1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Регистрација во матично

Дискусија во 'Брак' започната од Independiente, 11 октомври 2015.

  1. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки..барав низ форумов и не најдов ваква тема... ако има нека оди во канта.. :)
    Мислам дека како во мојов случај има многу двојки кои одлучуваат дека нема да прават свадба туку само регистрација во матично.. Сигурно ќе се најде некој со искуство да ме посоветува...сега во декември сакаме да закажеме матично, но од матично да одиме во црква и потоа ние двајцата да ги почастиме со еден ручек присутните (татко,мајка,брат од двете страни, старосватовите и кумовите).. ме интересира дали вие кои се регистриравте ги дарувавте кумовите и старосватовите ???
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Ствар на договор е дарувањето, јас и свадба правев па освен кумот никој друг не дарував. Да фрлате пари на бовчи направени од гаќи, пижами, крпи и чорапи нема апсолутно потреба тоа гледам веќе изумира и веќе сите младенци го избегнуваат. Сега ако сте во можност пожелно да го дарувате барем кумот со нешто лично на пример сребрена/златна наруквица, часовник и сл. :)
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И јас не правев свадба, имавме само регистрација во матично и после седнавме во еден ресторан. Ниту сме дарувале, нити поклони земавме. Сведоци ни се ептен блиски луѓе и им беше посочено ништо дека не треба. и така супер пројде работата без да ги трошиме луѓето и без ние непотребно да се трошиме.
     
    На LivingGlam, Cka, LUCERKA и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Кумот вика дека он не сака да дојде без поклон и старосватицата исто...и затоа онака се замислив викам да не треба и од наша страна нешто за нив. на почетокот не помислив на дарување зошто нели свадба не правам ама кога сеа уз муабет со кумот му рековме не сакаме ништо нема да правиме само регистрација он вика не доаѓам јас со празни раце сакам да ви купам нешто и затоа незнам што да правам.. ако земам за нив да не треба и за стариве да земам? хахах леле ич не знам
     
  5. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Значи во дарувањето нема правила како мислите вие и колку ви се можностите, може да ги дарувате кумот и старосватицата или само кумот значи вие одлучете си. Ние на кумот му купивме поклон а на постариот и помладиот девер кога дојдоа по мене му ставив крпи е сега бидејќи вие не правите класична свадба немаш ситуација кај што ќе треба да ги даруваш со било што. Мислам дека кумот се дарува и тоа тој што ќе ве венчава.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ствар на договор сепак.
    Зошто старите да ги дарувате? Нема потреба.
    Бидејки кумот се изјаснил дека треба да подари нешто(а во случајов е и така, нема смисла ништо да не се пружи) тогаш и вие договорете се и дарете нешто на кумот и старосватот.
    Е сега сепак цената околу даровите треба да ја договорите, дали планирате поситно или поскапо.
    Ствар на вкус, но сепак како што и кажаа погоре нема потреба од бовчи, една, две три работи во кеса би биле доволни.

    Јас пресуствував на таква венчавка каде што се даруваа само кумот и старосватот, договорот им беше пари во плик.
    Поклони, бовчи и тракатанцу немаше, ниту пак дарување на други.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    I nie ne pravevme svadba,zosto i jas i mm ne sakavme,posebno jas,toj mi vikase ako sakas za mene ne e problem,on i taka nema familija,roditeli i edna sestra,cickovci tetki nema,a od dr.strana pa jas imam golema familija,ama ne pravev zs ne gi sakam onie obicai po nevesta doma,pa aj nevesta da vodi oro itn..
    E sega si otidovme vo maticno ,pa crkva i na kraj vo restorantce se na se imav 25dusi..im dadov pokloni na kumovite pari(zosto malku mi se nalickani i neznaev sto da im kupam),a na starosvatovite na nea z.narakvica,na starosvatot i decata po eden sat za raka,a da i na svekor i svekrva po edno parce-kosula i bluza..iako ne sakaa oni nisto..
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  8. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Се е договор, а бидејќи се работи за блиски луѓе, не би требало да е проблем. И јас правев само регистрација и сите ги замолив да не ми купуваат подароци, односно ако инсистираат да биде нешто навистина скромно. Прво, немав потреба од ништо, второ не сакав ниту да си правам, ниту пак некому да му создавам обврски. Јас не купував ништо за никого.
     
    На LivingGlam, Cka, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Јас правев свадба во СРЕДА, драга моја. Да. У работен ден буквално после работа. Отидовме до матично и имав околу 28 луѓе на свадбата (од кои само 8 од моја страна) и си правев журче на отворено со одбрана музика од наша страна, без ора чочеци и старудии и дарувања.
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, Sesil и 6 други им се допаѓа ова.
  10. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Јас ке се регистрирам сега во Сабота, ке имаме околу 50 гости, после матично ке одиме во ресторан.Ова ни е веридба уствари, ама за да не се малтретираме многу на свадбата регисрацијата ја закажавме сега, а свадбата ни е закажана за летоска, планираме тогаш да се венчаме во црква.После свадба планирам да ги дарувама кумата и старосватицата со нешто накит најверојатно и толку. Со мм не правевме класични адети со бовчи и слично, дојде он со неговите да се запознаат со моите, си дадовме збор,и сега идат на ред веселбите.Бурми не купуваме сега, здравје за свадбата, венче не закачуваме на врата.
     
  11. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
     
    На Jordanovska-K, cresa-jagoda и Cka им се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Исто и ние, се регистриравме и венчавка... никого не дарувавме, ги почастивме во рестран сведоците и родителите, толку!!! И нив им кажавме, дарувања, трошоци не сакаме, и ги замоливме да не се трошат ни тие.
     
    На cresa-jagoda, okcenzi, vitamina и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.593
    Исто и ние, 15тина луѓе, регистрација и вечера. Јасно кажавме поклони никој да не дава, ние не даваме, ептен кога напнаа со празни раце ќе биле, реков да ми купат цвеќе обично. Не може кумот правила на наша венчавка да става, значи не не почитува. Свадба не правевме. Немаше ора и цицкотрес :) Кај 11 си отидовме по дома.
     
    На anggell, buba4e89, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    И ние исто. 20-тина луѓе бевме преку сила. Матично, па ресторанче со убава музика.
    Ние и кумови немавме :D Брат му на мм ни беше “кум” во матично, а една од сестрите мои “старосватица”
    Сега кога го крштевавме детево си најдовме кум :) Може понатаму ќе се решиме и во црква да се венчаме, којзнае :?:
     
    На Independiente, cresa-jagoda, VladeMila и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите за одвоеното време и мислењата..Имајте прекрасен ден :inlove::inlove::inlove:
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  16. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Јас одсекогаш сум замислувала на овој начин да си прославам, веридба и регистрација, вечавка во црква и свадба.Сметам дека секој си има право на избор.До сега немам ништо славено, ни матурска, ни дипломска бидејки не сум сакала да славам, ама за ова ми е мерак.Утре правиме буквално мини свадба,со сите нишани,си купив преубав фустан,закажав шминка, фризура.За мене тој ден е посебен кој се случува еднаш во животот и не сакав да помине така неодбележано.Секој со своите желби...
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Да да, секако, најважно е да ти се исполнат желбите, ако така си сакаш да ти е со среќа и да си поминеш најубаво.
     
  18. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    убава замисла се сложувам со тебе секој со своите желби..а за дарувањето што одлучи?
     
  19. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Ке ги дарувам после свадбата, само кумата, старосватицата со нешто накит сваровски, и свекорот и свекрвата нешто симболично (пижами некои или крпи).
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Колку време се чека за датум во матично?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.