1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Религијата и моралот

Дискусија во 'Религија' започната од Lella, 15 август 2017.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Знам јас што пишувам и зошто, не се секирај ти. ;) Убаво си објаснив, само кој да сфати.
     
    На Таа Сум му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски

    Еве како многу религиозни фанатици доживуваат страст. Каде е моралот? Одат во крајности.
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Двајцата сте офтопик, ако имате намера да продолжите, тогаш продолжете овде или овде.
    Сега излезе дека јас не го познавам христијанското учење, така?
    Зборуваш за некакво немешање во несогласувањата што ги имате со православните. As a matter of fact, го имам прочитано и Стариот и Новиот завет, но само еднаш, што значи дека Библијата не ми е проучена толку добро за да влегувам во дискусии директно против христијанството, или пак протестанти вс. православни. И не се сеќавам дека сум учествувала во таква дискусија. Искрено, не се сеќавам ни дека сум читала дискусии како вториве, освен ако не се сметаат твоите рефератчиња во темите за икони и нивното „аман остави нѐ намира“. :D

    Но, како што кажав, темава не е напад кон христијанството, темата е поврзана со морал, а отпрвин беше поврзана со затвореникот кој се конвертирал ако не се лажам, а ти на некој начин сепак ја изврте кон христијанството.
    Патем, препиркава со Битер е баш одличен пример дека одредени работи во Библијата различно се сфаќаат. За тебе, Библијата е јасна како ден, и за неа е јасна како ден, но одредени нешта различно сте ги сфатиле. Не велам дека таа е во право, само велам дека двајцата сметате дека е недвосмислена, а сепак таа од неа извела некои заклучоци кои смета дека не се против неа. Зошто да н м

    Нели христијанин е оној кој го следи христијанското учење, а од христијанското учење врие од морал? Или пак, христијани се, ама уште не знаат, ќе сфатат кога ќе ги пикнат во затвор. :D

    За Хитлер, колку се молел и одел во црква не може да се знае, но она што го знаеме е дека навистина бил убеден дека точно ја сфатил Библијата и пораката во неа: евреите се непосакувани во храмот Господов, Ариевската раса бла бла бла, колку што знам го пишува тоа во Мојата борба надолго и нашироко, не сум ја читала.
    Јас не го земам Хитлер како пример за христијанството, како што ни Бин Ладен не го земам како пример за исламот. Само велам дека постојат луѓе кои се водат по некоја религија, а воопшто не го почитуваат моралот во неа. Не знам зошто тоа толку те повредува.

    Не знам што се, ама знам дека ви пополнуваат еден огромен дел од бројот на христијани во светот, на кој често се потпираш. Не само суеверните православци, туку луѓето кои воопшто не живеат морално, а се идентификуваат како христијани, Хитлер, на пример. :D
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Иако решив да сопрам со дискусијава, ама на ова морам да ти реплицирам :) Откако рече дека си ја прочитала целата Библија, искрено ме изненади со овој коментар.
    Дали ако на форумов дојде некој член и почне да тврди дека Библијата вели да го следиме учењето на Муахмед, да му се клањаме 5 пати на Алах завртени кон Мека, да постиме 1 месец за Рамазан, да одиме на аџилак во Мека итн. дали и во тој случај ти исто ќе кажеш: Еве ти одличен пример дека одредени работи во Библијата различно се сфаќаат? :D
    Дали и во тој случај ќе речеш: Ете за тебе Библијата е јасна како ден, и за него е јасна како ден, но одредени нешта различно сте ги сфатиле :)
     
  5. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Моралноста воглавном ја формира семејството, генетиката исто така.
    Вистински верник никогаш нема да проценува колку е некој морален, дури и кога е директно прашан.
    Но, религијата те зајакнува и држи да чекориш посигурно.
    Збунети сме често без Бога во себе, ниту еден човек ниту човечки закон не може во потполност да го надомести тоа.
    А верата не може да се купи, ниту научи инстант и набрзина, нема потреба да се проценува колку се морални оние кои се декларираат како верници или пак да им се честита на оние кои се добри и морални а сепак неверници горди.
    Сепак никој не може да го негира фактот дека религијата го менува човека на подобро, па поради тоа и тесно со морал се поврзува.
     
    На Таа Сум, marchi-cool и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Потсети ме дали зборуваме за суеверен човек што тврди дека е христијанин, Хитлер кој тврди дека е христијанин или муслиман кој тврди дека е христијанин? #ИмаРазлика
    Хитлер не е муслиман, има своја идеологија која не можеш да ја сместиш низ другите религии, ниту пак во атеизмот. Не гледам каде ќе го сместиш освен во христијанството без да му измислиш сосем трета религија.
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ај да не се правиме дека НИКОЈ христијанин НИКОГАШ не убил НИКОГО во име на религијата. Многу историја ќе негираме така :wasntme:
     
    На Gosh, CoverGirl10, Snow-Star и 5 други им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Моралот зависи од самиот човек, а не од неговата религија или недостаток на религија. Ако јас сум добар човек, не ми треба света книга или свештено лице да ми го кажи тоа. На пример, свесна сум дека убиство е лошо, или превара, или лажење. Има многу религии и камо да имаше толку добри луѓе. Ама нема. Има тон религиозни луѓе кои прават лошо, и атеисти и какви не други, и тоа не го прават ради својата света книга или недостаток на света книга, туку зошто се таков човек, таква личност.
     
