1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Регистар на педофили

Дискусија во 'Политика и настани' започната од girl.23, 3 јуни 2012.

  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Со слика, име и презиме, адреса на живеење од денеска податоците за педофилите се јавно достапни за сите граѓани.
    На интернет страната www.registarnapedofili.mk, се ставени податоци за 100 педофили. Најголем дел се мажи, но има и жени.

    Најмладиот има 22 години, најстариот 78. Секој граѓанин може да провери дали во неговата општина, населба,улица постои опасност по децата. Осудените педофили до крајот на животот ќе бидат обележани и следени.

    Во регистарот се објавуваат податоците само за педофили кои се осудени. Во наредните денови ќе се внесат имиња и на други педофили. Секој што ќе ги злоупотреба овие податоци или ќе им се заканува и ќе ги вознемирува педофилите ќе бидат казнети со парична казна или затвор до шест месеци. Министерот признава со објавувањето на личните податоци, се кршат правата на педофилите, но децата се најважни од се.

    Во регистарот ќе добијат шанса да не бидат впишани педофилите, кои 10 години по излегувањето од затвор нема да го повторат делото.

    Извор - Канал 5
     
    На kravce, spellbound, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  2. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    мислам дека е супер со ова за педофилите да знаеме и тие заслужуваат и бетер а не само на име и презиме и слика ,туку мислам дека треба да се убијат
     
  3. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Одлично што му текнало за вакво нешто, браво
    таквите луѓе треба да се знаат кој се
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Одлична идеа, добро што им текнало ова.
    Да се знаат со име и презиме тие гадови, мислам дека на секој би му било од помош ова. Според мене заслужуваат и бесилка на плоштад...
     
    На Guinevere му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    И име и презиме, а богами и лик. Најстрашното е што ги има и по основните училишта...Се надевам дека сите што прават вакви грозоморни чинови (а за жал, верувам дека има многу повеќе) ќе ги стават на листава.

    Јас мислам дека треба да се направи вакво нешто и за силувачиве. Ако не си малолетен, не треба тоа да те праи автоматски крив за хирови на некој манијак.
     
    На Guinevere му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Многу добра работа со име и со презиме :) Али сепак сметам дека не се сите педофили заведени во регистерот, списокот треба да се доработи.

    Инаку ја знам девојката онаа првата од Штип што е :lol: Главна е по кафаните во источна Мкедонија. Таа е ако се сеќавате за таа аферата со бизнисмените и малолетничките, таа и беше макро.
     
  7. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Јас се зачудив од жениве.... И тоа некои се по 22-23год., а уште одма станале нелуѓе. :puke:

    Ако за силувачите се предлагаше кастрација, што ќе се предложи за жените? Силувач е силувач и мора исти мерки да ги следи. На жените ќе им се сечат градите како казна или што? :?: :?: :?:
     
  8. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе срцево ќе ми излезе. :( Секој ден поминувам кога одам накај работа покрај една страшна куќа во близина на мојата. И човекот што живее во неа е многу мрачен. Слушав свашта за него и еве сега од чиста радозналост да проверам дали има педофили во мојата населба, ми се појави тој на страната. Само тој.... Значи вистинита е случката за него и девојчето... :( Да скапе, бел ден да не види. Гнида. :@
     
    На Guinevere му/ѝ се допаѓа ова.
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    :clap: за ова на кој му текнало
    жени педофилки=СРАМ за женскиот род
     
  10. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Браво за идеата. Кога ги видов ликовите така како мирни луѓе многу ми изгледаат. Добро е што нема во нашиот град, мислам можеби има (недај Боже) ама овде ги нема.
     
  11. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас не можам да ги видам ликовите. Значи ја отворам почетната страна и потоа кога ќе кликнам на
    http://www.registarnapedofili.mk/Prebaruvanje.aspx
    ми дава да внесам податоци ако знам за наводниот педофил по име и презиме или пак да проверам по адреса дали има во мојот град и улица.
    Како да ги видам гадовиве?
     
  12. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Избери општина, па пребарај.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Колку фаци има што ги познавам... А уште колку фалат ехееееееј... Мал е бројот што е внесен. Сепак едно големо браво за идејата.
     
  14. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Омг сабајле коа видов се заорепастив

    Втората од штип jа знам
    подобро да не ја знаев Катастрофа
    А ова со јавно дознавање е супер
    Па да се знае кој се и што се :puke: :puke: :puke:
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Не знам колку ќе помогне и колку ќе делува превентивно. Се додека е на слобода,ниту еден регистар и јавна осуда нема да го спречи во импулсивното дело. Ама ајде.
    Не разбирам како би помогнало ова,искрена да бидам,ама ќе се обидам да верувам дека ќе помогне.
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ау и женски има. :puke: И тоа све македонци. Болни умови, море за вакви црни со ред да ги редат!!
     
  17. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Поголемиот број од овие се во затвор (издржување на казна за стореното дело-педофилија).
     
  18. Leika

    Leika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    49
    Уште згора на се заштитени се со закон како најредок вид бели мечки, море кастрирај тоа све, а не по 10 години ако не направи беља да го тргнеш од список ...

    Македонскава глупост нема крај, али барем пркнавме!!! само, незнам како би запамтила толку многу фаци ако некој во иднина ми биде комшија, или ке ги проверувам по име и презиме сите у маало кога ке ми пркне детето некад здравје за да знам дали да го пуштам да си игра пред зграда или не ... Тоа све треба да скапе доживотно, а не да ги заштитуваат да не бидат малтретирани, чим тој се посегнал по детска невиност, се знае каде му е местото :swear:
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ja викам фараонско обрежување за жените.
     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Бре што ми требаше да барам :| Синот на шивачката моја го видов :o И што е најбитно секогаш он отвара врата,а и малку е чуден да :| .
    Инаку,јас сум само за кастрација на овие ѓубриња.И затворската казна им е мала,а сите не се осудени.Еве конкретно овој што го видов,знам дека не е .
    Превентивно,да знаеш кој е што е,а повеќето педофили докажано го повторуваат делото.
    Ми се гади од нив,заслужуваат max казна !!!!