1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Република Северна Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 2 декември 2018.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Сериозно?
     
    На shiro, zuto и iki26 им се допаѓа ова.
  2. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Русијa пoвикa прoменaтa нa иметo дa се рaзгледa вo сoветoт нa безбеднoст бaрем мaлку нaдеж ни дaвa, дa се пoвикaaт нa референдумoт и дa пoмoгнaт вo име нa прoвoслaвиетo, Мaкедoнскиoт нaрoд сaкa дa живее вo унитaрнa еднo јaзичнa еднo нaциoнaлнa држaвa !
     
    На Shmizla94, buba4e89 и SeaMermaid им се допаѓа ова.
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Најсериозно! Пред да ја браните државата, името, историјата, јазикот (и уште што не), научете правопис и правоговор на истиот затоа што во спротивно изгледате смешно. Ниту сум патриот, ниту пак ми пречи промената на името, ама јазикот отсекогаш сум го негувал и изучувал. За сѐ наоѓате изговори па и за ова ќе најдете, ама тоа е вистината.
     
    На WildMk, A.27 и Thallia им се допаѓа ова.
  4. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Овие па се посраа со Русија, братот Путин ќе ве спаси, трупци.
     
    На WildMk и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  5. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што имав и повеќе од долг текст,не ја исклучувам можноста да сум направила некоја печатна грешка.А тоа што студирам,и до каде сум стигнала,воопшто не е твоја работа.Можеме да дискутираме до утре за правопис и правоговор,поупатена сум отколку што мислиш.Ако имаш аргументи да ме побиеш на мислењето,повели.Не ме интересираат мислења за тоа дали сум згрешила некој збор при пишување(има соодветна тема за тоа).Патем тоа е печатна грешка,овде се соочуваме со недостаток на македонски речник,што е многу пострашно.А обидот да ме оцрниш како „неписмена патриотка“,не поминува,сум видела јас многу такви.
    П.С. грција намерно ја пишувам со мала буква,ако тоа ти е забелешката :D
     
    На shiro, zuto, iki26 и 7 други им се допаѓа ова.
  6. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    После запирка и точка се става празно место, и да, Грција се пишува.
     
  7. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Ок,благодарам што ме „просветли“.Форумов не е место за пишување научни трудови.Најголем дел не ни оставаат празно место,од практични причини.Еве да ти укажам,мислењето ми е онака предолго,па не би можело да се објави ако е преобемно.Ти кажав веќе,ако имаш забелешки за правопис,има соодветна тема.Без навреди од типот како сум стигнала на факултет...Се обложувам дека не ми ни го прочита мислењето,барем не до крај.Па сега најде момент да ме направиш „неписмена“ :rofl:
    А погоре споментата држава,ќе ја именувам како што сакам.На истиот начин како што таа ме именува мене.
    Го молам модераторот да ги избрише мислењата,оф топик се.
     
    На shiro, Girly90, zuto и 4 други им се допаѓа ова.
  8. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Верувала ти или не, цел текст го прочитав, и со ниедна реченица не се согласувам. А делот за национализмот ми беше особено смешен! Особено непознавање на дефиниција за национализам. Друго, тоа со пасошите, пресмешно. До сега не се иселуваше никој, а од сега северџаните ќе се иселиме затоа што ти така ни кажа.
     
    Последна измена: 14 јануари 2019
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Честитo писмени Тaљo сaмo штo гo пoтпишaл зaкoнoт зa јaзици утре ќе се oбјaви вo службен весник, честитo децaтa дa ви гo збoрувaaт.
     
    На Shmizla94 и A.27 им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ќе биде официјален и мак и алб.
    Така јас мислам.
     
  11. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Албанскиот јазик од вечерва втор службен јазик во Република Северна Македонија.
    *пред 2-3 години комуњарите обвинуваа дека овие работи биле во главите на вмровците
     
    На zuto, iki26, Bitter-Sweet и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Ќе нaпрaвaт нa пoчетoк дa не е oбaвезнo нo зa рaбoтa ќе ти кaжaт декa мoрaш двaтa дa ги знaеш и тaкa сo време ќе пoклoпувaaт.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    За работа веќе одамна се бара алб
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Ние сме лудaци...
     
    На Bitter-Sweet и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Да,во некои огласи се бара алб и турски.
     
