1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.909
    Пол:
    Женски
    Пред миење секогаш ја чешлам косата. Ја мијам со шампонот на Aussie Miracle Moist [​IMG] за сува и оштетена коса , ја мијам двапати , потоа ставам од силвер шампонот на Eugene Perma [​IMG] и чекам 5 минути. Потоа се мијам и нанесувам од маската на Eugene Perma за сува и оштетена коса [​IMG] и пак чекам 5 мниути. Потоа се мијам и на мокра коса нанесувам масло од Арган и ја сушам со фен. При пеглање користам спреј за заштита на Sunsilk[​IMG]
     
    На TrinityNeo и angelche16 им се допаѓа ова.
  2. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Ја ја мијам со топла вода,два пати ставам шампон пуна рака :lol: и убаво ми мириса.Не ставам ни маска ни гел пошто ми се рачешлува косата а и не ја пеглам ни ја виткам.Прво ми стои така ке се подзасуши малку ама на крајот па да ми помине мислата ке си ја досушам со фем пошто мојто влакно многу тешко се суши :D
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sinorinJa

    sinorinJa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Шампон ,регенератор ...ја сушам и тоа е тоа :rofl:
     
  4. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Секогаш ја чешлам пред миење. Ја мијам со врела, па со ладна вода, демек така повеќе растела косата. Ставам два пати шампон и преку едно миење ставам регенератор.
    Од кога ќе ја измијам со крпа ја упивам водата и ставам маслиново масло на врвовите. Потоа ја сушам со фен, ја чешлам и готова е. 8) 8)
    Кога ме мрзи не ја сушам ја собирам во пунџа и ја оставам. :emo:
     
  5. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Не користам нешто посебно.
    Ставам шампон два пати на миење. Користам само Бекутан.
    Откако ќе се исуши ја чешлам, и тоа е.
    Не ја ни пеглам, ниту фенирам. :)
     
  6. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Не и правам ништо.
    Со млака кон ладна вода ја мијам секогаш. Еднаш шампон , ја плакнам и толку. После не ја сушам. Не ја пеглам. Не ја фенирам. Не ја виткам.
     
  7. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Еве го мојот ритуал денес (пошто не се замарам често со косата, како што имам и претходно кажано).

    Прво ја измив косата со шампон конкретно Schauma Fresh it up



    Потоа ја испрскав со регенераторот - масло Gliss Hair Repair и убаво го втрив во косата за да упие а потоа убаво ја расчешлав косата



    И на крај ставив по малку насекаде од пенава за волумен од Oriflame
    Резултат - убава, миризлива, мека и разиграна коса :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3269.JPG
      IMG_3269.JPG
      Големина на фајлот:
      142,2 KB
      Прегледи:
      223
    • IMG_6310.JPG
      IMG_6310.JPG
      Големина на фајлот:
      140,3 KB
      Прегледи:
      224
    • 1.jpg
      1.jpg
      Големина на фајлот:
      222,5 KB
      Прегледи:
      227
  8. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079

    има спреј за заштита од топлина, мислам дека беше http://4.bp.blogspot.com/-c5orQNKISis/T ... s640/1.jpg


    имам ваков користено и не сум задоволна,ми ја лепеше косата, за друг бар во мојот град немам начекано.
     
  9. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.150
    Допаѓања:
    7.730
    коренот го мачкам со мешавина од овие масла
    [​IMG]
    [​IMG]
    или

    [​IMG]
    [​IMG]

    врвовите ги мачкам со неколку масла измешани
    [​IMG]
    http://www.fitofarm.com.mk/(:@1)S(p3k33rmhxsup1h45t25khb55))/getImageThumbnail.axd?imgPath=upload/proizvodi/Masla/n.Oreovo-maslo.jpg&imgSize=301[/img
    [img]http://www.firmimk.com/images/catalog/gallery/189/189_image_1.jpg

    Косата ја мијам моментално со овој шампон, иако ги менам на неколку месеци оние од Афродита-кокос, камилица или на Глис. Ставам 2 пати шампон за убаво да се измие маслото, го масирам скалпот 5-6 минути и оставам да стои 2-3мин. потоа плакнам со млака вода.
    [​IMG]

    Потоа ставам од оваа маска, една од најдобрите ми се има покажано.
    [​IMG]

    Ја мотам во крпа, така ми стои малку,ја оставам сама да се исуши, не ја сушам со фен, не ја пеглам. На крај, ставам од овие капки
    [​IMG]
     
