1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

  1. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Некакви специфични ритуали немам.Ја мијам косата со шампон обавезно два пати ставам шампон,а потоа ставам маска од маслинки,ми дава живост на косата и тоа еднаш до два пати во неделата ставам маска.
    Ја мијам на два или три дена кога како.
    Ја оставам да ми се суши природно бидејќи ми е виткана и подобро ми се оформуваат локните,отколку да ја сушам со фен.
     
    На CoCoGiiiRL му/ѝ се допаѓа ова.
  2. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    два пати неделно ставам масло за коса,понекогаш бадемово,некогаш чичково,ореово,и така ми стои еден час,после шампонирам два пати,ставам регенератор или балзам и одма го плакнам бидејки се бањам со топла вода и секогаш ја трошам топлата вода и ако почекам неколку минути да дејствува регенераторот ке завршам со ладна вода,па ја завиткувам во пешкир и така стои околу 10-15 мин може и повеке,природно ја сушам,освен кога се брзам,кога е сува ја прскам со жолтиот спреј од глис и ја расчешлувам и ништо друго не и правам бидејки ми е права ко пеглана :$ ,а смешно ми е тоа што после мене кога оди некој да се тушира по неколку минути се врака изнервиран и ми викат дека сум ја истрошила топлата вода :lol:
     
  3. qxwy

    qxwy Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    5
    kosata ne ja macete so razni hemikalii ! Jas pravam vaka:
    1. stavam sampon.
    2. ja mijam kosata so masrianje, poleka, nezno a, ne so grebenje i kopanje
    3. stavam sampon.
    4. povtorno ja masiram
    5. plaknam so mlaka voda
    6. stavam maska ili regenerator
    7. i ja plaknam so mlaz studena voda.
    potoa :
    1. ja susam so krpa
    2. ja vadam krpata
    3. ja ostavam kosata sama da se isusi 15 min.
    4. ja ceslam
    5. ja susam so fen
    6. samo ja pominuvam so presata, za da ne mi letaat vlakna.
    TOLKUU ! NEMA POTREBA OD SPREJOVI, KAPKI, GLUPOSTI, DZIDZI MIDZI, SO TOA SAMO I NASTETUCATE NA UBAVINATA NA KOSATA! OD HEMISKI PRODUKTI SAMO MASKA(REGENERATOR) I UBAV KVALITETEN SAMPON !
     
  4. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Како што имам коса до половина - еве :D
    1.Прво што правам ја мокрам со топла вода, ни со ладна ни со млака ни со жешка со топла.
    2.После ставам шампон и едно 10 минути од корените па надоле ја мачкам со шампон се додека не ми се направи убаво пена.
    3.Ставам уште еднаш шампон ама помалку време ја мијам, не 10 минути како предходно :lol: .
    4.После убаво ја плакнам и ставам регенератор , ја собирам со штипка горе.
    5.После пак ја плакнам и со прстите ја расплеткувам.
    После се ова:
    1.Ми стои 2 минути замотана .
    2.Ја бришам со крпа, односно и ја упивам водата.
    3.Ставам спреј за полесно разчешлување, зашто сигурно нема да успеам да ја исчешлам без него.
    4.Ја расправувам, со огромна четка.
    5.Ја сушам со фен прво пола саат па после уште пола саат.
    6.Ја чешлам и со ситен чешел.
    7.И конечно завршувам со ритуалите, ја собирам во плетенка или во репче.
     
  5. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Иако имам кратка коса до раменици, сепак си бара грижа..
    Прво пред секое миење ставам чичково масло на врвовите, стои 1 час а потоа двапати ја мијам со шампон, моментално Head & Shoulders. Потоа ставам од портокаловата маска на Алверде, ја чекам кога како некогаш минута некогаш и повеќе. Потоа ја држам во пешкир некаде 5-10 минути и веднаш ја сушам со фен. Ја чешлам откако ќе ја исушам. Ако ја пеглам прскам од спрејот за заштита од топлина на schwarzkopf а ако не ја врзувам во пунџа и тоа е тоа.
     
  6. Christina.A

    Christina.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    354
    Пааа ... ја воденам нормално,ставам шампон моментално користам од лореал елсев тотал рипеар 5 ама ќе прекинам со употреба бидејќи започна да ми се јавува првут,масирам нежно околу 5 минути и плакнам со топла вода. Потоа ја виткам во крпа,ја чувам така 15 минути убаво да се впие водата во крпата и ја сушам со фен. На крај ја чешлам прво од долу,а потоа ја оформувам и чешлам од горе. :)
     
  7. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Најпрво пред миење ставам рицинусово масло (на скалп) и бадемово (на врвови) и
    после саат-два ја мијам од маслата со шампон.
    Понекогаш ставам природна маска а ако не повторно ја мијам со шампон и ставам маска од Глис.
    Откако убаво ќе ја исплакнам ја упивам водата со пешкир и после следува:
    -ставање на спрејот за заштита од топлина и сушење со фен
    или
    -ја оставам природно да се исуши (оти понекогаш навистина и на косата и треба одмор од сите препарати и тормозења што и ги приредуваме :lol: )

    Сега се мислам да баталам се и да си купам некој нежен бебешки шампон и само со него да ја мијам и да не чепнам ни фен/пегла/фигаро. :emo:
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Па ништо посебно.
    -Обавезно 2 пати шампонирање
    -Регенератор
    -Потоа во пешкир едно 10/15мин.
    -Па ја сушам,ама никогаш целосно
    -Чешлање
    -Пак уште малку сушење
    -Чешлање
    (и можеби виклери,доколку сакам локни-бидејќи не ја горам со фигаро)
     
  9. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Понекогаш ставам бадемово масло пред миење, ја шампонирам два пати, ја ставам во пешкир ја сушам, и то е то.
     
