Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

 1. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.949
  Допаѓања:
  5.598
  Некакви специфични ритуали немам.Ја мијам косата со шампон обавезно два пати ставам шампон,а потоа ставам маска од маслинки,ми дава живост на косата и тоа еднаш до два пати во неделата ставам маска.
  Ја мијам на два или три дена кога како.
  Ја оставам да ми се суши природно бидејќи ми е виткана и подобро ми се оформуваат локните,отколку да ја сушам со фен.
   
  На CoCoGiiiRL му/ѝ се допаѓа ова.
 2. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  1.850
  Пол:
  Женски
  два пати неделно ставам масло за коса,понекогаш бадемово,некогаш чичково,ореово,и така ми стои еден час,после шампонирам два пати,ставам регенератор или балзам и одма го плакнам бидејки се бањам со топла вода и секогаш ја трошам топлата вода и ако почекам неколку минути да дејствува регенераторот ке завршам со ладна вода,па ја завиткувам во пешкир и така стои околу 10-15 мин може и повеке,природно ја сушам,освен кога се брзам,кога е сува ја прскам со жолтиот спреј од глис и ја расчешлувам и ништо друго не и правам бидејки ми е права ко пеглана :$ ,а смешно ми е тоа што после мене кога оди некој да се тушира по неколку минути се врака изнервиран и ми викат дека сум ја истрошила топлата вода :lol:
   
 3. qxwy

  qxwy Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  5
  kosata ne ja macete so razni hemikalii ! Jas pravam vaka:
  1. stavam sampon.
  2. ja mijam kosata so masrianje, poleka, nezno a, ne so grebenje i kopanje
  3. stavam sampon.
  4. povtorno ja masiram
  5. plaknam so mlaka voda
  6. stavam maska ili regenerator
  7. i ja plaknam so mlaz studena voda.
  potoa :
  1. ja susam so krpa
  2. ja vadam krpata
  3. ja ostavam kosata sama da se isusi 15 min.
  4. ja ceslam
  5. ja susam so fen
  6. samo ja pominuvam so presata, za da ne mi letaat vlakna.
  TOLKUU ! NEMA POTREBA OD SPREJOVI, KAPKI, GLUPOSTI, DZIDZI MIDZI, SO TOA SAMO I NASTETUCATE NA UBAVINATA NA KOSATA! OD HEMISKI PRODUKTI SAMO MASKA(REGENERATOR) I UBAV KVALITETEN SAMPON !
   
 4. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.932
  Како што имам коса до половина - еве :D
  1.Прво што правам ја мокрам со топла вода, ни со ладна ни со млака ни со жешка со топла.
  2.После ставам шампон и едно 10 минути од корените па надоле ја мачкам со шампон се додека не ми се направи убаво пена.
  3.Ставам уште еднаш шампон ама помалку време ја мијам, не 10 минути како предходно :lol: .
  4.После убаво ја плакнам и ставам регенератор , ја собирам со штипка горе.
  5.После пак ја плакнам и со прстите ја расплеткувам.
  После се ова:
  1.Ми стои 2 минути замотана .
  2.Ја бришам со крпа, односно и ја упивам водата.
  3.Ставам спреј за полесно разчешлување, зашто сигурно нема да успеам да ја исчешлам без него.
  4.Ја расправувам, со огромна четка.
  5.Ја сушам со фен прво пола саат па после уште пола саат.
  6.Ја чешлам и со ситен чешел.
  7.И конечно завршувам со ритуалите, ја собирам во плетенка или во репче.
   
 5. Sw3et.Ang3l

  Sw3et.Ang3l Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  2.091
  Пол:
  Женски
  Иако имам кратка коса до раменици, сепак си бара грижа..
  Прво пред секое миење ставам чичково масло на врвовите, стои 1 час а потоа двапати ја мијам со шампон, моментално Head & Shoulders. Потоа ставам од портокаловата маска на Алверде, ја чекам кога како некогаш минута некогаш и повеќе. Потоа ја држам во пешкир некаде 5-10 минути и веднаш ја сушам со фен. Ја чешлам откако ќе ја исушам. Ако ја пеглам прскам од спрејот за заштита од топлина на schwarzkopf а ако не ја врзувам во пунџа и тоа е тоа.
   
