1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Регистрација во матично

Дискусија во 'Брак' започната од Independiente, 11 октомври 2015.

 1. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки..барав низ форумов и не најдов ваква тема... ако има нека оди во канта.. :)
  Мислам дека како во мојов случај има многу двојки кои одлучуваат дека нема да прават свадба туку само регистрација во матично.. Сигурно ќе се најде некој со искуство да ме посоветува...сега во декември сакаме да закажеме матично, но од матично да одиме во црква и потоа ние двајцата да ги почастиме со еден ручек присутните (татко,мајка,брат од двете страни, старосватовите и кумовите).. ме интересира дали вие кои се регистриравте ги дарувавте кумовите и старосватовите ???
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vennera.aa

  Vennera.aa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  7.588
  Пол:
  Женски
  Ствар на договор е дарувањето, јас и свадба правев па освен кумот никој друг не дарував. Да фрлате пари на бовчи направени од гаќи, пижами, крпи и чорапи нема апсолутно потреба тоа гледам веќе изумира и веќе сите младенци го избегнуваат. Сега ако сте во можност пожелно да го дарувате барем кумот со нешто лично на пример сребрена/златна наруквица, часовник и сл. :)
   
  На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
 3. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  21.057
  Пол:
  Женски
  И јас не правев свадба, имавме само регистрација во матично и после седнавме во еден ресторан. Ниту сме дарувале, нити поклони земавме. Сведоци ни се ептен блиски луѓе и им беше посочено ништо дека не треба. и така супер пројде работата без да ги трошиме луѓето и без ние непотребно да се трошиме.
   
  На LivingGlam, Cka, LUCERKA и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Кумот вика дека он не сака да дојде без поклон и старосватицата исто...и затоа онака се замислив викам да не треба и од наша страна нешто за нив. на почетокот не помислив на дарување зошто нели свадба не правам ама кога сеа уз муабет со кумот му рековме не сакаме ништо нема да правиме само регистрација он вика не доаѓам јас со празни раце сакам да ви купам нешто и затоа незнам што да правам.. ако земам за нив да не треба и за стариве да земам? хахах леле ич не знам
   
 5. Vennera.aa

  Vennera.aa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  7.588
  Пол:
  Женски
  Значи во дарувањето нема правила како мислите вие и колку ви се можностите, може да ги дарувате кумот и старосватицата или само кумот значи вие одлучете си. Ние на кумот му купивме поклон а на постариот и помладиот девер кога дојдоа по мене му ставив крпи е сега бидејќи вие не правите класична свадба немаш ситуација кај што ќе треба да ги даруваш со било што. Мислам дека кумот се дарува и тоа тој што ќе ве венчава.
   
  На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.765
  Допаѓања:
  216.055
  Пол:
  Женски
  Ствар на договор сепак.
  Зошто старите да ги дарувате? Нема потреба.
  Бидејки кумот се изјаснил дека треба да подари нешто(а во случајов е и така, нема смисла ништо да не се пружи) тогаш и вие договорете се и дарете нешто на кумот и старосватот.
  Е сега сепак цената околу даровите треба да ја договорите, дали планирате поситно или поскапо.
  Ствар на вкус, но сепак како што и кажаа погоре нема потреба од бовчи, една, две три работи во кеса би биле доволни.

  Јас пресуствував на таква венчавка каде што се даруваа само кумот и старосватот, договорот им беше пари во плик.
  Поклони, бовчи и тракатанцу немаше, ниту пак дарување на други.
   
  На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  8.514
  Пол:
  Женски
  I nie ne pravevme svadba,zosto i jas i mm ne sakavme,posebno jas,toj mi vikase ako sakas za mene ne e problem,on i taka nema familija,roditeli i edna sestra,cickovci tetki nema,a od dr.strana pa jas imam golema familija,ama ne pravev zs ne gi sakam onie obicai po nevesta doma,pa aj nevesta da vodi oro itn..
  E sega si otidovme vo maticno ,pa crkva i na kraj vo restorantce se na se imav 25dusi..im dadov pokloni na kumovite pari(zosto malku mi se nalickani i neznaev sto da im kupam),a na starosvatovite na nea z.narakvica,na starosvatot i decata po eden sat za raka,a da i na svekor i svekrva po edno parce-kosula i bluza..iako ne sakaa oni nisto..
   