    На CameliaMiller и Someonespecial им се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Религијата не пропагира омраза, поделеност, војувања. Напротив. Религијата не' учи на љубов и морал. А сепак, често се случува баш заради религија да се прави раздор меѓу луѓето и да се убиваат. Не е религијата лоша. Луѓето се.
     
    На Таа Сум и elimkd им се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ај да напишам свое мислење со свои зборови, вчера оставив само quote бидејќи не бев расположена во моментот за филозофирање. :D

    Религиите во својата вистинска суштина и принципи проповедаат добрина, мир, љубов. Но добар дел од целокупната слика на тој морал што го проповедаат е и покорност и поделба на луѓето според религија. Морал е и жената да биде послушна на мажот (и во христијанството, а уште повеќе во исламот). Неморална и погрешна е и љубовта меѓу двајца луѓе од различна вера, дури и да им е прва и најчиста според другите религиски критериуми за љубов и врска.
    Ваквото контролирање на животите на луѓето во стил на овие два примери, мене ми е многу погрешно.

    Друга работа – многу е дискутабилно колкав е степенот на погрешно сфаќање на религијата, но непобитен факт е дека низ историјата многу поединци, групи на луѓе и народи на чело со нивни водачи правеле ужасни работи во име на религиите. Од поновата историја и сегашноста еве Ку Клукс Клан и ИСИС се ептен екстремно забегување во толкувањето на христијанството и исламот соодветно. Но, и во подалечната историја ги имаме крстоносните војни што според името е очигледно колку се во името на христијанството, ужасите на инквизицијата од католицизмот, џихадот (светата војна) поради која Османлиите окупирале и пустошеле, итн.

    Јас би рекла дека дури идеологијата е поголем фактор да можеш во некои случаи да процениш човек дали е добар или не. И од христијаните, муслиманите, будистите, хиндуистите и сите религиозни луѓе, и од нерелигиозните – има и добри и лоши луѓе, но ако некој е задоен со национализам, расизам, неонацизам – не може да е (во целост) добар човек. Барем за мене и мои критериуми.

    Така што, мислам дека човечките вистински вредности доаѓаат од воспитувањето и потоа самостојниот правилен развиток на чувствата и умот. Не зависат и не треба да зависат од религијата, туку верските принципи за религиозните луѓе треба само да служат само како потврда на тоа какви добри и мирољубиви личности би требало да бидат. И притоа во таа дефиниција за морал доста посветени верници би било убаво малку да ги изостават сите тие стеги на нетолеранција и дискриминација, кои од мое искуство во околина во глобала отсуствуваат кај нерелигиозните :)
     
    На Bender Rodriguez, Cleonika, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Од мене таква изјава не излегла, ниту ќе излезе. Сепак „религија“ е многу генерален поим за да се дискутира генерално. Факт е дека ниту еден, без разлика колку се нарекувал христијанин, не убил НИКОГО мотивиран од Исусовото учење. Исус таков повод не дал ни со Неговото учење, ниту со Неговиот пример на мирољубивост и екстремен пацифизам. Велам „екстремен пацифизам“ бидејќи поучувал дури и да ги љубиме непријателите, да се молиме и да ги благословуваме оние кои не прогонуваат и сл.
    За Исламот е друга приказна. Мухамед уште во сам старт го шири своето учење со меч и агресорски војни освојувајќи ја Медина, па Мека, па цела Арабија, а неговите следбеници го следат неговиот пример и учење и продолжуваат со војни да го ширам исламот и во околните народи.

    Сепак дури и номиналните и традиционални христијани (кои воопшто не се водат по Исусовиот пример и учење) можат вода да им носат на атеистите Сталин и Мао Це Тунг кои имаат убиено околу 100 милиони луѓе.
    Понатаму Француската атеистичка револуција, геноцидниот режим на Пол Пот кој уби четвртина од популацијата на Камбоџа, сојузот на воинствените безбожници (The League of Militant Atheists ) кои убија неколку десетици илјади христијани во Советска Русија, режимот на атеистот Плутарко Елијас Каљес кој за 8 години уби или прогони 4000 свештеници и кој знае колку верници.
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @EvAngelos се повторуваш.
    Јасно е дека христијанството не проповеда насилство, ама има војни кои се воделе користејќи го христијанството како изговор.
    Колку умреле во триесетгодишната војна?
     
