1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Република Северна Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 2 декември 2018.

  1. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Утре се нaвивa зa Мaкедoнијa a зa северњaците екскoмуникaцијa, некa си прaвaт свoјa репрезентaцијa.
    Нaпред зa Гoцевaтa рaсa !
    Нaпред Вoјвoди !
    Стoле ти си нaшa Икoнa !
     
    На Tanjamm и Јаневски им се допаѓа ова.
  2. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    аман бе сите сте се запнале со таа Европска Унија и Нато,Не разбирате дека ако дојде до внатрешен конфликт Нато си стои настрана,а башка сите околу нас се членки па логично кој нас би не нападнал? Чуму потреба да не брани некој си Нато. Туку,тоа е само профит,против Русија де,да плаќаме ко говеда за нови оружја и сл.А за Еу сите гледаат да излезат,а ние допрва да влагаме (facepalm) Се жалите сеа дека е сиромаштија,викајте ура додека не сме станале ЕВРОПСКА ЗЕМЈА,тогаш голи и гладни ќе шетате како кучиња.
    Патем уште нешто,вие што се изјаснивте како рамнодушни,ова срањево што го напраија вчера со уставот е типичен геноцид на Македонскиот народ.
    Значи, со новиов договор со БЕСА сите националности можат да се изјаснат на кој етникум припаѓаат, само ние Македонците ќе бидеме граѓани на Северна Маќедоња.
    Коренот ни се брише,индетитетот,историјата.
    Од мене толку.
    П.с ве молам поштедете ме од реплицирања,не ми се дебатира.Моето си го кажав,не може некој со обичен репост муабет да ме убеди во спротивно.
    Фала многу пријатно.
     
    На shiro, jasbi, Peperutce1115 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    (y)(y)
    Јас бев ЗА.
    Историски момент:handshake:

    Сега полека нека почнат припремите за влез.Ќе има забрзани промени на Закони и усогласувања со европските норми.

    Поддржувам се што придонесува за подобрување на општа благосостојба.
     
    На Amellie13, CameliaMiller, JuLleE и 4 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И јас припаѓам на истата таа група.
    И јас се декларирам како Македонка.
    апро-по.. и за мене си реков стока :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Морам да те цитирам.
    Не можам да ти го болдирам делот.
    Како тоа ќе шетаме голи ако станеме европска земја???!!!
    Полошо од ова сега не може да биде.Во Европа им цути.Најразвиените држави се во ЕУ.Германија,Холандија,Австрија и тако даље.
    Бар со влез во ЕУ нема да вадите бугарски пасоши и да го продавате својот личен идентитет.
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Тоа дава малку поинаква перспектива.
    Во секој случај, ми се плаче.
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски

    Јас немам бугарски пасош,ниту некогаш сум паднала во искушение да извадам.Тие што имаат можеби така се чувствуваат ко Бугари,и тие самите се продаваат,додека ова другово е сосема различно,некој си Заев и неговите пајташи одлучуваат за мене и за другите кои размислуваат како мене и ги боли што некој без 2 грама памет ти ја крои судбината.
     
    На orevokrsacka и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Те сфаќам да од некој поглед така е а гледај јас како размислувам. Оваа е наша држава дали македонија или северна македонија ние сме исти, тука живееме и имаме граници на државата. Таа е наша територија и ако дојде (што и јас мислам дека ќе дојде) до напади, ние немаме друг избор освен да се браниме за да живееме мирно во нашата територија без разлика дали е северна или само македонија. Тоа е инстинкт. Или се бориш или бегаш.
     
  9. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ама знаеш дека ќе те нападнат тие со кои што Заеб е во "љубов" и им даде брда и планини?
     
    На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Прoблемoт сегa не е дaли учк ќе не нaпaдне или некoј oд нaдвoр, прoблемoт сегa е штo сегa не сaкaме дa живееме сaми ние Мaкедoнците, зoштo дa брaнaм држaвa штo ме рaзгрaдувa и не ме штити ?
    Смислaтa нa држaвaтa сегa смрди.
     
    На Feminka192 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Кој ќе те нападни?

    Чекај.. тебе ти е мисла да не не можиш да одиш во војна?
     