 6. Christina.A

  Christina.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  350
  Пааа ... ја воденам нормално,ставам шампон моментално користам од лореал елсев тотал рипеар 5 ама ќе прекинам со употреба бидејќи започна да ми се јавува првут,масирам нежно околу 5 минути и плакнам со топла вода. Потоа ја виткам во крпа,ја чувам така 15 минути убаво да се впие водата во крпата и ја сушам со фен. На крај ја чешлам прво од долу,а потоа ја оформувам и чешлам од горе. :)
   
 7. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  Најпрво пред миење ставам рицинусово масло (на скалп) и бадемово (на врвови) и
  после саат-два ја мијам од маслата со шампон.
  Понекогаш ставам природна маска а ако не повторно ја мијам со шампон и ставам маска од Глис.
  Откако убаво ќе ја исплакнам ја упивам водата со пешкир и после следува:
  -ставање на спрејот за заштита од топлина и сушење со фен
  или
  -ја оставам природно да се исуши (оти понекогаш навистина и на косата и треба одмор од сите препарати и тормозења што и ги приредуваме :lol: )

  Сега се мислам да баталам се и да си купам некој нежен бебешки шампон и само со него да ја мијам и да не чепнам ни фен/пегла/фигаро. :emo:
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  Па ништо посебно.
  -Обавезно 2 пати шампонирање
  -Регенератор
  -Потоа во пешкир едно 10/15мин.
  -Па ја сушам,ама никогаш целосно
  -Чешлање
  -Пак уште малку сушење
  -Чешлање
  (и можеби виклери,доколку сакам локни-бидејќи не ја горам со фигаро)
   
 9. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.069
  Допаѓања:
  1.224
  Пол:
  Женски
  Понекогаш ставам бадемово масло пред миење, ја шампонирам два пати, ја ставам во пешкир ја сушам, и то е то.
   
 10. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.050
  Допаѓања:
  8.614
  Ја чешлам прво,па и ставам масло ореово,бадемово или рицинусово за скалпот. После неколку саати темелно ја мијам со шампон Head &Shoulders затоа што инаку имам проблеми со првут. Па и ставам Глис маска на врвовите.

  Пред да ја сушам и ставам Глис спреј ,а откако ќе завршам со сушењето ја обликувам со крема на Loreal или Eugene perma.
   
 11. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.362
  Допаѓања:
  28.770
  Пол:
  Женски
  Ја мијам косата и ставам два пати шампон. Откако ке го измијам убаво шампонот, ставам регенератор или маска. Почекам извесно време и го мијам. Кога ми е мокра косата сприцам глис низ целата, а особено на врвовите. Потоа ја чешлам подолго време додека не видам дека е убаво исчешлана, да не се заплеткува. И на крајот ја сушам со фен и ја пеглам.
   
 12. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  235
  Прво ја мијам 2 пати со шампон па потоа ставам регенератор чекам неколку минути па го мијам потоа ставам спреј за отплеткување ја чешлам малку ја сушам и пак ја чешлам :)
   
 13. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.311
  Допаѓања:
  3.370
  Пол:
  Женски
  При/пред миење: Пред да ја мијам ја чешлам за да не ми биде заплеткана. Еднаш месечно ставам маслиново масло на сува коса и после 2-3мин ја мокрам и ставам шампон (Wash & Go од билки некои :D) масирам неколку минути и ја плакнам. Кога имам (а најчесто немам) ставам и регенератор. Немам навика да ставам дека не ми прави некоја голема разлика. И на крај ја цедам со рака и ја мотам во пешкир.

  После миење: 5-10мин ми стои во пешкир и после тоа почнувам да ја сушам со фен (на 2ка пуштен) и во зависност од расположение ја фенирам (на 3ка фенот) или ја виткам со фигаро. Во меѓувреме ставам еден препарат за заштита на косата.

