1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

  1. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    72
    прво се наведнувам надоле ја чешлам убаво косата ,ја плакнам со млака вода 2пати ставам шампон(head&shoulders) убаво тријам и на крај ја плакнам со млака вода и после тоа со скроз ладна вода оти имам читано дека сјај и дава на косата а и има ефекти кај мене :) ..и некогаш ако не ме мрзи ставам маска на planet spa ама ретко ставам оти пишува одкако ќе се нанесе да се чека 10 мин и да се исплакне .. а јас 3 мин највеќе и плакнам :D
     
    На Hell0.kitty му/ѝ се допаѓа ова.
  2. QueenN

    QueenN Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    342
    Пол:
    Женски
    Најпрво ја наквасувам убаво со млака вода, потоа ставам повеќе шампон и го тријам скалпот па ја плакнам, после тоа уште еднаш шампон па понежно го тријам скалпот,повторно ја плакнам, следува маска за коса и расчешлување(косата мора да ја чешлам мокра, препорака од мојата фризерка бидејќи кога ми е сува се заплеткува многу и е невозможно да ја исчешлаш) уште еднаш ја плакнам и готово. После миењето ја држам завиена во голема крпа за да се впие водата и ја пуштам природно да ми се исуши за да се оформат кадриците убаво. Толку. :D :D
     
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Најпрвин го масирам скалпот со бадемово масло и го оставам да отстои еден час.
    Потоа ја мијам косата со благ шампон, најчесто Бекутан. Убаво го тријам скалпот, па измивам.
    Шампонирам по втор пат со Пантен во кој имам ставено б-комплекс витамини. Оставам да отстои, измивам, па нанесувам маска. Откако убаво ќе ја измијам косата со млака вода, поминувам со еден млаз ладна. На крај пред да ја исфенирам и ставам силиконски капки на врвовите.
    Цели ритуали... :wasntme:
     
  4. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.136
    Допаѓања:
    88.489
    Пол:
    Женски
    Еднаш во 2,3 месеца ставам масло :lol: инаку брза сум. Се чешлам пред да ја измијам, се мијам со многу топла вода, со главата наведната надолу. Првиот пат ставам повеќе шампон,а вториот помалку. Кога ќе почне да ми шкрпи косата тогаш знам дека е чиста. Ја виткам во пешкир и ставам Хоби и или застанувам до шпорет, греалка или вклучувам фен ама фен поретко. Кога ја сушам со фен ја сушам наведната надолу.
     
  5. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    По некогаш пред да ја мијам косата ставам рицинусово и чичково масло заедно двете,и оставам така да стои по час два некогаш и повеќе потоа ја шампонирам два пати најчесто ги користам шампоните на Gliss и Dove и на крај последниот млаз вода гледам да биде што поладен,затоа што така се спречува бро мрсење и се добива по сјајна коса и обавезно ставам регенератор најчесто на Shauma или Gliss,а поретко некоја маска.Пред да ја сушам со фенот напрскувам на врвовите спреј за коса исто така или на Shauma или на Gliss,и на крај ја фенирам.
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Најпрвин ставам чичкино масло на корените, масирам и така оставам ода одстои најмалку еден час. Потоа мијам двапати со шампон за убаво да се измие маслото, најчесто се мијам со Рецепт шампон и сум презадоволна, потоа ставам маска за коса на Генера и јас измивам, ја виткам во крпа. Ја оставам така некое време потоа ја пуштам и ставам силиконски капки и ја чешлам. Многу ретко ја сушам со фен едино само ако брзам за излегување.
     
  7. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Прво без ништо нанесување ја плакнам косата да се натопи убаво цела. Потоа нанесувам од шампонот на целата коса убаво ставам поголема количина од шампонот за да фати насекаде да ми ја исчисти целата коса и + зошто користам шампон со ампули за побрз раст и го масирам скалпот и убаво ја тријам целата коса од коренот кон врвовите да бидам сигурна дека шампонот е нанесен насекаде. Потоа убаво темелно ја плакнам косата, ја цедам водата од неа и нанесувам од регенераторот или маска, зависи кога-како иако претежно регенератор и ставам и оставам да постои 2-3 минути, се досадувам тоа време. И потоа ја плакнам уште еднаш, ја цедам до раце, ќе ја замотам еднаш во пешкирот и веднаш го тргам зошто знам дека тоа не е здраво за косата. И потоа дека ми е мека како свила и лесно се расчешлува ја чешлам за да не ми се плетка потоа. Сега зимно време само некои 2-3 минутки од далеку ја засушувам со фен, а обично не. Тоа е мојот ритуал.
     