  На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
 8. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  Се е договор, а бидејќи се работи за блиски луѓе, не би требало да е проблем. И јас правев само регистрација и сите ги замолив да не ми купуваат подароци, односно ако инсистираат да биде нешто навистина скромно. Прво, немав потреба од ништо, второ не сакав ниту да си правам, ниту пак некому да му создавам обврски. Јас не купував ништо за никого.
   
  На LivingGlam, Cka, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  Јас правев свадба во СРЕДА, драга моја. Да. У работен ден буквално после работа. Отидовме до матично и имав околу 28 луѓе на свадбата (од кои само 8 од моја страна) и си правев журче на отворено со одбрана музика од наша страна, без ора чочеци и старудии и дарувања.
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller, Sesil и 6 други им се допаѓа ова.
 10. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.775
  Допаѓања:
  2.712
  Пол:
  Женски
  Јас ке се регистрирам сега во Сабота, ке имаме околу 50 гости, после матично ке одиме во ресторан.Ова ни е веридба уствари, ама за да не се малтретираме многу на свадбата регисрацијата ја закажавме сега, а свадбата ни е закажана за летоска, планираме тогаш да се венчаме во црква.После свадба планирам да ги дарувама кумата и старосватицата со нешто накит најверојатно и толку. Со мм не правевме класични адети со бовчи и слично, дојде он со неговите да се запознаат со моите, си дадовме збор,и сега идат на ред веселбите.Бурми не купуваме сега, здравје за свадбата, венче не закачуваме на врата.
   
 11. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.047
   
  На Jordanovska-K, cresa-jagoda и Cka им се допаѓа ова.
 12. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.160
  Допаѓања:
  14.682
  Пол:
  Женски
  Исто и ние, се регистриравме и венчавка... никого не дарувавме, ги почастивме во рестран сведоците и родителите, толку!!! И нив им кажавме, дарувања, трошоци не сакаме, и ги замоливме да не се трошат ни тие.
   
  На cresa-jagoda, okcenzi, vitamina и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.987
  Допаѓања:
  108.461
  Исто и ние, 15тина луѓе, регистрација и вечера. Јасно кажавме поклони никој да не дава, ние не даваме, ептен кога напнаа со празни раце ќе биле, реков да ми купат цвеќе обично. Не може кумот правила на наша венчавка да става, значи не не почитува. Свадба не правевме. Немаше ора и цицкотрес :) Кај 11 си отидовме по дома.
   
  На anggell, buba4e89, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
 14. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  5.484
  Допаѓања:
  29.932
  Пол:
  Женски
  И ние исто. 20-тина луѓе бевме преку сила. Матично, па ресторанче со убава музика.
  Ние и кумови немавме :D Брат му на мм ни беше “кум” во матично, а една од сестрите мои “старосватица”
  Сега кога го крштевавме детево си најдовме кум :) Може понатаму ќе се решиме и во црква да се венчаме, којзнае :?:
   
  На Independiente, cresa-jagoda, VladeMila и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Фала ви на сите за одвоеното време и мислењата..Имајте прекрасен ден :inlove::inlove::inlove:
   
  На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
 16. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.775
  Допаѓања:
  2.712
  Пол:
  Женски
  Јас одсекогаш сум замислувала на овој начин да си прославам, веридба и регистрација, вечавка во црква и свадба.Сметам дека секој си има право на избор.До сега немам ништо славено, ни матурска, ни дипломска бидејки не сум сакала да славам, ама за ова ми е мерак.Утре правиме буквално мини свадба,со сите нишани,си купив преубав фустан,закажав шминка, фризура.За мене тој ден е посебен кој се случува еднаш во животот и не сакав да помине така неодбележано.Секој со своите желби...
   
  На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.047
  Да да, секако, најважно е да ти се исполнат желбите, ако така си сакаш да ти е со среќа и да си поминеш најубаво.
   
 18. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  убава замисла се сложувам со тебе секој со своите желби..а за дарувањето што одлучи?
   
 19. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.775
  Допаѓања:
  2.712
  Пол:
  Женски
  Ке ги дарувам после свадбата, само кумата, старосватицата со нешто накит сваровски, и свекорот и свекрвата нешто симболично (пижами некои или крпи).
   
  На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  Колку време се чека за датум во матично?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.