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Како изговор, „во име на христијанството“ и „мотивирано од христијанството“ се 3 различни поими. Многу луѓе манулипативно играат со овие 3 различни поими и затоа што некој го користел како изговор „христијанството“ за да води војна, му префрлаат вина на христијанството сакајќи да прикажат дека тоа (христијанството) шири омраза, разделба меѓу луѓето, поттикнува војни и сл. и демек затоа луѓето треба да расчистат со верата и да си се свртат кон „мирољубивиот“ атеизам :)
    Обично оваа терминологија не се користи, туку се користи еден поопшт термин РЕЛИГИЈАТА, дека религијата предизвикува војни, поделби меѓу луѓето, омраза, неединство итн. И ова звучи доста уверливо, бидејќи навистина има некоја религија што го прави тоа, ама сепак луакво во овој термин „религијата“ се сместува и христијанството, демек и тоа е проблемот.
     
  14. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не сум религиозна. Тоа не ме прави ниту добра, ниту лоша личност. Ниту пак атеистите, или некој од друга религија, е добар или лош човек затоа што верува/ не верува во неа.

    Моралот не е поврзан со религијата. Моралот се базира на свесно размислување, и секој има своја различна перцепција, според која дејствува.
    Но има и универзална дефиниција за тоа што е морално. Ако некој смета дека е океј да убие човек или да краде, и дека тоа е морално, "дефиницијава" укажува дека не е така. И не може ако си ја сфати грешката да му се прости и заборави.

    Религијата не треба да го одржува моралот. Затоа што кога размислив подобро, има луѓе на кои им е потребно нечие влијание за да увидат некои работи кога не можат сами од себе. Безразлика дали се добри или лоши.
    Бидејќи ако погледнеме назад, таа е прочина за да се случат грозоморни работи и да се скријат позади за истите.
     
    Последна измена: 18 август 2017
    На Gosh и Someonespecial им се допаѓа ова.
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @EvAngelos јас не викам дела атеизамот е мирен, ниту проповедам атеизам. Само реков дека тоа што некој е христијанин не го прави по дифолт морална личност.
     
    На Gosh, Someonespecial и EvAngelos им се допаѓа ова.
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Остави го Хитлер. За него се согласивме дека не се согласуваме дали бил или не христијанин. Сега друго те прашувам.
    Дали ако на форумов дојде некој член и почне да тврди дека Библијата вели да го следиме учењето на Муахмед, да му се клањаме 5 пати на Алах завртени кон Мека, да постиме 1 месец за Рамазан, да одиме на аџилак во Мека итн. дали и во тој случај ти исто ќе кажеш: Еве ти одличен пример дека одредени работи во Библијата различно се сфаќаат?
    Дали и во тој случај ќе речеш: Ете за тебе Библијата е јасна како ден, и за него е јасна како ден, но одредени нешта различно сте ги сфатиле?
     
  17. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    А што подразбирате под поимот МОРАЛ ?? :?::?::?::?:
     
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Одговорот на конкретното прашање е секако не.
    Одиш во екстремности и хипотетички ситуации. Ти реков, има разлика од вадење свои заклучоци од Библијата до вакви невозможни сценарија.

    Претпоставувам тоа што сакаш да го слушнеш е дека човек е христијанин само ако се води по христијанското учење, кое е само ѕвездички и еднорози.
    Убаво, ама праксата поинаку кажува. Исти се и другите религии - љубов, мир, прегратки. А сепак имаме војни, колежи и убивања, за кои наводно се заслужни едноцифрен број процени од целото населението.

    Одлучи се: или прогласи го целиов неморален народ кој толку истранува од христијанското учење за нехристијански, или признај дека дури и покрај христијанското учење, некои христијани се неморални.

    Disclaimer disclaimer: не мислам дека христијанското учење проповеда војни, туку дека секогаш постојат верници кои се неморални и покрај тоа што се верници.
    Which is fine by me, бидејќи јас не мислам дека моралот (треба да) се учи од книга.
     
    На Bender Rodriguez и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Зошто не? Зошто ако некој тврди дека Библијата вели да го следиме учењето на Муахмед, да му се клањаме 5 пати на Алах завртепни кон Мека, да постиме 1 месец за Рамазан, да одиме на аџилак во Мека итн. зошто за него не би рекла дека тој само различно си ја сфаќа Библијата, а кога @Bitter-Sweet зборува за икони, молење на светци, обожавање на Богородица, свети води, бројаници, за ова велиш дека таа само различно си ја сфаќа Библијата?
    Комплетно исто е. Тврдењата и на двајцата ги нема во Библијата.
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    zacitav del od komentarive nekoi se stvarno vo pravo nekoi se samo mislenja i nemaat vrska....jas mislam deka moralot ne e tesno povrzan so religijata.