1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Пред бањање еднаш убаво ја чешлам,потоа ја мокрам нанесувам шампон 2 пати.После шампонот нанесувам регенератор за расчешлување.Откако ќе го исплакнам ја поминувам со млаз ладна вода,ја фротирам со пешкир и ја оставам во крпа 15тина минути.Додека е мокра не ја чешлам никако бидејќи ми се кине.Преку пролет-лето не ја сушам а преку зима или есен ако не ме мрзи и ја фенирам.
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.569
    Пол:
    Женски
    Прво ја чешлам, потоа еднаш вода, па шампон, повторно вода и уште еднаш шампон, на крај ја плакнам и ставам маска за коса или пак ставам третман односно капки од арганово масло. И некогаш ја сушам со фен некогаш ја оставам природно да ми се исуши. И на крај ја чешлам. The end.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Еднаш неделно пред бањање ставам бадемово масло, ја мијам само со шампон, ја распрскувам со глис па ја чешлам со чешел со широки запци кога ќе се исуши убаво ставам крема за коса.
     
  4. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Неколку часа пред да ја мијам косата,на благо навлажнета коса нанесувам микс од кокос/рицинус/јојоба масло. Потоа ја мијам со шампон од коприва, нанесувам регенератор и за неполна минута ја измивам.
    Ја сушам со фен,и ретко ја чешлам, (само кога ја пеглам косата) бидејќи ми е многу мека и никогаш заплеткана. Baby hair, што би рекол фризерот :D
     
    На The Doc му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Обавезно еднаш неделно нанесувам путер од авокадо (Алверде) и чисто арганово масло, оставам да стои неколку часа. Потоа ја мијам и на полусува коса ставам млеко од праска и кокос (Балеа) и на врвовите ставам мала количина од аргановото масло. Ја сушам со фен и ја чешлам со четка со природни влакна. Косата ми е премека и преубаво мириса. :inlove:
     
    На simoncelicius, ZAHRA и crazylady им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Пред миење ја расчешлувам косата. Ја мијам еднаш со шампон. Кога е влажна и ставам маска за коса и ја оставам маската да стои 10 минути. Ја плакнам косата. И ставам течни кристали и на крај серум за суви врвови.
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ритуалите ми се поинакви од порано. Едно време беше пери-носи:D ветерот ми ја дотеруваше... сега, наквасувам ставам некои глупости против инфекции на скалп. Стојат пар минути...мијам. Савам шампон против опаѓање..чекам пар минути..шетам низ дома, па мијам:D па се суши. Па мачкам глупости па ради бла бла.. :( И сето, оти е борба за тој еден перчин уште што остана:(
    тукамисламсенемампожалено.
     
    На kuc, Lilianna и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  8. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    Абе какви ритуали какви глупости јас како што ја мијам 3 пати неделно уште ритуали сум за правење мијам 2 пати со шампон ,во крпа ја чешлам и фенирам маска нема шанса многу ми се мрси !!!
     
  9. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    21.853
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу тенко влакно и после еден ден од миење ми се мрси. Додатно се мрси ако и ставам балсами, маски, чуда, ама ако ја мијам само со шампон не ми се чешла.
    Маска користам само еднаш неделно, балсам барем на секое второ миење бидејќи тешко ми се расчешлува, а балсам кој не се плакне или капки 2-3 пати неделно на мокра коса.
    Чешлам додека е мокра и преферирам природно сушење. Фен ептен кога мора.
     
    На Milenalena му/ѝ се допаѓа ова.
  10. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Ја мијам почесто овие неколку месеци,преку еден ден.Осцен шампон,маска и регенератор не користам сега за сега:D,не ми се заплеткува веќе толку многу,па полесно ми е чешлањето.Ја чешлам после сушењето.
     