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Ја чешлам прво,па и ставам масло ореово,бадемово или рицинусово за скалпот. После неколку саати темелно ја мијам со шампон Head &Shoulders затоа што инаку имам проблеми со првут. Па и ставам Глис маска на врвовите.

    Пред да ја сушам и ставам Глис спреј ,а откако ќе завршам со сушењето ја обликувам со крема на Loreal или Eugene perma.
     
  11. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Ја мијам косата и ставам два пати шампон. Откако ке го измијам убаво шампонот, ставам регенератор или маска. Почекам извесно време и го мијам. Кога ми е мокра косата сприцам глис низ целата, а особено на врвовите. Потоа ја чешлам подолго време додека не видам дека е убаво исчешлана, да не се заплеткува. И на крајот ја сушам со фен и ја пеглам.
     
  12. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Прво ја мијам 2 пати со шампон па потоа ставам регенератор чекам неколку минути па го мијам потоа ставам спреј за отплеткување ја чешлам малку ја сушам и пак ја чешлам :)
     
  13. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    При/пред миење: Пред да ја мијам ја чешлам за да не ми биде заплеткана. Еднаш месечно ставам маслиново масло на сува коса и после 2-3мин ја мокрам и ставам шампон (Wash & Go од билки некои :D) масирам неколку минути и ја плакнам. Кога имам (а најчесто немам) ставам и регенератор. Немам навика да ставам дека не ми прави некоја голема разлика. И на крај ја цедам со рака и ја мотам во пешкир.

    После миење: 5-10мин ми стои во пешкир и после тоа почнувам да ја сушам со фен (на 2ка пуштен) и во зависност од расположение ја фенирам (на 3ка фенот) или ја виткам со фигаро. Во меѓувреме ставам еден препарат за заштита на косата.

    Ова е мојот ритуал и многу често добивам комплименти за косата. :lol:
     
  14. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    484
    пред миење: во просек 2 пати месечно ставам кокосово или маслиново масло на косата и го оставам најмногу што можам, минимум 1 саат
    при миење: секогаш ја шампонирам 2 пати и ставам регенератор или маска за коса
    по миење: ја оставам во пешкир околу 10 мин и после тоа најчесто ништо не и ставам, само ја чешлам со чешел со њироки запци, а ако сакам да се шлакам ставам или некои капки или некој регенератор што не се испира, ја оставам да ми се исуши сама барем 50% па после само ја досушувам со фен и толку. ако треба нешто минимално да се исфенира како шишките на пример го правам и тоа, а пегла не сум фатила во рака може и повеќе од 1 година :D
     
  15. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Оуу, јас не користам никакви масла. :tmi: И задоволна сум.. Со чешлање поминувам..
    Значи пред да ја мијам се чешлам убаво, па за време на првото миење ја разбушавувам и темелно ја мијам од корен. :D После тоа ја чешлам пак додека е мокра нели и полека ставам шампон без да ја бушавам, само со нашампонирана рака поминувам по неа. И додека е така целата со шампон уште еднаш ја чешлам и потоа ја мијам. Лелее, најубавото чувство почувствувано некогаш :inlove: Толкава мекост - никогаш не бев почувствувала. После миењето ја чешлам уште еднаш. :D Ја бришам па ја обрнувам надоле и така ја чешлам убаво - убаво. После тоа, како што сум си исчешлано наведната ја врзувам со крпата и така седам 1-2 саати. После ја сушам, ја чешлам и толку.

    Чешлање му е мајката. 8)
     
  16. MejkApGirl

    MejkApGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    58
    Aуу па мене срам ме фаќа кога ќе ми текне што се не и редам на косава..

    Некогаш пред миење бадемово и редам, убаво да отстои, ја шампонирам двапати, ако планирам да ја пеглам после тоа, користам похидратантен шампон, ако не, некој обичен, регенератор/маска зависи од расположение, не ја ставам во крпа зашто сум фарбана и бојата ми излегува на пешкир. Ја прснувам со глис розевиот или лореал елсив бело-црвениот, зависи кога како, силиконски капки, не ја фенирам :!: само доколку е итно и треба да излезам после тоа. И ако ја фенирам или пеглам спреј за заштита на топлина и малку бадемово за сјаен финиш :wasntme:

    Знам дека е терет за косата ама од кога знам нешто и редам па успеав од рамена да ја израснам долга до половина релативно здрава и неоштетена :$
     
  17. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Ја чешлам,ја мијам(2 пати ја шампонирам) после ја виткам во крпа и чекам неколку минути да впие.Потоа додека е уште мокра,ја прскам со Глис(оној спрејон за расчешлување што е),чекам да впие и потоа ја чешлам.Ја сушам со фен,повторно ја чешлам и ја собирам. :)
     
  18. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    1 сат пред капење ставам масло за коса (Чичково масло)
    Потоа ја чешлам ја мијам со шампон, па ставам маска за коса, ми стои некаде 5 мин.
    После ја оплакнувам и ја ставам во пешкир. Чекам 10тина минути ја пуштам и чекам да се исуши сама.
    Ако треба да излегувам, само тогаш ја сушам со фен.
     
  19. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Ја ја мијам косата со 3 врста на шампони ма да едниот е потрошен :D (тоа ми е грешка знам) и после тоа и ставам маска ја плакнам и одкако ќе ја исужам ставам капки и за 2 дена ми е мрсна помош :?:
     
  20. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Епа уште некој шампон стави и нема да ти биде мрсна :lol: Користи само еден шампон, маска и капките. Ќе ти се опорави така касата. Само дај и малце време.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.