1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реакции од вакцината против ковид

Дискусија во 'Коронавирус' започната од ph.orhideja, 29 април 2021.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Втор ден од примањето
    Уште ме боли раката, не спиев добро и се осеќам поспана. Друго ништо.
     
    На WildMk, cresa-jagoda, green.eyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.736
    Пол:
    Женски
    Втор ден по втора доза Спутник. Сега за сега само вчера кратка треска и толку. Од првата ме болеше раката и бев малаксана ден-два. Сега ни раката не ме боли.
     
    На WildMk, tinka-mace, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Мајка ми во вторникот прими прва доза Синофарм. 64 години, без хронични болести. Досега никаква реакција немаше :)
    Друга блиска особа, 45 години, без хронични болести, исто прими прва доза Синофарм во вторникот. Првиот ден имаше само мала болка во раката каде што ја боцнале, оттогаш наваму ништо друго.

    Да прашам. Ретките појави на тромбови и крварења после Астра Зенека во кој временски период после првата доза се случуваат? Татко ми пред 3 недели прими Астра Зенека, па да видам дали поминал тој период :|
     
    На WildMk, cresa-jagoda, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    4- 14 дена.
    Нема гајле :)
    Нека им е наздравје :)
     
    На WildMk, Tajnaotrovna и green.eyes им се допаѓа ова.
  5. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Прочитав некаде од 1-3 недели, ама овде во локалните медиуми. Конечно помина тој период, во грч бев искрено :|
    Фала @Ahoy , да ти се враќа побрзо (fingers)
     
    На WildMk, Tajnaotrovna и Ahoy им се допаѓа ова.
  6. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Примив синофарм во понеделникот, да напоменам имам 26 години и никакви алергии на лекови.
    По еден час по примање на вакцината во градски превоз имав реакција, притисок во главата, трнење на лицето и јазикот, потешкотии при дишење и нагони за повраќање.
    Сето тоа траеше неколку минути откако излегов од автобус ми беше подобро. Се слушнав и со матичната, таа е убедена дека е на психичка база и дека нема врска со вакцината. Сепак ми е страв да примам втора доза.
    Иначе, медицинско лице сум.
     
    На martovsko cveke, green.eyes и buba4e89 им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да, се случува и тоа да мислиме дека е од вакцината. Така да, веројатно ти требало воздух. Дали седеше 15минути таму по примањето?
     
    На FlameFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Мене ми се случија благи потешкотии со дишење недела дена после АЗ и апсолутно беше на психичка база (иако во моментот секако дека е тешко да го сфатиш тоа). И нормално е, бомбардирани сме со информации дали/нели што, како, иако можеби свесно не го разбираме тоа ни се собира и мора да излезе некако. Набљудувај како си секако, ама имај на ум дека е навистина сосема нормално да ти се случи.
     
    На WildMk, green.eyes и FlameFairy им се допаѓа ова.
  9. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    ^Да, седев и добра бев. Одма после работа бев на вакцина, беше многу жешко и голем хаос во арената. Веројатно се должи на преумореност и дехидрираност. Нареден пат ќе останам малку подолго на пунктот.
     
    На WildMk и buba4e89 им се допаѓа ова.
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    И на пункт и гледај ако можеш да не се преморуваш дента претходно. Истото беше и кај мене, за првата доза ми се погоди таков ден што цел ден немав седнато и мислам ни јадена не бев. Далеку од паметно, сега од напред сум со план за втора доза. :):):)
     
    На WildMk и FlameFairy им се допаѓа ова.
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.736
    Пол:
    Женски
    Јас примив Спутник. После првата доза мислев дека сум скроз ОК, ама осетив ептен малаксалост некаде на 3 ден откако имав физичка активност малку повеќе. Буквално сите мускули во телото ми трепереа. Лошо ми беше.
    За втората доза реков активност не барем 5 дена и ОК бев (мала треска вториот ден ако и беше треска зашто и времето залади и толку).
    Мислам дека по вакцина се треба лаганица да биде. Не одма да се напушти пунктот, после вакцина некаде блиску кафенце да се испие и така.
     
    На WildMk, buba4e89 и FlameFairy им се допаѓа ова.
  12. M.B.