  11. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Ја мијам обично 2 пати во неделата. Освен шампон не користам други препарати при миење. Откако ќе ја измијам, нежно ја притиснувам да се исцеди водата и ја замотувам во пешкир неколку минути за да упие. Потоа ја пуштам и ја чешлам. Права ми е па чешлањето лесно оди. Ја оставам малку природно да се засуши а потоа продолжувам со фен неколку минути за досушување. Обично ја сушам со главата надолу за поголем волумен.
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leni-Eleni

    Leni-Eleni Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Миење со вода. Шампон. Одмивање. Шампон. Одмивање.
    Маска. мин 5 минути масажа. Одмивање.
    Малку засушувам со пешкир.
    Нанесувам Би фаза и ја чешлам. Така не се закачува и многу лесно се чешла.
    Повторно пешкир.
    Крем за исправување на коса + заштита од топлотно дејство. И Фенирање.
    Финишот е комплетиран со силиконски капки.
     
  13. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Мојата коса е катастрофа невидена. Ја фарбам инаку и не ми е многу долга ама ни многу кратка, до градите некаде од прилика. До лани имав долга коса до половина ама 2 пати ја шишав зошто ми беше премногу оштетена доле на врвовите. Морав постојано или да ја пеглам или да ја виткам зошто само миена ми беше никаква како во штекот да сум ставуила 2 прста, па ме удрила струја и тоа трофазна.:D
    Откако ја шишав два пати пролетта и есента мислам дека ми се среди малку.
    Не ја виткам зошто ми е кратка, а пеглањето го сведов на минумум само по потреба, онака ми е собрана врзана.
    Густа ми е косата и при чешлање ми паѓа и се кине премногу. Ја минам секој втор ден зошто откако знам за себе брзо ми се мрси. Сум пробала се и сешто и не помага, тоа е мојата коса.
    Во однос на ритуалите немам некои посебни ритуали.
    Порано ставав се и сешто разни маски, балсами, спрејови триста чуда сега се ми е сведено на минимум.
    И ставам шампон, ја одмивам убаво од шампонот и ставам балсам/судбина и тоа е тоа. Масла такви работи не користам. Откако ќе ја измијам ја држам во крпа 5-10 минути, ја пуштам и и ставам капки за коса и тоа е тоа. Ја чешлам пред миење и откако убаво ќе се исуши, додека е мокра никако.
    Сум читала разни рецензии дека еднаш ставање шампон било малку ама со оглед на тоа дека 3-4 пати неделно ми се фаќа да ја мијам сметам дека е сосема доволно.
     
  14. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Обично пола саат пред миење и ставам маслиново масло, па ја расчешлувам и потоа ја мијам со шампон. И ставам маска и по неколку минути ја измивам убаво. Пред сушење и ставам капки на врвовите од Авон и спреј (моментално на Калос го користам). На крај ја пеглам.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Па и немам некои посебни ритуали. Се водам според максимата "Less is more".
    Единствено нешто што го правам еднаш неделно е кокосово масло. (тоа ми иде како екстра тип од стандардната рутина).
    Стандардната рутина се сотои нормално од миење со шампон, маска за коса и после тоа прскам со спреј за заштита.
     
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Пред бањање ставам рицинусово масло, ми отстојува некое време, па првиот пат ја мијам со појак шампон за да се отстрани маснотијата, а вториот пат ја шампонирам со поблаг шампон. Потоа само ја фенирам, а некогаш и ја оставам така, бидејќи ми е права, па само си ја чешлам. Некогаш и не користам масло, па пери-носи ми е. :D
     
  17. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Која е намената на млекото? Помага во стилизирањето на косата?
     
  18. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Секој ден, или преку сила секој втор ден, кога си ја мијам косата - ја бричам главата.
     
  19. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Ја омекнува и потхранува косата. И има преубав мирис.

    Мојата коса е дива и не постои нешто што би ја скротило така што не можам да ти одговорам дали помага во стилизирањето, но е фин производ.
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Го имаш користено путерот за коса од авокадо на Алверде? :) За споредба, дали млекото на Балеа има уште подобро дејство од него?
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.