Рецепти без глутен

Дискусија во 'Рецепти' започната од LivingGlam, 31 март 2016.

 1. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.382
  Пол:
  Женски
  Поклон ми е за свадба, ништо не се става во него, само вода, без масло, без зачини ама многу е вкусна храната на пареа. Не знам колку пари е,од тука е купен, сигурно го има во Нептун или Техномаркет.
   
  На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.894
  Пол:
  Женски
  Чизкејк. Го правев по овој рецепт, ама со безглутенски бисквити, вакви
  [​IMG]

  Бидејќи овие бисквити се посуви и многу тврди, количината путер за кората не беше доволна. Ставив уште 1-2 лажици путер и мааалку млеко за да се направи кората.

  И со маскарпоне сирење, ама од кремот направив половина мера - со 500 грама сирење. Затоа вака сиромашно изгледа, ама прескапо е сирењето и тоа е. :D Многу, многу вкусно излезе. :inlove:

  13414072_10208714720337946_2124230209_n.jpg

  Едит - го имав згрешено линкот за рецептот. Сега е точниот :)
   
  Последна измена: 12 јуни 2016
  На theowndemon, Arendelle, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.382
  Пол:
  Женски
  Тука сум, си готвиме со Спајдермен :D
  image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg
  image.jpg
   
  На mira.mira, joy1, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.894
  Пол:
  Женски
  @Beauchamp, ќе може рецептот од колачињата да го пишеш во оваа тема?
  Фала. :)
   
  На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.853
  Допаѓања:
  5.185
  Пол:
  Женски
  Може, секако. Повели :sun:

  Untitled 2.jpg
  Еве ја и сликата тука нека ја има плус :)

  Тесто:

  - 4 јајца

  - 2-3 големи лажици шеќер/стевиа (зависи колку благо сакате)

  - 1 филџан масло

  - 1 филџан млеко

  - 5 големи лажици брашно ( јас го користам тоа на Schar, што го знаете сите од темава :D )

  - пола кесиче пециво

  - 2 големи лажици какао


  Прво се матат јајцата, па се додава се друго. И се меша се заедно додека убаво се соедини. И се става да се пече околу 30 минути.. од прилика ( не броев :D ). Од горе се декорира по желба ако сакате нешто. Јас ставив јагоди и парчиња чоколадо со стевиа. Чоколадото го ставив од горе кршено на мали коцки, пред да го извадам тестото за да се стопи убаво. Јагодите ги ставив на оган малце, и после ги измешав со желатин едно кесиче и неколку лажички стевиа. И ја ставив смесава од горе и оставив да се лади. Али желатинов нешто не ми фати баш... Ама нема везе, супер излезе. Мене ми се допадна :)

  [​IMG]
  Ова чоколадо го користев иначе. :)
   
  На LivingGlam и Antolinaa им се допаѓа ова.
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.555
  Допаѓања:
  5.235
 7. P.S.love

  P.S.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  4.182
  Пол:
  Женски
  Ем безглутенски,ем посен :)

  Колач со тиква и пудинг со газоза

  *Предизвик ми беше баш поради газозата. Каков шмек дава мммм:inlove:

  upload_2017-11-8_20-46-40.jpeg
  upload_2017-11-8_20-46-58.jpeg
   
  На joy1, Annath, do-re-mi и 2 други им се допаѓа ова.
 8. P.S.love

  P.S.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  4.182
  Пол:
  Женски
  Рецепт
  https://moirecepti.mk/post/посен-колач-со-тиква
  П.С Јас направив мали измени- употребив 500 гр.пченкарно брашно, само 100 мл. масло, мелени бадеми и околу 600 гр. рендана тиква. И тава бр.28
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.606
  Допаѓања:
  114.509
  Пол:
  Женски
  Само ја сум у темава ? :worried:
   
 10. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.382
  Пол:
  Женски
  Ноуп
   
 11. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.606
  Допаѓања:
  114.509
  Пол:
  Женски
  о је .
  не од моја желба. Пред скоро 5 год ми се случи нетолеранција на глутен. Што сега преоѓа накај хронична нормално од непазење.
  решив да припазам периодов.
  печам леб па ќе пишам рецепт.
  Имам правено и крофни и палачинки ...
   
  На DAngel и LollySky им се допаѓа ова.
 12. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.606
  Допаѓања:
  114.509
  Пол:
  Женски
  2 јајца 1 чаша к млеко пола пециво 1 шоља брашно од ориз 1 од хелда зејтин сол и вода.
  посеАно со лен чиа и сусам.
  20181016_171127.jpg
   
  На Antebellum, P.S.love, LivingGlam и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  4.319
  Добро бе дај кажете ми точно рецепт за леб ама да испадне убав за јадење. Умрев за леб никако не можам да го погодам. Ама се по ред, прво состојки па печење.
   
 14. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.606
  Допаѓања:
  114.509
  Пол:
  Женски
  На брашното на шар имаш рецепт на пакувањето.
   
 15. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  4.319
  На шпански се рецептите, нема на англиски. Лилит ме услужи со рецепт, за денес имам уште малкуцка од вчера и утре домачица ќе будем. :lol:

  20190615_121359.jpg
   
  Последна измена: 15 јуни 2019
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.413
  Пол:
  Женски
  На LiliBoz и do-re-mi им се допаѓа ова.
 17. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски


  Јас овај рецепт го пробав, го правев во пекач за леб и преубав дојде