1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Република Северна Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 2 декември 2018.

 1. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  *Денес во собранието се изгласа првиот амандман (33), со кој се предвидува во Уставот зборовите „Република Македонија“ да се заменат со зборовите „Република Северна Македонија“, а зборот „Македонија“ се заменува со зборовите „Северна Македонија“.

  Во оваа тема може да дискутираме за актуелни настани поврзани со новото име.
   
  На WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  а вчера се смени името и Македонија замина во неповрат ;(
   
  На Shmizla94, Роберт 7, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.358
  Пол:
  Машки
 4. Didi666

  Didi666 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2018
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  А на вас што ќе ви смени промената на името? Освен што ќе дадете 2000-3000 илјади за промена на документите што друго ќе ви смени? Повторно ќе си станувате насабајле за истата работа повторно ќе ги гледате истите луѓе. Дали знаете дека ние не бевме признанеи како држава? Сите држави во Европа беа во ЕУ само ние од инат не сакаме да влеземе.Зошто? Од инат. Барајте на интернет за фудбал за кошарка натпревари и др глупости да видете како бевме пишани-FYROM тооа е поранешна југославија. Е за тоа име се буните вие. Поубаво ни стои FYROM. Се буните а ваѓате бугарски пасоши и барате работа во германија и словачка. Името не се јаде... Но со таа промена ќе ни се отворат многу врати за нас и младите идни генерации. Цела Европа ни честита за промената бидејќи со тоа докажуваме дека не сакаме конфликти и сакаме да сме дел од целото. Зарем не сакате децата да се вработат во некоја странска фирма за поголема плата? Луѓе голи и боси сме. Името треба да ни е најмал проблем. Треба да се радуваме што конечно некој ќе направи нешто овде што ќе доведе до промени. Од ова полошо нема. Мислите дека кога ќе одите некаде во странство на некој му е гајле дали вие сте Македонци( УПС САКАМ ДА КАЖАМ поранешни југословенци) или Северно Македонци? Не. На никој не му е гајле. Луѓе, на младите останува светот. А младите сакат отворени врати сакат крила. Сакат да живеат да имат добро платена работа, подобар едукативен систем а не партиски книшки и колење за едно име. Гледате ли дека ниеден млад човек не се буни за ова туку само постарите. Ја видовте ли девојката што ја симнаа пред собранието? Таа не викаше за името таа викаше за иднина. На младите им треба иднина а не име. Со овој пост не сакав никого да увредам се изв.
   
  На karak, Alien_92, Viki693 и 31 други им се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.552
  Пол:
  Женски
  :bow: :bow: :bow:
  Како јас да сум го пишувала мислењево (y)

  Се бунат за Северна, ама први се да извадат бугарски пасоши и да заминат што подалеку. Нив не им смета FYROM, ама за Северна скокаат први. Оној Бегалецон уште го величат, а од толку љубов кон Македонија и македонскиот народ избега да си го спаси газот. Важно уште го сметаат за патриот.
  Изгледа најлесно се сака Македонија кога си што подалеку заминат.

  Името Македонија нема да нè нахрани, облече и да ни овозможи нормален живот тука, а со придавката Северна верувам дека со тек на време работите ќе тргнат на подобро и за нас и за идните генерации.
   
  На Amellie13, blackwave, karmenka21 и 17 други им се допаѓа ова.
 6. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Направи добро - не чекај. Направи лошо - чекај.
  Ако ни го начукаат .... ќе видите што ќе НИ смени. ;)
   
  На ADOKI, jasbi, Juicy и 3 други им се допаѓа ова.
 7. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  8.542
  Придавката "Северна" ќе не нахрани и ќе ни овозможи убав живот? Тоа е исто како да сме склепале златно теле и да му се клањаме верувајќи дека ќе ни реши проблемите и ќе не одведе во ветената земја. За гревој сте луѓе мои, ништо не сте научиле, за вас е само камено доба, само таму човек ќе ви најде некое оправдание за умот.
   
