Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

1. jok

jok Истакнат член

Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    672
    Мислиш на зрната синап од кои се прави сенф или на нешто друго.

2. kikkki

kikkki Популарен член

Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    4.620
    Па не баш, не ни знаев дека се прави од синап сенф, туку мислев баш на сенф во прав.
    Дали знаеш каде може да се најде во таква форма?

3. jok

jok Истакнат член

Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    672
    Мислам дека немам видено сенф во прав.

4. sierra

sierra Активен член

Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    248
    Ви се чудам и завидувам на нервите што ги имате за сите овие процеси при секое миење на косата.

Пред бањање ја чешлам косата бидејќи секогаш некои прамени успеваат да се заплеткаат, ставам кокосово масло (на секое второ-трето миење) и чекам околу 20тина минути до половина час. Потоа косата ја мијам два пати со шампон (Head & Shoulders или Schauma, ма да во последно време го земам првиот шампон што е на промоција), нанесувам регенератор (Loreal за оштетени врвови) и плакнам.
    После нормално следи уште половина час седење со пешкирот на глава и наканување да ја исушам косата, ја пеглам и нанесувам силиконско масло.

Ме интересира како е правилно да се нанесува силиконското масло за заштита од топлина? Пред/по фенирање, пеглање....??

5. piksooki

piksooki Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    6.049
    Имам виткана коса па еве:
    1.Мојата омилена маска од мајонез.Знам звучи чудно и не би ја пробале.Јас не би ја препорачала на нормална и масна коса но на сува мм:inlove:.Ја ставам маската односно само мајонезот на косата и оставам да отстои 5 до 10 мин.После измивам па еднаш со сјај па после ставам регенератор и гледам да си ги одвојам локните за да ми се оформат убаво.Кога излегувам ја сушам прво со блуза со движења горе долу а не со насилно струѓање.После ја сушам притоа цело време со раката како девојката dt_scrunch-method-650x3651.gif И тоа е тоа

6. prominent

prominent Форумски идол

Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    29.229
    Шампон и регенератор. Ништо повеќе, ништо помалку. Косата ја мијам секој ден или најдоцна, секој втор. Ја дувам со фенот, ја чешлам и тоа е тоа. Не ми е оштетена, а ја фарбам. Среќа што имам цврсто влакно и густа, јака коса. Не правам ништо посебно, генетски ми е мислам дека, повеќето во фамилијата имаат ваков тип на коса.

На Svetoslava и hermosa им се допаѓа ова.