миење 30-40 минути, ако можеш и подолго. Накисната косата убаво и нема да е толку сува, ама пак ќе се оштетува. Пеглање, фенирање и секаков вид стилизирање ја уништува. Единствена надеж може да е кератинскиот третман за трајно исправување, па така нема да мораш стално да ја пеглаш и може малку ќе ти се опорави од тоа. И јас сакав да го направам тој третман ама не најдов асален фризер во околината.
     
    На yourfavoritegirl му/ѝ се допаѓа ова.