    M.B. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Па нели такви се и препораките - седум дена без алкохол и физичка активност по вакцина. Барем мене така ми кажаа на пунктот кога се вакцинирав.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Трет ден од примањето - ми попушти болката во раката, и напрегањето исто. Друго ништо немам,се надевам така ќе остане.
     
    На WildMk, FlameFairy, green.eyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.736
    Пол:
    Женски
    Мене ништо не ми кажаа. Јас се вакцинирав во Србија. Само седев 20 минути во Поликлиниката и толку.
     
    На M.B. му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Мајка ми (53) ја прими првата доза од Синофарм завчера, подоцна истиот ден освен вртоглавица поради проблеми со притисокот ништо не почувствувала, сега е добра.
    Од многу одамна има проблеми со висок притисок, неправилен пулс итн. и рече дека не верува оти е до вакцината, но ете, мислам дека треба да се спомне.
     
    На WildMk, cresa-jagoda, green.eyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Конечно и ваков пост да пишам :D

    Пред скоро една недела, баба ми и дедо ми (обајцата 70 +/- 1) ја примија првата доза на Синофарм, дедо ми имаше краткотрајна треска и исто така краткотрајна блага малаксаност, друго ништо. Баба ми исто така ништо :) Баба ми е инаку со хипо/ хаши и варикозни вени.

    Пред 3- 4 дена, татко ми и мајка ми (обајцата +/- 50) се вакцинираа со прва доза на Синофарм исто така. Мајка ми имаше блага болка при допир и вжештеност на местото каде што ја боцнаа, татко ми ништо :)
    Мајка ми е со хипо/ хаши, татко ми е пушач 30 години, ако значи нешто :D

    Од други познаници што се вакцинираа пред 3-4 дена исто така, сите на возраст 47- 53, само една имаше кратка главоболка еден ден по вакцината и тоа е тоа (инаку и таа е со хипо/ хаши), останатите ништо :)


    Скоро сите од набројаниве се вакцинираа во салата "Билјанини извори" во Охрид и сите беа доста изненадени од добрата организираност таму, но и од големата заинтересираност за вакцинација.
    Секој поединец бил прашуван од доктор пред да прими вакцина дали и какви постоечки болести има, по што одобрувал вакцина и давал препорака ако треба. Конкретно, не знам зошто, на мајка ми и рекле 3 дена да не се изложува на сонце, а на татко ми ништо.
     
    На Frosty!, g8lQQk, WildMk и 10 други им се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.736
    Пол:
    Женски
    По втора доза спутник сосема ОК. Немав скоро ништо.

    Мајка ми по втора доза Фајзер иа проблеми со коагулација на крвта. Жената има тромбоза и е на редовна терапија. Една недела по втората доза и се појавија модрици и се повлекоа. На редовна контрола параметрите за коагулација и се пореметени. Лекарите викаат нема врска со вакцината. Нема истражувања за линк на Фајзер со проблеми со коагулација ама мене ми се премногу случајности.
     
    На martovsko cveke, LejlaD, SkarletOHara и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Татко ми (62 год.) во петоков ја прими првата доза од Синофарм вакцината. Немаше никаква реакција. Ни болка во рака, ни температура, ни ништо друго.
    Се надевам дека така лесно ќе ја поднесе и ревакцинацијата после 3 недели :)

    Инаку пред 12тина години има преживеано инфаркт на срцето, има стент. Покрај терапијата за притисок и срце, редовно пие и Аспирин. Алергичен е на пеницилин. Пушач е и пие алкохол. Само што сега не смее поради вакцината да пие алкохол.
     
    На WildMk, LejlaD, Billy Idol и 3 други им се допаѓа ова.
  19. GoldLeo

    GoldLeo Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    7.058
    Пол:
    Женски
    Вчера ја примив првата доза на Фајзер. Мислев подобро ќе поминам, но таму седев добри половина час. Ми се слоши во истиот момент. Втор ден, преголем умор чувствувам, цела рака ме боли.
     
    На gogimica, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Би ти рекла да го пријавите сајд-ефектов ама нема каде:|.
    12.000 пријавен сајдефекти во групата крвни и лимфатички пореметувања, повеќе отколку имунолошките реакции на кои јас им го имам стравот
    upload_2021-5-20_16-6-30.png