  Ова е мојот ритуал и многу често добивам комплименти за косата. :lol:
   
 14. cocopuff

  cocopuff Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  203
  пред миење: во просек 2 пати месечно ставам кокосово или маслиново масло на косата и го оставам најмногу што можам, минимум 1 саат
  при миење: секогаш ја шампонирам 2 пати и ставам регенератор или маска за коса
  по миење: ја оставам во пешкир околу 10 мин и после тоа најчесто ништо не и ставам, само ја чешлам со чешел со њироки запци, а ако сакам да се шлакам ставам или некои капки или некој регенератор што не се испира, ја оставам да ми се исуши сама барем 50% па после само ја досушувам со фен и толку. ако треба нешто минимално да се исфенира како шишките на пример го правам и тоа, а пегла не сум фатила во рака може и повеќе од 1 година :D
   
 15. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.532
  Допаѓања:
  23.573
  Пол:
  Женски
  Оуу, јас не користам никакви масла. :tmi: И задоволна сум.. Со чешлање поминувам..
  Значи пред да ја мијам се чешлам убаво, па за време на првото миење ја разбушавувам и темелно ја мијам од корен. :D После тоа ја чешлам пак додека е мокра нели и полека ставам шампон без да ја бушавам, само со нашампонирана рака поминувам по неа. И додека е така целата со шампон уште еднаш ја чешлам и потоа ја мијам. Лелее, најубавото чувство почувствувано некогаш :inlove: Толкава мекост - никогаш не бев почувствувала. После миењето ја чешлам уште еднаш. :D Ја бришам па ја обрнувам надоле и така ја чешлам убаво - убаво. После тоа, како што сум си исчешлано наведната ја врзувам со крпата и така седам 1-2 саати. После ја сушам, ја чешлам и толку.

  Чешлање му е мајката. 8)
   
 16. MejkApGirl

  MejkApGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  58
  Aуу па мене срам ме фаќа кога ќе ми текне што се не и редам на косава..

  Некогаш пред миење бадемово и редам, убаво да отстои, ја шампонирам двапати, ако планирам да ја пеглам после тоа, користам похидратантен шампон, ако не, некој обичен, регенератор/маска зависи од расположение, не ја ставам во крпа зашто сум фарбана и бојата ми излегува на пешкир. Ја прснувам со глис розевиот или лореал елсив бело-црвениот, зависи кога како, силиконски капки, не ја фенирам :!: само доколку е итно и треба да излезам после тоа. И ако ја фенирам или пеглам спреј за заштита на топлина и малку бадемово за сјаен финиш :wasntme:

  Знам дека е терет за косата ама од кога знам нешто и редам па успеав од рамена да ја израснам долга до половина релативно здрава и неоштетена :$
   
 17. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  27.654
  Пол:
  Женски
  Ја чешлам,ја мијам(2 пати ја шампонирам) после ја виткам во крпа и чекам неколку минути да впие.Потоа додека е уште мокра,ја прскам со Глис(оној спрејон за расчешлување што е),чекам да впие и потоа ја чешлам.Ја сушам со фен,повторно ја чешлам и ја собирам. :)
   
 18. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  816
  Пол:
  Женски
  1 сат пред капење ставам масло за коса (Чичково масло)
  Потоа ја чешлам ја мијам со шампон, па ставам маска за коса, ми стои некаде 5 мин.
  После ја оплакнувам и ја ставам во пешкир. Чекам 10тина минути ја пуштам и чекам да се исуши сама.
  Ако треба да излегувам, само тогаш ја сушам со фен.
   
 19. Marijana93

  Marijana93 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  3.098
  Ја ја мијам косата со 3 врста на шампони ма да едниот е потрошен :D (тоа ми е грешка знам) и после тоа и ставам маска ја плакнам и одкако ќе ја исужам ставам капки и за 2 дена ми е мрсна помош :?:
   
 20. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  13.275
  Пол:
  Женски
  Епа уште некој шампон стави и нема да ти биде мрсна :lol: Користи само еден шампон, маска и капките. Ќе ти се опорави така касата. Само дај и малце време.
   
  На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.