1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рентген и опасноста од него

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Hakerka, 19 декември 2015.

 1. Hakerka

  Hakerka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  7
  Доколку постои веќе ваква тема избришета ја, јас не можев да најдам
  Значи како што гласи темата овде може да споделиме мислење од тоа колку е опасно зрачењето од рентген, искуства и сл.

  Еве јас пред некој ден правев рентген на цел рбет. Пред неколку години паднав и се повредив, многу ме болеше ама тогаш не отидов на лекар. До ден денес кога ќе се смени време, или не знам, кога предолго стојам или од ништо, почнува да ме боли и стега половината. Па си реков да направам снимка да се види да не било тогаш нешто изместено или не знам , ако треба некои посебни вежби да правам за да немам проблеми понатаму во животот.

  Во извештајот пишува дека состорбата е во граници на нормала.
  Сега си викам што ми требаше тоа снимање после толку години ама ете. По снимањето се чувствував чудно, како малку и да ми се повраќаше. Дали е тоа нормално? И дали се изложив на големо зрачење за џабе (иако докторката ми рече ќе стави на најмало зрачење) и колкава е опасноста од едно снимање?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.323
  Допаѓања:
  166.922
  Пол:
  Женски
  Само ќе ти кажам дека се оптоваруваш со глупости. Секојдневно си изложена на зрачења многу поштетни од ртг зраците ;) башка што денешниве ртг апарати се со минимално зрачење.
   
  На Gosh, stilas7 и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 3. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  Другарка моја се правеше операција, 4 пати сигурно мислам 5 и правеа рентген на граден кош. Плус и онаа томографија..

  Што да каже, валда докторите не ке ја зрачеа толк многу за да се осигураат дека е се ок,
  не се мачи толку многу
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.432
  Допаѓања:
  272.413
  Пол:
  Женски
  На 90 посто од лекарите верувај ич не им е гајле колку се зрачат пациентите.Пред скоро секоја операција пациентот се носи на ртг.Тоа е веќе рутинска подготовка.За тоа како издаваат упути за КТ (ком томографија) да не ти кажувам.Ги делат упутите ко флаери а зрачењето при томографија е мн мн големо.Од друга страна пациентите ко игра си го сваќаат :снимаат глави,раце,нозе,кичми и при најмала болка И гајле си немаат.
  Порано рентгенолозите носеа посебни елеци-панцири за да се заштиташ од зраците денес веќе не се применува ова толку често.
   
 5. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.497
  Допаѓања:
  1.985
  Пол:
  Женски
  Дечки ај ве молам кој знае-што е помалку штетно Томографија или Рентген? Ми треба за снимање на синуси,матичната ми пиша за рентген но една пријателка ми кажа дека и со томографијата се снимале (опфаќале) синусите. Дали знаете нешто околу двете?