  На shiro, sleepingbeauty, SnowWhite8 и 24 други им се допаѓа ова.
 8. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.512
  Пол:
  Женски
  Capture.PNG

  Извинете за вулгарноста, не е за мене својствена, но ете некоја друга во форма на твит изразила точно што мислам за ова.
  Толку. :sun:
   
  На Amellie13, Gosh, Elinora и 14 други им се допаѓа ова.
 9. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.552
  Пол:
  Женски
  Сте се фатиле за историјата како слеп за стап.
  Не сте против ЕУ и НАТО, ама сакате без придавка, епа не може така. Да можеше да влеземе само како Македонија во ЕУ и НАТО вашиот патриот бегалец имаше можност тоа да го среди во рок од 11 години, ама ништо не успеа да направи. Затоа сега не рипајте многу.
  Не ја правете работата, сакам да научам да пливам, ама да не влезам во вода.
  Остајте го минатото, мислете малку на иднината.
   
  На Viki693, staycalm, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 10. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Машки
  Сеа ќе влеземе во НАТО и ЕУ и ќе тече мед и млеко.
   
  На Bitter-Sweet, koritsaki, Peperutce1115 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Мене ме интересира, што ви се смена вчера, во однос на ден претходно?
  Пак исти стоки се македонците.. Па ако сакаат и 'Царови' нека не крстат.
   
  На Waverly Raven, Lolo5, Thallia и 10 други им се допаѓа ова.
 12. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Постави го ова прашање на мајките,децата нивните сопруги,браќата и сестри на тие македонски војници (мислам 15 беа) што погинаа пред 2-години во заседа во Куманово -Јасно??
  Прашај ги нив зошти им загинаа нивните најмили?За која држава загинаа и за која цел и кауза? Зошто ги дадоа нивните животи?Оставија семејства зацрнети за навек.
  Да не спомнувам за загинатите од 2001 год.Прашај го Стојанче Ангелов за нивните жртви дадени за Македонија.
  Се надевам ќе добиеш искрен одговор!
   
  На SeaMermaid, H.VAGA, Snowflake97 и 7 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Пак е наша државата. Не ја изгубивме.
  Стојанче.. ич неќам да го прашам. Работеше обезбедување на бродови, кои се движат во води со пирати.. Модерни пирати.
  Знаете што прави обезбедување на брод кога е нападнат бродот од пирати? Пука и убива на лице-место.
   
  На daylight, staycalm, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
 14. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Да,да,да.
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Шо да?
  Шо изгубивме жити патиките?
   
  На Viki693 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Didi666

  Didi666 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2018
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Јас ја разбирам горчината на некои граѓани а тие се приватните фирми и фабрики и дуќани што се бунат бидејќи тие губат во оваа ситуација. Ќе треба да ги зголемат платите а нивниот профит ист ќе остане. Нив ги разбирам. А овие што се на државна работа па зошто они се бунат. Платите ќе се по европски стандарт што и така треба да биде. Ова овде е ненормална работа. Приватизациите стават ли стават во џеб а не сакат да ги исплатат луѓето тоа што го сработиле. И сега ќе треба да ги качат стандардите. Нив тоа не им одговара. А тие што се на државна работа нека си гледат напред и нека си свиркат. Сите треба да имаме исти примања. А не приватизациите да дават по 12 000 за некој што се утепува од работа а некој што го шутнале во полицијата да зема по 30 000 и да не прави ништо. Сите сме еднакви.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Јас сум Македонец и сум човек, не сум стока.
   
  На SeaMermaid, H.VAGA, Bitter-Sweet и 11 други им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  пф.. па си Македонец. Не се смена |(
  Истата гла ти е на рамена.

  Нема да остане ист профитот.
  Ако се зголемат плати, потрошувачите ќе имаат повеќе пари, обртот ќе стане поголем.
  Проста математика.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Didi666

  Didi666 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2018
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Ј
  Потполно те разбирам. Но сакам да кажам дека ние неможеме да живееме уште во минатото. Како се борел Гоце делчев, комити, партизани за Македонија итн... Нека им е лесна земја на починатите а ние живите да си створиме подобра иднина и да гледаме само кон подобро. За нас. За нашите деца.

  Ете ти. Бродови. А бродови во македонија нема. Зошто тогаш не дошол да работи во мојот град во ваа фабрикта Вори? Плата дават после 7 месеци ама битно во македонија си. Патриот си. А децата државата ќе ни ги гледа.
   
  Последна измена од модератор: 12 јануари 2019
  На blackwave, daylight, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Е на бродот даваат и по 10.000 евра од месец.. редовно..
  Ама за тие пари, треба да си убиец.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.