  8. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Косата ја мијам два пати со шампон, а после тоа и нанесувам маска за коса - 3 minutes Repair од Garnier, ја мијам уште еднаш и толку. Со фен ја сушам многу ретко, вака кога е ладно да :)
    A регенератор оддамна не користам, затоа што многу паѓа косата од него ;)
     
  9. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Косата ја мијам 2 до 3 пати во неделата. Пред да ја мијам косата, ставам маслиново масло на врвовите да ми отстои што подолго време, а ако ептен брзам или ме мрзи да чекам оставам да ми стои 1 час. Бидејќи имам фарбана коса, морам повеќе да ја тинтрам. Го користам новиот шампони и регенераторот на Syoss за фарбана коса, нанесувам два пати шампон и убаво мијам па потоа нанесувам од регенераторот и воедно чешлам со чешел со подебели запци. Ја плакнам косата со средна вода, жешка воопшто не сакам ниту на телото а пак камоли на косата :) Оставам малку да ми отстои во пешкир, не подолго од 5-10 минути. Потоа меѓу прсти ги одвојувам прамените па горе доле со главата да ми дојде се на свое место :D Не ја сушам никогаш со фен било лето било зима, оставам да ми се исуши по природен пат :) Додека ми е сеуште мокра, прскам со спрејот на Gliss за фарбана коса и ми се суши така. Откако ќе ми се исуши косата ставам серум на врвовите за фарбана коса, тие се нешто неверојатно убави. Не ставам на коса ниту лак, гел, преса, пегла, фигаро, фен и ред други работи па можеби затоа ми е свиленкаста :) Косата не ја правам нешто wow, ја носам со патец на страна и еден прамен го носам наназад, го подигнувам па фаќам со мало штипче :)
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Mалце шампон, ја тријам галавата убаво, само 1 ставам шампон, повеќе не, не ми ја прави косата убаво :)

    Jа бришам со пешкир, ќе ја расчешлам, ја сушам природно, и чао пријатно :)
    Hемам јас живци за вакви работи :D
     
  11. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Ја мијам секогаш 2 пати со шампон, некогаш исти некогаш ставам два различни, еден благ и еден појак. Па ставам балсам и после некоја минута го мијам.
    Ја чувам некое време ви крпата, па потоа нанесувам силиконски капки, ја чешлам и ја сушам.
     
  12. Youlen

    Youlen Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    194
    Два пати со шампон. И потоа одма во крпа. Ни регенератор, ни маска, ни силиконски капки, ништо. И сега кога ќе се стопли и природно ќе ја оставам да ми се суши. И никакви ритуали, освен редовно потскратување. И да, задоволна сум премногу од изгледот на мојата коса.
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Ја мијам 2 пати со шампон , па ставам маска за коса ја држам околу 2 минути и ја исплакнувам.
    Кога е зима ја сушам со фен , а кога е топло времето се суши самата :)
     
  14. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Ставам шампон, масирам, оставам 2-3 минутки да дејствува шампонот и го одмивам!
    Потоа ставам маска, чекам едно 6-7 минути, меанвајл се рибам со сунѓерот по телото :lol: , и нејзе ја одмивам! Ја ставам косата во крпа, ептен лабаво, да не ми се оштети! Чекам малце да се упие водата и и ставам серум силки смут од пантен и тоа е тоа! Ни фен ни пегла...
     
  15. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ја мијам,си ставам шампон,почекувам да отстои 2 мин.потоа повторно ставам шампон ја плакнам.И ја виткам со крпа.Потоа ја чешлам и ја сушам :)
     
  16. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Јас прво со шампон си ја мијам, па ставам регенератор, па си продужувам со туширањето а ова м стои, и пред крај си ја измивам косата од регенераторот, и на крај уште мокра си ја прскам со Gliss А некад ставам од Нивеа за волуменот она плавото мало што е ...
     
  17. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    Ја мијам два пати со шампон(вториот пат го оставам додека еднаш го капам телото) па се случува да ставам и регенератор(го оставам додека повторно го измијам телото) ама откако го користам сајос немам потреба од него... Малце фен и здрава како дрен :lol: немам потреба ни од силиконски капки, ни од пеглање за да ми била нон стоп права(како со пегла е мојата пеглана постојано) :)
     
  18. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    А кој шампон од Сајос?
    :)
     
  19. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас не би ти го препорачала Cијос сајос, или како и да е.
    Oдма ја мрси косата, утре дента зејтин. Cигурна сум дека беше од шампонот
     
  20. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Најпрво ја мијам со шампон,но само еднаш бидејќи со два шампона ми е многу разлетана.Потоа и ставам маска и ја оставам да одстои 10 минути.На крај пред сушењето на косата и ставам силиконски капки :)