1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Република Северна Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 2 декември 2018.

  1. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Вечниот сон за Македонија цела да е, е утопија или евентуално војна за заземање туги територии, бидејќи во моментот останатиот дел од Мк не е на наша територија... да не зборам дека дел од тамошното население треба самото да сака и да има желба да биде дел од државата МК што чисто сумњам.. Значи географски ние и сме Северна Македонија и ова да се сфатеше уште 1991г верувам дека сега за многу поубави работи ќе дебатиравме....Најголеми патриоти се граѓаните кои имаат бугарски пасоши, а за да добиеш бугарски пасош обавезно е давање изјава дека си бугарин по потекло, т.е. дека еден од родителите има бугарско потекло, и дека самиот се чувствуваш како бугарин, никој не сака на глас да го признае тоа, ама вистината е таа.. Е сега во дебата со една пријателка голем патриот што има бугарски пасош, на ова вели, "ама јас имам заради слободата да патувам кај децата во странство", е да точно е тоа, ама си се изјаснил бугарин а не се чуствуваш така, а ова со Северна им смета иако си остануваме Македонци.... Лично името не ми смета, но неправдите, пазарењето во парламент, притисокот од Албанските партии ми смета, затоа што сето тоа доведува до омраза и меѓунационална нетрпеливост која се повеќе зема замав...Сакам сите да имаме исти права и обврски, и секој што се огрешил да одговара...Службен јазик да е македонскиот и задолжителен и секогаш да биде прв, доколку некој сака да си го употребува својот мајчин јазик, исто така да може но откако прво ќе каже на македонски јазик, па после може и на друг јазик...Не ја разбирам употребата на втор службен јазик ако веќе е задолжителен Македонскиот и како службен јазик должен е да го познава, во документи може да му пишува на МК јазик и мајчин јазик ако веќе толку му значи, но многу подобро е да пишува на англиски јазик за употреба на документите и во странство...Дома и меѓу себе никогаш не било забрането да си зборува кој како сака, но да живееш во МК држава и да не го познаваш Мк јазик е незамисливо...Со тек на време може да се уфрли и факултативно други јазици од малцинствата да се учат во подрачјата каде се етнички чисто МК граѓани па кој си сака нека учи, колку повеќе јазици се познаваат толку подобро..Засега со барањето на втор службен јазик за националност која со сигурност не се знае % застапеност е катастрофа, по мене дури и да има 20% тоа е многу мал % за да бараш втор службен јазик треба да си барем мин. 35% застапеност, а во општините кај има поголема застапеност веќе одамна се употребува албанскиот јазик и си учат на него уште од времето на YU ..Многу ми е жал што МК партиите не најдоа едно заедниочко разбирање и барем за Мк интереси да се стават натпартиски, со што ќе покажеа поголема сила, но очигледно добро се продаваат..:(
     
    Последна измена: 15 јануари 2019
    На calliope, smb asr, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Само се расправате што мислеле Борко и Стојанче, фрлате дрва и камења. Еве како Албанец ја правда Милијкије Халими затоа што си купувала приватни работи со државни пари. Бавно учиме, брзо забораваме, затоа држава немаме.
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitled.jpg
      Untitled.jpg
      Големина на фајлот:
      25,9 KB
      Прегледи:
      49
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  3. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Не се тие националисти,што ти е тебе (n) Столе е националист и загрозувач на безбедност,стравуваат од него :muscle:
    Сега Селмани како почесен конзул во Битола ќе им рече Фољ Шчип :tmi:(facepalm) или казна ќе платиш.
    Се надевам ќе се освестат со време нашиве :европјаниве" па ќе биде нешто од државава.
     
    На Shmizla94, rolulika, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Ова го споделив за ние да сфатиме што се случува, не за партиите. Партиите се пазарат, а ние на избори не смееме да бидеме пасивни. Мораме да ГЛАСАМЕ, не да пуштаме празни или ишкртани листови, туку да бираме партија, за да имаме повеќе гласови и поневажен албански фактор кој ќе уценува. Нема „не ми е важно, не гласам“. Не гласаш, ама ќе учиш албански и ќе немаш ни име, ни држава. Толку е просто ама кој да сфати.
     
    На Bitter-Sweet, Abeja и Јаневски им се допаѓа ова.
  5. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Македонија е разделена на три дела:
    Вардарска Македонија
    Пиринска Македонија
    Егејска Македонија

    Република Македонија се наоѓа(ше) на територијата на Вардарска Македонија и како таква република, заклучно со нејзиниот тогашен устав, не го нарушуваше интегритетот и суверенитетот на ниедна од соседните држави и народи. Главен град на Република Македонија беше градот Скопје. Во Република Македонија, официјален службен јазик беше Македонски и јазикот на општинската малцинска заедница, а во неа живееа Македонци, Албанци, Роми, Власи, Турци...

    Северна Македонија, крив петел не значи.