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Искрено да си падната од Марс,не верувам.Ќе почекаме некое време па ќе видиш.
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Нa aлбaнците сегa им oдгoвaрa дa живеaт тукa зaтoa штo сo време дoбивaaт уште пoвеќе теритoријa, прoблемoт е сегa дaли зaев oм ветил теритoријa или Мaкедoнците ќе се кренaт прoтив држaвaтa.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски

    Братче нема да не нападне учк зашо све им дадоа оберучке ;) тоа е најмал проблем,они А зајко На :)
     
    На jasbi, rolulika и Јаневски им се допаѓа ова.
  15. Strong.44

    Strong.44 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Голема благодарност до andromeda што ни прати ваква честитка и до @Someonespecial што го сподели тоа со нас. :d:
    Моите ставови за Република Северна Македонија се јасни.(fingers)
     
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    :clap: :clap: :clap: :clap: точно е ова.... Еднаш патував за Скопје со бус, и две србинки се спречкаа нешто за националноста со двајца помлади мажи и еден сосема трет студент му рече : "џабе се карате кога сите сме турски к***љаци".. .. Држи вода.... А најјаки се оние Античките Македонци (lalala):tmi::headbang::headbang:нив не може да ги замислам..... Јас сум Македонка од Северна Македонија (по ново ^_^ ) што доброволно покрај потеклото(по дедо ми по мајка) си се пишав Бугарка и три генерации пред мене ги пишав, нека ми прости дедо ми и татко ми.. Ама морав..... Зошто? Затоа што овде во Македонија никој не води сметка за мене, кога барав работа бев една со таква диплома во 3 града, и не можев да се вработам, зашто на мајка ми не и беше дозволено да зема социјална помош за нас зашто била работоспособна, а работа никаде не ја примија ни како чистачка, е затоа се пишав Бугарка да заминам од оваа вукоје***а..... сега работам во мултикулти компанија кај странци и имам поубави услови одколку во администрацијата на МКД... И ко ќе го земам пасошот Бугарски ко ќе заминам од овде ќе знам дека децата ќе ми се загрижени со убави услови во здравството и образованието .. Не јас во 8ми месец да се мислам кај да се пораѓам .... И ич не ми е гајле како ќе се вика земјата оддамна се откажав од неа .. Уште пред 15г. кога умре татко ми, од истата таа земја Македонија која има полош здравствен систем од Бангладеш....
     
    Последна измена: 12 јануари 2019
    На Amellie13, WildMk, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
  17. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    @Aleksandrov123 не ти го лајкнувам видеото затоа што не опрвдувам ништо од наведените чекори кои доведуваат до распад на било која држава.
    Тука има примери од луѓе кои замаени од ветувањата се надеваат дека ќе им протече мед и млеко.
    Уствари да на 150 000 административци ќе им се заслади во иднина, само тие се радуваат додека ни се случува се од видеото. И уште некој понеупатени слават.
     
    На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Џабе сме земја на 150 000 административци, кога човек не може една лична карта да обнови, во нормален временски рок. Пробај закажи, ќе ти дадат термин за месец дена.
     
    На christinnn, Shalitra, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  19. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Напротив здравствениот систем е еден од најпристапните и најефтините во однос на наплата по понудена услуга. Оди во Америка да видиш како ниедна болница нема да ти понуди никаква услуга ако не работиш и не одвојуваш од примањата во еден од моделите за здравствено осигурување за кои ќе одбереш дека пристапуваш да го исплаќаш и користиш.
    Проблемот е што здравствениот систем онака како што е замислен не функционира поради мешање на политика во него и партизација на сите вработени во него почнувајчќи од хигиеничарка па нагоре.
     
    На Peperutce1115, bijonse и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Aleksandrov123

    Aleksandrov123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    170
    Тoa си е нивнo тие штo се oсеќaaт изневерени oд држaвaтa некa се пoтaтaрчaт и чao, јaс не сум кукaвицa јaс не јa кривaм држaвaтa јaс ги кривaм пoлитичaрите, дoдекa сум жив ќе се бoрaм зa Мaкедoнскa нaциoнaлнa дрѓaвa штo ќе се грижи зa Мaкедoнците и кoгa ќе умрaм мoите децa ќе се бoрaт зa Мaкедoнскa држaвa.
     
    На rolulika му/ѝ се допаѓа ова.