1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расцветани врвови

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Свежи.Ќе си ги набереш со ќеси на рацете :lol:
     
  2. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Што се не правиме за косата...цццц :lol:
     
  3. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Тоа е..... :D
     
  4. M-a-j-a

    M-a-j-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Последен пат кога ја шишав косава беше мај 2009 (пред една година) , а испукани врвови имам многу малку на 5-6 влакна. Ја мием со шампон,и ставам маска и на крај од кога ќе ја измием ја премивам со ладна вода (имам слушнато дека ладната вода ги затварала расцветаните врвови).Стварно делуе.
     
  5. feminna09

    feminna09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14
    Женски да ве прашам може ли да измешам пред да ја мијам косата да нанесам и бадемово и маслиново масло или само едно од тие ? :)
     
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Па мислам само едно са ставиш. Не еспериментирај, сега стави едно, па следниот пат стави го другото :)
     
  7. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    А зошто служи рицинусовото масло :^)
     
  8. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    се сложувам, и јас косата ја шишам еднаш годишно, ја мијам еднаш неделно, летоска двапати неделно, инаку ми е многу густа и сува, ја користам маската на DOVE презадоволна сум.За оние кои користат производи од авон маска за коса од бадем и таа е добра .Не ставајте на скалпот маска и нема да ви се мрси косата , исто така не ја мијте со многу топла вода, што помлака толку подобро . Јас ставам шампон само еднаш пообилно , кога ставам двапати , косата ми е хаос .Се надевам дека ке ви помогнат советите 8)
     
  9. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Рицинусовото масло ја задржува косата сјајна и здрава . Го стимулира растот , го спречуваа опаѓањето и слабеењето на косата. .... Јас го користам и ми се допаѓа ефектот .Можеш да си правиш домашни маски за коса со маслото , така уште поубаво..а исто и самостојно може да се користи :)
     
  10. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    во сите продавници и во авон има шампон за суви врвови ...
     
  11. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    А како го ставаш? На врвовите или на цела коса? И колку време го оставаш да делува?
     
  12. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Логично е дека штом го стимулира растот , се нанесува на коренот . Ќе нанесеш на коренот на косата, ама не многу за да не ти се измрси и ќе оставиш да отстои еден час.Потоа ќе ја измиеш косата најнормално со шампон .
     
  13. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Прецветани ми се врвовите ,ама што да правам, кога не ми е до шишање :))) Си ја сакам моменталната должина , така да не планирам да се шишам во скоро време, па ке гледам да најдам некое чаре, зошто не баш изгледа фино ;)
     
  14. Lady01

    Lady01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    8
    чичковото масло ми е најубаво го обожавам И ЈАС користам од ГАЛА :D
     
  15. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    За расцветаните врвови, решение се ножичките! Се кратат, и тоа не по желба, туку точно до каде е оштетено влакното, па и може маааалце погоре! После тоа е лесна работа, како да се порасте косата!
    Со масло, и лив ин кондитионер, се поминува супер! А најважно за да се нема расцветани врвови, е да ја користите пеглата помалку! Во таков случај обидете се да ја средувате косата само со фен!
     
    На babyblue му/ѝ се допаѓа ова.
  16. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Дома најдов банана која сум ја заборавила некој ден и веќе поцрнела, па не беше баш за јадење и ми текна дека негде имав прочитано за маска од банана. Само ја изгмечив, ја ставив на коса и ја оставив некаде половина час. Откако ја измив, многу се изненадив, нормално - пријатно, косата ми беше прекрасна.
     
  17. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Сдп кои силиконски капки за коса се подобро , Докторс или Аура..можеби трет предлог :?: Ги потрошив овие зелените од Авон , а не сакам пак такви не ми се нешто посебно .Или пак Глис да си земам од жолтиот..немам користено таков , а ми го фалат :?:
    на овој мислев [​IMG] ?
     
  18. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Карина јас го користам глисов и сум препрепрезадоволна. Порано ги стрижев врвовите од косата 3 пати во 2 месеци, бидејќи ми е тенка косата и брзо ми цвета, а откако го користам не сум ги скратила 3 месеци и воопшто не ми е оштетена косата.
     
  19. feminna09

    feminna09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14
    a za voa Gliss cel grad go prosetav nema Gliss Kur ima samo nekoi rozovi , portokalovi ovoj go nema -.- inace stvarno go falat deka e mnogu efikasen :)
     
  20. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Жолтиот е за расцветани врвови. Розовиот е за фарбана коса, другите не знам. :)