Регистрација во матично

Дискусија во 'Брак' започната од Independiente, 11 октомври 2015.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.966
  Допаѓања:
  23.163
  Пол:
  Женски
  Јас не чекав ни една недела. Фатив врски и ми дадоа термин. Без врски многу се чека. Некои што ги познавам закажуваа и година однапред.
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Тие што сте правеле само матично, без црква и ресторан, што носевте? Цели во бело облечени или?:)
   
 3. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.444
  Пол:
  Женски
  како си сакаш ти така, бојата ама нема баш никаква врска
   
 4. Kim-Dash

  Kim-Dash Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Кој документи се потребни при закажување на регистација ?
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.441
  Допаѓања:
  29.471
  Пол:
  Женски
  Копија од извод од матична книга на родените и копија од лична карта од двјцата.
   
  На Osamena devojka и sun995 им се допаѓа ова.
 6. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  2.115
  Пол:
  Женски
  Навистина не знам што да носам на регистрацијата, ја закажавме за трети декември, долг или краток фустан, бел или некоја друга боја? :?::?::?:
   
 7. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.115
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Јас бев во шарен :D
   
 8. Iv12

  Iv12 Нов член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилично
  Zdravo mene me interesira dali imate brojce od maticno centar sakam da se javam da prasam dali ima slobonen termin na datumot sto sakame da se potpiseme
   
 9. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  235
  Потребни документи за во матично се извод од матична книга на родени(за двајцата)и лични карти! Избравме датум,матичарката,ни го одреди часот. Тоа е се!
   
 10. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  Имаме едни пријатели со дечко ми мн се дружиме. Следниот месец ќе прават веридба и регистрација и не одбраа нас да им бидеме сведоци. Тие си имаат одбрано кум. Мене ме интересира нели е се тоа со кум и старосват поврзано и во матичното или може кој сакаш да ти се потпише. Пошто они уствари сакаат само да се потпишеме да бидеме сведоци. И ме интересира имаме ли обврска ние како сведоци да купуваме нешто ( чаши, шампањско, бомбони, цвеќе, некои поклони...) ? Јас се си мислев дека кумот и старосватот треба да се потпишат во матично. Може ли некој да ми објасни :)
   
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.948
  Може кој било да се потпише.
  Дали се купува нешто....? веројатно...

  Најдобро младенците да си ги прашате како замислиле да биде и што очекуваат.
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Elinora

  Elinora Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Женски
  Цвеќиња и благо добивме од сите ние, скоро правевме само регистрација, додека на веридбата која ни беше пред тоа имавме поклони од најблиските.. Сведоци можат да бидат кој ќе си одберат младите, се надевам дека помогнав.. :)
   
  На ane.bella, worrieddd и WildMk им се допаѓа ова.
 13. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.569
  Допаѓања:
  188.304
  Пол:
  Женски
  Ние бевме во иста ситуација, свесно. :)
  Така испадна односно така ни беше кејф, да некој ни потпише, било кој за са утре кога се венчавме во црква си дојдат баш правите кумови.
  Исто така потпишувавме и ние, тоа ти е есен начин на помош како да кажам да ти се најде некој човек у ситуација.

  Ние со тие што потпишаа немаме ни веќе контакти никакви.
  Порано бевме пријатели.
  Ги замоливме да потпишат само за да ни се најдат во ситуацијата.
  Јас и купив шампањ и така поскапи штосни бомбони а они на мене постелнина една едно мало украсче и цвеќе.

  Толку беше, тоа како за почит да не е без ич.
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bella15

  Bella15 Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2017
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  Дaли и штo се нoси нa регистрaцијa ?
   
 15. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.176
  Пол:
  Женски
  Јас зелен носев...ич не се потресвев..само сакав шо побрзо да потпишиме...
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  17.749
  Пол:
  Женски
  Овде во Тетово па ич не се чека за регистрација . Одиш , си закажуваш . Се потпишуваш на датумот одреден за регистрација и си тераш работа .

  Јас и маж ми бевме сведоци кај кумојте , носевме бонбоњера и цвеќе . Кумата носеше комплет кралско син . Јас за мојата регистрација имав фустан стато злато со црна чипка одозгора како везени детали , и црн тул беше долниот дел на фустанот . Должина до колена ( јас трудна дека во 8ми , дојде пократок ) и крем штикли .
   
 17. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  15.101
  Пол:
  Женски
  Денот кога ќе се потпишеш е твојата свадба. А дали биле 15 луѓе или 250 е најмалце битно.
  Тој ден е твој и ќе се облечеш ти како сакаш.
  Дарувањето е адет, кој како сака си го исполнува.
  Јас дарував на веридба. На свадба немаше адети.
  Напрајте си го денот онака како што сакате со партнерот. Тоа е ваш ден.
   
 18. maja1511

  maja1511 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки сакав да ве прашам дали изводите мора да се непостари од 6 месеци при закажување за регистрација или може со стари само да се со печат позади од 2000г па невака?фала ви
   
 19. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  569
  Пол:
  Машки
  Искрено незнам, логично е да може било кој извод од денот на раѓање па навака, еднаш се раѓаме, а не на секои 6 месеци, иако нема да ме изненади и да бараат не постар од 6 месеци... :D
   
  На maja1511 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  1.768
  Допаѓања:
  4.588
  Јас кога закажував пред две години требаше изводот да е од 2000 год наваму, сигурно такаа е сеуште.
   
  На maja1511 му/ѝ се допаѓа ова.