Рецепти за slow cooker/crock pot/крчко

Дискусија во 'Рецепти' започната од CameliaMiller, 15 април 2021.

 1. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.044
  Допаѓања:
  223.877
  Темава ја отворам за рецепти САМО за slow cooker (кај нас познат и како крчко).

  За мулти-готвачи има посебна тема
  https://forum.femina.mk/threads/Рецепти-за-Мулти-готвач-multi-cooker.31085/


  Сега, јас скоро купив бавен готвач, искрено мене многу ми се допадна се' што направив во него - до сега алфредо тестенини, компир манџа, полнети пиперки, но сакам да научам и други рецепти, како и tips&tricks за максимум да го користам.

  Проблемот е што тешко наоѓам рецепти, т.е. се наоѓаат прелесно ама амерички, а тие или не сакам да ги правам бидејќи се' е од конзерва, или пак има состојки кои не ни можам да ги најдам во нашите маркети.

  Најуспешно до сега ми беше алфредото, го правев по овој рецепт
  https://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/recipes/a55419/slow-cooker-chicken-alfredo-recipe/

  Со тоа што малку го изменив, бидејќи ми беше течно, додадов уште 250мл павлака за готвење и пред сам крај два кремсира, излезе фантастично :)

  Од друга страна, компир манџата иако испадна успешна, кромидот не ми беше доварен и после 5 саати на high.

  Ако имате рецепти споделете.
  Ако немате, сама cookbook ќе си напишам овде :)
   
  На mira.mira, sunshinebabe, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.172
  Допаѓања:
  153.873
  Пол:
  Женски
  Рецепти не знам, ама сакам да прашам дали е економски исплатлив, т.е дали штеди струја или троши отповеќе?
  Ако штеди, да го активирам мојот.
   
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.044
  Допаѓања:
  223.877
  Ова вика чичко Гугле :)
  SmartSelect_20210416-101252_Chrome.jpg SmartSelect_20210416-101234_Chrome.jpg SmartSelect_20210416-101215_Chrome.jpg SmartSelect_20210416-101144_Chrome.jpg


  Ми има логика, со оглед дека ептен на ниска температура работи...
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.471
  Допаѓања:
  18.880
  Крчко кај нас се купи пред пет - шест години од прилика.

  Задоволна сум од резултатите, ама искрено, јас не гледам посебен бенефит во готвењето на пареа. Можеби единствена предност е што не мора постојано да се ангажираш околу јадењето, да додаваш работи или да мешаш на секои пет минути.

  Во него најчесто се вари сарма и е стварно океј. Предност е што на пример - оризот го вади цел, не смачкан, каков што би испаднал доколку се готви на рингла како 'пилав'.
  Сепак, и покрај тоа има една маана. Тоа е што нема опција за печење, зошто јас преферирам листот на сармата и сланината од страна како прилог да се убаво испечени - да крцкаат. :D
  Ама добро, тоа е некоја моја преференца, што нема везе со квалитетот на cooker-от кој е наменет претежно за варива и да готви исклучиво на пареа.

  Инаку, сума сумарум, сега веќе ретко го употребуваме, и често си стои така како неискористена инвестиција.
  Впрочем мислам дека и со експрес лонец се постигнува сличен или идентичен ефект, дури и време заштедува, а плус е поевтина варијанта од крчкото.

  Значи, како што веќе кажав, јас повеќе сакам печени јадења отколку варени, и затоа можеби не сум импресионирана од овој начин на готвење, плус немам готвено многу во континуитет. Ама еве токму темава ќе ми биде мотивација.

  На чело со Камелија што ми даде одлична идеја понатака да направам тестенини со павлака за готвење и бело месо или сос болоњезе. Мислам дека не би било комплицирано, бидејќи одеднаш би ги додала состојките - пелатето, макароните, морковот, меленото месо, кромидот, лукот, путерот и би поклопила. Сигурна сум дека би испаднало супер, и ако ми текне обавезно ќе ви ставам слики. :)

  Кромидот ќе го сецкаш на многу ситно следен пат, како и морковот. Значи на ептен мали коцкички.
   
