Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

 1. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  753
  Мислиш на зрната синап од кои се прави сенф или на нешто друго.
   
 2. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.555
  Допаѓања:
  4.662
  Пол:
  Женски
  Па не баш, не ни знаев дека се прави од синап сенф, туку мислев баш на сенф во прав.
  Дали знаеш каде може да се најде во таква форма?
   
 3. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  753
  Мислам дека немам видено сенф во прав.
   
 4. sierra

  sierra Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2019
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  681
  Пол:
  Женски
  Ви се чудам и завидувам на нервите што ги имате за сите овие процеси при секое миење на косата.

  Пред бањање ја чешлам косата бидејќи секогаш некои прамени успеваат да се заплеткаат, ставам кокосово масло (на секое второ-трето миење) и чекам околу 20тина минути до половина час. Потоа косата ја мијам два пати со шампон (Head & Shoulders или Schauma, ма да во последно време го земам првиот шампон што е на промоција), нанесувам регенератор (Loreal за оштетени врвови) и плакнам.
  После нормално следи уште половина час седење со пешкирот на глава и наканување да ја исушам косата, ја пеглам и нанесувам силиконско масло.

  Ме интересира како е правилно да се нанесува силиконското масло за заштита од топлина? Пред/по фенирање, пеглање....??
   
 5. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  9.689
  Пол:
  Женски
  Имам виткана коса па еве:
  1.Мојата омилена маска од мајонез.Знам звучи чудно и не би ја пробале.Јас не би ја препорачала на нормална и масна коса но на сува мм:inlove:.Ја ставам маската односно само мајонезот на косата и оставам да отстои 5 до 10 мин.После измивам па еднаш со сјај па после ставам регенератор и гледам да си ги одвојам локните за да ми се оформат убаво.Кога излегувам ја сушам прво со блуза со движења горе долу а не со насилно струѓање.После ја сушам притоа цело време со раката како девојката dt_scrunch-method-650x3651.gif И тоа е тоа
   
 6. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.610
  Допаѓања:
  44.843
  Шампон и регенератор. Ништо повеќе, ништо помалку. Косата ја мијам секој ден или најдоцна, секој втор. Ја дувам со фенот, ја чешлам и тоа е тоа. Не ми е оштетена, а ја фарбам. Среќа што имам цврсто влакно и густа, јака коса. Не правам ништо посебно, генетски ми е мислам дека, повеќето во фамилијата имаат ваков тип на коса.
   
  На Svetoslava и hermosa им се допаѓа ова.
 7. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  7.034
  Пол:
  Женски
  Мојот начин на одржување на косата.
  1. Миење.
  Ја мијам со Афродита шампон од лук. Ставам два пати и плакнам.
  [​IMG]
  Потоа ставам регенератор со бадемово масло и д-пантенол на Данаи. Не можам да најдам слика, евтин е 500мл за 60тина денари по маркетиве. Плакнам.
  На крај ставам маска за коса Калос кавиар. Од калос имам користено и милк и кератин маска. Сите им се добри. Оставам 2-3 минути и плакнам.
  [​IMG]
  2. Сушење
  Откако ќе ја измијам, пред да почнам да ја сушам, ја прскам со Глис hair repair, па потоа ја дувам со фен.
  [​IMG]
  3. Пеглање
  Пред пеглање, ја прскам со Балеа спреј за заштита од топлина. Од кога го користам ова поретко одам на фризер, не ми се оштетува многу брзо. Еве го спрејот.
  [​IMG]
  Пеглам и толку.
  Целава постапка ја повторувам три пати неделно.
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  9.532
  Пол:
  Женски
  Ја мијам со шампон од коприва. Два пати шампонирам и потоа плакнам. После тоа ја сушам и ја пеглам, но поретко кога ќе имам повеќе време. И тоа е тоа.
   
  На didisi и hermosa им се допаѓа ова.