    Ајде сега со мене:
    „Градот Скопје се наоѓа во северна Северна Македонија.“
    „Во Република Северна Македонија живеат Граѓани на Република Серверна Македонија, Албанци, Роми, Власи, Турци...“
    „Службен јазик во Република Серверна Македонија е јазикот кој што го говорат Граѓаните на Република Северна Македонија и Албанскиот јазик.“

    Некако не иде.
    Им дадовме простор на сите да не дупат како сакаат.
    Сами си го поништивме идентитетот. Сами себе се поништивме.

    Во ситуацијава има два типа на внатрешно зло, луѓе што си ја тераат агендата за сопстевната кауза, за што се добро компензирани и луѓе кои што слепо ги следат претходните, а кога правиш муабет со нив, треба многу да пазиш, да внимаваш и од време на време устата со марамче да им ја забришуваш. Битна е грижата.
     
    Последна измена: 15 јануари 2019
    На baba Rada, jacqueline.s, jasbi и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Си толкувате како сакате, во РСМ живеат Македонци, Албанци Власи итн...по Вас Вардарска Македонија треба да се викаме, мене и тоа не ми смета...ми смета не владеење на право и политизираност во сите сфери...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Немаше потреба од ова,и искрено не мислам дека ќе дојдат подобри денови за нас,ние сме една мала вукојебина со која кој ќе стигне си игра к*рташак за сопствени цели,а ние сме јаки патриоти само на тастатура,уствари јас со месеци веќе и на тастатура не сум патриот,оти ми се смачи со месеци да го правдам мојот факинг глас кој им го дадов на дотичниве,глас кој низ нос ми го извадија и тука и во реален живот,немам сили веќе да се докажувам со патриоти со бугарски пасош ;)
    Сакав и сакам подобра иднина,подобро здравство пред се,а после се друго,ама што смена оваа власт или што подобри во здравството,нема ни тендери за лекови ни бутур,слушам вести и се згрозувам дека нема лекови за пациентите со ретки болести...ама битно грантови за кечиња има и за "иновативците" синови и снааи на големците ;)
    И оваа година воздухот на највисок левел загаденост, и да не набројувам уште куп работи,ама битно го симнавме режимот од власт со пенкалце:inlove:
    Ене кај е 2035 ќе се среди се.... :D
     
    На nadja.d, worrieddd, Viki693 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Што треба да се случи во 2035-та?
     
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ништо не треба,само употребив малку иронија,водена од тоа дека сите залетано фантазираат дека за 10-15 години ќе сме влезеле во ЕУ сосе потребните жртви и реформи :)
     
    На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Јас пак, си помислив коњско месо ќе не прават до 2035-та...
    Од оние црвените конзерви како за гулаш, само со жолто сонценце на него.
    Достапно во сите поголеми европски маркети, а и пошироко.
     
    Последна измена: 18 јануари 2019
    На iki26 и Rama им се допаѓа ова.
  11. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ова слично на моменталната ситуација во МК. (facepalm)
    FB_IMG_1547803468895.jpg
     
    На Rama, baba Rada, carangigia и 4 други им се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Леле споредбава е за во тоалет:tmi:
     
    На staycalm, Tan4ence, WildMk и 7 други им се допаѓа ова.
  13. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ајде,ајде не ви одговараат коментарите и постовите на некои, па на се кој што ќе пише и каже контра влада вие во напад веднаш одите :^)

    Патем сега читам по порталите,нема да ни биде признаена македонска националност со преспанскиот?
    Ништо од ова А? Може појаснување кој е повеќе запознаен,немам време многу да ги пречитувам.
    Чорба ќе биде на крај?
     
  14. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Отвори ја статијата што си ја гледала, таму и ќе го најдеш одговорот.
    Исто како статијата за земениот кредит.

    Толку разбираш, не дека немаш време, имаш чим спамаш цел ден :)
     
    На staycalm, Tan4ence, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  15. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ајде појасни ми. Еве повеќе си информирана,пишав дека немам време да пре прочитувам Или како секогаш напад е најдобра одбрана :D
     
  16. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Поштеди ме од глупости.
    До сега 20 пати сама ќе си ја прочиташе статијата.
    Или не можеш без друг да ја толкува место тебе ?
     
    На staycalm, WildMk, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Сарма да ставеле може подобра ќе била :rofl:
     
    На staycalm, Tan4ence, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Очајно се трудат да се вицкасти и досетливи.
     
    На staycalm, Lolo5, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Од вакви си патиме,мене не ме интересира како ке бидеме дали Вардарска или Северна,битно е да не биде све политизирано!!!
    Затоа сме на ова дереџе,затоа и немаме држава,ниту ке имаме,жално и трагично е ваков дефетизам за националност,држава.
     
  20. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Во немање и недостаток на вистинити одговори,аргументи,докази....како и секогаш претходно само напад и девалвирање на личноста која поставува и прашува.
    Како провладини потрчковчи сте во одбрана на власта.
    Еве подобро да те прашам:
    Ако националноста на Македонците во Македонија (во документите за индетификација:пасош,лична карта...) би била Македонско/граѓани на Северна Македонја,која е мојата националнпст??
     
    На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.