  Последна измена: 16 април 2021
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 5. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.044
  Допаѓања:
  223.877
  Денес го правев овој рецепт
  https://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/recipes/a50007/slow-cooker-loaded-potatoes/

  Морам да кажам дека испадна фантазија :)

  На алу фолијата ставив малку зејтин, потоа наредив исецкани на така, поситни коцки компири, кај мене испадна во еден ред. Од зачини ставив сув лук (не ставив свеж), црвена пиперка, вегета, сол и бибер. Млад кромид немав, затоа не ставив. Потоа ја ставив претходно испржената сланина, а најгоре кашкавалот. Кашкавал ставив мешан, но мислам дека ќе е подобро со 100% кравји кашкавал, моцарела или чедар, зависи од вкус.

  Го завиткав во алу фолијата, и го оставив на high 3 ипол саати.

  Ги јадевме со павлака, ама не ги посипував, него директно во тањир.

  Фантазија :)


  Едит: иако во оргиналниот рецепт нема, јас ставив и околу 80-100мл вода, и немаше течност на крај :) сепак мислам дека им треба на компирите барем малку вода за убаво да се сварат.

  Меленото месо секако испржи го пред да го ставиш :)

  Јас нели полнети пиперки правев, месото си го испржив, оризот го сварив, ги наполнив пиперките и си легнав да спијам :D

  Иначе ако сакав да ги потпечам, тој што е керамичкиот дел може да се стави на крај во рерна 10-20 мин, на 200 степени :)
   
  Последна измена од модератор: 17 април 2021
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.471
  Допаѓања:
  18.880
  Yup.
  Јас на пример во последно време сите меса ги пржам без масло со претходно карамелиризан кромид. Постојано мешам без престан, и во моето кулинарско искуство можам да кажам дека ова е дефинитивно најдобриот начин на пржење. На крај само додавам путер кога целото јадење ќе биде скрос готово, ама и него го избегнувам сега. :)

  Инаку...
  Оризот не го вари Камс.
  Пропржи го само онака малкуцка со вегета, вода, зејтин и кромитче. На старински начин.
  Ептен, ама ептен дава шмек на полнетите пиперки кога е така благо пропржен на рингла. Не го вари многу, само ептен благо омекни го и додади му црвен пипер или чили. Така е 100x пати подобар. Ако го усовршиш - на коњ си.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.044
  Допаѓања:
  223.877
  Јас обично жив си го пикав во полнетите пиперки, секако се вареше во нив нели во рерна.

  Ама сегде онлајн пишуваше пред да го ставам во слоу кукер да е сварен. И ај... секако купив апарат за ориз, шанса немам да го сварам во тенџере, 100 пати го заебав.

  За полнети пиперки класични, заедно пржам месо, кромид, морков, на крај соединувам со жив ориз, а тогаш додавам зачини, вегета, црвена пиперка, лук, биберче... не ми текнало да го пропржам оризот :) ама ќе пробам и така.

  Иначе луто не јадам ич, па чили е ноу-ноу :) :) :)
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  5.641
  Od koj krchko si zadovolna I koja e cenata?
   
 9. Celltica

  Celltica Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  9.143
  Пол:
  Женски
  За ориз немаш гајле.
  Грав и уште некоја мешунка беше што мораше да се вари пред крчко, зошто содржи некоја материја што мора баш на висока температура да се третира.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.044
  Допаѓања:
  223.877
  Па не знам уште колку ќе бидам задоволна, јас ја купив најефтината опција во моментот за проба.
  Во Веро имаше акција со купони, фирмата е Camry (Adler) и е баш најобичен, 3000 денари го платив :)

  Ако испадне да го користам, за некоја година ќе се апгрејднам :)
   
  На Dust, mira.mira и duffi им се допаѓа ова.