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ако ми е премногу сува косата прво си ставам масло и си го оставам неколку часа на косата. После тоа следува миење на косата. Шампонот го нанесувам само на скалпот, на врвовите не се замарам и потоа ја плакнам. Постапката ја повторувам 2 пати, за да го измијам маслото убаво и од секогаш два пати си ставам шампон. Без регенератор не можам да го замислам миењето на косата. На регенераторот пишува дека доволно е една минута да отстои на косата, но јас некогаш го оставам и повеќе од една минута. Го користам на Лореал регенераторот во сино шишенце. Мирисот ме потсеќа на лето, на забава и на плажа, на смирување. Морате да го мирисните. Така си фантазирам и кога ќе почне да ми снемува вода конечно излегувам од купатило и ако сум дома слушам дерење дека ја трошам цела вода итн... а кога сум во СК никој ништо не ми може :D Од кога ја скратив косата само два пати се имам сушено со фен, но на ладен воздух. Мој совет е да си купите фен на кое има копче cool за сушење со ладен воздух. Така нема да се гори косата. Си ставав порано и капки од Авон и од кога си ја навикнав косата на нив заприметив дека ако не ставам косата ми е како метла... сега така си стојат, ги користам во екстремни случаеви само...
    Сакам да ја пораснам косата и ја носам фатена. Мразам плетенки, но ете мора некако да биде собрана :D
     
  11. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Пред миење ставам кокосово масло од BioLIfe, кое најдобро се покажа за мојата фарбана коса.Го оставам да отстои неколку часа или преспивам со него.Ја мијам со шампон на Сајос и ставам маска на Лореал Totaml Repair Extreme со црвено капаче.Ја мотам во голема крпа да се впие водата.Потоа ставам од Глис спрејот за расчешлување, од црвениот за фарбана коса и ја фенирам.Ако ја пеглам ставам и од спрејот на Балеа за заштита од топлина.И тоа е.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Не користам никакви масла пред миење предходно употребував или чичково или бадемово или маслиново и немаа никаков ефект. Сега само ја миам косава со брезов шампон или камиличен. Многу ретко да купам некој друг. Вака ми е добро.
     
  13. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Прво ја мијам косата со шампон Балеа за права коса [​IMG]
    Потоа ја оставам во пешкир да се подисуши и ставам поголема количина млеко за коса од Балеа [​IMG]
    Оставам малку да впие млекото и ја сушам косата со фен.Кога ќе ја исушам ставам серум за коса повторно од Балеа.[​IMG]
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. angela19

    angela19 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Немам некои посебни ритуали.
    И ставам шампон и ја масирам нежно 2-3 минути после ја плакнам. Ја бришам со крпа и ставам глис спреј и тоа е тоа.
     
  15. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    ЈАс ја мијам со шампон па ја навлажнувам, па уште 2 пати ја мијам така и ставам маска Elseve па чекам 30 минути па после ја плакнам ама сакам да ставам и од маслата ај ќе пробам :):D
     
  16. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Обично пред миење и ставам кокосово или маслиново масло и после пола саат ја мијам. И ставам еднаш шампон, па ја плакнам и уште еднаш шампон. Ставам маска Лореал и после 2-3 минути ја плакнам, или ако не ставам маска и ставам едно млеко од кокос од ДМ за пред сушење. Обавезно 2 пати месечно и ставам ампула додека ја мијам, затоа што ми е оштетена од секојдневно пеглање и фарбање. Ја сушам сигурно 15 минути затоа што имам долга и многу густа коса. Доколку не ме мрзи ја пеглам веднаш, или пред излегување. И ставам арганово масло на врвовите.
     
  17. elena1990

    elena1990 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Ја мијам со топла вода,потоа следи еден куп шампон, долго масирање на скалпот,потоа расчешлување,уште малку шампон плакнење и вадење во топла крпа (ова ми остана навика,мојата покојна баба велеше дека така во нејзиното село го одржувале здравјето) дечко ми ја топли крпата на огнот :rofl::inlove:и потоа сушење со фен,чешлање и најчесто внатрешна плетенка и готово! :yawn:
     
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Пред миење ја расчешлувам. Ја мокрам со топла вода, ставам шампон, масирам некое време, убаво ја плакнам, па ставам регенератор, чекам 5 мин, па ја плакнам. После ја виткам во крпа, нежно ја тријам, да се впие водата. Ја сушам делумно, па ја расчешлувам, па ја сушам до крај
     
  19. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Pred mienje i stavam maslo na kosata obicno kokosovo, maslinovo, oreovo, potoa stavam sampon pa maska za kosa, otkako ke ja izmijam i stavam silikonski kapki ja cuvam vo peskir 10 min. i ja susam so fen
     
  20. EdnaDevojka21

    EdnaDevojka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    894
    Пол:
    Женски
    Ја мијам 2 пати со шампон потоа и ставам регенератор и откако убаво ке ја измијам на рацете ставам ладна вода и поминувам преку косата неколку пати,ја држам повеке време во крпа менувам 2 крпи се додека не се исуши,така ми е по мека косата додека се суши во крпата,после тоа и прскам спреј за расчешлување и за волумен па тогаш ја чешлам мокра никако затоа што така се кине и 2-3 пати во неделата и ставам силиконски капки :)