Регистрација во матично

Дискусија во 'Брак' започната од Independiente, 11 октомври 2015.

 1. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.470
  Допаѓања:
  29.819
  Пол:
  Женски
  Најдобро информирај се во подрачната служба на УВМ каде што ќе склучиш брак.
   
 2. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.272
  Пол:
  Женски
  Изводот не треба да е постар од 6 месеци. Јас закажував пред еден месец :)
   
 3. maja1511

  maja1511 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу поздрав
   
 4. Maarina

  Maarina Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Zdravo
  Ke ve molam da mi kazete sto se nosi za registracija vo maticno? Znaci svadbata ke bidi pokasno a sega samo potpisuvanje. Dali e dovolno cveke i bombonjera ili treba nesto plus?
   
 5. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  678
  Пол:
  Женски
  Како гостин ќе одиш? Ако да, цвеќе и благо е сосема доволно,секако кога ќе се прави веселбата покасно ќе си носиш подарок.
   
  На Maarina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  4.023
  Здраво,
  Дали некоја има информација дали свечената сала за венчавки во општина Ѓорче Пертов се уште се наоѓа во Центар за Култура или е преместена во општината?
   
 7. bisera.struga

  bisera.struga Нов член

  Се зачлени на:
  26 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали некој може да ми каже дали мора да има регистрација во матична служба во градот/општината на живеење заведено во личната карта на идниот сопруг, или може во друг град да се направи регистрација. На пример јас и мојот иден сопруг сме од Струга на лк пишува Струга, но моментално работиме и живееме во Скопје, па планираме во Скопје во матично да закажиме термин.
   
 8. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  4.023
  Можете да закажете во било која матична служба во државава.
   
 9. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.334
  Пол:
  Женски
  Здраво. Една моја блиска личност пред некој период чула дека доколку сопружниците до 3 години не се регистрират(а живеат заедно) следува казна за тој што не сака да се регистрира. Што мислите за ова, дали е точно? Таа веќе 3години откако живее со маж и, но тој несакал да се регистрира, само одложувал, бидејќи имал многу имот и не сакал да го дели со нејзе. Катастрофа... Тоа веќе не личи на брак, не требало да ја земи ако нејќе да дели се со неа, туку не е мое да се мешам. Ме замоли да се распрашам за дали е тоа точно, па затоа пишав овде..
  Заборавив да напоменам, и двајцата се повозрасни(не се работи за млад брачен пар).
   
 10. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  4.023
  Нема таков закон кој со сила ќе те натера да се регистрираш. Има луѓе што цел живот го минуваат во вонбрачна заедница, па не сум чула некој да бил казнет за тоа.
   
  На 1209, cresa-jagoda и Summer16 им се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.185
  Допаѓања:
  23.684
  Пол:
  Женски
  Имотот што го стекнал пред брак е само негов. Идната сопруга нема право да бара дел.

  Се зборуваше едно време дека ќе има казни, ама ништо од тоа.
   
  На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
  Добро, како може некој постар од 15 години да верува во вакви глупости? Не може со закон да те нетерат да се венчаш ниту во црква а уште помалку во матично. Друго, тој не ја зел неа, тие се дечко и девојка, а доколку не сака да дели со неа неговиот предходно стекнат имот, тоа е тотално негово право и нема лутиш, напротив може да размислат за предбрачпен договор.
   
  На 1209, cresa-jagoda и Summer16 им се допаѓа ова.
 13. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  4.023
  Имотот што го стекнал пред брак би бил негов и доколку се во брак. Само имотот стекнат во брак се дели.
   
  На cresa-jagoda и Summer16 им се допаѓа ова.
 14. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.334
  Пол:
  Женски
  Истото и јас го кажав, знам дека не може да постои таков закон, ама велам сепак да прашам.

  Таа не го ни сакала неговиот имот, ама ете сакала да се регистрираат, а и било криво бидејќи тој никако не сакал. Ниту пак со предбрачен договор прифаќал.
   
  Последна измена од модератор: 27 август 2019
 15. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  3.062
  Пол:
  Машки
  ЗАКОН ЗА СЕМЕЈСТВОТО
  Член 13
  Заедница на живот на маж и жена која не е заснована во согласност со одредбите на овој закон (вонбрачна заедница) и која траела најмалку една година, е изедначена со брачната заедница во поглед на правото на меѓусебно издржување и имотот стекнат за време на траењето на таа заедница.
   
  На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.749
  Допаѓања:
  48.371
  Пол:
  Женски
  Апсолутно кај сакате може, татко ми беше матичар и венчаваше луѓе еднаш дојдени од Тетово, Тетово-Марвинци (Валандовско) не се воопшто блиску па средија.
   
 17. Osamena devojka

  Osamena devojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  1.249
  Пол:
  Женски
  Za brak treba izvodi ne postari od 6 meseci I fotokopii od licni karti od dvajcata I naranjeto se plaka kaj niv so karticka jas denes stapuvam vo brak so srekja na site :D
   
  На edna_malecka и tina2018 им се допаѓа ова.
 18. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.849
  Допаѓања:
  64.771
  Пол:
  Машки
  Колку се плаќа во Матично?
   
 19. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.210
  Допаѓања:
  8.374
  Пол:
  Женски
  Многу малку, мислам дека 200-300 ден беше. Дури и реков и на матичарката дека е многу ефтино да се омажиш. :D
   
  На edna_malecka и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.185
  Допаѓања:
  23.684
  Пол:
  Женски
  150 денари плативме ние. Ама се венчавме во матичното.
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.