  16. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Па ок ако не се согласуваш,не ми е гајле.Не можам да те натерам да мислиш како мене.Многу добро јас знам што е национализам,можам цел труд за тоа да ти постирам.Еве дефиниција,колку да знаеш што е,бидејќи очигледно ти не знаеш (и си смешен во ситуацијава).
    Национализам — политичка идеологија во чие средиште е сместена нацијата како врховно добро. Се појавил во Европа во XIX век и претставувал општествено-политичко и културно движење на граѓанските класи кои што се бореле за будење на националната свест, за заштита на националните права и за создавање на национална држава. (се борам за заштита на националните права)

    *Во поекстремни случаеви национализмот претставува идеолошки и политички израз на затворањето, самодоволноста и култот на сопствената нацијата што се карактеризира со национал и со потценување на правата и вредностите на другите нации.“ Веројатно под национализам го подразбираш овој пасус,па не ти е јасно што од каде е.Затоа нареден пат,нападни со аргументи,не со навреди.
    А пасошите,па смеј се,здраво е :D Таа е вистината,па и 3 дена да се смееш.Слободно биди си северџан...Не знаев дека сум причината за масовно исселување на северџани и овие со бугарски пасоши :rofl: Кога ќе подразмислам подобро,не е лошо што овие на кои не им се допаѓа тука си одат,во спротивно ќе кажеа дека не ги пуштаме.
    Твојата субјективна пристрасност која се обидуваш да ја пресликаш во омраза кон македонското,намени си ја за себенадградување.Навреди од типот како сум стигнала на факултет,па ми се смееш,па преземаш улога на филолог,не палат кај мене.Не подлегнувам на ниски провокации,посебно не на такви кои во недостиг на аргументи,се обидуваат со спин да ја нападнат мојата личност.Патем,јас не изложив мислење за себе си,туку објективна вистина.Мојот интелект си е моја работа,ако немаш што паметно да кажеш во врска со темава,чао.Немам намера да реплицирам на твоите навреди повеќе.
     
    На shiro, rolulika, Peperutce1115 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Oвa сaмo кaј нaс нa светoт гo имa... Мaлцинствo дa се нaметнувa нa држaвa и дa бaрa сите дa се интегрирaaт сo нив, тoa е истo кaкo гермaнците дa учaт турски или фрaнцузите нигериски, пa ни вo федерaции грците вo кипaр не учaт турски, ние сме суицидни кретени вo држaвa дизниленд.
     
    На Shmizla94, Bitter-Sweet, Peperutce1115 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Тоа се вика тиранија на малцинството.За жал,ја донесоа во државата под божемна опасност од дискриминација.Сега единствените дискриминирани,сме ние.А тие си тераат со концептот „држава во држава“ и се посебно антимакедонски насочени.
     
    На Peperutce1115, Tanjamm и Aleksandrov123 им се допаѓа ова.
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.308
    Аман, да ви се плукнам на двојазичноста! Знаете од кога сме двојазични? Од 2001ва! 20 години!

    Шо не се буневте пред дваесе години? Шо не идевте да се борите ко Албанцине шо се збираа и да ја спасувавте Државата, него ли се криевте по подруми ко пи*ки, па сеа да собирате лајкови по форуми и фејзбуци шо ги знаете имињата на загинатите?! Па уште и за шо загинале, за Македонија...Не него ли за Бранко и Грујо да си прават Бајрам на ку*от за пари!
    Шо не протестиравте ебан попис да има да се докаже дека поише Роми него ли Албанци има?
    Шо не протестиравте шо не учат Македонски у школо, а факултети завршуваат?

    Али за Грујо, Бранко први сте, животот безвреден ќе го дадете,децата си ги носевте по протести, на рака ги тетовиравте. а од немаштија по дома со мајка и тако се тепате за 100 денари, шо за лекови ги собираат, па потоа не можете ни споменик да им кренете кога ќе отидат на оној свет оти 2 години за Мр чекаат. Продадени души, само газот ви знае!
    Мазохисти неспособни за живот!
    Ни паразити не сте.
    Ако ни е , и малку ни е.
     
    На WildMk, M.B., Mishela и 13 други им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    ^Затоа реков дека ни треба некој друг лидер и партија се разбира.
     
    На Peperutce1115 и SeaMermaid им се допаѓа ова.