1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рентген снимање на заби

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од RainBow, 5 март 2014.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.870
  Допаѓања:
  65.857
  Пол:
  Женски
  Ајде прашање, каде сте правеле снимки и колку ве чинело? Има ли за снимање во Букурешт, или само во Ѓорче? Ме интересира за панорамска снимка како се цените и колку е разликата на државно и приватно. :) Мене ми кажа една другарка кај што била да се снима и земале 500 денари за панорамска, ама некако ми се чини дека е многу.
   
 2. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  391
  кај нас во свети николе, во државната наплаќаат 300 денари. ништо повеќе :)
   
 3. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.399
  Пол:
  Женски
  А зошто не ги снимаш на Клиника за стоматологија, пред околу две години, пред да вадам умник, јас таму правев снимка ама мислам дека не беше 500, поевтино беше мислам а и не се чека, снимката брзо ја даваат.
  Можеш да им се јавиш да прашаш за цена 3299 000
  Само што за снимање треба да ти дадат упат од матичен стоматолог, мене матична ми беше докторка од Клиниката од дентална-болести на заби и ендодонт
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.870
  Допаѓања:
  65.857
  Пол:
  Женски
  А со закажување е? Да не се чека?
   
 5. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.399
  Пол:
  Женски
  Па треба да земеш упат од матичен стоматолог, за панорамска снимка и одиш доле во подрум на Клиника (ако ти дадат упат за на Клиника), може и да те упатат на друго место или ти кај ќе побараш.
  До сега два или три пати имам правено рентген снимка на забите на Клиника и не се сеќавам дека сум чекала многу, последниот пат чекавме само два-тројца за снимање и брзо завршив, нема гужви таму мислам. Ќе ти каже матичниот стоматолог дали се закажува со време и датум, сега со мој термин не знам дали го ставиле и рентгенот, можно е, затоа ти дадов број да прашаш. Јас мислам дека со мој термин се направи поголем хаос отколку ред.
   
 6. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  2.266
  Пол:
  Женски
  На приватно мене ми земаат 600 :)
   
 7. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.280
  Допаѓања:
  11.070
  Пол:
  Женски
  За панорамски снимки со упат се чека и по еден месец зошто државни панорами има само на клиника и на Бит пазар, а на клиника не постои начин да се упатат. Постои специјален рентген упат, а на мој термин не ја внеле клиничката панорама за да може да се направи таков упат. Мака измачив со пациенти овие месеци, никако не ги примаат на клиника. Само ако ги пратам на специјалист на клиника, па специјалистот да ги прати доле да се снимаат. Иначе дирекно од кај матичен нема начин (да не зборам пред рака, ама јас барем не најдов начин). За единечни снимки има еден куп места за снимање на државно, и обично може да се закаже за другиот ден, ако имате среќа може и за истиот. Единечните снимки со упат се бесплатни, а панорамата е 100-150 денари.

  Приватно панорами има повеќе низ Скопје, јас лично сум најзадоволна од Круна во ГТЦ. Мислам дека сега секаде е 800 денари панорамата, ако некој знае за поефтино, кажете ми, радо би пракала пациенти таму.
  Единечни снимки се 150-200 денари приватно, зависи каде. Тие може да се направат и во обични ординации, мислам дека во секоја населба има барем по една ординација што има апарат.
   
  На RainBow и Abeja им се допаѓа ова.
 8. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Моето семејство и јас одиме на снимка на заби кај др.Африм приватно.
  Има ординација карши фонтана во парк, чисто, за 10-15 завршуваш работа и земаш снимка. Нема закажувања, си одиш на лице место, и панорамска снимка е 800.
  Инаку има ординација и после Бит пазар на Јаја Паша ама незнам каде е точно.
   
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.270
  Допаѓања:
  8.880
  Во Круна во ГТЦ мене ми се чинат најпрофесионални, 800 денари беше панорама,правев негде пред 2-3 месеци,би требало уште да е толку.
   
 10. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  15.405
  Пол:
  Женски
  На клиника 40 ден. е панорама со упат од матичен,а приватно 500 :)
   
 11. cherry02

  cherry02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2014
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  1
  Дали некој знае колку чини единечна снимка во Круна во ГТЦ ?
   
 12. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  2.536
  Допаѓања:
  3.422
  Пол:
  Женски
  Предлог за панорама на заби некаде каде што е поефтино?
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.051
  Допаѓања:
  199.222
  Пол:
  Женски
  На клиника, со упат од матичен стоматолог. Ама квалитет - дискутабилен.
   
  На Снегулк@23 и Spidy им се допаѓа ова.
 14. moni.poni

  moni.poni Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  84
  Треба да снимам заб врз кој ми стои мостот
  Дали може да се снима забот со мостот или треба да биде изваден мостот??
   
 15. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.745
  Допаѓања:
  122.208
  Каде да направам снимка на приватно , мислам дека ми расте 8ца имам болки :(
   
 16. Tete Capdevila

  Tete Capdevila Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2016
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Најде ли? Истата прикаска е кај мене.. Матичниот со упат ми закажа на Клиника Битпазар ама тек на 7ми септември, не ми се чека за една недела за минута снимка. Јесте поевтино тридупло ама... Кажете на приватно негде кај може, да зимаат најмалце??
   
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.745
  Допаѓања:
  122.208
  Не
  Излезе воспаление на синуси кај мене :(
   
 18. LiquidLuna

  LiquidLuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2021
  Пораки:
  4.296
  Допаѓања:
  15.899
  Пол:
  Женски
  1000 денари, др. Африм карши парк.
  Снимка готова за 10 минути.
  Тука сум моментално :D
   
 19. exceptional

  exceptional Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2023
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  511
  Каде можам снимка да направам и колку чини, пожелно во реони Центар, Аеродром??
   
 20. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  272
  Пол:
  Машки
  Рентген снимки на заби бизнис или вистинска потреба за непотребно зрачење
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.