1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Регистрација во матично

Дискусија во 'Брак' започната од Independiente, 11 октомври 2015.

  1. Adrie

    Adrie Нов член

    Се зачлени на:
    1 декември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae dali mozam da go smenam prezimeto shto go kazav na maticnata ceremonija (sega e vo izvodot na vencani), dodeka se ushte ne sum go smenila prezimeto vo licnata karta?
    Malku podetalno: Pred nekoj den se registriravme i go zemav prezimeto od maz mi, na denot na registracijata ni dadoa izvod na vencani so moeto novo prezime. Sega treba da go promenam przimeto vo pasos i licna karta. Meguto kako shto se blizi denot za promenam na prezimeto na sekade: rabota, licna karta, pasos, banki me faka panika i se cuvstvuvam kako da go gubam identitetot. Iako bev prilicno sigurna deka sakam da go zemam negovoto prezime, sega mislam deka napraviv greshka i sakam da si go zadrzam moeto (ili barem da go dodadam negovoto). Devojki ima li spas za mene sega? Shto mislite
     
    На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Нема, завршена работа.

    Примена на презиме сега по закон, а за да направиш промена, треба прво да смениш документи.

    Презиме ти е небитна работа не знам зошто толку замарање
     
    На tina2018 и FRANCUZINOT им се допаѓа ова.
  3. FRANCUZINOT

    FRANCUZINOT Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2020
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Машки
    Треба прво да го смениш, па дури потоа пак процедура за враќање на старото.
     
    На thelittle17 и tina2018 им се допаѓа ова.
  4. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Golem problem vo 03 h nautro!...
    Luge... be...
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Дали по регистрација кога се менуваат документи заради презиме треба да се смени и адресата, односно дали мора да се водиме двајцата на иста адреса?
    Long story short - со дм сме од различни градови, живееме и ќе се регистрираме во трет, па дали може дури земеме наш стан да продолжиме да се водиме на различни адреси да не менувам на два пати документи?
    И ако може, каде после матично ги бркам овие работи, кај мене во мојот роден град или таму кај што ќе се регистрираме?
     
  6. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Не мораш да смениш адреса по склучување на брак. Ако менуваш само презиме, ќе ти треба извод од матична книга на родени со новото презиме и извод од матична книга на венчани, и со нив ќе си аплицираш за лична карта во твојот град (според адресата во лична карта).
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Мислам дека мора на истата адреса да сте...
    И ние сме во план да земаме стан, па ќе треба и двајцата да менуваме лк и пасош. Затоа засега јас сменив само лк, не ми се даваа 1500 за привремен пасош со кој секако нема да патувам.

    Мислам дека ќе треба барањето за нова лк да го поднесеш во градот според новата адреса, односно од кај што е сопругот.

    Може и да сум грешка за све ова погоре.. :wasntme:
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Грешка си. :D
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Ви благодарам девојки @Estranged @Bicka77
    Ајде се надевам дека ќе можам така да го изведам, зашто стварно мислам е непотребно малтретирање, одјавувај се од еден, оди пријави се и поднасај документи во друг, за после да живееш во трет град, па ајде одјавувај се повторно, пријавувај се :sweat:
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Можеш 100%, јас по регистрација сменив само презиме, извадив нова лична карта и пасош (ова обавезно) и адресата ми остана иста (различна од таа на маж ми) неколку месеци. После тоа накнадно сменив адреса и нормално, пак нова лична карта. Пасош не мењав по промената на адреса, ми рекоа во МВР дека нема потреба, кога ќе ми истече стариот тогаш новиот ќе биде со новата адреса.
     
    На cresa-jagoda, Bicka77 и Autumn Love им се допаѓа ова.
  11. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Можеш,така сестра ми има различна адреса со мажот.
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  12. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Дефинитивно не мора да менуваш адреса. Подобро е само да ја смениш од аспект да не вадиш два пати лична карта и пасош. Јас се водам на една, мм на друга од други причини. Но, презимето го сменив на документи.
    Патем јас директно се јавив во МВР, ми дадоа оскудни информации, кои воопшто не ми помогнаа. Сега за сега немам никакви проблеми.
    А мислам дека за пасош мораш барем презиме да смениш, затоа што може проблеми на граница да ти направат. Имаше баш по порталиве пред некое време. Опростено е до 3 месеци да не го менуваш, се што е вон тоа, може казна да добиеш.
    Сума сумарум. Ако веќе имате заедничко живеалиште, подобро наведија таа адреса, на која сте. Да не менуваш по 100 пати.
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Во МВР поим си немаат посебно во подрачните единици во помалите места. Прашав на 3 различни места, 3 различни информации ми дадоа. На крај си прочитав закон за патни исправи и видов дека за промена на адреса нема потреба да се менува пасош (иако службеникот тврдеше дека мора). Кога беше маж ми во МТВ да земе решение за промена на адреса, прашавме за пасош и ни кажаа дека нема потреба да се смени, доволно е само нова лична карта.. А после промена на презиме мора и нов пасош.
     
    На cresa-jagoda и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  14. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Па тоа и ми е идејата, да не менувам по 100 пати лична карта и адреса. Моментално не живееме во наш стан, затоа не можам да ја наведам оваа адреса, а и да можеше на пример, ако мора да сме на иста адреса ќе треба и тој да се одјавува од неговата одреса и да се пријавува овде, па после и двајцата пак да менуваме.
    Тоа после промена на презиме секако ќе сменам и лк и пасош, а по адреса да си останам кај мама и тато. :lol:


    Кај нас не дај Боже да тргнеш по институции да прашуваш за потребни документи или постапка да завршиш работа, обавезно добиваш различни одговори или ќе ти фали некој документ. Ако не си прашаш луѓе што веќе го поминале тој пат, сврши работа, ќе се шеташ може пола година по шалтери.
    А во однос на важење на пасош после промена на адреса, едно видео во прилог директно од МВР, може ќе послужи на некој :).

     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Девојки ме интересира што се документи требаат за регистрација, и како се одвиваат работите сега за време на пандемијава, дали треба нешто посебно да се носи за матичарот?
     
  16. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    изводи од матична книга на родени, барање и документи за лична идентификација (административни такси можеш да платиш на лице место со картица)
     
    На mmacichka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BezglasnaBukva

    BezglasnaBukva Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Каде треба да закажам? Вртам на еден број што го најдов на страната, никако не се добива. Дали треба да одиме таму да закажеме? И дали треба двајцата заедно, или може само едниот да отиде да заврши работа?
    Толку ми е непознато се ова, стварно не знам кај да се обратам, прв пат ми е :D
     
  18. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Мора лично двајцата затоа што треба да се потпишете таму.
    Јас пробав за презакажување телефонски да завршам работа, едвај ги добив на бројот и ми рекоа мора лично и тоа...
     
  19. BezglasnaBukva

    BezglasnaBukva Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    И за закажување ли мора двајцата да се питпишуваме?
     
  20. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Да да, има едно барање што они ти го даваат, не можеш ти претходно да го пополниш, и на тоа барање треба потпис од двајцата.

    Плус ве прашуваат и двајцата за презиме за да им биде однапред изготвена венчаницата да можат ви ја дадат на ден на регистрација.
    Не може вереникот да одговори во твое име или обратно.

    Од тие причини мора и двајцата лично.